Opis a charakteristika čerešňovej odrody Odrinka, výsadba a starostlivosť

Čerešňové odrody Odrinka sa zamilovali nielen do letných obyvateľov, ale aj do záhradkárov. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou proti mrazu, odolnosťou voči suchu a slušnými vlastnosťami ovocia. Rastlina sa úspešne pestuje v záhradách asi jedno storočie. Počas tejto doby čerešňa rozšírila svoje prostredie, bola časom testovaná a nestratila svoju popularitu.

Ako je odroda chovaná

Odrinka sa pôvodne pestovala ako južný strom. V 19. storočí slávny chovateľ I. V. Michurin premýšľal o tom, ako premiestniť čerešne do náročnejších klimatických podmienok. Jeho experimenty však boli neúspešné. Ale po nejakej dobe bola myšlienka stelesnená vedcom F.K.Teterevom, ktorý žije v Leningrade. Za základ odobrali husté odrody Zorka a Krasnaya ako výsledok práce, s ktorou sa získala moderná Odrinka. Do štátneho registra sa dostala v roku 2004. Odroda je vhodná na pestovanie v prostredí strednej zóny.

Foto a popis

Fotografia a krátky popis Odrinky dávajú stručnú predstavu nielen o samotnom strome, ale aj o bobúľach, ich chuťových vlastnostiach a umožňujú vám formulovať hlavné výhody a nevýhody čerešní.

všeobecný popis

Odrinka sa pestuje vo všetkých regiónoch okrem severu. Strom strednej výšky s kompaktnou, nezosilnenou korunou. Malé kvety sa zbierajú do kvetov 3 - 4 ks. Úroda dozrieva neskoro. Začína prinášať ovocie 5 rokov po výsadbe sadenice. Čerešne si vyžadujú výsadbu blízkych druhov opeľovačov.

zrelá čerešňa

výhody

Odrinka vďaka svojim zásluhám získala lásku k záhradníkom a nestráca na popularite. Medzi jeho výhody patrí:

 • rezistencia na patogény;
 • zvýšená odolnosť voči hubovým chorobám;
 • stabilné ovocie;
 • zvýšená odolnosť proti mrazu;
 • vhodnosť pre pestovanie v strednom pruhu.

nevýhody

Čerešňa nemá výrazné nevýhody. Záhradníci rozlišujú iba malé veľkosti a hmotnosť bobúľ, kvôli čomu sú takmer nevhodné pre veľkoobchod alebo maloobchod.

vetva bobúľ

púčik

Obličky Odrinky sú malé a pripomínajú kužeľovitý tvar.Znášajú opakujúce sa jarné mrazy a skoršie jesenné chladenie.

List a kvetina

Listy čerešní sú generatívneho typu, vejčité, malej veľkosti, vetvičky odklonené od strany. Kvetenstvo obsahuje maximálne 4 malé kvety. Koruna je v tvare taniera, lístky sú biele.

zárodok

Plody majú špecifické vlastnosti, ktoré ich odlišujú od ostatných podobných odrôd.

čierna čerešňa

závažia

Čerešne z Odrinky dosahujú hmotnosť 5 g, maximálny ukazovateľ je 7 g.

výška

Výška plodu odrody Odrinka je asi 2,5 cm.

šírka

Čerešne dorastajú do šírky 2,4 cm.

hrúbka

Až 6% z celkového objemu sa na plodoch Odrinky pridelí kosti, všetko ostatné spadá na dužinu.

čerešňa

farba

Keď zrelé čerešne získajú krásnu fialovú farbu, zatiaľ čo ich šťava je červená.

stopka

Odrinka je stopka je malá, rozdelená do 2 žliaz.

kosť

Semeno v ovocí je malé, zaberá najviac 6% objemu a ľahko sa oddeľuje od šťavnatej dužiny.

všeobecné charakteristiky

Odroda patrí k neskorému dozrievaniu, kvitnutie tiež prichádza neskoro. Čerešňa je plodná, preto potrebuje v okolí opeľovacie odrody. Na vaječných vetvičkách sa vytvára vaječník.

veľká čerešňa

Ochutnajte vlastnosti

Ochutnávatelia ohodnotili Odrinku na 4,7 bodu.

Obsah živín

Plody Odrinky obsahujú:

 • sušina - 17,5%;
 • cukry - 11,2%;
 • kyseliny - 0,43%;
 • kyselina askorbová - 15 mg / 100 g.

V ovocí sa nachádza aj vitamín A, B1, B2, B6, B3, B9, C, E, P. Zloženie čerešní zahŕňa minerály:

čerešňový majster

 • draslíka;
 • vápnik;
 • fosforu;
 • horčík;
 • sodného;
 • atóm chlóru;
 • síra;
 • zinok;
 • meď.

Výška stromu a rýchlosť rastu

Miera rastu stromu Odrinka je priemerná. Jeho maximálna výška dosahuje 3-4 m. Koruna nie je príliš zhrubnutá, pyramidálna.

Doba kvitnutia a dozrievania

Odrinka patrí medzi neskoré odrody sladkej čerešne, jej kvitnutie sa objavuje aj so oneskorením, keď už iné odrody začínajú tvoriť vaječníky. Púčiky sa zbierajú v niekoľkých kusoch kvetenstvo, lístky sú biele.

čerešňový kompot

výnos

Z dospelého stromu Odrinka sa v priemere až 77 centov / ha zrelého ovocia odstráni. Rekordné výnosy boli 221 kg / ha, podľa pravidiel poľnohospodárskej technológie.

prepraviteľnosť

Hustá dužina a silná pokožka uľahčujú prepravu zozbieranej plodiny čerešní na dlhé vzdialenosti a dokonca ju určitý čas skladujú.

Tolerancia sucha

Odrinka má dobrú odolnosť voči suchu, jej korene siahajú hlboko do zeme a nemajú nedostatok vlhkosti. Polievanie stromu sa uskutočňuje podľa štandardnej schémy pre túto kultúru. Stojatá voda je neprijateľná.

čerešňový rev

Odolnosť proti mrazu

Charakteristickým rysom tejto odrody čerešne je jej vysoká odolnosť proti chladu. Omrzlina sa takmer neobjaví na trupe. Keď teplota klesne pod -29 ° C, strom môže zamrznúť. V tomto prípade sa stratí až 15% pukov kvetov. Jarné mrazy však spôsobujú omnoho viac škody a znižujú výnosy až o 30%.

Odolnosť voči chorobám

Riziko ochorenia Odrinka je minimálne. Zvýšená odolnosť voči takýmto chorobám:

 • klopterosporiové ochorenie;
 • coccomycosis;
 • moniliosis.

V podmienkach vysokej vlhkosti sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku plesňových infekcií a vyžaduje sa včasná preventívna liečba čerešní Odrinka.

bieliace stromy

Aplikácia ovocia

Úroda čerešní je vhodná na všetky druhy spracovania, na osobné účely aj v priemyselnom meradle. Plody sa kvôli svojej malej veľkosti zriedka predávajú ako celok, hoci majú vynikajúcu chuť.

Základné požiadavky na pôdu

Voľná ​​hlinitá alebo piesčitá hlinitá pôda je ideálna pre pestovanie Odrinky. Piesková pôda, rašeliniská alebo mokrade nie sú vhodné na pestovanie čerešní. Ak je pôda vyčerpaná, odporúča sa aplikovať hnojivo vopred.

Výsadba stromov

Pristátie

Výsadba Odrinky má svoje vlastné vlastnosti, od ktorých závisí zdravie samotného stromu, ako aj kvalita a množstvo budúcej úrody.

Vybratý výber

Je lepšie nakúpiť čerešne sadenice na osvedčených miestach, škôlkach. Pre výsadbu na mieste sa uprednostňujú stromy vysoké 0,8 až 1,2 m. Mladé čerešne by nemali mať mechanické poškodenie, zlomené vetvy, príznaky choroby, sčernené miesta, plesne.

Koreňový systém

Korene sadenice Odrinka by mali byť dobre vyvinuté a nemali by byť sušené. Prítomnosť mechanického poškodenia, plesní nie je povolená.

sadenice čerešní

Kmeň

Pre výsadbu v záhrade si vyberte sadbu čerešní s hlavným vodičom hrúbky asi 15 mm. Kôra by nemala mať deformácie, škvrny a škrabance. Pred nákupom je vhodné trieť hlaveň na jej spodnej časti vlhkou handričkou. Ak sa stmavnutie stane viditeľným, potom je lepšie takúto rastlinu odmietnuť.

Vek

Čerešne zakoreňujú najlepšie zo všetkých, ktorých vek je v čase výsadby 1 - 2 roky.

očkovanie

Konečné vlastnosti čerešní a višní do značnej miery závisia od toho, na ktorý vrúbľovaný kmeň sa naštepia. Je potrebné venovať pozornosť nielen opisu ovocia, ale aj výške stromu, šíreniu koruny, mrazuvzdornosti a vlastnostiam starostlivosti.

čerešňa v záhrade

Načasovanie výsadby

Čerešne sa pestujú na jar aj na jeseň. Strom musí mať čas na zakorenenie pred začiatkom stabilného chladného počasia, preto sa výsadba dokončí začiatkom októbra. Na jar je vhodnejšie riadiť sa pred začiatkom pučania, tj do polovice alebo koncom apríla.

Výber stránok

Čerešne sa pestujú na dobre osvetlenom mieste chránenom pred prievanom. Odrinka by nemala súťažiť so susedmi o výživné látky a vlhkosť, preto sa odporúča odstrániť ju z jabloní, sliviek, hrušiek a iných ovocných plantáží.

Je lepšie pristáť na západnej alebo južnej strane pozemku. Hladina podzemnej vody by nemala prekročiť 2 m na povrch pôdy.

Príprava jamy

Vykopávanie výsadbovej jamy pre čerešne je výhodne pár mesiacov pred plánovanou výsadbou. Na jarnú výsadbu je drážka pripravená na jeseň. Počas tejto doby sa musí pôda zmenšiť. Ak je to potrebné, hnojivá pre mladé čerešne sa tam okamžite vložia, takže počas zimy majú čas sa rozložiť a prehriať.

Veľkosť diery je 70 x 70 cm a jej hĺbka je asi 0,8 m. Pred výsadbou Odrinky sa v spodnej časti vytvorí malá hromada úrodnej pôdnej zmesi, na ktorú sa umiestni mladá rastlina, koreňový systém sa opatrne narovná a pokryje zeminou. Potom sa čerešne hojne zalejú a kruhová stonka sa melie.

príprava na pristátie

Schéma pristátia

Vzdialenosť medzi Odrinkou a susednými ovocnými stromami alebo kríkmi by mala byť najmenej 3,5 - 4 m.

opeľovače

V blízkosti tejto odrody čerešní musia byť zasadené opeľovače, aby sa získal stabilný a úplný zber užitočných plodov. Najlepšie sú tie, ktoré majú podobné doby kvitnutia.

žiarlivý

Strom je malý, tvar koruny je pyramidálny. Vzťahuje sa na samonosné odrody čerešní s vysokými výnosmi. Plody sú malé, ale veľmi sladké, aromatické a chutné. Ravna je vysoko odolný proti mrazu a dokonca aj počas obdobia kvitnutia je schopný odolať teplotám až -6 ° C. Zberaná plodina si zachováva svoje vlastnosti po dlhú dobu, je vhodná na prepravu na veľké vzdialenosti.

čerešňová vetva žiarli

Dar Stepanovi

Stredne veľký strom s pyramidálnou korunou. Líši sa v odolnosti voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Plody čerešní a višní sú stredne veľké, v tvare srdca a tmavo červené. Ochutnávatelia ohodnotili chutnosť na 4,9 bodu z možných 5.

Plodina je vhodná na prepravu a krátke skladovanie, používa sa na všetky typy spracovania. Čerešňa samotná sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči suchu a mrazom.

Rechitsa

Táto odroda patrí do skupiny bigarro. Líši sa vysokou odolnosťou proti chladu a schopnosťou rásť v drsnom prostredí. Čerešňové plody sú malé, tmavočervenej farby a veľmi sladké. Má zvýšenú odolnosť proti bežným chorobám.

čerešňové bobule

Tyutchevka

Stredne veľký strom sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou proti chladu a odolnosťou voči chorobám. Vytvára bohatú úrodu stredne veľkých jasne červených čerešní. Zberaná plodina je vhodná na mrazenie, spracovanie a prepravu na veľké vzdialenosti. Odroda sa považuje za čiastočne samoopelivá.

Starostlivosť o tajomstvo

Úrodnú úrodu s požadovanými charakteristikami trhu a chuti je možné získať, iba ak sa o višne Odrinka náležite stará.

zalievanie

Čerešne vyžadujú počas kvitnutia a tvorby vaječníkov pravidelné zalievanie. V letnom období sa však snažia znížiť množstvo zavlažovania tak, aby dozrievacia plodina nepraskla a dlhšie si udržala svoje vlastnosti.

zalievanie stromov

Vrchný dresing

Rastlinu by ste mali začať kŕmiť v treťom roku života. Na jar sa aplikujú hnojivá s vysokým obsahom dusíka a po skončení obdobia čerešňového kvetu sa pridá superfosfát a draselná soľ. Zdravé poľnohospodárstvo môže používať organické hnojivá, ktoré majú podobné živiny.

kaše

Kaša obsahuje veľa draslíka a dusíka, je tu však veľmi málo fosforu. Hnojivo pozostáva hlavne zo zvieracích močov a môže sa tiež vytvárať rozkladom hnoja. Mal by sa zaviesť priamo do blízkeho stonkového kruhu čerešní a nie je potrebné ho riediť vodou.

Odporúča sa pridať trochu superfosfátu, aby sa zabránilo strate voľne tečúceho dusíka.

Komplexné hnojivo

Na kŕmenie čerešní sa aktívne používajú komplexné hnojivá, napríklad nitrophoska alebo azofoska. Je vhodnejšie ich priviesť na jeseň do kruhového prameňa, aby sa na jar mohol dusík rozložiť a nepoškodil korene. Môžete si tiež pripraviť výživové zmesi na kŕmenie pomocou niekoľkých užitočných prísad. V jesennom období sa snažia aplikovať menej dusíka, aby nevyvolávali predčasný rast výhonkov.

hnojenie

popol

Drevný popol obsahuje také základné zložky čerešní, ako je vápnik, draslík, sodík a horčík, ako aj ďalšie látky, ktoré prispievajú k normálnemu rastu a vývoju stromu. Takéto kŕmenie navyše pomáha v boji proti škodcom a patogénom. Do periostálneho kruhu je potrebné priviesť popol. Odporúča sa to urobiť na jar, ale niektorí záhradkári praktizujú jesenné kŕmenie.

močovina

Močovina patrí medzi organické hnojivá a obsahuje až 46% dusíka. Na kŕmenie čerešní a višní sa 20 až 30 g látky rozpustí v 10 litroch vody a naleje sa do kruhu s stonkou. Práce sa vykonávajú týždeň po skončení obdobia kvitnutia.

zrelé čerešne

prerezávanie

Správne prerezávanie stromov nielen zvyšuje úrodu, ale tiež znižuje riziko chorôb čerešní. Snažia sa vytvoriť riedky druh koruny. V každej úrovni zostávajú až 4 silné výhonky umiestnené v tupom uhle k hlavnému vodiču. Vzdialenosť medzi vrstvami je 50 cm. Všetky výhonky, ktoré vykazujú príznaky choroby, mechanické poškodenie, ako aj rozbité, sušené alebo mrazené, musia byť odstránené.

Príprava na zimu

Aby mohla čerešňa Odrinka ľahšie vydržať tvrdú zimu, musí byť správne pripravená.Ak sa ukázalo, že jeseň bola suchá, potom sa pôda v blízkom kmeni hojne zalievala, aby zamrzla pomalšie. Takéto opatrenia pomáhajú chrániť koreňový systém pred zamrznutím. Je vhodné mulčovať pôdu okolo kmeňa rašelinou alebo humusom a položiť vrstvu s hrúbkou 15 cm. Pre mladú rastlinu je postavený rám a hodí sa na ňu agrofibre alebo pytlovina. V zime sa kmeň sladkej čerešne často stáva pochúťkou pre zajace a malé hlodavce.

Z dôvodu ochrany je obalený do kovovej sieťoviny alebo strešného materiálu.

Choroby a škodcovia

Čerešňa Odrinka sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči chorobám a negatívnymi účinkami škodcov, avšak za nepriaznivých podmienok sa zvyšuje riziko ich zasiahnutia a rastlina si vyžaduje ďalšiu ochranu.

Clasterosporiové ochorenie

Clasterosporium choroba je nebezpečné plesňové ochorenie, ktoré môže postihnúť všetky rastliny ovocného kameňa. Cherry nie je výnimkou. Ovplyvnené sú takmer všetky nadzemné časti stromu. Znakom infekcie je výskyt oranžových alebo červených škvŕn na výhonkoch s čiernym alebo hnedým okrajom. Po nejakom čase sa škvrny zväčšia a potom úplne prasknú. Z rán začína vyčnievať hustá živicová látka. Ochorenie niekedy postihuje aj ovocie a listy.

listové parazity

Na boj proti hubovým chorobám sa používa zmes Bordeaux, ktorá sa považuje za možno najúčinnejší a časom testovaný liek. Preventívne je tiež ošetrenie stromov železným vitriolom, prípravkami „Kaptan“, „Horus“, „Tsineb“.

Moniliosis

Takéto plesňové ochorenie nielen znižuje ukazovatele výnosu, ale môže viesť aj k smrti čerešní. Monilióza postihuje také časti, ako sú:

 • kvetenstvo;
 • ovocie;
 • vaječníkov;
 • vetvy.

Čerešňové kvety a listy vyzerajú ako dehydratované a po čase úplne odpadnú. Na účely prevencie sa Odrinka lieči prípravkami obsahujúcimi meď, napríklad „Mikosan-B“ alebo „Horus“. Pôvodca choroby netoleruje nízke zimné teploty. Bielenie s prídavkom síranu meďnatého naň tiež nepriaznivo pôsobí.

plodná čerešňa

Voška čierna čerešňa

Vošky čierne čerešne napádajú stromy od jari do jesene a spôsobujú značné škody na plodinách. Zhromažďuje sa hlavne na spodnej strane doštičky čerešní. V dôsledku vystavenia škodcom sa listy skrútia a spadnú. Oslabený strom môže zimu ťažko vydržať a riziko nákazy vážnymi chorobami sa výrazne zvyšuje.

Na boj proti čiernym voškám na Odrinke sa používajú lieky ako „Iskra“, „Fitoverm“ alebo „veliteľ“. Za účelom prevencie sa v blízkosti vysádzajú nechtíka lekárske, chren, tabak a iné rastliny so silnou arómou.

Listové valce

Listová červ je jedným z najnebezpečnejších škodcov, ktorý je schopný v krátkom časovom období výrazne znížiť úrodu čerešní. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú larvy, ktoré sa živia rastlinnou šťavou.

Znakom porážky je, že listy sú zabalené do skúmavky. Pri nasadení sa pavučina nachádza uprostred.

Bojujú proti listovej rolke tým, že ich ošetrujú Lepidocidom, Dendrobacilínom, Atomom, Karbofosom, Accordom, Fastakom. Z ľudových liečivých prípravkov je účinná infúzia paliny, infúzie tabaku, infúzia z paradajok, infúzia z zemiakov.

Cherry pipe runner

Lepkavá chyba je schopná zničiť až 50% plodiny čerešne Odrinka. Rúrka trávi zimu v pôde, preto je obzvlášť dôležité vykopať pôdu blízku stonke skôr, ako začne chladné počasie. V prípade vážneho poškodenia sa uchyľujú k použitiu insekticídov. Nebezpečné sú nielen dospelí, ale aj larvy hmyzu, ktoré jedia tyčinky a malé puky, a tiež jedia iba formované vaječníky.

Jarné spracovanie

Jarné spracovanie Odrinky sa vykonáva s cieľom predchádzať chorobám a šíreniu škodcov.Práca sa začína, keď sa vzduch trochu zahreje a sneh sa začne topiť. Višne sa postriekajú roztokom močoviny alebo sa používa špeciálny prípravok „Nitrafen“. Nedovoľte, aby sa dostal na púčiky rastliny. Aby sa zabránilo škodcom, používajú sa insekticídne látky "Confidor" a "Actellik". Čerešňový kmeň sa musí vyčistiť a potom bieliť.

zber lesných plodov

Zber a skladovanie

Zber čerešní Odrinka spadá v júni alebo začiatkom júla. Načasovanie sa môže líšiť v závislosti od oblasti pestovania. Zozbierané ovocie je ťažké udržať dlho čerstvé, preto sa používa hlavne na spracovanie. Ak ich vložíte do nádoby a chladíte, bude možné čerešne uložiť asi 3 až 5 dní.

recenzia

Záhradníci dokázali zažiť výhody a nevýhody Odrinky z osobnej skúsenosti. Mnohí z nich dobrovoľne zdieľajú svoje dojmy. Anna Dmitrievna, amatérska záhradníčka: „Dlho som snívala o čerešniach v mojej záhrade. Po preskúmaní charakteristík odrôd som sa rozhodol pre Odrinku a Revnu. Prvá úroda čakala niekoľko rokov, ale Odrinka prekročila všetky moje očakávania. Krásne a sladké ovocie si užila celá rodina. Odroda je neskoro, preto na ochranu proti škodcom pravidelne vykonávam preventívne postrekovanie. ““

zrelé čerešne

Maxim Ivanovič, začínajúci záhradník: „Odrinku som vysadil na svojej záhrade ako opeľovač pre ďalšiu známu odrodu čerešní. Ovocie začala rodiť až v 4. roku po výsadbe. Kvalita ovocia bola veľmi prekvapivá: krásna, šťavnatá, sladká a hustá. Všetko úsilie vynaložené na starostlivosť o strom bolo úplne opodstatnené. ““

Marina Sergeevna, letná rezidentka: „Na svoj pozemok som vysadila 2 neskoré odrody čerešní, z ktorých jedna je Odrinka. Opis odrody sľuboval dobrú odolnosť proti mrazu, čo je veľmi dôležité pre moje podnebie. Je potrebné pripustiť, že čerešne sú úplne v súlade s ich deklarovanými charakteristikami. Je pravda, že plody sa ukázali ako malé, ale ich chuť bola potešená a vynahradená pre túto malú nevýhodu. ““

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica