Ako správne pestovať a starať sa o marhule na Sibíri a opis odrôd odolných voči mrazu

Pestovanie marhúľ na Sibíri je problematické. Sibírske podnebie nie je vhodné na pestovanie tejto plodiny milujúcej teplo, takže nie vždy je možné prvýkrát pestovať strom. Ale ak urobíte všetko, pestovanie marhúľ je celkom možné.

Odroda marhúľ pre Sibír

Odrody marhúľ pre Sibír:

 • Jednou z najlepších odrôd na kultiváciu na Sibíri je hybrid Sayan. Strom je poddimenzovaný, dorastá do výšky maximálne 3 m. Doba kvitnutia začína v máji. Z jedného dospelého stromu sa zozbiera až 15 kg ovocia. Hmotnosť bobúľ je 20 g.
 • Gorny Abakan je nízko rastúca odroda dosahujúca výšku asi 3 m. Hlavnou výhodou tejto odrody je odolnosť proti mrazu. Bobule vážiace od 20 do 35 g. Odtiene pokožky sú oranžové a sčervenané.
 • Ďalšou univerzálnou odrodou marhúľ určených na pestovanie na Sibíri sú polárne svetlá. Samo neplodné hybridné opeľovacie rastliny sa vysádzajú vedľa kvetenstvo. Strom je kompaktný, nízky. Ovocie s hmotnosťou 20 - 35 g. Z dospelej rastliny sa zozbiera až 20 kg úrody.
 • East Siberian - skorá odroda, doba kvitnutia začína v prvej polovici mája. Marhule dozrievajú v druhej dekáde júla. Produktivita od 10 do 15 kg.

V sibírskych regiónoch nie je toľko odrôd marhúľ. Pestovanie marhúľ je kvôli klimatickým podmienkam dosť problematické.

Výber miesta pristátia

Nájdite miesto na Sibíri výsadba marhúľ ťažšie ako na juhu kvôli zvláštnostiam podnebia. Odporúča sa zasadiť marhuľové stromy v čiastočnom tieni, v oblastiach chránených pred studeným vetrom. Výsadba stromov na slnku je nežiaduca kvôli skutočnosti, že púčiky na jar začínajú bobtnať skoro a keď sa jarné mrazy vrátia, uhynú.

Je nežiaduce pestovať sadenice v nížine, kde sa hromadí voda. Rastliny sú nenáročné na zloženie pôdy a môžu rásť na akomkoľvek type pôdy.

Rastliny radšej pestujú na voľných, úrodných pôdach. Ak je pôda neplodná, pred výsadbou sadenice by sa malo na ňu aplikovať viac hnojiva.

marhuľový strom

Technológia pristátia

Výsadba marhúľ na Sibíri sa veľmi nelíši od výsadby sadeníc v iných regiónoch. Marhule sú teplomilné rastliny, ktoré zriedka prežívajú mrazivé zimy. Preto záleží na správnej technike výsadby sadeníc, či strom v zime zamrzne alebo nie.

Výsadba marhúľ na Sibíri:

 • Vykopte otvor najmenej 50 cm hlboký, šírka otvoru by tiež mala byť najmenej 50 cm a nie viac ako 80 cm.
 • Nádoba je pokrytá hnojom, superfosfátom a síranom draselným v pomere 10 litrov x 500 g x 500 g.
 • Hnojivá zmiešajte so zemou.
 • Sadenice by sa mali vysádzať niekoľko týždňov po oplodnení, aby bola pôda nasýtená živinami.
 • Po 2 až 3 týždňoch sa sadba vysadí.
 • Strom sa umiestni do diery, korene sa narovnajú a pôda sa zakopá.
 • Koreňový golier je ponechaný na povrchu 5 cm od pôdy.
 • Pôdu okolo kmeňa nasypte a vylejte ju teplou vodou.

výsadba marhúľ

Na Sibíri sa odporúča pestovať marhuľové sadenice na jar s nástupom tepla, keď hrozba nočných mrazov pominie. Kolík sa umiestni vedľa mladého sadenice a ku ktorému je pripojený kmeň. Ak je diera v nížine, potom je potrebné urobiť dobrú drenáž, aby voda nestagnovala a aby pôda nebola zamokrená.

Starostlivosť o stromy

Rastúce marhule v južných oblastiach nestrávia veľa času pri odchode. Ak však vysadíte rastliny na Sibíri, budete sa o strom veľa starať. Keďže severné šírky nie sú vhodné na pestovanie rastlín, musíte byť vždy na pozore, aby strom nezomrel.

marhuľový kvet

Polievanie a hnojenie

Frekvencia zalievania marhúľ závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí:

 • Vek stromu.
 • Rastúce obdobie.
 • Klimatické podmienky.
 • Pôdna štruktúra.

Mladé stromy potrebujú zalievať viac ako tie staré. Prvé zalievanie sa uskutoční v apríli, keď výhonky kvitnú. Po druhýkrát sa marhule napojia, keď kvetenstvo kvitne a na konci tohto obdobia. Tretí raz - niekoľko týždňov pred začiatkom dozrievania ovocia. A posledné zalievanie sa koná v októbri. Pred zalievaním sa pôda uvoľní a odstránia sa všetky buriny.

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o marhuľové stromy je zavedenie minerálnych a organických hnojív. Marhule sa kŕmia na jar, v lete a na jeseň.

zalievanie marhúľ

Na jar je rastlina kŕmená dusíkatými hnojivami, ktoré podporujú rast. Takéto hnojivá sa nanášajú na pôdu vedľa kmeňa. Prvýkrát sa dusík dodáva počas kvitnutia a druhýkrát po kvitnutí. Organické látky sa pridávajú do posledného kŕmenia spolu s dusíkom. V lete sa uprednostňuje listové kŕmenie. Rastliny tiež potrebujú dusík počas leta. Listy sa postriekajú hnojivami obsahujúcimi dusík.

Od začiatku júla by kŕmenie malo byť zložité. A v auguste by sa mali uprednostniť ekologické výrobky.

Na jeseň je kŕmenie zamerané na prípravu na zimu. V jesennom období sa používajú minerálne hnojivá. Aby marhuľa prežila tvrdú zimu, do pôdy sa pridáva menej fosforu, draslíka a vápnika. Na nasýtenie pôdy draslíkom a fosforom sa pôda okolo kmeňa pokryje drevným popolom. Krieda alebo špeciálne komplexné hnojivá sa používajú na nasýtenie pôdy vápnikom. Neodporúča sa zavádzať obväzy obsahujúce dusík, pretože podporujú rastovú aktiváciu.

kŕmenie marhúľ

Choroby a škodcovia marhúľ a boj proti nim

Bežné choroby marhúľ sú plesňové choroby:

 • Cytosporóza z kôstkového ovocia. Suché konáre je potrebné včas odrezať, v skorom štádiu choroby sa rastliny postriekajú roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo chemikálií obsahujúcich meď.
 • Bakteriálna nekróza. Pri prvých príznakoch choroby sa poškodené vetvy odstránia a spália. Rezy sa ošetria roztokom síranu meďnatého. Ako preventívne opatrenie sa každá pružina postrieka roztokom Bordeauxovej kvapaliny.
 • Monilial burn. Aby sa zabránilo rozvoju choroby, sušené ovocie sa okamžite odstráni. Keď sa púčiky začnú zväčšovať, stromy sa ošetria roztokom Bordeauxovej kvapaliny. Pri prvých príznakoch popálenia sa marhule ošetrujú prípravkami Strobi alebo Topaz.

Liek Topaz

Škodcovia marhuľových stromov zahŕňajú vošky, mory a červy. Postrek marhúľ mydlovou vodou pomáha udržiavať hmyz mimo dosahu. Okrem toho sú účinné lieky „chlorofos“, „Fitoverm“ a „Entobacterin“. Ako preventívne opatrenie sa každý rok na jeseň po zbere vykope pôda okolo kmeňov a burina sa odstráni.

Pestovanie marhúľ z kameňa

Ak chcete pestovať sadenice so semenami, musíte zobrať iba semená zo zdravého a produktívneho stromu. Pred výsadbou sa semená umyjú vodou, namočia sa do vody. Potom sa sušia a zostávajú v tejto forme až do začiatku jari.

S nástupom jari sa kosti namočia do vody na týždeň. Voda sa pravidelne mení. Potom sa semená umiestnia do vlhkého machu alebo pilín. Teplota v miestnosti, kde sa nachádzajú kosti, by mala byť od +4 do +12 stupňov.

Rastúce marhule na Sibíri venujú stratifikácii času. Táto fáza trvá 1-3 mesiace. Keď sa objavia praskliny a klíčky, sú vysadené do pôdy vonku. Výhonky sa vysádzajú do hĺbky 5 až 6 cm, pokiaľ sa o klíčky postaráte správne, po roku sa zasadia na trvalé miesto. Pestovanie marhúľ z kameňa trvá 1 až 3 roky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica