Ako správne skladovať sušené marhule doma

Marhule sa pestujú od staroveku. Obyvatelia Byzancie obdarovali ovocie omladzujúcimi vlastnosťami a verili, že sú schopní spomaliť starnutie a zvýšiť očakávanú dĺžku života. Bobule sa konzumovali čerstvé a sušené, sušené na slnku.

Z plodov kôstkového ovocia sa varia aromatické džemy a džemy, kompóty sú uzavreté na zimu, ale počas tepelného spracovania ovocie stráca vitamíny, minerály a organické kyseliny, na ktoré sú bohaté. Nie je známe, ako uchovávať sušené marhule doma tak, aby hmyz nezačal v balení. Ak nebudete postupovať podľa pravidiel pre prípravu bobúľ a procesu sušenia, ovocie sa bude zhoršovať.

Metódy sušenia ovocia

Aby sa zachovalo maximum stopových prvkov a vitamínov v marhútach, ktoré v zime tak chýbajú, bobule sa vytriedia a odošlú do plynovej rúry alebo do osobitného sušenia. V južných oblastiach, kde je horko a na oblohe nie sú žiadne mraky, plody sušia na slnku za 4 alebo 5 dní.

Elektrický gril

Spoločnosti z mnohých krajín vyrábajú rôzne typy domácich spotrebičov, ku každému zariadeniu je pripojená podrobná anotácia. Ovocie je rovnomerne suché v elektrickom grile. Marhule sa vytriedia, semená sa vyberú, rozdelia sa na 2 časti a položia sa na drôtený stojan tak, aby sa rozrezané polovice navzájom nespájali.

Po dobu troch hodín sa bobule sušia, pričom sa teplota nastaví na 50 ° C a potom sa teplota zvýši o ďalších 10 stupňov. Ovocie stmavne počas procesu sušenia, nezmení farbu, ak sa pred zaslaním na elektrický gril ponorí do roztoku pripraveného z 5 g kyseliny citrónovej alebo džúsu a litra vody. Po odtoku tekutiny vysušte marhule. Bobule môžete dobre vysušiť do 12 hodín.

sušenie marhúľ

Plynová rúra

V prípade absencie špeciálneho elektrického zariadenia alebo grilu môžu obyvatelia mestských aj vidieckych oblastí používať konvenčný sporák, ktorý má vstavanú plynovú rúru, ale otvorením dverí musíte neustále sledovať, ako sa ovocie suší. Teplota v peci musí byť najmenej 60 ° C, ktorá sa znižuje až na konci procesu.

Sušené bobule sú sladké a chutné, ak ich na deň naplníte cukrom v pomere 3: 1:

 • Hmota sa prenesie do cedníka a zostane v nej.
 • Kým tekutina steká, sirup sa varí. Na prípravu tohto produktu sa používa voda v množstve 300 ml a 350 g cukru.

marhule v sirupe v miske

 • Marhule sa umiestnia do horúceho roztoku a varia sa až 10 minút. Chladené polovice sa vysušia tak, že sa nechajú v cedníku.
 • Ovocie sa prenesie na plech na pečenie v peci, kde sa suší pri 50 ° C asi tri hodiny, na konci procesu sa teplota zníži na 35 ° C a suší sa počas rovnakého času, pričom sa marhule opakovane otáčajú.

Sušené ovocie by malo napučať vo vode, po stlačení nenechajte šťavu. Sušené marhule sú na dotyk mäkké, pri poklepaní sa nepraskajú.

Na čerstvom vzduchu

Ak je počasie horúce a jasné, bobule sa zvetrávajú 4 hodiny, potom sa položia na kovový rošt, ktorý je umiestnený na slnku. Po 4 dňoch sa plody prenesú do tieňa, kde sa marhule musia sušiť, až kým nezmenia farbu na oranžovú.

Aby sa zachovalo viac vitamínov, semená sa z ovocia nevyťahujú, bobule sa sušia pod slnečným lúčom po dobu jedného týždňa, potom marhule vyschnú v tieni.

marhule na plech

Odrody sušeného ovocia a skladovacie nuansy

V závislosti od toho, ako sú bobule rezané, či sa používajú so semenami alebo v celku, existuje niekoľko druhov technológií sušenia marhúľ.

Sušené marhule sa získavajú, keď sú bobule rozrezané na polovicu alebo sušené na štvrtiny. Toto sladké jedlo je bohaté na:

 • organické kyseliny;
 • beta karotén;
 • glukóza;
 • vitamíny;
 • fruktóza.

V sušenom ovocí sa konzervuje železo, fosfor, draslík. Stredoázijské odrody marhúľ sa sušia na slnku. Sušené marhule majú krásnu farbu, ktorá sa získa po ošetrení ovocia oxidom siričitým.

Marhuľa sa suší spolu s kosťou. Pri používaní tohto produktu:

 1. Trávenie je normalizované.
 2. Tlak klesá.
 3. Zrak sa zlepšuje.

Kaisa, ktorá sa získava z nenarezaných plodov sušených na vzduchu, má pre ľudský organizmus značný úžitok, ale koža bobúľ zostáva neporušená, pretože z nich sa vylisuje kameň.

Sušené marhule sa môžu uchovávať v chladničke. Sušené marhule v chladnej miestnosti sa kazia šesť mesiacov. Nájdete miesto na skladovanie sušených marhúľ v mestskom byte aj na vidieku.

sušené marhule v miske

Podmienky na dlhodobé skladovanie

Pri zbere akéhokoľvek druhu marhúľ sa musí dodržiavať určitá technológia, inak plody rýchlo stratia svoje prospešné vlastnosti. Suché ovocie sa doma doma dlho kazí, ak si vyberiete správne:

 • skladový priestor;
 • teplotný režim;
 • baliaci materiál.

Sušené marhule sa môžu uchovávať v chladničke a mrazničke. Ak chcete hostinu na marhuľách dlhšie, je umiestnená v uzavretej skrini, ktorá stojí na balkóne alebo v komore, ale sušené ovocie nemôžete umiestniť do blízkosti radiátorov a kachlí, umývadiel a vaní. Slnečnica sušená na slnku je dokonale uložená v krajine, ak beriete ovocie do podkrovia.

Teplota v byte by nemala byť 20 stupňov, ale najmenej 15, inak sa škodcovia začnú množiť. Sušené marhule a sušené marhule musíte skladovať na tmavom mieste, ale v samostatnom obale. Nemiešajte marhule s inými plodmi, stratia chuť. Je žiaduce, aby vlhkosť nepresiahla 65%.

Aký kontajner je vhodný

Sušené ovocie by sa nemalo ukladať do plastových nádob, pretože aróma v týchto jedlách rýchlo mizne a materiál priťahuje nepríjemný zápach. Sušené marhule nemôžete skladovať vo vreckách z ľanu, rýchlo navlhčujú.

Nie je potrebné vkladať sušené ovocie do plastového vrecka, plody sú plesnivé, oxidované v kovovej krabici.

A sušené marhule, marhule a kaisy sú dobre uložené v sklenenej nádobe, nestrácajú ani vôňu ani chuť, ale takáto nádoba by mala byť hermeticky uzavretá. Sušené marhule si môžete dať do keramickej nádoby za predpokladu, že je veko pevne uzavreté. V kartónovej škatuľke alebo škatuľke vyrobenej z dreva sa sušené ovocie mesiac kazí. V plechovke s vákuovým systémom sa hmyz nespustí, čo významne zvyšuje trvanlivosť ovocia.

Pri umiestňovaní sušených marhúľ do mrazničky ich zabaľte do fólie. Ak skladujete sušené marhule správne, neabsorbujú vôňu iných produktov, nestrácajú vôňu a poteší ich príjemnou chuťou.

sušenie marhúľ v miskách

Škodcovia a spôsoby, ako proti nim bojovať

Ak umiestnite sušené ovocie do nevhodnej nádoby, nedodržiavajte režim skladovania, hmyz sa často začína vo forme kliešťov, všetkých druhov hmyzov, moľou. Ak sa takíto hostia už objavili, marhule sa nalejú na plech, vložia do rúry a zahrievajú sa asi 75 stupňov asi jednu hodinu.

Sušené ovocie môžete chrániť pred napadnutím hmyzom jednou z troch metód. Nádoby na uchovávanie ovocia sa musia ošetrovať uhryznutím zriedeným v rovnakom množstve vody. Vedľa marhúľ je zavesené vrece lístkov mäty. Pracie mydlo pomáha zachraňovať sušené bobule z morí. Hmyz tento zápach netoleruje, ale aby ovocie nebolo nasýtené takou arómou, musí byť zapečatené.

Čas použiteľnosti sušenej marhule

Dĺžka skladovania marhúľ alebo sušených marhúľ závisí vo veľkej miere od balenia, v ktorom sa výrobky nachádzajú, ako aj od dodržiavania teplotného režimu.

Sušené marhule sa nezhoršia celý mesiac, ak sú umiestnené na polici alebo ponechané na stole. V tme nestrácajú chuť ani vôňu šesť mesiacov. Balenie so sušenými plodmi však musíte otvoriť najmenej raz za 4 týždne, aby ste skontrolovali, či nie sú plesne a mory. Po nájdení rozmaznanej marhule budete musieť vyhodiť celú sušiacu dávku. Ak sa zistí hmyz:

 1. Ovocie je zmrazené.
 2. Umiestnené na hodinu do vriacej vody.
 3. Umyte a osušte.

sušenie marhúľ na elektrickom grile

Škodcovia zriedka množia v chladničke, sušené ovocie sa skladuje 10 až 12 mesiacov, je lepšie baliť marhule do malých nádob. Ak dáte sušené ovocie do fólie a necháte v mrazničke, nezhoršia sa, nestratia svoje prospešné vlastnosti až 2 roky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica