Ako pestovať bazalku zo semien doma pre sadenice

Sadenice bazalky umožňujú začiatkom júna získať voňavé zelené lístky pre krajinu. Vlasťou je India. Ale na celom svete je cenený pre svoju pikantnú chuť a vôňu.

Kultúra je termofilná. Môže sa však pestovať aj v regiónoch s chladnou klímou. Sadenice metóda pomáha záhradníkom oklamať prírodu: rastlina dostáva dostatok tepla a svetla.

Zelení sa používajú na varenie: nakrájané na šaláty, zdobia jedlá. Basil ide dobre s paradajkami, rybami a morskými plodmi. Keď je vysadený v skleníku, priťahuje opeľujúci hmyz. Niektorí záhradníci zdobia svoje kvetinové záhony: kvety rastlín s peknými kvetmi rôznych odtieňov. Uvoľnené fytoncidy zlepšujú ovzdušie v krajine.

pestovať bazalku

Dátumy výsevu sadeníc bazalky

Existujú rôzne obdobia dozrievania. Obdobie pestovania rastlín je 120 - 160 dní. Mal by byť vysadený na hrebene po začiatku teplého počasia. Pôda by sa mala zahriať.

Sadenice by sa mali vyháňať 50 - 60 dní pred zamýšľaným umiestnením na trvalé miesto. Podľa kalendára je 20. - 25. marca.

Keď sa pestuje v nevyhrievanom skleníku, môžete zasadiť sadenice, keď je slnečné počasie. Ultrafialové svetlo stačí na zahriatie chránenej krajiny. Potom sa odporúča zasiať o mesiac skôr.

 podmienky pre sadenice

Zloženie pôdy sadby

Niektorí záhradníci používajú pre zelené plodiny hotovú pôdu. Pred výsevom sa odporúča rozliatie látky „Fitosporin“, aby sa zničili škodlivé organizmy.

Ďalším spôsobom je zloženie pôdy sami. Na jeseň by ste mali pripraviť komponenty:

 • neutrálna rašelina (4 časti);
 • riečny piesok (1 diel);
 • zrelý kompost (2 časti).

pripraviť komponenty

Odporúča sa umiestniť komponenty do potravinových vreciek a umiestniť ich pod vrchlík zvonku alebo na studenú verandu. V zime obsah zamrzne, larvy hmyzu uhynú.

Týždeň pred plánovaným výsevom sa vrecia zahrievajú. Potom časti zmiešajte a prelejte ružovým roztokom manganistanu draselného. Teplota kvapaliny - 60 stupňov Celzia.

V prípade silnej kontaminácie ošetrite zložky herbicídom podľa pokynov. Výsev sa oneskorí, až kým sa chemikálie nerozložia.

produkty na jedenie

Podmienky pestovania sadeníc doma

Záhradníci pestujú bazalku na bežných parapetoch pred výsadbou do zeme. Získanie zdravých rastlín je jednoduché: musíte dodržiavať poľnohospodárske techniky.

obyčajné parapety.

siatie

Výnos plodiny závisí od správne vykonanej operácie. Môže sa pestovať z vašich vlastných semien alebo sa dá kúpiť. Ako postupovať:

 • nádoby na sadenie rastlín musia mať drenážne otvory;
 • bazalka netoleruje zamokrenie pôdy (na dno nalejte vrstvu expandovaného ílu alebo tehál);
 • Nalejte pôdu do nádob, mierne zhutnite (nechajte 3-4 cm po okraj);
 • rozliate pôdu roztokom humátu draselného (prevádzková teplota 40 stupňov Celzia);
 • semená rastlín rovnomerne posypte zemou;
 • Zhutniť pôdu, dať na tašku s otvormi pre prívod vzduchu na vrchu.

zamokrenie pôdy

Semená klíčia vo svetle na teplom mieste... Položte nádobu na sadenice na svetlý okenný parapet. Teplota by mala byť 24-25 stupňov Celzia. Sadenice sa objavia na 10. deň.

Niekedy sa pristátie uskutočňuje originálnym spôsobom. Na pripravenú nádobu sa naleje vrstva snehu s hrúbkou 0,5 cm, semená sa na ňu natiahnu a špáradlom sa rozprestierajú po povrchu. Zatvorte vrece s otvormi alebo pohárom. Sneh sa topí, zrná sú vtiahnuté do zeme. Pri tejto metóde nastáva krátkodobá stratifikácia semien.

kapacita sadeníc

Osvetlenie: ako to urobiť správne

V miestnosti nie je dostatok svetla na rast sadenice. Akonáhle sa sadenice objavia, mali by ste začať zvýrazňovať rastliny. Odporúča sa používať agrolamp s tienidlom: vedie lúč.

Poskytnite rastlinám 16 hodín denného svetla. So znížením času zvýraznenia sa sadenice roztiahnu. Basil vyzerá slabo.

urob to správne

kanalizácie

Rastlina netoleruje stojatú vodu v koreňoch. Na prevenciu chorôb sa odporúča drenáž.

Na tento účel sa používajú expandovaná hlina, tehlové štiepky, drvené škrupiny umyté a oparené vriacou vodou. Mali by byť položené na dno až do hrúbky 1 cm.

prevencia chorôb

zalievanie

Bazalka závisí od správneho zalievania. Pôda by sa nemala navlhčiť pred vznikom. Cotyledonous listy sú citlivé na nadmernú vlhkosť. Zalievanie by sa malo robiť každé 3-4 dni pomocou lekárskej striekačky.

Po raste pravých listov môžete hydratovať hojnejšie. Táto operácia by sa mala vykonať po úplnom vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy. Odporúča sa používať kanvicu s dažďovou sprchou.

by sa malo vykonať

Vrchný dresing

Sadenice bazalky rastú v obmedzených nádobách. Pôda je dostatočne úrodná na klíčenie semien. S ďalším rastom sa však obsah živín znižuje. Je čas začať oplodniť.

Zavádzanie dusíka vyvoláva rýchly rast rastlín... Odporúča sa používať komplex sadeníc minerálov. Ak nie je k dispozícii, mali by ste použiť infúziu popola v rúre (polievková lyžica na 1 liter, trvajte na tom, rozriedite ju 5 litrami vody). Vrchné obliekanie sa vykonáva raz týždenne.

klíčenie semien

ponoriť

Niekedy záhradníci zasadia bazalku príliš často. Tesná výsadba vyvoláva rozťahovanie rastlín. Mali by byť rozriedené alebo rozrezané. Optimálna doba zberu je 2 pravé listy.

Na zber sa odporúča použiť špeciálnu odmerku. Jemne vyzdvihnú rastlinu a transplantujú ju do novej nádoby s pôdou. Chrbtica (ak je to potrebné) sa môže skrátiť o tretinu.

ťahanie rastlín

štiepanie

Štipnutie by sa malo vykonať, keď päť až šiesty pravý list dorastie späť. Táto operácia:

 • robí z rastlín kríky;
 • spomaľuje tvorbu stopiek;
 • stimuluje rast vedľajších výhonkov;
 • zabraňuje ťahaniu.

Zvieranie sa odporúča pomocou nožníc na nechty utieraných alkoholom. Musia starostlivo odrezať vrch rastliny.

nožnice na nechty

Možné problémy sadeníc bazalky

Niekedy záhradník nedokáže pestovať zdravé sadenice. Dôvody sú rôzne. Aby sa predišlo chybám, odporúča sa dodržiavať kultivačnú techniku.

prevencia chýb

Semená neklíčia

Prvým dôvodom je to, že semená hnijú. Gardener:

 • preháňanie vlhkosťou pôdy pri výsadbe;
 • zabudli ste urobiť odtokové otvory v nádobe;
 • nezabezpečili vetranie sadeníc;
 • neodstránila kondenzáciu nahromadenú na fólii alebo skle.

Druhým dôvodom je nízka kvalita výsadbového materiálu, ktorého platnosť sa skončila.

sadivový materiál

Sadenice padajú

Je to kvôli zavedeniu prebytku dusíka. Rastliny sú podvyživené alebo zatienené. Odporúča sa riediť sadenice a pridať minerálny komplex.

primeraná výživa

Sadenice nerastú

Rastliny nedostávajú žiadnu výživu ani svetlo. Niekedy je to vplyv pôdy kontaminovanej baktériami. Odporúča sa používať iba kvalitné pôdne zmesi a postupovať podľa kultivačných techník.

 pôdne baktérie

ťahanie

Je to dôsledok nedodržania teplotných a svetelných podmienok. Rastlina je na tienistom a príliš teplom mieste. Musí sa preniesť na iný parapet.

svetelné režimy

stávkokaz

Choroba je spôsobená nadmerným zalievaním alebo pôdnou vlhkosťou so zosilnenými výsadbami. Odporúča sa odstrániť choré rastliny. Udržujte pôdu v polosuchom stave. Časté vykládky - tenké alebo otvorené. Prášok popolom zabráni chorobe. Zalievanie sa odporúča vodou pri izbovej teplote.

zahustené výsadby

Žltnutie listov

Toto je signál nedostatku mikroživín. Odporúča sa pravidelne kŕmiť vyváženým komplexom.

vyvážený komplex

Škvrny na listoch

Objaví sa v dôsledku slnečného žiarenia na jemných rastlinách. Odporúča sa zatieňovať sadenice. Na tento účel použite biely lutrasil s nízkou hustotou.

odporúča sa odtieň

Pristátie v zemi

Sadenice bazalky sa vysádzajú na trvalom mieste, keď sa pôda zahreje až na 15 stupňov do hĺbky 10 cm.

Rastliny by sa mali umiestniť podľa schémy: 30 cm x 30 cm (pre silné odrody) alebo 15 cm x 15 cm (pre nízke).

zahrievanie pôdy

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica