Ako pestovať čerešne v lete pomocou mladých zelených viečok, metód, načasovania a starostlivosti

Obyvatelia leta sa veľmi často sťažujú, že bez ohľadu na to, koľko si kúpili sadenice čerešní, stromy rastú zle, po rozkvetu vaječníkových drobiviek sa bobule nedajú ochutnať a slivky a čerešne pestované na tom istom mieste dávajú dobrú úrodu. Štepenie višní pomáha zvyšovať odolnosť voči mrazu, posilňuje imunitu proti hubovým a bakteriálnym chorobám. Ako podnož je vhodný nielen tento druh kôstkového ovocia, ale aj ďalšie rastliny z čeľade Pink.

Výhody metódy

Aj keď sa zdá, že postup, v ktorom sú stopky z jedného stromu spojené s druhým, je ťažký, je k dispozícii aj pre začínajúcich letných obyvateľov a záhradníkov. Medzi výhody očkovania patrí schopnosť:

Výhody metódy

 1. Získajte veľké ovocie.
 2. Výrazne zvyšujú výnosy.
 3. Posilniť odolnosť voči chorobám a nepriaznivému prírodnému prostrediu.

Na tomto procese sa zúčastňujú 2 stromy. Štep v podobe púčika alebo stopky je pripojený k rastline. Zvyčajne je rezaný z úrodnej, ale starej kultúry a kombinovaný s iným stromom - zásobou.

Štepenie pomáha zlepšovať chuť bobúľ, predlžuje dobu zrenia. K postupu sa pristupuje, keď čerešňa z nejakého neznámeho dôvodu neprináša ovocie dlho, odroda nie je vhodná pre miestne podnebie.

Na vrúbľovanom strome sa plody objavujú po dvoch rokoch a na novom strome vysadenom na mieste vyrezaného starého stromu najskôr po 6 rokoch.

čerešne

načasovanie

Štep spolu dobre rastie, ak sa postup vykonáva na začiatku uvoľňovania šťavy a vzduch sa zahreje na najmenej 5 ° C. Odrezky sa rezajú na jeseň, ak zima nebola chladná, konáre sa vrúbľujú v marci.

Na jar

Čerešne môžu byť štepené počas celého vegetačného obdobia, hlavnou požiadavkou je absencia malých mráz. Na konci apríla a na juhu začiatkom marca sa odrezky odoberú zo pivnice a namočia sa do prípravy Kornevínov. Spájajú sa so zásobou pomocou ktorejkoľvek z metód vo forme:

chrbtica v ruke

 • párenie;
 • do štiepenia;
 • do rohu rezu;
 • na kôru.

Na jar, na štepenie, môžete použiť nielen odrezky zozbierané na jeseň, ale tiež rezané v ten istý deň, ale nie vždy je možné v takom čase dosiahnuť pozitívny výsledok.

v rohu rez

Leto

Uchyľujú sa k štepeniu stromov v júli a auguste, ale v južných oblastiach a často v strednom pruhu je v tomto období teplo, skúsení záhradníci odporúčajú začať postup začiatkom júna, keď je počasie príjemné.

Na jeseň

Ak z nejakého dôvodu nedokázali vysadiť čerešne na jar alebo v lete, je to možné v septembri, na juhu - v októbri.Štep bude mať ešte čas zakoreniť pred začiatkom chladného počasia.

konár stromu

Na ktoré ovocné stromy môžu byť štepené

Spájajú sa iba odrezky príbuzných záhradníckych plodín. Dobrou zásobou broskýň je marhuľa, hruška - jabloň. Čerešne sa čerešne naštepia na višne, keď je potrebné zachovať odrodu, zväčšiť veľkosť bobúľ a do ovocia pridať arómu.

V iných prípadoch používam pre populáciu čerešňovú slivku, slivku, marhuľu. Čerešňa je príbuznejšou čerešňou. Na štepenie sú najvhodnejšie tieto odrody:

hnedé bobule

 • Vladimirskaya;
 • Gisella;
 • Vrchol;
 • Magalebskaya;
 • Griot Rossoshansky.

Výhonky hybridov vtáčích višní rastú dlho a zle. Je ťažké pestovať čerešne na slivkách, ale niektorí záhradníci uspejú.

Predtým, ako začnete štepiť ovocný strom, musíte pripraviť nástroj. Je nevyhnutné kúpiť ostrý nôž, záhradnícke nožnice, potrebujete malú ručnú pílku. Výhonky sú pripevnené k závodu pomocou elektrickej pásky a pásky.

Griot Rossoshansky

Možnosti postupu

Po rozhodnutí o tom, ktorá populácia sa použije na štepenie v nasledujúcej sezóne, v novembri, keď všetky listy odchádzajú zo stromov, sa odoberajú odrezky. Za týmto účelom odrežte jednoročné výhonky s priemerom najmenej 50 mm s jedným rastovým púčikom a niekoľkými bočnými púčikmi.

Vetvy pripravené na štepenie sa odvezú do pivnice, kde sa umiestnia do pôdy piesku, rašeliny, pilín. Ak suterén neexistuje, odrezky sa zabalia do vlhkej handričky, potom do polyetylénu a uložia sa do chladničky.

Čerešne sú štepené mladými zelenými konármi od leta do jesene, niekedy sa takéto výhonky používajú na jar, ale nie vždy úspešne.

možnosti pre

Jednoduché párenie

Dokonca aj začínajúci záhradníci dokážu zvládnuť spôsob, akým má pažba rovnaký priemer ako vrúbľovaná výhonka. Na čerešni sa vyberie hladká vetva navlhčená vlhkou handričkou. Ostrým nožom sa na ňom urobí rovnomerný rez so sklonom 35 stupňov.

Stopka je pripravená z úrodnej odrody ovocia z kameňa s 2 alebo 4 silnými púčikmi, ktorá ustupuje o 10 mm od najnižšej a vykonáva rovnakú operáciu ako na podnose. Vo vzdialenosti 2 cm nad treťou obličkou sa urobí ďalší rez, ale rovnomerne.

jednoduché párenie

Aby výhonky správne dorástli, mal by sa počas práce používať iba ostrý nôž, inak sa ich kambium nekryje. Stopka je starostlivo spojená s pažbou, aby sa vytvorila rovná a rovnomerná vetva.

Ak je prúžok vystrihnutý z polyetylénu široký 1 cm, prekrývajte miesto očkovania a uistite sa, že sa odrezky nepohybujú o 1 mm, v opačnom prípade nebudú schopné spolu rásť. Vrchný rez na čerešni je pokrytý smolou. Deje sa tak, aby sa zabránilo odumretiu púčika rezu.

výhonky rástli spolu

Vylepšená kopulácia

Aby sa výhonky zakorenili skôr, postup sa musí vykonať veľmi rýchlo, inak strom vysekne na výseku. Záhradníci, ktorí štepia ovocie z kôstok už dlhú dobu, sa uchyľujú k lepšiemu splynutiu. Miesta rezov v strede rozdelili na tretinu na podnose aj na výseku. Výsledné výstupky podporujú užšie spojenie obidvoch vrúbľovaných častí.

vylepšená kopulácia

Zakorkovy cesta

Záhradníci rezajú hornú časť pažby prerezávaním, čo sa deje vtedy, ak je oveľa silnejšia ako zozbieraná rezka. Na začiatku vegetačného obdobia sa drevo z kôry ľahko odstráni ostrým nožom a uzly sa odrežú pílou. Potom sa na podnose urobia pozdĺžne rezy dlhé asi 4 cm a pokryté polyetylénom.

Stopka sa aplikuje na punkciu na kmeň rastliny a je obalená páskou alebo páskou. Rez na čerešni sa upraví zvláštnym smolam.

Mnoho záhradkárov používa tento konkrétny spôsob štepenia, pretože niekoľko výhonkov je naštepených na jednom podnose, aspoň jeden z nich stále zakorení, rastlina je menej zranená.

Zakorkovy cesta

Do rozštepu

Na začiatku jari, keď púčiky ešte nerozkvetli, plodiny z kôstkovín sa z režimu spánku neprebudili, uchyľujú sa k zložitejšej technológii, ktorá umožňuje štepenie čerešní:

 1. Na strome, ktorý sa používa ako pažba, sa odrežú konáre, pričom na dne zostane len niekoľko kusov, kmeň sa skráti do výšky 50 cm.
 2. Štiepky sa robia v pni s malou sekerou a do každej sa vloží upravený potomok, ktorého dno je nabrúsené ako klin, upevnené k rastline pomocou pásky..
 3. Plátky, ktorých hrúbka by nemala presiahnuť 50 mm, sú pokryté záhradným ihriskom.

Táto metóda pomáha obnovovať staré stromy pri zachovaní odrody čerešní. Vysadia sa iba tenké konáre. Je lepšie uchýliť sa k postupu v marci začiatkom apríla.

kôstkové ovocie

Semi-štiepenie

S touto technológiou je čerešňa takmer nepoškodená, malá časť je ovplyvnená z boku. Na vrúbľovanie rezov:

 1. Čepeľ sekery sa vkladá do pahýlu hlboko 30 mm, bez toho, aby sa dosiahol opačný koniec, uskutoční sa rozdelenie.
 2. Spodná hrana výhonku je odrezaná tak, aby vyzerala ako klin.
 3. Zabalené polyetylénom v 3 vrstvách.

Štep je zviazaný povrazom. Pri tejto metóde nie je potrebné ani záhradné ihrisko.

spodný okraj

Štepenie mostov

Stáva sa, že v zime sa zajace pri hľadaní jedla dostanú na záhradu a nahlodajú kôru. Aby zavreli rany v kmeni a obnovili čerešne, uchýlia sa k premosťovacej technológii. Najlepšie sa to dosiahne, keď šťava začne stekať.

Rezne sa vkladajú tak, že jeden koniec je nad léziou a druhý nad ním. Výstrely sú umiestnené na niekoľkých miestach a rezy sa robia v kôre. Štep je k stromu pripevnený filmom zabaleným do pytloviny. Okraje škáry sú ošetrené záhradným lakom. S touto technológiou nezanechávajú štepy na odrezkoch jediný púčik.

štepenie mostov

Rohový strih

Ak vetvy, ktoré sa používajú na potomstvo, nemajú priemer väčší ako 20 mm a mierne vystupujú dozadu od okraja konope, urobí sa rez nožom do hĺbky 6 milimetrov. Paralelne k prvému v opačnom smere pri rovnakom sklone 30 ° sa vykoná druhý rez. Spodný koniec rezu je z oboch strán brúsený, takže sa ľahko a pevne zmestí do pažby.

rohový výrez

Bočný rez

Takáto technológia štepenia je v právomoci skúsených záhradkárov, pretože akákoľvek operácia nožom a nožnicami sa musí vykonávať veľmi presne.

Najskôr sa urobí rez 20 cm od dna rezu, takže jedna strana je o 10 mm kratšia ako druhá. Strieľka má tvar klinu, ktorý ju upevňuje plastovým obalom a je vložená do rezu v pažbe.

Pri štepení stonky na starú rastlinu so silnou kôrou sa zárezy neuskutočňujú šikmo, ale priamo, ak je vetva pripevnená, brúsia ju diagonálne a vytvára čepeľ.

základňa rezu

Technológia vrúbľovania višní

Ak plodiny kôstkového ovocia rastú v prímestskej oblasti alebo na záhrade a chcete plochu výsadby zväčšiť ovocnými stromami, treba mať na pamäti, že čerešne sa z kameňa nereprodukujú, ale vrúbľujú.

Aby sa útek správne a rýchlo zakorenil:

 1. Pre populáciu sa vyberie zdravá plodina z kôstkového ovocia, ktorá poskytuje stabilný výnos.
 2. Na strome sa nepestuje veľké množstvo odrezkov rôznych druhov a období dozrievania.
 3. Na štepenie sa použijú silné vetvy, ktoré sú bližšie k kmeňu.
 4. Popruh sa odstráni po vytvorení kôry na križovatke výhonku.

nôž v ruke

V prvom roku sa na štepenú čerešňu trhajú kvety a vznikajúci vaječník sa odstráni. Ak sa tak nestane, strom nebude rásť a dobre sa rozvíjať. Skúsení záhradníci odporúčajú používať čerešňu a višňovú slivku ako podnož, ktoré sú dobre prispôsobené miestnemu podnebiu. Zavedená stopka po 4 rokoch sa môže opäť použiť na prácu.

Na jar je ktorákoľvek z metód vhodná na štepenie, počnúc jednoduchou kopuláciou a končia najkomplexnejšou technológiou, môžete si vziať predpripravené výhonky a zelené konáre.

na jar na očkovanie

Aby sa zmenila rozmanitosť čerešní, začnú sa štepiť. Takýto postup je potrebný, keď sa vysadená rastlina javí ako neúrodná, dozrievajú malé a chutné bobule.

Čerešne do 10 rokov sa používajú ako zásoby.Proces sa uchyľuje na jar, keď sa už neočakávajú mrazy. Opätovné očkovanie obličkami alebo očami sa vykonáva dokonca na konci leta a je celkom účinné.

kvalita zásob

Starostlivosť o strom po zákroku

Ak sa štepenie čerešní vykonáva správne, až po niekoľkých týždňoch sa začnú objavovať čerstvé výhonky z púčikov stopky, ktoré sú spojené so zásobou. Je potrebné zabezpečiť, aby zajace nezohryzli mladú kôru na strome. Na tento účel sú kmeň kmeňa a dolné konáre zabalené na zimu hustou handričkou alebo ihlami.

Po očkovaní je potrebné vykonať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo vniknutiu vošiek, objaveniu sa iného hmyzu, ktorý sa živí listovou šťavou. Stromy sa postriekajú insekticídmi každé 3 týždne, úspešne sa používajú prípravky „Biotlin“, „Tanrek“.

Ak čerešňa nemá dostatok výživy, výhonok sa nezakorení. Vetvy a vetvičky, ktoré rastú na podnose pod očkovaným výhonkom, sú nevyhnutne odrezané. Ak sa kôra počas procedúry rozdelí, poškodené oblasti a rany sa ošetria záhradným lakom.

starostlivosť o stromy

Je potrebné sledovať vlhkosť pôdy v kruhu kmeňa. Po zalievaní by mala byť pôda aspoň 30 cm vlhká.

Aby sa potomok neodtrhol od vetra, neohýbal sa vtákmi, je potrebné naň po 2 mesiacoch po očkovaní nasadiť dlahu. Vyrábajú ho z veslárskych vetiev a viažu ho k opore a stromu.

V auguste pritlačte hornú časť dna. Budúcu jar sa mladé výhonky rozrežú na korunu a po 2 rokoch sa skrátia o pol metra, odstránia sa vetvy rastúce vo vnútri kmeňa.

prerezávanie

Po štepení čerešní:

 1. Získava odolnosť voči nepriaznivým klimatickým podmienkam.
 2. Vytvára vysoký výnos.
 3. Teší sa z väčších a chutnejších bobúľ.

Na dosiahnutie tohto výsledku je potrebné dodržať načasovanie postupu, nezabudnite na vlastnosti každej rastliny.

ľudia v práci

Na transplantáciu sladkej čerešne po štepení je vykopaná spolu so zemou. Na jeseň sa pripravuje jama s hĺbkou 70 cm, ktorá je naplnená rašelinou, humusom, hnojivom. Korene sa opatrne kladú, krk rastliny sa ponechá 8 centimetrov nad povrchom pôdy. Pôda je stlačená a hojne napojená, vetvy sú mierne skrátené. Čerešne sú na oboch stranách priviazané k kolíku.

cherry expert

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica