Opis odrôd a odrôd čierneho tymiánu (tymiánu)

Čierny tymián používajú záhradníci na terénne úpravy. Je vysadená na vysokohorských kopcoch, malých kvetinových záhonoch. Je v dokonalej harmónii s cestami lemovanými dekoratívnym kameňom.

Tymián kvitne takmer celú sezónu: kvitnutie začína v máji a končí koncom augusta. Ale aj bez púčikov je rastlina veľmi dekoratívna. Oplatí sa trochu otočiť záves - vzduch bude cítiť ako živica. Rastlinné fytocídy majú priaznivý vplyv na organizmus.

Tymián má liečivé vlastnosti. Úspešne sa používa v tradičnej medicíne. Varený bylinkový čaj s lyžičkou medu príjemne zahreje záhradníka na zimný večer.

opis odrôd

Opis zariadenia

Tymián predstavuje rodinu Lipo. Tymián má nízku stopku: 20 - 40 cm a je zakončený vetvičkami, ktoré sa šíria po zemi. Pripomínajú čučoriedkové výhonky. Rastlina tiež pokrýva pôdu pevným kobercom. Zelené vetvičky a stonky sú pokryté jemnými chĺpkami.

Podlhovasté listy sú k stonku pripevnené krátkymi stopkami. Majú na nich vonné žľazy. Produkujú éterický olej. Chuť a vôňa tymiánu sa určuje počtom takýchto žliaz.

ethnoscience

Kvety sa zbierajú vo zväzku. Sú biele, fialové, fialové, ružové. Kvetenstvo je veľmi kompaktné, husto umiestnené na konáre. Po odkvitnutí vznikajú plody - orechy. Majú podlhovastý tvar. Ich dĺžka je 5 až 6 mm.

Vo voľnej prírode sa na cestách, horských svahoch a na slnečných okrajoch lesov nachádza nenáročný závod. Na hobľovacích kameňoch sa cíti dobre.

Na záhrade tymián rýchlo rastie. Šíri sa semenami a zakorenenými výhonkami (vegetatívne). Ak oblasť neobmedzíte, tymián pokryje všetky hrebene záhrady.

čierny tymián

Odrody tymiánu

Táto rastlina je členom rodiny Baránkov. Existuje 400 známych druhov tohto nenáročného kríka. Líšia sa veľkosťou stoniek, ich stúpajúcou alebo plazivou pozíciou, farbou korolov a vôňou.Najznámejšie druhy divého tymiánu sú bežné a plazivé.

Chovatelia vytvárajú nové odrody tymiánu. Ich štatistika sa v porovnaní s divokým náprotivkom zlepšila. Sú viac dekoratívne, ich vôňa je jasnejšia. Záhradníci majú z čoho vyberať. Môžete vykopať krík vo voľnej prírode a zasadiť ho do záhrady. Alebo si môžete kúpiť pestovanú rastlinu.

farba rohoviek

Fialová fialová

Tento ker má krátke výhonky (10 cm). Korunky kvetov sú sfarbené do jasne fialovej a fialovej farby. Zakrýva pôdu hustým kobercom. Agresívne voči iným rastlinám. Takéto kríky by mali byť vysadené v uzavretých oblastiach. Záhradníci používajú ako bariéru oceľové, plastové, prírodné alebo umelé kamene.

krátke výhonky

vrch

To je to, čo ľudia nazývajú blchým tymiánom. Táto krátka rastlina má drevité korene. Uvoľňujú nízke výhonky (15 cm). Stonky sa šíria alebo stúpajú mierne nad zem. Stonka sa nachádza nahá alebo pokrytá chĺpkami, je fazetovaná alebo zaoblená. Listy sú tiež pokryté chĺpkami.

Kvitne v jemných ružových alebo ružovo-červených kvetoch. Vzduch okolo neho je nasýtený éterom. Usadzuje sa v suchých skalnatých oblastiach. Netoleruje nadmernú vlhkosť pôdy.

blšie tymián

záhradné

Záhradníci si vyberajú odrody Bogorodskej trávy podľa svojich vlastných preferencií a charakteristík rastlín. Pri výsadbe v záhrade sa berie do úvahy odolnosť tymiánu proti mrazu. V oblastiach s chladnými zimami nezasádzajte druhy, ktoré milujú teplo.

Ak je lokalita zaplavená, mali by sa zvoliť odrody odolné voči vlhkosti. Na pristátie na alpskej sklznici sa odporúča blší alebo hora.

Záhradníci by mali zvážiť kombináciu rastliny s inými záhradníkmi. Farba a výška krytu by sa mala harmonicky spájať s existujúcou krajinou.

bylinky v rade

kriedový

Preferuje kriedové svahy. Výborne sa cíti na mieste, kde sa na povrch objavuje vápenec. Odolná voči suchu.

Má krátke holé stonky. Silne sa vetvia. Sníma až do výšky 12 cm vertikálne nahor. Kvety sú neviditeľné: koruna je zelenkavá, lístky sú ružové a fialové. Rastlina nie je dekoratívna. Ale aróma je silná. Nádherná rastlina medu. Mal by byť umiestnený v blízkosti postelí s paradajkami, paprikou, baklažánom, aby prilákal opeľujúci hmyz..

Pokles živín ovplyvňuje stav kríka: stáva sa menej sviežou. Ale chuť sa stáva silnejšou. Kriedový tymián si zachováva svoj suchý zápach aj pri neopatrnom skladovaní.

stráne

dúha

Druhé meno je zelenina. Jeho hodnotou sú voňavé šťavnaté výhonky. Používajú sa na varenie.

Stonka stúpa 25 cm nad povrch pôdy, listy sú zelenošedé, voňavé. Od klíčenia po prvý rez trvá 30 dní. Citlivé na pôdnu vlhkosť. Pri pestovaní v chladných oblastiach si tymián slnka vyžaduje prístrešie.

šťavnaté výhonky

trpaslík

Najmenší z tymiánu. Kmeň sa týči iba 3 cm nad povrchom pôdy. Kvitne v máji až júli s bledoružovými kvetmi. Funguje dobre bez oplodnenia. Potrebuje však pravidelné zavlažovanie. Dekoratívne po celú sezónu. Hodnota: hustá pôdna pokrývka a zachovanie príjemného vzhľadu počas celého teplého obdobia.

tesné prístrešie

Ploštica

Polokrík do výšky 15 cm. Výhonky sa plazia, ľahko zakorenia. Kvitne ružovými kvetmi od mája do augusta.

Rastie na skalnatých kriedových svahoch, východiskách Carboniferous na povrch, na holých pôdach borovicových lesov. Niekedy sa usadzuje na piesočnatých pôdach. Odolné voči suchu. Má hodnotu ako liečivá rastlina. Záhrada bude zdobená alpským šmykom.

uhlíkové výstupy

krík

Záhradníci si budú musieť vybrať: kríky rastlín alebo plazivý tymián. Prvý z nich stúpa nad povrch pôdy o 20 - 25 cm a má voľnejšie zhluky. Kríkový tymián vyzerá skvele ako hraničný pás alebo farebný okraj.

Vyberte odrody, ktoré sú vhodné pre daný región. Pôda na výsadbu trvalých kríkov sa musí pripraviť zvláštnym spôsobom.

vybrať

Altaic

Polokrík s vysoko rozvetvenými výhonkami. Výška stonky 15 - 20 cm. Usadzuje sa na skalách a horských svahoch. Vyberá kriedové, štrkové a piesčité pôdy. V júni až auguste kvitne fialovými kvetmi. Vynikajúca medová rastlina. Rastie v dolinách a na úpätí Altaja.

Hodnota druhu: vysoký obsah éterických olejov, dekoratívny účinok, nenáročnosť... Rastlina ozdobí alpské šmýkačky v záhrade, priláka opeľovačov a poskytne záhradníkovi liečivé suroviny.

horské svahy

les

Tymián sa nachádza aj v lesnej oblasti. Usadil sa na dobre osvetlených lúkach a lesných okrajoch. Polokrík vyberie suché piesočné alebo podzolické pôdy. Kvitne ružovými kvetmi od mája do augusta. Stonky dorastajú do výšky 12 cm.

Hodnota druhu: nenáročnosť, schopnosť rásť a kvitnúť na suchých chudobných pôdach.

schopnosť rásť

pekný

Výška stonky - 30 cm. Výstrely sú dlhé, plazivé. Listy sú pretiahnuté. Kvitne s veľkými fialovými kvetmi zhromaždenými v uchu. Preferuje stepné oblasti otvorené pre slnko. Formy husté húštiny. Je nenáročný na pôdu a vlhkosť. Hodnota je dekoratívna a nenáročná. Miznúce druhy. Záhradníci môžu zachovať populáciu pestovaním na svojich stránkach.

veľká fialová

sezóne

Táto odroda sa líši tým, že sa silne dospievajúce výhonky nepodávajú. Vytvárajú jasne zelenú guľu s priemerom 25 cm, pričom sommertime vyžaruje silnú arómu. Záhradníci ju pestujú v kvetináčoch, aby ozdobili záhradu. Tymián zimy doma.

výhonky neklamú

trvalka

Tymián je vytrvalá rastlina. Jeho stonky a listy sú zelenej farby. Kvetinové koruny sú fialové, ružové, fialové a dokonca zelené. Pre úspešnú kultiváciu v letnej chate by ste si mali dôkladne preštudovať vlastnosti odrody alebo druhu.

preskúmať vlastnosti

Ural

Tymián sa nachádza na úpätí južného Uralu. Rastie na skalnatých, štrkových, kriedových, piesočnatých a čiernych zeminách. Nepáči sa ílu a ílu. charakteristika:

 • odolnosť proti stresu;
 • odolnosť proti suchu;
 • náročnosť na dobré osvetlenie.

Záhradníci môžu miesto vyzdobiť nenáročným popínavým rastrom s veľkými ružovými kvetmi.

chernozemské pôdy

machový

Nízka Bogorodská tráva. Stonky kríka stúpajú 1 cm nad pôdu. Listy tmavozeleného odtieňa sú dlhé 3 mm. Nie sú tam žiadne kvety. Vytvára machový povlak. Záhradníci používajú tymián ako nenápadnú aromatickú náhradu machu.

trpasličí ker

krymský

Polokrík si obľúbil Krymský polostrov. Tymián rastie na skalnatých a piesočných pôdach v dolinách a horách. Výška stoniek je až 15 cm, kvety majú fialovo-ružový odtieň, otvorený v júni až júli. Plody sú čierne orechy. Hodnota: bohatá aróma, odolnosť voči suchu.

Ťažké vydržať chladné zimy. Pri dostatočnom snehu zime dobre zimuje, s „čiernymi mrazmi“ zamrzne tymián. Záhradníci v oblastiach s chladnými zimami by mali pokryť rastlinu.

chladné zimy

Talieva

Polokrík so stopkami do výšky 12 cm, kvety sú ružovo-fialové. Pre rast si vyberá mlyny, kamenné muchy, vápencové sutiny. Kvitne v júni. Orechy dozrievajú koncom augusta. Nachádza sa vo voľnej prírode v severovýchodnej Európe a Uralu.

výška stonky

Skorá menšina

Rastie pomaly. Výška stoniek tejto odrody tymiánu je 5 - 10 cm, dospievajúce listy sú malé a vyžarujú silnú arómu. Kvitne skôr ako iné odrody: v júni. Listy sú sfarbené fialové alebo svetlo fialové. Záhradníci ju používajú na zdobenie alpských šmýkačiek.

Skorá menšina

Červený koberec

Stonky sú vysoké 5 cm a červené kvety kvitnú v júni. Rastie na plnom slnku a čiastočne v tieni. Odroda uprednostňuje ľahké úrodné pôdy, ale môže existovať aj na chudobných kamenitých pôdach. Vytvorené pre záhradné dekorácie.

Červený koberec

Donne Valey

Stonky tejto odrody tymiánu stúpajú až do výšky 30 cm nad pôdou. Výhonky sú zdobené malými žlto-zelenými listami. Charakteristický rys - listy vonia ako citrón.Kvetenstvo je kapaté, uvoľnené. Kvety sú svetloružové.

Formy husté záclony. Netoleruje ťažké pôdy a prepady. V zime môže zamrznúť. Záhradníci ju oceňujú svojím dekoratívnym účinkom a nezvyčajnou vôňou.

Donne Vale

Obyčajný kompaktus

Kompaktný ker. Výška stoniek nepresahuje 15 cm a výhonky majú valcovitý profil. Downy dole. Listy sú malé, oválne, kopinaté. Farba - tmavo zelená. Jemné ružové kvety majú fialový odtieň. Kvitne v júli až auguste.

Funguje dobre na úrodných ľahkých pôdach s dobrou drenážou. Je cenený svojimi elegantnými závesmi.

Obyčajný kompaktus

postupný

Polokrík s plazivými výhonkami. Tymiánové kvety sú svetloružovej farby. Kvetenstvo je prerušované ucho. Listy sú tmavozelené, kopijovité. Downy nižšie.

Vynikajúci pôdny kryt. Rastie rýchlo: počas sezóny je schopný osídliť celý pozemok (za priaznivých podmienok). Používa sa na alpské kĺzačky a na voňavé obrubníky. Hodnota druhu tymiánu: nenáročnosť, dostupnosť sadivového materiálu.

plazivé výhonky

blcha

Druhé meno je hornaté. Preferuje kamenisté, zlé pôdy s dobrou drenážou. Odolné voči suchu. Netoleruje zamokrenie. Stonky stúpajú 15 cm, kvety sú červeno-ružové alebo fialové. Je oceňovaný pre svoju nenáročnosť a trvalú arómu.

zlá pôda

Dörfler

Domorodý v balkánskych horách. Netoleruje mráz. Kvitne ružovkastými kvetmi. Zakrivené listy sú pokryté častými bielymi vlasmi. Veľmi dekoratívne, ale rozmarné.

sivé kvety

Citrón (Archers Gold)

Toto je umelo vytvorená rozmanitosť tymiánu. Nedávno predstavený do kultúry. Listy majú charakteristickú zelenožltú farbu. Kvety sú svetloružové. Počas kvitnutia sa rastlina prezentuje ako pevný ružový koberec.

Citlivé na zamokrenie. Zlyhá na íloch a hlinách. Používajú ho obyvatelia leta na vysokohorských šmýkačkách. Oceňuje sa svojím dekoratívnym účinkom, jasnou arómou a liečivými vlastnosťami.

kultúra v poslednej dobe

arktický

Lesy východnej Európy obývajú polokrík so vzpriamenými stonkami. Typ tymiánu je ľahko rozpoznateľný na základe jeho charakteristického ostrého koberca. Sod rýchlo. Odolné voči suchu a chladu. Fialové kvety sa zbierajú v kvetinách v zajatí. Stonky a listy sú dospievajúce. Je cenený pre svoj vysoký obsah éterických olejov.

ľahko rozpoznateľné

Výber vhodného miesta pestovania

Tymián je nenáročný závod. Aby sa však získala zdravá a krásna rastlina, mali by byť splnené požiadavky poľnohospodárskej technológie:

 1. Miesto pristátia by malo byť slnečné alebo s ľahkým čiastočným tieňom. Keď sa vysadí v tieni, tymián sa roztiahne. Krík sa uvoľní, stráca svoj dekoratívny účinok.
 2. Odrody tymiánu neznášajú prievan. Kríky by sa mali vysádzať v oblasti chránenej pred severným a severovýchodným vetrom. Nie je zlé lokalizovať pristátie na južnej strane budov.
 3. Miesto pristátia by nemalo byť zaplavené taveninou alebo dažďovou vodou. Je vhodné zabezpečiť odvodnenie.
 4. Pripravte pôdu na vybranom mieste. Z tohto dôvodu sa odporúča študovať charakteristiky rastliny a podmienky jej rastu vo voľnej prírode. Ťažké pôdy (ílové a ílovité pôdy) by mali byť štruktúrované. Je potrebné pridať piesok, kriedový drvený kameň (ak je to potrebné), zrelý kompost.
 5. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kyslosti pôdy. Pre tymián je prijateľná neutrálna alebo mierne zásaditá reakcia. Na kyslé pôdy by sa malo pridávať vápno alebo popol.

nenáročný závod

Pri správnom umiestnení krík poteší záhradníka hustou voňavou oponou už v roku výsadby.

Ako zasadiť tymián

Tymián je rastlina odolná voči chladu. Môže byť vysadený okamžite po roztopení snehu. Pri výsadbe kríkom alebo zakoreneným výhonkom by rastlina nemala byť pochovaná. Po dokončení práce by mala byť pôda okolo nej mulčovaná. Vhodné sú kamenné štiepky, drvený kameň, kamienky.

Tymián sa zakorenil na jesenných výsadbách. Najlepší čas je začiatok septembra. Výhonky a kríky budú mať čas na pestovanie koreňových systémov potrebných na prezimovanie.To zaisťuje prežitie rastliny v chladnom období.

umiestnenie kríka

Reprodukčné metódy

Nenápadný pôdny pokryv sa ľahko množia semenom alebo vegetatívnym spôsobom.

Seeds

Je to pracný spôsob. Ak chcete získať kvitnúcu rastlinu v prvom roku, záhradníci pestujú sadenice doma:

 1. Začiatkom februára sa osivá zasejú do semien do hĺbky 0,5 cm.
 2. Sú zakryté fóliou s drenážnymi otvormi pre prístup k vzduchu. Kondenzácia sa z fólie pravidelne odstraňuje.
 3. Semená tymiánu klíčia na teplom mieste. Podnos umiestnite blízko zdroja tepla.
 4. Po vyklíčení sa film odstráni, tymianové kríky sa riedia. Nechajte silné. Slabé sa dajú pridať do čaju.
 5. Keď pôda vyschne, nastrekuje sa tymián. Je dôležité neprepúšťať pôdu: to povedie k rozkladu koreňov.
 6. Kríky tymiánu sa pravidelne temperujú: postup im pomôže rýchlo zakoreniť v záhrade.
 7. Po zahriatí pôdy sa tymián zasadí na trvalé miesto. Stačí 4-5 stupňov.
 8. Prvé 2-3 dni tymián potrebuje zatienenie lutrasilom. Nie je možné preexponovať tymián v tieni: výhonky sa natiahnu.

Výhoda tejto metódy: získanie veľkého množstva sadivového materiálu.

metódy šľachtenia

výstrižky

Tymiánové výhonky sa ľahko zakorenia. Na reprodukciu sa vyberie nelignifikovaná stopka a od nej sa odreže časť požadovanej dĺžky. U odrôd s nízkym rastom by malo mať rezanie maximálnu veľkosť 5 cm. Vo vysokých odrodách by mal byť 10-15 cm.

Stopka sa okamžite vysadí na trvalé miesto. Nad tým sa stavia mini skleník. Po 2-3 týždňoch má záhradník nový závod.

vyberte nezaručené

Stonka tymiánu je niekedy zakorenená v skleníku. Signál pre opätovný rast koreňov je výskyt nových zelených listov.

Tymiánové výhonky sa často zakorenia samy. Záhradník potrebuje iba odrezať vetvu koreňmi a transplantácie na nové miesto.

Výhody metódy: zachovanie charakteristík hybridov a jednoduchosť.

potreba rekonštrukcie

Rozdelením puzdra

Používa sa, keď je potrebné rekonštruovať vysokohorskú šmýkačku alebo obrubník. Celá materská rastlina je vykopaná. Korene a výhonky sa rozprestierajú. Krík je rezaný naostrenou lopatou alebo rezaný záhradnými nožnicami. Miesta rezov sú rozdrvené rozdrveným aktívnym uhlím. Delenki sú presádzané na určitých miestach.

Nevýhoda metódy: materská rastlina je poškodená. Záhradník si vyžaduje zručnosti a opatrnosť.

rastlina je poškodená

Funkcie starostlivosti o rastliny

Tymián vyžaduje malú údržbu. Záhradník získa krásnu rastlinu s minimálnymi nákladmi na pracovnú silu.

zalievanie

Charakteristickým rysom kríka je odolnosť voči suchu. Mal by sa napojiť iba pri silnom suchu. V takom prípade by ste ornicu navlhčili iba mierne.

Je užitočné striekať kríky pred kvitnutím. To umožní rastline získať silu.

Prepad tymiánu je veľmi nebezpečný: rastlina je ľahko ovplyvnená koreňovou hnilobou a zmizne. Pri dlhodobom silnom zrážaní by sa kríky mali pokryť filmom.

Je dôležité mať na pamäti: tymián produkuje éter iba za suchého horúceho počasia..

minimálne mzdové náklady

Svetelný režim

Kríky sú náročné na slnečné svetlo. V tieni strácajú svoju kompaktnosť a dekoratívnosť. Tymiánové výhonky sa natiahnú a zblednú. Záves sa rozpadne.

Krásna a voňavá rastlina poteší záhradníka, keď je umiestnená na slnečnom mieste.

Svetelný režim

Vrchný dresing

Tymián nepotrebuje osobitnú úrodnosť pôdy. Väčšina druhov vo voľnej prírode rastie na chudobných kriedových alebo podzolických pôdach. Odrody tymiánu vyžadujú mierne množstvo zrelého kompostu.

Pri pestovaní tymiánu na záhrade by sa niekedy malo pridávať vápno alebo kostná múčka. Hnojenie tymiánu organickými alebo minerálnymi komplexmi sa nevyžaduje.

úrodnosť pôdy

pleťou

Tymián netoleruje zatienenie. Potrebuje jasné slnečné svetlo. Buriny ho zbavujú pohodlnej existencie. Musia byť odstránené.

Odvodnenie tymiánu kamennými štiepkami eliminuje výskyt škodlivých rastlín. Pomôže zavedenie kriedy a neustále uvoľňovanie pôdy.

škodlivé rastliny

Prerezávanie a tvarovanie tymiánu

Na získanie hustej vrstvy a dlhého kvitnutia sa musí odrezať tymián. Pri tomto postupe sa vyberú výhonky s malým počtom listov. Ich odstránenie poskytuje záhradníkovi počas leta krásny tymián.

Niekedy je potrebné dať tymiánu osobitný tvar. Na alpských sklzoch musí obsadiť určité miesto. V tomto prípade sa tymián odreže na žiadosť záhradníka pomocou horného rámu.

Záhradníci často vykonávajú postup prerezávania uzdravenia po vyblednutí tymiánu. Tymián je pokosený a zanecháva 2-3 cm nad zemou. Táto udalosť je úspechom v regiónoch s teplými zimami. V chladných oblastiach môže tymián zamrznúť.

husté pokrytie

Choroby a škodcovia

Podľa pravidiel kultivácie je tymián rezistentný na choroby. V daždivom lete alebo pri nadmernom zalievaní napadajú huby huby. V tomto prípade je vykopaná celá krík, pôda je dezinfikovaná roztokom síranu meďnatého.

Tymián je milovaný voškami, nosorožcami a piesočnatými slimákmi. Usadili sa však na slabých kríkoch. Zdravé rastliny nepriťahujú škodcov. Ako prevencia slúži včasné burenie a uvoľnenie. Dodržiavanie pravidiel pestovania je hlavnou podmienkou existencie krásnych tymiánových kríkov v záhrade.

piesočná pomaly

Kombinácia s inými rastlinami

Všetky odrody a druhy tymiánu sú dokonale kombinované s ostatnými rastlinami. Zemný kryt má plytký koreňový systém. Toto umožňuje jej zoskupenie s hlboko zakorenenými rastlinami.

Pestovatelia často uprednostňujú tymián ako pásomnicu. Je vysadený v závesných kvetináčoch a vyplňuje mýtinu v rekreačnej oblasti. Aj v týchto prípadoch vyzerá pôvabná pôvab.

iné rastliny

Záhradníci hľadajú zaujímavé kombinácie farieb a arómy pri formovaní výsadby. Kvety sú bez zápachu, ale éterom tymiánu sú veľké veľké okvetné lístky.

Záhradníci často umiestnia tymián vedľa kvetov so silnou vôňou. Sú naplnené otvoreným terénom. V takom prípade by ste mali byť veľmi opatrní: miešanie arómy môže mať negatívne následky. Existujúce zloženie bude musieť byť zničené.

Tymián je nádherná medová rastlina. Je špeciálne vysadená vedľa zeleniny, ktorá si vyžaduje opelenie. Prítomnosť pôdnej pokrývky tymiánu na záhrade zvyšuje úrodu uhoriek a paradajok.

musí zničiť

Tymián na parapete

Neochvejnosť tymiánu vám umožňuje pestovať ho v byte. Je potrebné vytvoriť pre tymián pohodlné podmienky:

 • vyzdvihnúť nádobu mierne väčšiu ako korene tymiánu (pri delení kríky sa vyberie sadivový materiál);
 • vyplňte pôdu pre sukulenty alebo kaktusy;
 • pridať kriedu drvený kameň;
 • mulčovanie na vrchole s kamennými trieskami;
 • nasadiť slnečný parapet;
 • chrániť pred prievanom.

Tymián na parapete

Výhoda tymiánu: dokonale toleruje suchý zimný vzduch z miestností. Polievanie zeme sa vyžaduje, keď sa zrazenina zeme vyschne. V zamračených dňoch by sa mal tymián osvetľovať do 18:00.

Umiestnením tymián na parapetezáhradníci si budú môcť vychutnať éter tymiánu po celý rok.

vzduch z miestností

Výhody a nevýhody použitia v terénne úpravy

Prítomnosť trpaslicového kríka v krajine prinesie záhradníkovi veľa pozitívnych emócií:

 1. Rastlina môže slúžiť ako zázemie pre veľké výsadby alebo môže pôsobiť ako pásomnica. Neexistuje žiadny limit pre predstavivosť a kreativitu.
 2. Vôňa korenia nasýti vzduch éterom a robí ho zdravým. Prechádzky v záhrade, letné obyvateľov dostáva aromaterapeutické sedenie.
 3. Rastlina medu oživuje lokalitu: priťahuje svetlých motýľov a čmeliakov. Obyvatelia mesta majú radi tento druh jednoty s prírodou.
 4. Krása nie je jediným plusom prítomnosti tymiánu na záhrade. Záhradník môže zásobovať liečivé byliny na zimu.
 5. Krík poskytuje materiál pre kytice. Bogorodskaya tráva ide dobre s mätou, láskou a striebornou palinou. Populárne presvedčenie atribúty tejto zbierky schopnosť chrániť pred zlými duchmi.

Výskyt trpaslicového kríka je len jednou nevýhodou: rýchly rast a agresívne zabavenie územia. Tento problém je vyriešený mechanickým obmedzením pristátia.

dizajn krajiny

Kde sa používa tymián

Krík má zaujímavé chemické zloženie:

 • kyseliny (ursular, chinic, chlorogenic, coffee, oleanolic);
 • tuky;
 • vitamíny (C, A, PP);
 • minerálne soli;
 • flavonoidy;
 • guma.

To umožňuje používať listy a stonky na liečebné účely. Olej získaný z tymiánu sa používa ako baktericídne a antivírusové činidlo. Kabinet domáceho lekárstva má veľa receptov na rôzne ochorenia.

chemické zloženie

Rastlina je vynikajúca afrodiziakum. Výťažok z tymiánu je súčasťou prírodných liekov na zvýšenie účinnosti.

Esenciálny olej je populárny pri vôňach. Vôňa sa používa na relaxáciu a upokojenie stresovaných ľudí. Odkvapkáva do nádoby na aróma. Sviečka zapálená na dne odparuje vodu a odparuje vzduch v miestnosti.

lieky

Infúzia alebo odvar sa predpisuje ako profylaktické alebo pomocné činidlo na liečenie chorôb nervového systému. Pitie nápojov zmierňuje podráždenie, zlepšuje spánok. V interiéri sú často zavesené plachtové vrecká zo sušeného tymiánu. V miestnosti zapadá vôňa kvitnúcej lúky. Nálada ľudí v nej stúpa.

Fytoncídy obsiahnuté v tymiáne liečia vzduch. Baktérie spôsobujúce ochorenie sú usmrtené. Táto vlastnosť je užitočná pri akútnych respiračných vírusových infekciách.

visel vo vnútri

Tymián posilňuje imunitu a posilňuje telo. Zvyšuje sa odolnosť proti nachladnutiu, akútnym respiračným vírusovým infekciám a chrípke. Infúzia účinne lieči vlhký kašeľ.

Kríky a kulinárski špecialisti neprešli okolo. Stredomorská kuchyňa má mnoho receptov, ktoré používajú koreninové listy. Každý záhradník aspoň raz vyskúšal čierny alebo zelený čaj s tymiánom a kúpil si s touto rastlinou pikantné zmesi. Výťažok z tymiánu často robí zloženie jedál originálnym a nezabudnuteľným.

Kozmetológovia používajú baktericídne vlastnosti kríka na osvieženie zapálenej pokožky náchylnej na akné. Infúzne kúpele upokojujú a vyživujú pokožku vitamínmi a minerálmi.

osviežujúca bolesť

Recept na infúziu tymiánu

Tinktúra vo vodnom kúpeli sa používa na výplach úst a hrdla, inhaláciu, výplach vlasov namiesto zakúpených výrobkov. Ako variť:

 • nasekajte rovnaké diely mäty a tymiánu (sušené alebo čerstvé);
 • lyžica zmesi sa naleje pohárom vody zahriatej na 80 stupňov;
 • riad je zabalený a trvá hodinu na teplom mieste;
 • hotová infúzia po namáhaní je rozdelená na 4 rovnaké časti.

Užívajte liek bez ohľadu na jedlo. Pre chuť je možné ju zriediť vodou a osladiť medom.

vyhrievané sklo

Odvar tymiánu sa pripraví nasledujúcim spôsobom. Suchá alebo čerstvá tráva by mala byť rozdrvená (rastlinné frakcie poskytujú všetky prvky kompletnejšie). Nalejte 1 liter studenej vody a nechajte variť vo vodnom kúpeli. Zabaľte, nechajte vychladnúť a vypustite. Vývar sa prijíma v rovnakých častiach počas celého dňa.

Tymiánová tinktúra

Tento produkt sa odporúča užívať interne a používa sa namiesto pleťovej vody na problémovú pokožku. Ako variť:

by mali byť rozdrvené

 • nasekajte pohár čerstvých tymiánových výhonkov;
 • vložte do pohára s pevne priliehajúcim vekom;
 • nalejte 0,5 litra dobrej vodky;
 • uchovávajte na chladnom tmavom mieste 3 týždne;
 • pretrepávať raz za 7 dní.

Napnite infúziu a uložte do chladničky. Užívajte pol lyžičky perorálne raz denne. Ak chcete pokožku očistiť, utrite si tvár vatovým tampónom navlhčeným v tinktúre. Pri oplachovaní vlasov sa odporúča pridať výrobok do vody (lyžička na liter teplej vody).

Uchovávajte v chlade

Výhody produktu: alkoholický extrakt z tymiánu sa uchováva po dlhú dobu (do 1 roka), pripravuje sa v júni (bylina si získava maximálne užitočné vlastnosti). Nevýhoda: Nie každý môže piť alkohol.

Výhody a poškodenie zariadenia

V prírode nie sú absolútne užitočné alebo škodlivé rastliny.Pred použitím liekov by ste sa mali oboznámiť s vlastnosťami a kontraindikáciami. Ak je to potrebné, pred liečbou by ste mali navštíviť lekára.

alkoholová infúzia

Tymián má výrazný vplyv na telo:

 1. Krík má protizápalové, analgetické vlastnosti. Infúzie sa používajú na bolesť zubov ako oplach ústnej dutiny. Dekorácie pomáhajú znižovať zápal v krku alebo stomatitíde.
 2. Tymián pomáha normalizovať krvný obeh.
 3. Tradičná medicína odporúča používať odvar alebo olej ako dezinfekčný prostriedok pre menšie poranenia a poranenia kože. To je užitočné najmä pre záhradkárov pracujúcich s pôdou.
 4. Olej podporuje hojenie rán a trhlín. Deti budú milovať tento aromatický liek. Každý záhradník by mal mať túto súpravu pre prvú pomoc.
 5. Bylinkový čaj posilňuje imunitný systém. Pomôže to zlepšiť stav, pomáha pri fukulácii, cukrovke. Musíte však navštíviť lekára a predpísať liečebný režim.

Priaznivé vlastnosti aromatickej byliny sa používajú v prípravkoch na ošetrenie prechladnutia a chrípky. Tymínový čaj je užitočný pri nedostatku vitamínu na jar.

bolesť hrdla alebo stomatitída

kontraindikácie

Nie každý má povolené používať tymiánové prípravky bez poškodenia zdravia. Mali by ste obmedziť používanie liekov a čajov:

 • tehotné a dojčiace ženy;
 • pacientov s ochorením pečene a obličiek;
 • trpia žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi;
 • alergikov;
 • ľudia s vysokým krvným tlakom.

nie každý je povolený

Tymián nebude užitočný pre ľudí s individuálnou intoleranciou k jeho zložkám. Tymián má schopnosť sa zahriať. Jeho použitie ako antipyretika bude mať nežiaduce následky. Stav pacienta sa zhorší.

Je dôležité si uvedomiť, že dlhodobé užívanie liekov vyvolá nevoľnosť a zvracanie. Používanie finančných prostriedkov by sa malo zastaviť a konzultovať s lekárom.

drogy budú provokovať

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica