Ako a kedy je lepšie transplantovať čerešne na iné miesto

Presádzanie stromu je veľmi časovo náročný proces, ak sa nevykonáva správne, môže poškodiť čerešňu a zničiť ju. Ak je rastlina okamžite vysadená na správnom mieste, potom sa dá transplantácii vyhnúť. Existujú však situácie, keď je záhradník nútený preniesť plodiny bobúľ z jedného miesta na druhé. Preto vyvstávajú také otázky: ako správne transplantovať čerešne na iné miesto, v akom veku rastlina úspešne transplantuje, aké obdobie je pre túto udalosť prijateľnejšie.

V ktorých prípadoch je potrebná transplantácia čerešní

Potreba transplantácie čerešní v dospelosti môže vzniknúť z týchto dôvodov:

 1. Výstavba nových budov.
 2. Zmena dizajnu záhradného pozemku.
 3. Zriedenie pestovaných plantáží.
 4. Pôda nie je vhodná na pestovanie plodín bobúľ.

Existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré nútia záhradníka, aby prevzal túto náročnú úlohu.

Akákoľvek transplantácia stromu, a tiež v plodnom veku, je schopná narušiť prirodzený priebeh fyziologických procesov. Preto je dôležité oboznámiť sa s účinnými poľnohospodárskymi technikami, ktoré pomôžu zlepšiť mieru prežitia, obnoviť rast výhonkov a minimalizovať prerušenie plodenia.

Vek čerešní, ktorý musí byť presadený na iné miesto, by nemal prekročiť 5 až 6 rokov. Zdravé rastliny, ktoré nemajú poškodený kmeň, sa podrobujú transplantácii.

deti v boxe

V akom období môžete transplantovať

Transplantácia môže zlyhať. Dôvodom je to, že zrelé stromy reagujú negatívne na poškodenie vetiev, koreňov a ťažko rastú. Vedieť, v akom období po transplantácii, môžete minimalizovať riziká.

Jar

Jar sa považuje za vhodný čas na opätovnú výsadbu zrelých rastlín. Dôležitou podmienkou je to čo najskôr, pred začiatkom vegetačného obdobia. Pretože bude dosť času na posilnenie koreňového systému sladkej čerešne v zemi. Strom bude mať čas sa v letných mesiacoch prispôsobiť, zvyknúť si na nové podmienky a stať sa silnejším.

Leto

Leto nie je najlepší čas na transplantáciu. Počas tohto obdobia je možné transplantovať mladé exempláre. Strom môžete transplantovať iba prekládkou, inak nie je zaručený výsledok.

vysadené stromy

Dôležité! Transplantácia by sa mala vykonávať za oblačného daždivého počasia.

Fall

Na jeseň môžete uskutočniť prevod od polovice októbra do novembra v závislosti od počasia. Ak je teplo a vlhko, transplantácia neskôr, hlavná vec je, že strom má čas pripraviť sa na zimu. Je dôležité, aby ste to urobili skôr, ako sa dostane námraza a kým vrchná vrstva pôdy zamrzne.

Kedy je najlepší čas na transplantáciu?

Transplantácia si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože čerešňa je v strese a môže umierať, takže je lepšie to urobiť na jar alebo na jeseň. Transplantácie v týchto sezónach vykazujú dobré výsledky.

správne zakryte

Príprava a výsadba jamy

Sladká čerešňa je náročná na zloženie pôdy, preto pri výbere miesta uprednostňujte osvetlené vyvýšené oblasti oplotené silným vetrom. Pôda by sa mala vyznačovať voľnosťou, odolnosťou proti vlhkosti, úrodnosťou. Druh je prevažne stredne hlinitý, piesčito-hlinitý.

Veľkosť výsadbovej jamy závisí od veku. Ak je rastlina stará 5-6 rokov, potom by mala mať diera hĺbku 0,5 metra, pretože jej koreň bude hlboký 1 - 2 m. Ak sú čerešne staršie, postačí hĺbka 0,8 m. Pred výsadbou vybavte spodnú časť jamy zmesou pôdy, ktorá obsahuje vrchnú vrstvu pôdy a humusu.

príprava miesta

Technológia na transplantáciu čerešní rôznych odrôd a veku

Existujú dva typy transplantácie čerešní: keď sú korene otvorené a ak sú skryté v zemi. V druhom prípade je kultúra transplantovaná hrudkou pôdy. Toto je ideálne riešenie, pretože koreňový systém zostáva v obvyklom prostredí, nie je narušený a bude pevne zviazaný s kúskom zeme.

My transplantujeme sadenice

Iba zdravé sadenice podliehajú opätovnej výsadbe. Za týmto účelom urobte priekopu okolo čerešní za šesť mesiacov. Starostlivo orežte a orežte korene, potom ich natrite záhradným lakom. Naplňte priekopu humusom. Zalejte sadenice v lete.

Na jeseň porastú povrchové korene, čo umožní rastline zakoreniť na novom mieste. Transplantácia na jeseň, keď listy padajú, mesiac pred začiatkom mrazu do dokončenej diery, zhutnenie vrchnej vrstvy zeme tak, aby korene čo najviac priľnuli k zemi.

výsadba sadeníc

Ako transplantovať strom pre dospelých

Pri presádzaní dospelých plodín berte do úvahy vek osadníka. Je lepšie transplantovať tri roky staré čerešne, len čo príde jar a vždy s hlinenou zrazeninou. Pri výsadbe vezmite do úvahy, že pri usadzovaní by mal byť koreňový golier na úrovni zeme. Miera prežitia čerešní, ktoré sú staršie ako 4 roky, sa významne zvýši, ak sa transplantácia vykonáva takto:

 1. Na jeseň vykopajte priekopy blízko stromu, aby bola šírka lopaty najmenej 70 cm.
 2. Nakrájajte korene a zmes vylejte do zákopu, ktorého zloženie by malo obsahovať výživný substrát, humus, rašelinu. Rezané korene dorastú do jedného roka a na nich sa vytvoria malé vláknité korene, čo pomôže rastline v budúcnosti zakoreniť.
 3. Na jar o rok neskôr vykopajte pôdu zvonku výkopu a pokúste sa zachrániť všetky malé korene. Potom lopatou odrežte spodné korene a strom opatrne odstráňte spolu so zemou.
 4. Ponorte do pripraveného otvoru a posypte zmesou pôdy.
 5. Ak chcete vodu a znížiť odparovanie vlhkosti, zabalte stonky na spodnej časti kostrových konárov machom alebo pytlovinou a občas ich navlhčite vodou.
 6. Aby ste zabránili kymácaniu stromov pod nárazmi vetra, zaistite ich v zemi pomocou spoľahlivých strií.
 7. Mulčujte kruh okolo kmeňa pomocou humusu a pilín.

S náležitou starostlivosťou, adaptácia rastlín trvá 2 roky a v 3. roku sa začnú potešiť plnou úrodou.

 zrelý strom

Zastrelte transplantáciu stromu

Aby ste mohli kompetentne transplantovať strom kopy a získať krásnu, kvitnúcu rastlinu a vysoko kvalitnú úrodu, mali by ste dodržať nasledujúci postup:

 1. Opatrne vykopat strom, pokúsiť sa udržať korene v hrudke.
 2. Preskúmajte korene bez poškodených častí.Ak je prechodová zóna z kmeňa na koreň suchá, namočte ju do vody na 2 až 3 hodiny.
 3. Čerešne umiestnite do stredu drážky, pričom koreňový golier by mal byť 3 cm nad zemou. Posypte výživným substrátom navrchu.
 4. Umiestnite kolík blízko stromu a pripevnite rastlinu, aby nedošlo k jej prevrhnutiu.
 5. Voda a mulčovanie hojne. Táto technika zachováva vlhkosť rastliny a chráni korene pred silnými mrazmi.

Pri správnom vykonaní všetkých manipulácií získate pre budúcu sezónu zdravý strom, ktorý bude mať za normálnych okolností korene.

transplantácia plodiny

Čerešne bez ovocia

V prípade určitých odrôd plodín sa na úspešné opelenie vyžaduje peľ zo stromov odlišnej odrody. Preto by sa pri zmene miesta višní malo dbať na to, aby sa v okolí pestovali opeľovacie rastliny. Ideálna vzdialenosť pre krížové opelenie nie je väčšia ako 50 m.

Starostlivosť o rastliny po výsadbe na novom mieste

Rozhodujúcim faktorom úspešného prežitia transplantovanej čerešne je po transplantácii kompetentná starostlivosť:

 1. Aby višne nestrácali vlhkosť a živiny, pri výsadbe skráťte hlavné vetvy o 1/3. Rany ošetrite aplikáciou záhradného laku, sušiaceho oleja.
 2. Neustále kontrolujte rastliny, či nevykazujú príznaky chorôb a škodcov, a ak sa zistia problémy, okamžite podniknite príslušné opatrenia na boj proti nim.
 3. Usporiadajte kvalitné zalievanie, aby ste maximalizovali vývoj nových povrchových koreňov namiesto rezaných.
 4. Mulčujte pôdu blízko stromu pomocou rašeliny, humusu, čím sa zachová vlhkosť pôdy.
 5. V roku transplantácie, ak čerešňové kvety, musia byť kvety odstránené tak, aby plodenie ešte nezaťažovalo ešte nezrelú rastlinu.

Transplantovaná čerešňa bude v prvej vegetačnej sezóne vyžadovať viac pozornosti ako iné stromy.

umyť korene

Bežné chyby

Bežné chyby, ktoré sa vyskytnú počas procesu transplantácie, zahŕňajú:

 • nízke alebo vysoké umiestnenie koreňového goliera;
 • nedodržiavanie správnej schémy výsadby;
 • nie pripravenosť jamy na výsadbu, zanedbávanie oplodnenia;
 • nedostatok podpory a podväzku.

Presádzanie zrelých stromov je problematické a zodpovedné podnikanie, preto je dôležité vyzbrojiť sa potrebnými vedomosťami a nie ponáhľať.

bieliace drevo

Tipy a triky na úspešnú transplantáciu

Predtým, ako budete pokračovať v presádzaní dospelých čerešní na iné miesto, je potrebné zohľadniť rady skúsených záhradníkov:

 • odrody výsadby, ktoré si viac zvyknú na nové miesto;
 • udržiavať hlavné korene a ich následky čo najmenšie;
 • pri presádzaní si zachovajte svoju orientáciu vzhľadom na svetové strany, ktoré zmiernia popáleniny od slnka a kôry;
 • chrániť korene a kôru konárov pred vyschnutím;
 • zvýšiť pravdepodobnosť prežitia odrezaním vetiev s cieľom obnoviť rovnováhu medzi koreňovým systémom a korunou;
 • poskytnúť transplantovanému stromu kvalitnú pôdnu zmes a starostlivosť.

Berúc do úvahy všetky nuansy, môžete úspešne transplantovať čerešňu sami bez zapojenia odborníkov.

Presádzanie dospelých čerešní z jedného miesta na druhé je veľmi riskantnou operáciou. Čím je strom starší, tým väčšie je riziko jeho straty. Ak sa vyzbrojíte vedomosťami a vykonávate všetky potrebné poľnohospodárske techniky, pravdepodobnosť priaznivého výsledku sa výrazne zvýši.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica