Výsadba, pestovanie a správna starostlivosť o čerešne, ako kŕmiť zalievanie, ako zalievať

Čerešňa je jednou z najbežnejších záhradných stromov v našej krajine, jej vzhľad siaha až do dávnej minulosti. V súčasnej dobe taký zázračný strom nie je o nič menej populárny, ale ak chcete získať dobrú úrodu, musíte vynaložiť veľa času a úsilia. Navrhovaný materiál oboznámi čitateľa s pravidlami pestovania čerešní a starostlivosti o ne.

Príprava bobúľ na výsadbu

V modernom svete je známych viac ako tri tisíce odrôd tohto stromu. Niektoré odrody dlhých pečene majú životnosť viac ako sto rokov. Mnoho začínajúcich záhradníkov nevie, ktorá odroda by mala byť pri výbere sadenice pre ich lokalitu preferovaná.

čerešňa

Odroda výber

Pri výbere typu stromu by ste mali venovať pozornosť týmto charakteristikám:

 • opeľovanie - samo-plodné; čiastočne sebestačné; opeľované hmyzom a vetrom;
 • doba kvitnutia stromu a načasovanie tvorby ovocia - skoré, stredné, neskoré;
 • výška kmeňa a tvar koruny - silný, stredne veľký, nízko rastúci;
 • chuť, farba a tvar bobúľ - žltá, s ružovým sudom, červená;
 • mäsité a šťavnaté ovocie - šťavnaté, mäsité;
 • veľkosť bobúľ - veľká, stredná, malá;
 • mrazuvzdornosť - mrazuvzdorná, stredne odolná, teplom milujúca.

Začínajúci amatérski záhradkári, ktorí plánujú pestovať čerešne na pozemku, by mali vopred dostať odporúčania týkajúce sa výberu odrody v mestskej záhradníckej spoločnosti, kde vám povedia všetky komplikácie starostlivosti o stromy a pomôžu s výberom sadenice.

bobule sú červené

Požiadavky na pôdu a výsadbu

Tento strom uprednostňuje neutrálnu pôdu. Vzhľadom na to, že sodo-podzolický s vysokou kyslosťou je typickejší pre stredné Rusko, odporúča sa jeho vlastnosti vylepšiť vápnením. Aplikačné množstvá vápna závisia od závažnosti pôdy a sú (v gramoch na meter štvorcový):

 • ľahká piesčitá hlinitá hlinka - až štyristo;
 • ťažká hlinitá - až osemsto.

Vápno podporuje lepšiu absorpciu živín a podieľa sa na tvorbe ovocnej kosti. Je lepšie vykonávať ho na jeseň alebo skoro na jar, rovnomerným rozdeľovaním vápna na vrch pôdy alebo zakopaním lopatkového lopaty (asi dvadsať centimetrov) do hĺbky.

Pôdne požiadavky

Ďalšou dôležitou okolnosťou, ktorú je potrebné zohľadniť, je, že čerešne potrebujú pôdu, ktorá nie je podmáčaná, uvoľnená a voľne prenikajúca do vzduchu. Blízky výskyt podzemnej vody vedie k spomaleniu vývoja mladých výhonkov a vysychaniu zo stromu, počnúc od hornej časti.

Svetelný režim

Tento strom veľmi miluje teplo, preto predpokladom úspešného rastu je bohaté slnečné svetlo. Miesto na sadenie by sa nemalo zatieniť inými stromami a budovami.

Aby sa zvýšili výnosy, odporúča sa vysadiť najmenej dva stromy rôznych odrôd, nie príliš ďaleko od seba, aby sa zabezpečilo krížové opelenie stromov.

Svetelný režim

Ako správne zasadiť strom

Po výbere sadenice a určení vhodného miesta zostáva výsadba stromu. Musia sa však zohľadniť dôležité vlastnosti. Viac podrobností o pravidlách vykládky.

načasovanie

Výber správneho času výsadby je veľmi dôležitý. Táto okolnosť závisí od klimatických charakteristík regiónu. Optimálne dátumy vykládky sú tieto:

 • jeseň je najlepšou voľbou pre teplé podnebie, výsadba sa vykonáva krátko pred mrazom, kým pôda nezmrzne;
 • jar - kým púčiky nepučú. Lepšie pre severné regióny. Sadenice sa vyberajú na jeseň, koreňová časť sa navlhčí, zabalí do látky, potom zabalí do plastového obalu a spadne do suterénu až do jari.

zasadiť strom

Tieto odporúčania by sa však nemali brať ako dogma - v južných oblastiach je možné vysadiť strom na jar, ale v tomto ročnom období je ťažšie nájsť vhodnú odrodu sadenice.

Pôda sa musí pripraviť vopred. Ak sa výsadba uskutočňuje na jeseň, miesto sa musí najprv vykopať a pridať kompost, hnojivo potaše a superfosfát. Ak je pôda príliš piesočná, pridá sa trochu ílu a naopak.

Pri jarnom výsadbe sadenice sa tieto činnosti vykonávajú na jeseň a na jar sa dodatočne používajú minerálne hnojivá.

korene stromov

Príprava výsadby jamy

Jamka, keď je vysadená na jeseň, by mala byť pripravená o šesť až sedem dní. Pri jeho príprave sa musíte riadiť nasledujúcimi požiadavkami:

 • za predpokladu, hĺbka - asi osemdesiat centimetrov a šírka - do jedného metra;
 • pri výsadbe viacerých stromov by vzdialenosť medzi jamami mala byť od troch do piatich metrov;
 • systém výsadby v uvedenom prípade by mal poskytovať voľný prístup k slnečnému žiareniu - sadenice sa nachádzajú od východu na západ, aby si navzájom nezakrývali slnko;
 • pri vykopávaní dier by sa mali oddeliť horná a dolná (neplodná) vrstva pôdy;
 • v strede jamy je vedený kolík s výškou vypočítanou tak, že horná časť vyčnieva do výšky pol metra nad úrovňou zeme;
 • časť vrchnej (úrodnej) vrstvy zeme sa zmieša s hnilobným kompostom alebo hnojom, pridajú sa superfosfát (dvesto gramov), draselný sírový (šesťdesiat gramov) a popol (pol kilogramu);
 • pripravená jama sa napojila a nechala sa pár týždňov usadiť.

Ak je strom vysadený na jar, jama je pripravená na jeseň a na jar zostáva iba hnojivo.

pristávacia jama

Príprava sadenice na výsadbu

Pred výsadbou strom je dôkladne preskúmaný. Slabé a poškodené korene sa odstránia. Suchý koreňový systém musí byť navlhčený. Za týmto účelom sa namočí do vody až na osem hodín.

Sadenice s koreňovým systémom pokrytým zvyškami Zeme trpia pri presádzaní menej. V tomto prípade namáčanie nie je potrebné, počas prípravy je dôležité nenarušovať pôdnu vrstvu na koreňoch, čo môže viesť k poškodeniu koreňov.

Na začiatku výsadby sa strom umiestni do stredu jamy a korene sa posypú na polovicu a jemne sa trasú, aby sa pôda trochu zhutnila. Potom sa naleje voda (asi desať litrov) a otvor sa zahrabá do úrovne zeme.

sadenice na výsadbu

Poznámka! Pri umiestňovaní stromu je potrebné zabezpečiť, aby koreňový golier bol nad zemou.

Na dosiahnutie tejto polohy stromu sa strom predbežne udržiava vo výške až päť centimetrov nad požadovaným stromom a po usadení pôdy sa kmeň zníži na požadovanú úroveň.

Pôda v výsadbovej jame je mierne pošliapaná, potom sa vyleje ďalší vedro vody a aplikuje sa rašelina alebo organické hnojivo. Aby sa vylúčilo kymácanie stromu vetrom, viaže sa na kladivo.

root root

Starostlivosť o stromy v prvých 4 rokoch po výsadbe

Dôležitou udalosťou v prvých štyroch rokoch po výsadbe je správna tvorba koruny, ktorá sa dosiahne prerezaním. Keď sa vytvorí koruna, prerezávanie sa vykonáva s mierou, aby sa odstránili poškodené a staré vetvy, raz za tri roky.

Pri pestovaní mladého stromu je potrebné buriny v blízkosti kmeňa úplne odstrániť. Susedná pôda musí byť mulčovaná, aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti.

Prvé zalievanie by sa malo vykonať až po vyblednutí stromu, nabudúce - v júni, potom - o mesiac neskôr. Počas kvitnutia by malo byť zavlažovanie úplne vylúčené, inak môžu čerešne vyhodiť sadené ovocie.

starostlivosť o stromy

Strom je tiež potrebné zalievať v októbri, vrchný dresing ostáva na zimu. V treťom roku sa používajú organické hnojivá - do ôsmich kilogramov. Dusíkové hnojivá sa aplikujú dvakrát ročne - po roztopení snehu av polovici leta. Fosfor a potaš - začiatkom jesene. Na jar a na jeseň je potrebné kmene kmeňov vápna chrániť strom pred spálením a poškodiť kôru po mrazu.

Ako správne starať a kŕmiť dospelých čerešní

V prípade dospelého stromu zostáva frekvencia organického hnojenia tri roky. Vrchná úprava pôdy sa vykonáva aplikáciou tekutých hnojív až štyrikrát za sezónu.

Počas kvitnutia

Jarná starostlivosť je obmedzená na:

 • čistenie burín a uvoľňovanie pôdy;
 • zavedenie dusíkatých hnojív.

Je vhodné obmedziť zalievanie, ochrana proti škodcom by sa mala vykonávať skôr.

kŕmte čerešne

Počas obdobia dozrievania ovocia

Plodný čas závisí od odrody čerešní a klimatických podmienok. V každom prípade sa to však stáva v lete - od polovice júna do konca júla.

Počas obdobia dozrievania je potrebné zaistiť bezpečnosť bobúľ pred vtákmi, pravidelne uvoľňovať pôdu, aby sa zabránilo vyschnutiu vrchnej vrstvy po daždi. Vykonáva sa kŕmenie hnojivami potaše a fosforu.

Pri veľkom počte bobúľ je potrebné vetvy rozprestrieť tak, aby sa nerozpadli pod váhou plodov.

prerezávanie

Po zbere

Pri zbere plodov sa vývoj stromu spomaľuje, miazga cirkuluje pomaly, čo uprednostňuje prerezávanie. Poškodené a prebytočné vetvy sa odstránia, rezné miesta sa ošetria záhradným ihriskom. Prerezávanie zabezpečí správnu tvorbu koruny a chráni strom pred chorobami.

Pri prerezávaní sa riadia týmito požiadavkami:

 • vetvy susediace s kmeňom v ostrých uhloch sú odstránené;
 • koruna je zoslabená;
 • poškodené vetvy sú odstránené;
 • jednoročné procesy sa skrátia o tretinu ich dĺžky.

Na vykonanie práce sa používa záhradná píla alebo nabrúsený nôž, použitie nožnice poškodí konáre.

koruna je riedená

Príprava stromu na zimovanie

Príprava na zimu zahŕňa tieto aktivity:

 • bohaté zavlažovanie;
 • Aplikácia organických hnojív;
 • bielenie trupu;
 • vyhrabávanie pôdy pod stromom.

Mulčovanie pôdy počas kopania prispieva k dlhodobému zadržiavaniu vlhkosti. Vrchná úprava by sa nemala vykonávať v teplom počasí, pretože by to spôsobilo predčasný rast konárov, hnojivá sa nanášajú pred začiatkom mrazu, aby sa vylúčilo predčasné rozkladanie výživných zložiek.

stromy na zimovanie

Odtiene starostlivosti o starý strom

Pri starostlivosti o starý strom existujú určité nuansy:

 • je možné vážne praskanie kôry. Miesta poškodenia by mali byť ošetrené ochrannou látkou;
 • je potrebné zabezpečiť, aby konáre neboli poškodené hmotnosťou bobúľ, pretože ich krehkosť sa v priebehu rokov zvyšuje;
 • strom by ste mali pravidelne omladzovať odstraňovaním starých výhonkov a vytváraním priestoru pre mladých.

V starých stromoch konáre začínajú odumierať, preto je potrebné pri omladení odstrániť vyschnuté výhonky.

nuansy starostlivosti

Choroby a škodcovia. Spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať

Čerešňa je vo väčšine prípadov náchylná na plesňové choroby:

 • coccomycosis;
 • moniliosis;
 • klopterosporiové ochorenie.

Metódy boja zahŕňajú:

 • odstránenie postihnutých oblastí;
 • čistenie a dezinfekcia poškodenia 1% roztokom síranu meďnatého a následné ošetrenie záhradným lakom;
 • Uskutočňujú sa štyri úpravy: prvé - pomocou síranu meďnatého, pred začiatkom toku miazgy; druhá - s Bordeauxovou tekutinou, po odkvitnutí, tretia - tri týždne po druhej; štvrtý - tri týždne pred zberom plodov.

Zo škodcov sú najnebezpečnejšie vošky a višne. Aby sa strom chránil, je potrebné striekať roztokom dôverníka skoro na jar, po dvoch týždňoch sa uskutoční druhé ošetrenie.

Choroby a škodcovia

Aké problémy vznikajú

Počas vývoja stromu sú možné niektoré problémy, ktoré narúšajú normálny rast a plod. Viac podrobností o možných problémoch a spôsoboch ich riešenia.

Nerastie

Zlý rast sadeníc môže byť spôsobený vysokou kyslosťou pôdy alebo nedostatkom živín. Ak sa vápnenie neuskutočňuje včas, odporúča sa do zóny blízkej stonky pridať vápno; vytvárajú v zemi diery až do hĺbky dvadsať centimetrov. Pri nedostatku živín je potrebné hnojiť dusíkatými, fosforečnými a draselnými hnojivami.

stromový vývoj

Nekvitne

Nedostatok farieb je spôsobený nasledujúcimi možnými dôvodmi:

 • nesprávny výber miesta pristátia - nedostatok slnečného svetla;
 • nedostatočný vývoj sadenice - pre niektoré odrody trvá asi päť rokov, kým sa objavia prvé kvety;
 • nadmerná vlhkosť pôdy alebo blízky výskyt podzemných vôd.

Ak podmienky pre výsadbu stromu nie sú zvolené správne, je potrebné ho transplantovať, inak bude sadenice dlho chorá a nebude možné čakať na úrodu dlho.

nedostatok kvetov

Nepodáva plodiny

Nedostatok úrody môže byť spôsobený nasledujúcimi okolnosťami:

 • nesprávne opeľovanie;
 • zlé počasie;
 • hnojivo nízkej kvality;
 • nadmerná vlhkosť pôdy;
 • upchatá pôda, čo vedie k nedostatočnému prísunu kyslíka do koreňového systému;
 • vysoká kyslosť zeme;
 • nadmerná hustota koruny.

Odstránením uvedených problémov dosiahne záhradník dlho očakávanú úrodu.

Strávte viac času na záhrade a stromy vás potešia jarným kvitnutím a bohatým plodením.

získa úrodu

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica