Pestovanie tymiánu (tymiánu) na otvorenom poli v moskovskom regióne

Tymián alebo tymián, ktorý sa v Rusku nazýval Bogorodskaja tráva, zakorenil sa na kamenných svahoch, rastie v lesných druhoch, lúkach a pieskoch. Vo voľnej prírode sa krík vyskytuje vo všetkých krajinách Európy a Ázie, na severe afrického kontinentu. V oblasti Moskvy sa často pestuje tymián ako okrasná rastlina.

Vytrvalé stonky plaziace sa po zemi tvoria zelený koberec posiaty fialovými, ružovými alebo fialovými kvetenstvami. Takúto krásu poteší letných obyvateľov celé leto. Hneď ako sa sneh roztopí, objavia sa tymiánové puky.

Funkcie pestovania tymiánu v moskovskom regióne

Medzi tristo odrôd voňavých kríkov v Rusku sa nachádza viac ako sto, najčastejšie sa však pestuje plazivá alebo tymián obyčajný. Letní obyvatelia a záhradníci vedia, kde najlepšie rastie tymian, ktorú pôdu uprednostňujú. V oblasti Moskvy sa pestujú trvalky:

 • na otvorenom mieste;
 • na parapete;
 • v nádobe.

Semená tráv sa pridávajú k rybám a mäsu a používajú sa v šalátoch a omáčkach. Ak chcete poskytnúť rodine voňavým korením alebo bylinkami, na tymián nepotrebujete veľa miesta - postačuje parapet na južnej strane. Na dekoráciu kvetinových záhonov sa tymián pestuje v nádobách. Na otvorenom poli rastie tymián na vysokohorských kopcoch, pozdĺž chodníkov.

V oblastiach, kde sú svahy a stúpania, plazí sa tymián krásne, fialové alebo ružové kvetenstvo pôvodne splynie s listami. Na zimovanie trvaliek v moskovskom regióne nie je potrebné zakrývať korene. Tymián netoleruje vlhkosť, nemá rád ťažkú ​​pôdu, ale je odolný proti mrazu.

Ako sa táto rastlina rozmnožuje?

Stonky tymiánu sa rýchlo zakorenia, každý rok zaberajú čoraz väčšiu plochu lokality, topia kvetiny v kvetinových záhonoch a niekedy s ňou musia bojovať aj letní obyvatelia. Tymián sa reprodukuje:

tymián na kameni

 • nezávisle na sebe;
 • semená;
 • rezne;
 • delenie kríkov.

Keď sa zem zahrieva najmenej na 15 stupňov, rašelina a piesok sa nalievajú do nádoby v rovnakom pomere. Pôda sa zalie a semená tymiánu sa do nej umiestnia do hĺbky 5 cm, pokryjú sa pôdou a na vrch sa pokryje filmom. Nádoba sa prenesie na teplé miesto. Po 2 týždňoch by sa mali objaviť výhonky. Keď klíčky vyjdú, nádoba sa umiestni na parapet, kde je ľahká. Sadenice je potrebné riediť a napojiť a po 70 dňoch poslať na záhradu. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 2 cm, medzi radmi - nie viac ako 25 mm.

Na rozmnožovanie odrezkami sa vyberajú silné výhonky, ktorých dĺžka je najmenej 10 cm. Pred tým, ako sa tymián začne rozkvitať, sú mladé stonky rezané nožnicami a umiestnené do vlhkého piesku pokrytého filmom.Po vytvorení koreňov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú po dvoch týždňoch, sa tymián presúva na nové miesto na otvorenom priestranstve.

Na rozmnožovanie tymiánu zo zeme sa vykopá krík, opatrne sa od neho oddelí časť s koreňom, ktorá sa umiestni do pôdy a pokryje sa filmom alebo nádobou. Transplantácia by sa mala vykonať skoro na jar alebo v októbri. Rastlina sa lepšie zakorenuje, ak sa na stopke pôsobí stimulátorom rastu Kornevin a korene sa nevytriasajú z pôdy.

kvitnúce tymián

Ako si zvoliť miesto pristátia?

Aj keď je tymián klasifikovaný ako nenáročný plodiny, aby ho potešil jasnými kvetenstvami, musia sa dodržiavať určité podmienky. Krík by mal byť vysadený v oblasti, kde slnečné lúče padajú celý deň. V tieni sa natiahnú výhonky, objaví sa málo pukov, dekoratívne vlastnosti kultúry sa zhoršujú.

Pri pestovaní tymiánu v dome alebo byte je na južnom okne pridelené miesto.

Výber pôdy pre tymián

Polokrík nekoreňuje dobre na ťažkých pôdach, kde voda stagnuje, nepáči kyslé pôdy, zbožňuje piesočnaté pôdy. Vo voľnej prírode sa vyskytuje aj v skalnatých oblastiach, ale nerastie v mokradiach. Takéto rysy tymiánu musia byť známe letným obyvateľom, ktorí sa o tom najskôr rozhodli zasadiť tymián na otvorenom teréne.

Kultúra obvykle toleruje dlhodobý nedostatok polievania, ale pri stojatej vlhkosti korene hnijú. Aby sa tomu zabránilo, po vysadení kríka v hustej zemi sa piesok naleje na povrch tenkou vrstvou.

Starostlivosť o trávu

Tymián vás poteší sviežym kobercom a vôňou, ak sú k dispozícii potrebné podmienky pre jeho rast. Pri pestovaní tymiánu v záhrade alebo na letnej chalupe sa hlavný dôraz kladie na:

tymián v pôde

 • príprava pôdy;
 • vlhkosť;
 • pleťou;
 • hubenie škodcov.

Na jeseň sa vykope pôda do hĺbky najmenej 20 cm, burina sa vytiahne z koreňa. Piesok sa pridáva do ťažkej pôdy alebo sa mieša s rašelinou. Pridanie popola pomáha znižovať kyslosť. Krmia pôdu organickými látkami. Hnoj je na tento účel vhodný, kompost je vhodný.

pristávacia

Na jar je miesto vybrané pre tymián vykopané znova. Zasiať tymian do pôdy, keď sa zahreje na 13 stupňov. Husté klíčky, ktoré sa objavia, sa zoslabia a medzi nimi zostane asi 30 cm Pri pestovaní tymiánu na otvorenom poli sa najprv sadenice pripravia. Semená sa vkladajú do nádoby alebo misky, v ktorej je pôda neustále navlhčená. Nádobu prikryte pohárom. Vo veku jedného mesiaca sa krabica so sadenicami vyberie na vzduchu a po 2 týždňoch sa tvrdené sadenice odošlú na trvalé miesto.

zalievanie

Tymián sa nebojí, je potrebné pôdu navlhčiť iba dlhodobým teplom. Aby sa voda rýchlo neodparila, okolo kríka sa naleje slama, kompost, riečny piesok alebo expandovaná hlina. Vďaka mulčovaniu nie je tymián potlačený burinou, vlhkosť zostáva v zemi dlhšie. V prípade horúčavy a sucha je potrebné zavlažovanie raz týždenne, niekedy dve, a potom sa musí pôda uvoľniť.

Aby sa tymiánovi dal krásny tvar, stonky sa na jar skrátia a potom mladé výhonky vytvoria sviežu zelenú čiapku. Staré konáre sú na jeseň rezané prerezávaním.

Vrchný dresing

Ak sa do pôdy zaviedla organická hmota pred výsadbou, na jar, pred výskytom sadeníc, tymián sa hnojí močovinou a popolom. Pre nasledujúci rok sa kríky kŕmia organickou hmotou počas prerezávania. Rastliny reagujú negatívne na čerstvý hnoj.

Choroby a škodcovia

S náležitou starostlivosťou, dodržiavaním poľnohospodárskej technológie, tymián netrpí napadnutím hmyzom. Nepáči sa im vôňa éterických olejov v závode. Polokrík je odolný voči chorobám, ale stonky a listy niekedy slúžia ako potrava pre škodcov vo forme:

tymián na lúke

 • Weevil;
 • vošky;
 • lúčne mory.

Proti hmyzu môžete bojovať pomocou pascí, ale často sa s nimi dokážete vyrovnať iba postrekom kríkov insekticídnymi roztokmi.

So stagnujúcou vlhkosťou, ktorá sa stáva, keď je pôda ťažká, prší neustále, tymian je ovplyvnený hubovými chorobami.Uvoľňovanie pôdy, pridávanie piesku do pôdy pomáha predchádzať ich rozvoju.

Zber a skladovanie

Tymián v oblasti Moskvy sa často pestuje na zdobenie vysokohorských kopcov, kvetinových záhonov. Suché výhonky rastliny sa používajú na výrobu čaju, odvarov. Aby zápach nezmizol, pri zbere a zbieraní musíte dodržiavať pravidlá ukladanie tymiánu.

Listy a stonky sa zbierajú, keď je krík pokrytý kvetmi. Mladé výhonky sa krájajú a konzumujú čerstvé.

Aby sa predišlo hnilobe tymiánu, pred sušením sa neumýva vodou, rovnomerne sa nanáša na papier. Včasný zber a skladovanie sú hlavnými podmienkami, ktorých dodržiavanie je zárukou arómy listov a kvetov.

Krajinní dizajnéri používajú tymián na aranžovanie kvetinových záhonov a šmýkačiek, oceňujú ho pre svoje vysoké dekoratívne vlastnosti. Majitelia letných chát a prímestských oblastí pestujú tymián nielen na vyzdobenie práce, ale aj na získanie korenia a liekov... Pri včasnom zbere a skladovaní v súlade so základnými pravidlami ani listy, ani stonky ani kvety nestratia svoje užitočné vlastnosti.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica