Schéma orezávania čerešní a tvorba stromov, kedy je to lepšie a ako to urobiť správne

Správna a včasná údržba záhrady je nevyhnutná pre vysoký výnos. Všetci záhradníci vedia, že čerešne, ktorých prerezávanie umožňuje ich stály rast a korektnú tvorbu koruny, môžu byť ozdobou akejkoľvek letnej chaty. Znát základné pravidlá pre prerezávanie a požiadavky na tento proces, záhradník dosiahne stabilnú úrodu a normálny vývoj stromu.

Výhody a nevýhody postupu

Prerezaním stromu sa súčasne dosiahne niekoľko cieľov:

 • koruna je zoslabená - prebytočné vetvy rastúce vo vnútri kmeňa sú odstránené, čo vedie k zvýšeniu prístupu vzduchu. Je to nevyhnutné preventívne opatrenie proti rozvoju plesňových chorôb;
 • Aby sa dosiahla dobrá úroda, vetvy starých stromov sa omladzujú, čo slúži na zlepšenie vývinu a zvýšenie plodnosti;
 • odstránia sa suché a choré výhonky;
 • celkový rast čerešní a višní sa znižuje, a preto sa zber úrody stáva vhodnejším;
 • chuť bobúľ sa zlepšuje;
 • zvyšuje odolnosť stromu voči mrazu v zimnom období.

Ak sa však orezávanie vykoná nesprávne av nesprávnom čase, poškodí to strom a spôsobí vývoj chorôb, v dôsledku toho sa zníži výnos.

Optimálne načasovanie

Záhradníci nesúhlasia so správnym načasovaním prerezávania. Niektorí si myslia, že by sa to malo konať na jar, iné na jeseň. Podľa kvalifikovaných odborníkov by sa však orezávanie malo vykonávať najmenej trikrát ročne.

Jar

Existujú dva názory na čas začiatku jarného prerezávania: skoro na jar, pred začiatkom toku miazgy alebo neskôr, keď sa strom už prebudil po zime - sú vhodné obe možnosti. V prvom prípade je ľahšie zvážiť zvláštnosti tvorby koruny, v druhom sa zlepší proces hojenia rán. To vám umožní bezbolestne riediť kostrové vetvy a odstrániť vrchol.

čerešňové prerezávanie

Hlavnou podmienkou pri určovaní načasovania je však čakanie na vytvorenie stabilnej nad-nulovej teploty, keď určite nočné mrazy určite nie sú. Presné načasovanie závisí od klimatických charakteristík regiónu. Na severe Ruska sa postupuje začiatkom apríla, na juhu - na konci zimy v miernych zemepisných šírkach - bližšie k polovici marca.

Leto

V lete sa čerešne dvakrát orežú:

 • prvýkrát - začiatkom júna, po vytvorení vaječníkov. Konce výhonkov tohto roku sa odstránia, čo stimuluje rast postranných výhonkov;
 • druhý - v júli, keď už bola plodina pozbieraná.Ak vyšla dlhá jar alebo ak strom patrí k druhom s neskorými dozrievacími odrodami, orezávanie sa vykonáva v auguste. Počas tohto obdobia sa odstránia nepotrebné konáre a výhonky, ktoré vyrastú po prvom ošetrení, sa skrátia o desať centimetrov.

Taký výber načasovania umožňuje stromu, dokonca aj v krátkom lete severných regiónov, zotaviť sa a zásobiť výživnými látkami.

čerešňové prerezávanie

Na zvýšenie výťažku sa používajú tieto metódy:

 • odstráňte výhonky rovnobežné s kmeňom. Najplodnejšie vetvy sa nachádzajú horizontálne, po zákroku sa zvyšuje ich prísun živín;
 • ohýbanie vetiev pomocou lán. Táto metóda znižuje potrebu orezávania a nastavuje požadovaný smer pre kostry. Laná sú pripevnené kolíkmi a po chvíli, keď korunka získa daný tvar, sa odstránia.

Kombináciou týchto metód môžete dosiahnuť výrazné zvýšenie výnosu.

jeseň

Väčšina záhradkárov vie, že po plodení a zbere úrody, ako aj následnom prerezávaní v lete, na jeseň tento postup vyvstáva.

Je to z dôvodu potreby splniť tieto úlohy:

 • riediť korunu, odstrániť poškodené a choré vetvy rastúce pod nesprávnym uhlom;
 • skrátiť výhonky o tretinu.

čerešňové prerezávanie

Procedúra sa začína po spadnutí listov, takže je možné podrobné zobrazenie stromu. Načasovanie konca závisí od regiónu, ale orezávanie by sa malo dokončiť oveľa skôr ako začiatok chladného počasia, aby sa poškodené oblasti mohli zarastať, pretože pri nízkych teplotách je tento proces oveľa pomalší.

Potreba zimného prerezávania

Na starých stromoch sa vykonáva zimné prerezávanie, aby sa koruna omladila. Práce sa uskutočňujú ku koncu zimy za najvýhodnejšieho a najteplejšího počasia. Pri tomto ošetrení sa neodstránia iba staré konáre, ale postup je potrebný tak, aby čerešne neboli vysoké. Vetvy rastúce smerom nahor sú odstránené, čo uľahčuje prístup pri zbere bobúľ.

čerešňové prerezávanie

Hlavné druhy prerezávania čerešní

V závislosti od účelu sa rozlišujú nasledujúce typy orezania:

 • tvarovanie - vyrobené pre mladé stromy v jarnej sezóne;
 • sanitárne - najčastejšie sa hrá na jeseň. Infikované a poškodené vetvy sa odstránia a následne sa okamžite spália, aby sa vylúčil vývoj choroby. Na jar sa na tento účel odstránia výhonky poškodené mrazom;
 • omladzujúci - vykonáva sa na jeseň alebo v zime. Umožňuje odstrániť staré konáre, ktoré prestanú prinášať ovocie, zároveň sa strom riedi, poškodené výhonky sa odrežú;
 • pri plodení sa odstránia konáre, ktoré sa oddelili od dávky dozrievajúceho ovocia, a to s príliš veľkou úrodou.

čerešňové prerezávanie

Čerešňová koruna sa tvorí niekoľkými spôsobmi:

 • Austrálsky ker - od samého začiatku vývoja sadenice je vylúčená nadmerná výška stromu. Keď sa sadba vysadí, celková dĺžka kmeňa sa ponechá nie viac ako pol metra. Existujú štyri bočné vetvy; s kolíčkami na prádlo nastavte smer rovnobežne so zemou. Budúci rok dostane koruna tvar vázy - výhonky nasmerované dovnútra sa odstránia;
 • Španielsky ker - názov pochádza z krajiny, v ktorej bola použitá táto metóda. Vhodný pre oblasti s teplým podnebím, kde je možné zabrániť poškodeniu obličiek v prípade opätovného výskytu námrazy. Vysadený strom sa rozreže na sedemdesiat centimetrov a zostanú štyri hlavné konáre. Potom na jeseň nastaví maximálny uhol otvorenia vlascové čiary a v každej sezóne sa rastúce výhonky postupne skracujú pravidelným riedením;
 • metóda KGB - skratka nepochádza zo štátnej štruktúry s rovnakým názvom, ale z priezviska austrálskeho záhradníka, ktorý navrhol túto metódu tvorby koruny.Počiatočná výška sadenice je ponechaná asi pol metra, so silným podnožím - o niečo vyššia. Vľavo štyri, najsilnejšie vetvy, keď rastú, zostávajú dve výhonky; celková suma sa potom upraví na dvadsať za sebou. Vetvy sa čas od času obnovujú a riedia, pričom sa zachováva stabilný počet procesov.

Výber spôsobu formovania koruny závisí od preferencie záhradníka a klimatických charakteristík regiónu.

čerešňové prerezávanie

Príprava nástrojov

Orezanie sa vykonáva pomocou nasledujúceho nástroja:

 • záhradné nožnice - odstraňujú nemonifikované mladé výhonky;
 • záhradnícke nožnice - na tenké konáre;
 • lopper - odstráňte vetvy umiestnené na miestach s nevhodným prístupom;
 • záhradná píla - na odstránenie hrubých a suchých konárov;
 • záhradný nôž - rezané malé výhonky, ktoré sa používajú aj v prípade očkovania.

Náradie musí byť vopred pripravené, nabrúsené. Pílové zuby musia byť nastavené správne tak, aby sa čepeľ pri rezaní nezasekla.

čerešňové prerezávanie

Stupeň poskytne prístup k stromu po celej jeho výške. Veľkosť rebríka závisí od výšky stromu.

Pokyny na postupné prerezávanie

Prerezávanie čerešní podľa systému zabezpečuje správne formovanie koruny so znížením prípustnej výšky stromu:

 • sú stanovené kostrové vetvy (asi štyri) namierené v opačných smeroch, ostatné sú odstránené;
 • formovanie ďalších úrovní sa vykonáva rovnakým spôsobom;
 • na kufri je vyznačená požadovaná výška, orezané všetky vetvy, ktoré presahujú požadovanú úroveň.

V ďalšej fáze začnú upravovať výšku hlavného kmeňa:

 • keď sa stredný kmeň blíži do výšky k vetvám tretej úrovne, je odrezaný;
 • po objavení sa niekoľkých nových výhonkov dorastú do tridsiatich centimetrov a sú odrezané.

čerešňové prerezávanie

Tento postup umožní stromu maximálne nasmerovať svoje sily na plodenie. Všetky nasledujúce stredné výhonky nebudú mať príliš veľký sklon, čo v budúcnosti umožní úpravou dĺžky bočných vetiev, aby sa zabezpečila nastavená výška stromu.

Nuansy počas podujatia

Pri prerezávaní čerešní je dôležité pokúsiť sa stromu spôsobiť čo najmenšie škody. Ak je výhonok odrezaný vedľa kmeňa, nedotýkajte sa kôry v blízkosti vrecka - veľkosť rany bude príliš veľká. Zároveň je potrebné pokúsiť sa ustúpiť príliš ďaleko od základne, aby neopustila veľkú vetvičku. Hrubé konáre sa najprv píjú dole - vzhľadom na krehkú povahu čerešní existuje nebezpečenstvo nedobrovoľného zlomenia kôry.

čerešňové prerezávanie

Tvorba mladých sadeníc

Pri formovaní mladých sadeníc je dôležité správne vypočítať výšku stonky. Toto je určené regiónom:

 • výška sedemdesiat centimetrov centrálneho kmeňa - pre južné;
 • až šesťdesiat - v strednom pruhu;
 • asi štyridsať na severe.

Ak stanovenú výšku nedosiahne jednoročná sadenice, udalosť sa odloží na ďalšie obdobie. V prvom roku rastu by mal strom dosiahnuť dva metre.

V druhom roku je nižšia úroveň vytvorená podľa vyššie opísaného spôsobu. Na treťom sú všetky hlavné procesy zarovnané na úrovni najslabšej kostrovej vetvy a koruna je zoslabená - odstránením procesov smerujúcich dovnútra.

čerešňové prerezávanie

Štvrtý rok je posledným rokom formovania koruny. Druhá a tretia úroveň sú skrátené na osemdesiat centimetrov, prvá na pol metra. Ak sú výhonky krížené, jeden je odstránený a nasmerovaný na najnepriaznivejšiu stranu.

Strom starší ako päť rokov potrebuje len dezinfekciu a zoslabenie koruny.

Prerezávanie starých čerešní

S vekom intenzita plodenia čerešní klesá, preto je dôležité vykonávať odrezky proti starnutiu. U stromov starších ako tri roky sa vetvy skracujú odstránením výhonkov.Súčasne sa odstránia poškodené a vysušené výhonky. V dôsledku toho sa objavia mladé výhonky a strom získa druhú mladosť.

Starostlivosť o strom po prerezávaní

Pri orezávaní je veľmi dôležité dezinfikovať rezy a rezy. Na tento účel sa používa roztok síranu meďnatého a záhradné var. Rany sa liečia okamžite po operácii. Taktiež je potrebné prístroj predbežne dezinfikovať.Po zvládnutí správnych prerezávacích techník bude záhradník schopný dosiahnuť vysoký stabilný výnos a správne formovať strom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica