Ako správne skladovať čerešne doma v byte a trvanlivosť bobúľ

Vďaka práci chovateľov sa vyšľachtili čerešne, ktoré zakorenili nielen na juhu, ale aj v stredných zemepisných šírkach. Pestujú stromy v záhradách, na predmestiach. V produktívnom roku toľko dozrieva toľko bobúľ, že obyvatelia leta nevedia, čo s nimi robiť, je ťažké spracovať všetky plody naraz. Mnoho ľudí má otázku, ako uchovávať čerešne, aby sa neskôr mohli jesť čerstvé, ktoré sa používajú na prípravu dezertov. Škoda, že chutné žlté, vínové, červené bobule jednoducho hnijú.

Pravidlá ťažby pre dlhodobé skladovanie

Aby sa čerešne dlhšie nezhoršovali, neodtokovali šťavou, pri nákupe musíte vyzerať tak, aby nedošlo k pokrčeniu plodov, aby nedošlo k poškodeniu, odrezky nevyschnú. Tmavý odtieň pokožky naznačuje, že sa predáva zrelé ovocie, ktoré sa bude skladovať, ale nie dlho.

úrodu

Tí, ktorí na svojom mieste zbierajú čerešne prvýkrát, nemusia vedieť, že ich treba zbierať ráno, a nie kedykoľvek počas dňa. Ovocná dužina bude silná, vďaka čomu bude chutná a zdravá bobuľa lepšie skladovaná. Čerstvé čerešne je potrebné položiť na hrubú handričku a starostlivo roztriediť, nie je potrebné ich vkladať späť do vedra. V chladnej miestnosti plodina nestráca svoj atraktívny vzhľad po celý týždeň, ale nebude sa dlhšie skladovať.

Bobule vytrhnuté zo stromu by nemali byť ponechané v záhrade, na čerstvom vzduchu hnijú o pár dní.

Zmrazené čerešne v chladničke

V lete je udržiavanie čerstvého ovocia problematické, pretože je vonku horúce, teplé v súkromnom dome aj v byte. Je to cool iba v pivnici, ale čerešňa v nej zhnije. Je lepšie poslať bobule do spodnej časti chladničky alebo skladovať v špeciálnej sekcii pre ovocie, kde teplota neprevyšuje 1 ° C, pri 0 alebo 2 stupňoch mrazu, plody menia svoju farbu.

opláchnite ovocie

Bobule nie je potrebné umyť pred umiestnením na poličku. Pred skladovaním višní osušte suchou utierkou alebo iným hustým materiálom.

Plody sú umiestnené v nádobe, nádobe, plastovej miske, dobre uzavreté. Bobule budú ležať bez kazenia až 10 dní. Počas tejto doby sa zachovávajú vitamíny, koncentrácia kyseliny askorbovej neklesá.

V zime si deti užívajú jesť jogurty, ktoré sú ešte chutnejšie a aromatickejšie s čerešňami. Aby ste ovocie udržali čerstvé po dlhú dobu:

bobule v chladničke

  1. Každé bobule sa dôkladne umyje a opatrne sa odstraňuje stopka.
  2. Utrite dosucha pomocou servítky alebo papierovej utierky.
  3. Nalieva sa do malých vriec, cez ktoré neprechádza vzduch.
  4. Čerešne vložte do mrazničky.

Po umiestnení ovocia do špeciálnej nádoby sa nemusíte báť, že počas skladovania bude nasýtený zápachom mäsa alebo zeleniny. Ak chcete v zime použiť čerešne na zdobenie pien, pečiva, koláčov, ako náplne do koláčov, vložte ovocie do mikrovlnnej rúry, kde ich môžete rozmraziť za 2 minúty.

vlhké bobule

Ako pripraviť bobule

Po zbere veľkého množstva čerešní, ktoré sa majú odoslať na skladovanie, si vyberajú husté, nie prezreté a čisté ovocie. Je lepšie vybrať plodinu zo stromu s chvostami, ktoré sa potom opatrne odstránia. Bobule sa starostlivo kontrolujú, pokrčia a poškodené bobule sa ukladajú osobitne, listy a škvrny sa odstránia. Pred mrazom sa čerešne neumývajú, aby boli lepšie.

Mokré ovocie sa dôkladne posype uterákom alebo prikrývkou, kde by malo schnúť dve hodiny. Ovocie pre kompoty sa môžu používať so semenami, v prípade koláčov a džemov sa čerešne pohodlnejšie zberajú bez nich.

pripraviť bobule

Trvanie skladovania

Na konzerváciu sa používajú silné bobule neskorých odrôd, ktoré budú trvať rok alebo dva a používajú sa na prípravu iných produktov. Osivo bez semien sa navinie do pohárov a sterilizuje sa tak, aby sa dlhšie nekazili. Voňavý kompot sa získava z celých čerešní a višní by sa mal skladovať najviac jeden rok.

Kosti obsahujú kyselinu kyanovodíkovú, ktorá sa začína uvoľňovať, ak sa konzervácia uchováva po dlhú dobu, čo pri konzumácii negatívne ovplyvňuje stav ľudských tráviacich orgánov.

Compote získava bohatú chuť, v kombinácii s čerešňami a višňami vyzerá veľmi krásne, vitamíny sa v ňom zachovávajú. Na prípravu konzerv a džemov na zimu sa kosti odstraňujú, takže také výrobky sa dlhodobo nezhoršujú a nehromadí nebezpečné látky. Tieto pochúťky je možné skladovať v nádobách s vekom niekoľko rokov.

doba skladovania

Sušenie čerešní a višní

Mnoho letných obyvateľov, ktorí zozbierali bohatú úrodu, nedokáže zmestiť všetky plody do mrazničky a namiesto varenia džemov a kompótov uprednostňujú suché čerešne. V tejto forme sa plodina skladuje viac ako rok. Za týmto účelom vyberú naj šťavnatejšie ovocie, vytiahnu z nich kosti, odrezajú chvosty.

Proces prípravy vyžaduje veľa času, ale v plodoch sa zachovávajú vitamíny a minerály. Voňavý kompot zo sušených čerešní pomáha spevniť steny krvných ciev, odstrániť kyselinu močovú z tela, normalizovať metabolizmus a eliminovať opuchy.

sušené čerešne

Elektrická sušička

Ak chcete sušené ovocie uchovávať dlhší čas, môžete ich vysušiť v rúre plynového sporáka a špeciálnych domácich spotrebičov. Po triedení sa záhradná plodina umyje pod tečúcou vodou, semená sa odstránia a vložia do jednej vrstvy do elektrickej sušičky:

  1. Aby sa zabránilo prasknutiu čerešní a nevpusteniu šťavy, teplota sa nastaví na 60 stupňov.
  2. Po niekoľkých hodinách sa pridá ďalších 20 ° C.
  3. Ak začnete procedúru ráno, bobule budú pripravené až do večera.

Sušené ovocie sa ukladá do ľanového vrecka, papierového vrecka, sklenenej nádoby. Cení si to, že obsahujú pektíny, ktoré čistia telo toxínov.

bobule sušené ovocie

rúra

Sušené čerešne sú jemné, nelepia sa na plech, na ktorom sú položené. Aby sa kosti nevytrhli špendlíkom, stojí za to kúpiť si špeciálne zariadenie, prípravný proces bude najmenej na polovicu. Je vhodné skladovať sušené ovocie.

Čerešne sú v rúre dobre zaschnuté a dvere sú otvorené. Premyté a lúpané bobule sa umiestnia v tenkej vrstve na kovový plech. Najprv sa plody sušia pri 50 ° C, potom sa pridá ďalších 25.

Čerešne sú sladké a chutné, keď sa sušia v rúre pomocou jednoduchého receptu.

oranžové bobule

Miešanie vody a cukru v rovnakom pomere pripravte sirup v panvici:

  1. Do horúcej kvapaliny nalejte bobule.
  2. Po pár minútach varenia čerešní sa odstránia z tepla.
  3. Nasledujúci deň sa ovocie varí, po ochladení sa vyberie z nádoby.

Pečiaca plachta sa prikryje pergamenom, do nej sa umiestni ovocie a odošle sa do pece, kde sa suší pri 50 ° C, ak je teplota vyššia, vitamíny sa rozpadajú.

sušiace podložné sklíčko

Koľko sušeného ovocia sa ukladá

Nezrelé bobule zostanú v chladničke najviac 10 dní a potom začnú hniť. Doma sa čerešne najlepšie udržiavajú sušené. Najskôr sa ponechá v nádobe niekoľko dní, aby sa ovocie trochu vyschlo. Potom sa ovocie, ktoré sa suší na slnku, v elektrickej sušičke alebo v peci, naleje do pevne zviazaného vrecka.

Sušené ovocie sa uchováva v sklenenej nádobe s vekom. Skladovateľnosť v takom balení je 15 mesiacov. Ak dáte čerešne do vrecka, musíte skontrolovať, či sa v nich nenachádza hmyz, potom sa úroda skladuje až jeden rok.

scvrknutý výrobok

Canning

Jam a kompoty sa pripravujú pomocou rôznych receptov. Ak vytiahnete semená z plodov, hermeticky stočené také produkty, dlho sa kazia a chuť sa nezhoršuje. V suteréne alebo pivnici je možné konzerváciu uchovávať 2, alebo dokonca 3 roky. Ak sa kompot ponechá pri izbovej teplote, mal by sa spotrebovať do 12 mesiacov.

Ak zavriete úrodu semenami, po chvíli začne chutiť horko a vďaka uvoľneniu kyseliny kyanovodíkovej sa objaví vôňa mandlí. Nie je vhodné uchovávať takýto kompot dlhšie ako rok. Dezert bez cukru rýchlo zakyslá, nemusíte šetriť na sladkom výrobku, inak dezert nebudete môcť uložiť.

konzervárne čerešne

Tipy pre záhradníctvo

Po zbere plodiny z kôstkového ovocia musíte skúsiť rýchlejšie spracovať. Voňavé a chutné plody začnú hniť po niekoľkých dňoch a nebudú sa dlho skladovať čerstvé. Záhradníci odporúčajú výber bobúľ s hustou pokožkou na zmrazenie, sú sušené, nie umývané. Čerešne sú umiestnené v špeciálnych vreckách, nie sú skladované v polyetyléne, priťahujú vôňu, zhoršujú chuť.

záhradnícke poradenstvo

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica