Ako uchovávať čerstvé a sušené tymián doma

Tymián alebo tymián je voňavý ker s tmavo zelenými listami. Jeho nádherná aróma priťahuje veľa hmyzu alebo včiel. Tí, ktorí budú pestovať túto pikantnú bylinu na svojich stránkach, musia vedieť, ako správne uchovávať čerstvý tymián doma. Táto rastlina má veľkú hodnotu vďaka svojim životodarným vlastnostiam. Predpokladá sa, že táto voňavá rastlina má magické schopnosti schopné vyhnať zlých duchov.

Skladovacie funkcie

Predtým, ako začnete skladovať korenie, musíte ho poriadne vysušiť. Ak urobíte polotovary bez dodržania pravidiel, môže sa na tymiáne objaviť pleseň. Pripravujú tymián na zimu takto:

 • Vybratý tymián sa rozptýli na plechy na pečenie, na ktoré sa vopred kladie papier.
 • Obrobok je pokrytý gázou, ktorá pôsobí ako prirodzená bariéra proti nečistotám.
 • Hotové bloky sa sušia na chladnom mieste.
 • Počas sušenia sa voňavý tymián prevráti tak, aby výhonky nehnilo.

Voňavé trávy sa tiež sušia vo veľkých strapcoch. Obdobie na úplné vysušenie rastliny je 7 dní.

Suché korenie je vhodné skladovať v sklenených nádobách, kartónových škatuliach, pohodlných ľanových vreckách na tmavom a suchom mieste. Neodporúča sa používať polyetylénové nádoby, pretože sú vzduchotesné, vysušenú trávu kazia, odparujú vo vnútri. Pri prísnom dodržiavaní všetkých nuancií pri skladovaní sa vonná bylina môže skladovať 2 roky.

Uchovávanie čerstvého tymiánu

Čerstvé korenie sa používa na prípravu rôznych pokrmov z mäsa, hydiny a rýb.

tymiánové kvety

Existuje niekoľko spôsobov, ako udržať tymián svieži:

 • Korenie sa umiestni do utesneného polyetylénu a uloží sa v chladničke mimo mrazničky. Naplňte vrecia príliš pevne, výhonky by mali byť voľné. Týmto spôsobom môžete uchovávať čerstvý tymián po dobu 7 dní.
 • Usporiadajte čerstvé stonky tak, aby medzi nimi bol voľný priestor. Sklenená nádoba je uzatvorená pevným vekom. Tymián bude čerstvý, ako keby bol ošklbaný do 3 týždňov.

Pred položením sa vonný tymián vytriedi, ale nevyperie.

Sušenie doma

Po vysušení voňavého tymiánu nestráca svoje vlastnosti, zachová sa významná časť jeho liečivých vlastností. Zároveň je dôležité sušiť podľa pravidiel, aby nedošlo k vzniku plesní. Tu je niekoľko pokynov pre sušenie tymiánu:

tymián v kvetináčoch

 • Sušiareň voňavého tymiánu musí byť dobre vetraná.
 • Ak chcete rozložiť vybrané výhonky, vyberte kúsok hustej látky, podnos alebo plechovku.
 • Na pripravený povrch sa nanesie vrstva papiera.
 • Na roztiahnuté výhonky sa umiestni vrstva gázovej tkaniny, aby sa obmedzil prístup hmyzu k prachovým časticiam.
 • Voňavý tymián sa suší od 3 do 5 dní, teplota v miestnosti by nemala prekročiť +35 stupňov.

Koniec sušenia bude označený stmavenými výhonkami, listy budú v rukách tvrdé a krehké. Svoje obľúbené korenie tak ľahko usušíte na zimu.

Na urýchlenie primárneho sušenia tymiánu používajú skúsení bylinkári na tento účel elektrický sušič. Aby výsledok fungoval, je splnená jedna podmienka - zariadenie by sa nemalo zahrievať nad 35 stupňov... Na horných policiach spotrebiča sa dôkladne vysuší. Elektrický sušič vám pomôže vyschnúť tymián za 8 hodín.

tymián na lúke

Rúra však nie je vhodná na sušenie zariadenia, pretože tu je ťažké regulovať teplotu sušenia, aj keď je zariadenie elektrické.

Zmrazenie rastlín

Pred zmrazením sa čerstvá rastlina dôkladne umyje a vysuší papierovými utierkami. Existuje niekoľko možností zmrazenia čerstvého tymiánu:

 • Stonky sú utesnené v plastových vreckách, ktoré sú umiestnené v mrazničke.
 • Rastlina sa rozdrví, umiestni do ľadovej formy, naplní sa vyčistenou vodou a umiestni do mrazničky na zmrazenie. Pripravené kocky s tymiánom sa vyberú z plastových nádob a umiestnia sa do nádoby na dlhodobé skladovanie.

V tejto forme sa mrazený tymián skladuje až do jari. Roztopené korenie sa používa okamžite, pretože okamžite stráca svoje cenné vlastnosti.

Kultúra solenia

Zimné solenie je ďalším ľahkým spôsobom, ako si uchovať tymián po dobu 8 mesiacov. Na tento účel sa čerstvé tymiánové listy jemne nasekajú a posypú soľou. Rozdrvenú rastlinu rozložíme do pohára alebo keramickej nádoby. Nádoby s nasekaným tymiánom sa skladujú v chladničke.

Konzervovanie v prírodnom oleji alebo octe

Korenie sa konzervuje v oleji. Vytvorí sa tymiánový olej, ktorý sa potom používa na zmiernenie bolesti, zmiernenie únavy a vypláchnutie úst.

Pripravte kompozíciu nasledovne:

 • Premyté korenie sa dôkladne vysuší na slnku.
 • Brúsiť v trecej miske.
 • Bylinky vložte do hrnca s maslom (8 ml kokosového oleja), zmes varte na miernom ohni 5 minút, až kým sa nezačnú tvoriť bubliny.
 • Ochladenú zmes nalejte do sklenenej nádoby a uložte na chladnom mieste.

Čerstvé listy možno pripraviť aj vo vínnom octe a olivovom oleji. Za týmto účelom prechádzajú čerstvé listy cez mlynček na mäso. Zloženie sa umiestni do pohára, naplníme ho olejom tak, aby byliny boli pokryté vrstvou 7 cm. Prírodný olej zabraňuje počas skladovania nežiadúcej plesni. Hotový tymián v mäse bude vynikajúcim doplnkom každého jedla. Často sa vyskytuje v populárnych mäsových marinádach.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica