Ako kŕmiť marhule v lete, na jar a na jeseň počas plodenia a po zbere, ako oplodniť

Marhule sú slnečné a šťavnaté letné plody, ktoré sa môžu pestovať vo vašej letnej chate. Správne kŕmenie marhúľ organickými a minerálnymi hnojivami v lete zaistí vysoký výnos, umožní vám vychutnať pohľad na svetlý strom nesúci ovocie a vytvorí nielen dobrú náladu, ale tiež vám poskytne zdravé ovocie.

Prečo potrebujete vrchný dresing?

Po vysadení marhúľ v letnej chalupe musíte pochopiť, že na dobrú úrodu bude potrebná ďalšia pozornosť.

potrebujú kŕmenie

Marhuľa má rozvinutý koreňový systém, ktorý siaha hlboko do pôdy. To umožňuje stromu dobre tolerovať sucho. Ale bez hojného zalievania a bez náležitého množstva minerálnych hnojív bude pôda ochudobnená, čo povedie k nedostatku stopových prvkov potrebných pre marhuľu.

Marhuľa reaguje na včasné kŕmenie koreňov a listov jarným kvitnutím, veľkým počtom vaječníkov ovocia a dobrým letným výnosom.

Ak strom nenakŕmite včas, môžete si všimnúť odchýlky vo vývoji: vzhľad vädnutých listov, zakrpatený vzhľad, suché konáre. V takom prípade je potrebné bezodkladne zistiť, ktorý prvok marhule nemá, a napraviť jej nedostatok.

kvapkajúci hnoj

Hlavné znaky nedostatku sú:

 1. Nedostatok dusíka:
 • pomalý rozvoj, nedostatok rastu;
 • sfarbené listy, obvykle žlté.
 1. Nedostatok fosforu:
 • zmena farby listov na fialovú;
 • silné uvoľnenie kvetov;
 • nevzhľadný vzhľad rastlín.
 1. Nedostatok draslíka:
 • žltnutie rastliny;
 • sušenie ovocných hrotov.

oplodnenie

Metódy kŕmenia podľa sezón

Je nevyhnutné rozlišovať medzi metódami sezónneho kŕmenia. V skutočnosti pre každú ročnú sezónu sú charakteristické rôzne obdobia vývoja rastlín. A záleží na tom, aký druh hnojiva sa má aplikovať a ako to urobiť správne.

kopanie stromu

Leto

V lete sa marhule pripravujú na plodenie, objavujú sa ovocné vaječníky. Počas tohto obdobia je obzvlášť dôležité hnojiť rastlinu a hojne ju zalievať. Koniec koncov, nedostatok stopových prvkov veľmi rýchlo ovplyvňuje kvalitu ovocia.

Prvý vrchný dresing v lete sa vykonáva listovou metódou, tzv. Listovým dresingom. Účinok takéhoto kŕmenia je krátkodobý, preto sa musí opakovať po dvoch až troch týždňoch. Pri aplikácii roztoku je potrebné zabezpečiť, aby bol plech spracovaný z oboch strán. Najlepším výsledkom postreku bude úplné zmáčanie listu, čo umožní lepšiu absorpciu hnojiva, pretože postup prieniku živného roztoku ide lepšie od spodnej časti listov.

Začiatkom júna, keď sa na strome objavili vaječníky s veľkosťou mincí, na listy sa postrekoval roztok obsahujúci dusík, najlepšie skoro ráno alebo večer. V horúcom dni je lepšie odmietnuť kŕmenie z dôvodu nebezpečenstva popálenia listov.

Dusík vo vaku

Dusík (močovina, organické látky) má pozitívny vplyv na rast ovocia, ale vzhľadom na jeho negatívny vplyv na obsah cukru v ovocí a jeho konzerváciu by sa mal obsah dusíka pri kŕmení v júli znížiť a vylúčiť v auguste.

V júli marhuľa vytvorila plody, ktoré vstúpili do fázy zrenia. Počas plodenia sa dusík redukuje v hnojivách a pridáva sa draslík s fosforom.

Po zbere v auguste je potrebné marhuľu kŕmiť minerálnymi hnojivami obsahujúcimi fosfor a draslík, napríklad drevným popolom. Zároveň musí byť pôda hnojená vápnikom, napríklad rozdrviť a naliať kriedu na zem. Takéto obloženie je potrebné na položenie pukov budúcej úrody. Dusík sa nepoužíva v auguste.

zrelé bobule

Aj v letných mesiacoch, ak sa nájdu škodcovia, sa odporúča oplodniť marhuľu nasledujúcim riešením:

 • popol sodný - 2 diely;
 • síran meďnatý - 1 diel;
 • kyselina boritá - 0,5 dielu.

Tieto látky sa rozpustia v 10 litroch vody, pridá sa 10 - 15 kvapiek jódu a postriekajú sa marhuľou. Takéto riešenie nielenže saturuje strom živinami, ale tiež ho chráni pred väčšinou škodcov.

sódový popol

Na jar

Na jar by mali byť vrchné dresingy zakorenené. Táto metóda hnojenia poskytuje marhule silu na prechod k rastu, sviežemu kvitnutiu a tvorbe veľkého počtu vaječníkov. Je lepšie ho kŕmiť dusíkatými hnojivami, a to tak na začiatku jari, ako aj pred kvitnutím a po kvitnutí.

Na otázku, čo oplodniť na jar, je najlepšou odpoveďou také hnojivo, ako je močovina, kuracie trusky, kadičky.

zalievanie minerálmi

Na jeseň

Je dôležité pochopiť, že jesenné kŕmenie ovocného stromu je zamerané na prípravu marhúľ na zimu a jej úspešné prezimovanie. Je lepšie nakŕmiť marhuľu na konci septembra a použiť zložené hnojivo. Na prípravu zmesi na jeden meter štvorcový pôdy budete potrebovať:

 • superfosfát - 35 gramov;
 • hnojivo potašové - 65 gramov;
 • humus - 4 kilogramy.

Všetky zložky sa navzájom zmiešajú a výsledná kompozícia sa zavedie do pôdy v blízkosti kmeňa. Najprv musí byť zemina dobre uvoľnená, aby sa jej zložky lepšie absorbovali.

hnojivo potaš

Po zbere vykonávajú povinné bielenie kmeňa a jesenné prerezávanie stromu. Je potrebné odstrániť vetvy, ktoré nepriniesli ovocie, pretože odstraňujú živiny potrebné pre marhuľu, aby sa pripravili na úspešné zimovanie a položili budúcu úrodu.

Prerezávanie začína vetvami, ktoré rastú dovnútra a zahusťujú korunu, potom sa presúvajú k vysušeným alebo zlomeným vetvám. Ostatné vetvy sa skrátia. Je dôležité poznamenať, že pobočky, ktoré prinášajú ovocie do dvoch až troch rokov, sa môžu odstrániť, pretože sa ďalej znižuje ich produktivita.

Pre pohodlné prerezávanie sú všetky časti pokryté záhradným lakom alebo sušiacim olejom. Tým sa zabráni vniknutiu baktérií do dreva.

lopata humusu

Top dressing v rôznom veku

Marhuľové sadenice by sa mali kŕmiť od dvoch rokov.

Pre mladú rastlinu sa odporúča použiť roztok hydinového hnoja v pomere 300 gramov na 20 litrov vody s prídavkom rašeliny alebo kompostu.

Ďalej, na kŕmenie zrelých stromov, môžete pripraviť rovnaké roztoky. Jediný rozdiel bude v ich dávkovaní.

jarné stromy

Príprava kŕmnych roztokov

Kŕmne roztoky obsahujúce dusík:

 1. Ak je potrebné kŕmenie v polovici leta, môžete pripraviť roztok z organickej hmoty. Roztok mulleínu (zhnitého hnoja) sa pripraví v pomere 1 diel mulleínu k 10 dielom vody.V závislosti od veľkosti stromu bude mladá rastlina potrebovať od 0,5 litra a pre dospelého až 1 liter roztoku. Pôda pod stromom by sa mala uvoľniť a mali by sa naliať pripravené vitamíny.
 2. Roztok čerstvého hnoja sa pripravuje v pomere 1 diel hnoja k 15 dielom vody. Množstvo roztoku na jeden strom: mladý - od 0,5 litra a pre dospelého - do 1 litra.
 3. Pred použitím humusu nie je potrebná žiadna príprava roztoku. Pôda je uvoľnená, hojne napojená, posypaná humusom a navrch pokrytá vlhkou zeminou.
 4. Močovinový roztok - v pomere 1 polievková lyžica močoviny na vedro vody, ktorý sa používa na postrek rastlín (listový dresing).

Granule obsahujúce dusík

Kŕmenie fosforom a draslíkom:

 1. Na rýchle dodávanie fosforu do utláčanej rastliny je potrebné použiť azofósku, výhodne diammophosku. Nalejte 0,5 kg Azophoska s horúcou vodou (5 litrov), miešajte, kým sa nerozpustí. Vypustite tekutú časť pre použitie na koreň aj na list. Vytvorená zrazenina sa môže znova použiť na prípravu napájacieho roztoku dvakrát. Sediment je však potrebné rozpustiť s menším množstvom vody, konkrétne pridaním 2,5 litra horúcej kvapaliny.
 2. Superfosfátový roztokNa rýchlu pomoc rastlinám sa pripravuje jedna lyžica granúl na jeden liter vriacej vody. Používa sa na striekanie vzdušnej časti zariadenia. Kal sa nedá použiť a je poslaný do kompostovej jamy.
 3. Univerzálne riešenie na kŕmenie listov je možné pripraviť z niekoľkých minerálnych hnojív: superfosfát - 30 gramov, močovina - 30 gramov, chlorid draselný - 60 gramov; Všetky prvky sa rozpustia v 10 litroch vody.

hnojivo špecialista

V lete sa zvažujú rôzne spôsoby kŕmenia marhúľ. Je potrebné mať na pamäti, že prebytok minerálnych hnojív nebude podporovať rast a vývoj rastlín. Preto je opatrenie vo všetkom dobré.

Pri dodržaní odporúčaní na záhradnom pozemku vyrastie chutné, zdravé, slnečné a šťavnaté ovocie - marhule. Pri zbere je potrebné pamätať na to, že plody marhúľ po dozretí dozrievajú, takže ich treba zo stromu odstrániť iba pri dozrievaní, počnúc vetvami nižšie.

pripravený porodiť

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica