Opis odrody baklažánu Japonský trpaslík, jeho vlastnosti a výnos

Každý, kto sa už niekedy stretol s odrodou baklažánu japonského trpaslíka, veľmi dobre vie, že kultivácia nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti a umožňuje vám získať dobrú úrodu. Ani studené a nepohodlné klimatické podmienky nie sú prekážkou pre pestovanie plodín - pre svoju prácu budú rastliny obdarené ovocím. Skôr ako začnete pestovať odrodu, odporúča sa porozumieť vlastnostiam poľnohospodárskej technológie, zistiť, ako získať dobré sadenice, ako sa starať o modrých.

Opis odrody Japonský trpaslík

Japonský trpaslík je skorý dozrievajúci kultivar odporúčaný na pestovanie v interiéri alebo priamo na záhrade. Trvá asi 3 mesiace odo dňa, keď sa výsadbový materiál vysádza do pôdy až do prvej vlny úrody. Ak sa pestuje v nepriaznivých chladných podmienkach, toto obdobie sa bude trochu predlžovať - ​​prvé plody dozrievajú o 3,5 až 4 mesiace.

Japonský trpaslík

Kríky tejto odrody sú nízke, kompaktné a v skleníkových podmienkach zriedka presahujú 40 centimetrov. Listy sú veľké, polkruhové. Stonky sú silné a ľahko nesú váhu plodiny. Plody sú trochu podobné hruške a dosahujú dĺžku 20 centimetrov. Hmotnosť nie je pôsobivá - iba 300 gramov.

Farba zrelého ovocia je tmavofialová, takmer čierna. Buničina je ľahká, príjemná podľa chuti, nemá horkú charakteristiku tejto kultúry. Plody sa používajú na rôzne účely - konzervované, mrazené, používané na hlavné jedlá, šaláty.

predčasné zrenie

Vlastnosti baklažánu

Japonský trpaslík sa odporúča na pestovanie v miernom až chladnom podnebí. V teplých oblastiach sa sadenice vysádzajú do postelí, v chladných oblastiach budete musieť používať skleník, inak nebudete môcť získať úrodu.

Znakom odrody je doba kvitnutia. Ak to počasie dovolí, plody sa zbierajú až do veľmi chladného obdobia. Vo vyhrievaných zimných skleníkoch bude možné získať čerstvé baklažány na stôl aj v mrazivých dňoch. Produktivita - do 3 kilogramov na krík.

Hodnota japonského trpaslíka je jeho chuť, nepatrné množstvo semien a jemná dužina.

chladné podnebie

Funkcie pestovania semien

Na pestovanie odrôd japonských trpaslíkov a získanie dobrej úrody bez ohľadu na miesto výsadby (v skleníku alebo na posteliach) je potrebné najskôr sadenice. Osivo sa odporúča kúpiť v obchode - domáce semená majú nízku klíčivosť.

Pred pristátím pripravte:

  1. Pripravte roztok manganistanu draselného (na 200 mililitrov vody, niekoľko zŕn liečiva).
  2. Namočte sadivový materiál do roztoku, doba máčania je štvrtina hodiny.
  3. Odstráňte semená plávajúce na povrchu.
  4. Rastlinný materiál, ktorý sa potopil, vysušte na obrúsku.

pestovanie semien

Nemusíte klíčiť - okamžite sa odporúča začať s výsadbou. Nerobte jamky príliš hlboko - stačí 1,5 cm. Zavlažujte povrch pôdy vodou, vytvorte polyetylénový skleník.

Odporúča sa používať hotovú pôdu. Vhodný substrát na pestovanie sadeníc alebo paradajok. Ak potrebujete pripraviť pôdnu zmes sami, zmiešajte trávnik (4 hrsti), piesok (1 hrsť), humus (2 hrsti).

sadenice alebo paradajky

sadenice

Odporúča sa začať s pestovaním sadeníc japonskej odrody trpaslíkov v marci (od 1. do 15.). Pre záhradníkov v teplých oblastiach sú dáta mierne posunuté - je lepšie začať klíčiť výsadbový materiál vo februári (od 20. do 28.).

Prvé výhonky sa objavia do druhého týždňa po vysadení semien. Položte nádobu na ľahký okenný parapet, je nevyhnutné vytvoriť umelý tieň - použite noviny, tenkú oponu.

Vetranie by sa malo vykonávať každý deň - vysoká vlhkosť v skleníku bude mať nepriaznivý vplyv na jemné výhonky. Kvitnutie povrchu substrátu povedie k rozvoju bakteriálnych a plesňových chorôb, už nebude možné rastliny zachraňovať.

plesňové choroby

Rastúce vlastnosti

Získanie mladých kríkov pripravených na presadenie na postele nebude mať žiadne zvláštne ťažkosti. Hlavné je dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie:

  • vykonávať časté, ale slabé zavlažovanie povrchu substrátu teplou vodou;
  • raz za týždeň otočte nádobu s rastlinami v rôznych smeroch na slnko (nedôjde k vytiahnutiu výhonkov);
  • alternatívne zalievanie so zavedením živín (použite infúziu popola - 50 gramov látky na pol litra vody).

Ďalším dôležitým pravidlom pestovania je monitorovať teplotný režim, miestnosť by mala byť najmenej 27 stupňov.

presádzanie na postele

Príprava postelí a presun na otvorené priestranstvo

Lôžka baklažánu Japonským trpaslíkom sa odporúča variť na jeseň. Pri vykopávaní humusu aplikujte hojne posypanú pôdu drevným popolom. Modré sú ako ľahké pôdy, takže môžete pridať malé množstvo piesku.

Odporúčaná schéma pre výsadbu odrody je 60 x 40 centimetrov. Začať presúvaním mladých rastlín na postele začiatkom leta. V prípade skleníkov je požadovaný čas transplantácie 20. mája.

odporúča sa variť

Ako pestovať sadenice

Dobre zalejte studne, zavlažujte pôdu, v ktorej sa sadenice pestujú, vopred. Transplantujte rastliny bez otriasania substrátu z koreňového systému. Po výsadbe znovu zavlažujte, položte silnú vrstvu mulča (piliny, kôra).

Ak sa výsadba uskutočňovala na lôžkach, v prvých dňoch musíte monitorovať teplotu vzduchu. Je lepšie pokryť rastliny rohožami alebo fóliami v noci. Až potom, ako kríky rastú a zakorenia, odmietnite ich používať.

zavlažujte vopred

Pravidlá starostlivosti o plodiny

Starostlivosť o japonského trpaslíka sa trochu odlišuje od pestovania ostatných odrody baklažánu... Hlavným pravidlom je vytvoriť pre rastliny pohodlné podmienky - zabezpečiť pravidelné zavlažovanie, živiny a včasne bojovať proti chorobám a škodcom.

starostlivosť o kultúru

Ako zavlažovať rastlinu

Na zavlažovanie pôdy používajte iba teplú tekutinu. Nadbytok vlhkosti poškodzuje kríky - je lepšie zavlažovať častejšie, ale pridajte trochu vody. Povinným pravidlom je zavlažovanie pôdy na povrchu pôdy, najmä počas obdobia vývoja rastlín. Po začatí plodenia sa na listoch môže zalievať, ale malo by sa to robiť iba za chladného, ​​zamračeného počasia.

škodlivé pre kríky

Ako správne kŕmiť

Vrchný dresing by sa mal začať 2-4 týždne po výsadbe mladých rastlín na záhrade. Čerstvá organická hmota je prísne zakázaná - je zdrojom chorôb modrých. Na prvé oplodnenie použite minerálne prípravky. Posledné kŕmenie sa uskutočňuje infúziou divulínu. Pravidelnosť výživových formulácií je každé 2 až 4 týždne.

rastliny na záhrade

Odstraňovanie buriny a hektárstvo

Mulčovacia vrstva položená počas transplantácie rastlín vás ušetrí od buriny. Ak sa mulč nebol použitý, budete musieť urobiť burinu, čo sa lepšie robí často, pokúsiť sa uvoľniť pôdu súčasne s odstraňovaním buriny.

Zalievanie nie je potrebné - puzdrá sú kompaktné, pevne držte v zemi. Ak je stonka príliš holá a korene sa na povrchu umyjú vodou, odporúča sa ich posypať malým množstvom pôdy a položiť mulč.

držať v zemi

prerezávanie

Pre úplný rozvoj rastlín sa odporúča štipnúť. Keď puzdro dosiahne výšku 30 centimetrov, odstráňte hornú časť hlavnej stonky. Dajte si pozor na bočné výhonky - stačí zanechať 3 až 5 výkonných vetiev, zvyšok odstráňte.

uštipnutie

Metódy ničenia škodcov

Zo škodcov na japonskom trpaslicovom baklažáne nájdete slimáky a vošky. Ošetrenie sa vykonáva insekticídmi alebo domácimi prostriedkami (infúzia korenia alebo tabaku, na liter vody - 50 gramov pikantnej látky). Slimáky sa najlepšie zbierajú ručne.

Používanie chemikálií je povolené počas obdobia rastu a kvitnutia. Prestaňte užívať drogy 2-3 týždne pred zberom - rastliny dokážu akumulovať škodlivé látky, ktoré sa vylučujú pomerne dlhú dobu.

slimáky a vošky

Ako chrániť úrodu pred chorobami

Najnebezpečnejšími chorobami, ktoré môžu zničiť dospelé rastliny japonského trpaslíka, sú fusárium a čierna noha. Neodporúča sa používať lieky na boj proti chorobám. Jediným spôsobom, ako sa vyrovnať s chorobami, je zabezpečiť správny režim zavlažovania a teplotu.

Prebytočná vlhkosť je úplne eliminovaná - znížte množstvo vody, vykonávajte časté uvoľňovanie, odstráňte listy a stonky postihnuté chorobou.

Preventívne opatrenia proti chorobám japonského trpaslíka sú pravidelné liečby tekutinou Bordeaux, síranom medi. Je nevyhnutné zabezpečiť mierne navlhčenie pôdy - nadbytok vody je hlavným nepriateľom rastlín. Tiež sa neodporúča zahusťovať kríky - to ohrozuje šírenie chorôb.

schopný zničiť

Kedy a ako žať

Ovocie japonského trpaslíka sa odporúča zbierať v období technickej zrelosti - odtieň baklažánu by nemal byť príliš tmavý. Modré sú dozrievajúce v skladovacej miestnosti.

Pri zbere použite prerezávač - na odstránenie ovocia malou časťou stonky. Ihneď odošlite na uskladnenie alebo recykláciu.

technická vyspelosť

Ďalšie skladovanie

Na uskladnenie japonského trpaslíka používajte temné a studené miestnosti. Na tieto účely je vhodná spodná polica chladničky alebo pivnica. Vložte ovocie do jednej vrstvy do škatúľ.

Nezabudnite pravidelne kontrolovať stav baklažánu. Ak sa na modrých objaví hniloba alebo stopy po poškodení, okamžite ich použite na varenie a vyrezanie podozrivých miest.

Japonský trpaslík je odroda, ktorú získala od mnohých záhradníkov uznanie pre svoju vynikajúcu chuť a nenáročné pestovanie. Jedinou nevýhodou kultúry je, že trvanlivosť nepresahuje 1 mesiac, aj keď je zabezpečený požadovaný teplotný režim, takže po zbere je lepšie poslať ovocie na spracovanie.

chladné izby

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica