Ako rozmnožovať čerešne so zelenými odrezkami a vrstvením doma

Vlastné šľachtenie stromov je komplikovaný proces. Je dôležité vykonať všetky potrebné jemnosti a techniky, aby sa rastliny zakorenili. Reprodukcia čerešní nespôsobí osobitné ťažkosti ani pre začiatočníkov. Prísne dodržiavanie odporúčaní povedie k pozitívnemu výsledku.

Klíčenie semien

Je ľahké to urobiť doma, iba tento proces bude trvať dlho:

  • Najprv je potrebné vybrať kosti, ktoré by mali byť zdravé zvonka, bez viditeľného poškodenia a stôp životne dôležitej činnosti hmyzu. Vyberajú sa z najväčších a najchutnejších bobúľ.

klíčenie semien

Nemali by ste riskovať rastúce čerešňové jamy z trhu. Sadenice porastú, ale jeho vlastnosti nemusia byť vhodné pre pestovateľskú oblasť, môžu zamrznúť.

  • Na získanie vysoko kvalitného sadivového materiálu je potrebné pestovať nie 1-2, ale veľa kópií. To je nevyhnutné, aby sa následne vybrali najsilnejšie a najzdravšie sadenice.
  • Rastlina pestovaná z kameňa často produkuje ovocie, ktoré má úplne inú chuť a iné vlastnosti.

Nie je ľahké pestovať čerešne týmto spôsobom, ak chcete dosiahnuť výsledok, musíte preukázať trpezlivosť a usilovnosť.

čerešne

Jarné pristátie

Na jeseň je potrebné pripraviť miesto na výsadbu. Vyberte osvetlené miesto chránené pred prievanom. Zavádzajú sa humusové a minerálne hnojivá. Na prebudenie sa kosti položia do vlhkého piesku a udržiavajú sa pri teplote 0 ° C.

Na jar, keď sa sneh topí, sa pôda trochu zahreje, kosti by mali byť vysadené do zeme. Vyberú sa iba tie najlepšie vzorky. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sú nasiaknuté rastovým stimulátorom.

Na uľahčenie procesu ošetrovania je potrebné osiať do riadkov, vzdialenosť medzi drážkami je 40 cm, medzi semenami 15 - 20 cm. Hĺbka výsadby je 2 - 3 cm.

rastlina v kvetináči

Jesenná výsadba

Semená vybrané na pestovanie sú uložené v plastovom vrecku v chladničke. Vykládka je plánovaná na október. Záhradné lôžko je pripravené podobne ako výsadba na jar.

Drážky majú hĺbku 5 cm, vzdialenosť medzi kosťami je 15 cm a dobre posypte pôdou. Je to potrebné, aby semená a klíčky, ktoré v nich vznikajú, v zimnom období nezamŕzali.

Na jar po vysadení sadeníc sa výsadba zoslabí a zostanú najsilnejšie klíčky.

jesenné pristátie

Výhody metódy zarastania

Existuje mnoho spôsobov, ako pestovať ovocný strom. Jedným z najsľubnejších je rozmnožovanie výhonkami.Pri pristávaní nemusíte robiť nič zvláštne.

Rastlinný materiál je vybraný, mladé sadenice musia byť silné a silné. Slabé, zdeformované a choré rastliny nebudú zakorenené. 2 roky veku budú robiť to najlepšie.

Mali by ste zvoliť sadenice čerešní, ktoré sú vo významnej vzdialenosti od rodičovského stromu.

zmrazené jadrá

Výhonky sa pestujú v lete, takže sú pripravené na transplantáciu do jesene. Sú odrezaní malou časťou materského koreňa, čím sa zlepší miera prežitia na novom mieste.

Výhody metódy spočívajú v tom, že strom sa rýchlo zakorení a rastie, bez straty času na adaptáciu a tvorbu koreňového systému.

šľachtiteľské programy

Šľachtiteľská technológia so zelenými odrezkami

Tento spôsob rozmnožovania čerešní a višní umožňuje rastlinám zachovať si schopnosť mrazuvzdornosti a zároveň sa stáva odolnejšou a schopnou rýchleho zotavenia.

Pre túto metódu šľachtenia sa vyberajú vetvy, ktoré sú na nižšej úrovni. Každý by mal mať 4-5 listov. Musíte ich odrezať pod ostrým predmetom ostrým predmetom, dávajte pozor, aby ste nepoškodili kôru.

Spodné listy sú odstránené, čo pomôže lepšie zakoreniť. Vetvy rezané z čerešní sa umiestnia na jeden deň do stimulátora rastu.

šľachtiteľská technológia

Pôda sa mieša v pomere rašeliny a piesku v pomere 1: 1. Vrstva hrubého riečneho piesku s hrúbkou 5 cm sa naleje na vrchol, všetko sa dobre premieša a vysadia sa zelené odrezky. Na urýchlenie procesu vytvárajú skleníkový efekt, napínajú pôdu filmom.

Mnohé záhradkári praktizujú rozmnožovanie sladkej čerešne vzduchovými vrstvami. Táto metóda spočíva v nasledujúcom. Vyberie sa ovocná vetva, vykoná sa niekoľko rezov. Potom je na toto miesto priviazané plastové vrecko s pôdou, ktoré je pravidelne napojené.

V priebehu času sa vetva zakorenuje, vetva sa odreže a vysadí sa na iné miesto. Tieto sadenice si zachovávajú všetky vlastnosti materského stromu vrátane chuti ovocia.

klíčiaci strom

Dátumy výsadby

Všetko záleží na kultivačnej oblasti. Na juhu to skúšajú čerešne na jeseň... Pokojne zakorení, prezimuje a na jar začne rásť. Naopak, v severných a stredných oblastiach majú tendenciu zasadiť sadenice na jar. V lete tvrdnú a pripravujú sa na zimu. Po prezretí rastliny získavajú silu a rast, začínajúc na jar.

Počas obdobia zakorenenia záhradník monitoruje stav stromu a včas aplikuje potrebné agrotechnické techniky.

rastúci región

Programy výsadby rastlín

Veľa záleží na tom, či sú stromy vysadené správne. Odporúča sa spočiatku zvoliť vhodné programy pestovaním čerešní na lôžkach.

Je vhodné umiestniť 2-3 rastliny na miesto, alebo zasadiť niekoľko čerešní. Vzdialenosť medzi stromami je 4-5 m.

Ak sa pestuje stĺpcovitá čerešňa, je vysadená vo väčšej vzdialenosti: medzi sadenicami 1 m a medzi radmi 2 - 3 m.

Odporúča sa pestovať čerešne správne a spĺňať všetky potrebné požiadavky. V opačnom prípade nemusí strom nikdy prinášať ovocie. Pretože zosilnená výsadba vytvára veľa tieňa, mladé stromy sa vzájomne ovplyvňujú.

výsadba sadeníc

Starostlivosť o stromy po zakorenení

Ak sa stromček čerešní zakorenil, malo by sa o neho náležite postarať. Včasné činnosti pomôžu vyhnúť sa niektorým problémom. Pestovanie čerešní potrebuje kŕmenie, zalievanie, uvoľnenie a prerezávanie.

Zavlažovací režim

Zakorenené sadenice by sa mali zalievať často, aby sa zabránilo vysychaniu alebo zamokreniu pôdy. Prvýkrát sa polieva raz týždenne, potom sa redukuje na jedenkrát za dva týždne. Ale pri zvyšovaní množstva vody na jednu sadbu.

zavlažovací režim

Krmenie pôdy a listov

Bez hnojív nebude rastlina schopná sa úplne rozvinúť. Vrchný dresing aplikovaný včas pomôže vytvoriť zdravý koreňový systém a rovnako silnú vzdušnú časť sadeníc. Základ budúcej úrody.

Ak sa všetko urobí správne pri výsadbe, potom prvý rok čerešňa nebude potrebovať minerálne hnojivá. Pri výsadbe sa privádza organická hmota, ktorá sa dôkladne premieša so zeminou na zasypanie.

V nasledujúcich rokoch sa odporúča kŕmiť rastliny organickou hmotou niekoľkokrát do roka. Mali by ste pozorne sledovať vzhľad sadenice a na základe pozorovaní určiť, čo rastúca čerešňa chýba.

kŕmenie listami

Hnojivá sa aplikujú spolu s polievaním alebo jeden deň po ňom. Postrek alebo kŕmenie listami sa vykonáva vo večernom alebo oblačnom počasí. Toto sa uskutoční najskôr v druhom roku života rastliny.

Pri spracovaní listovou metódou je potrebné používať chemické ochranné prostriedky, rukavice, okuliare a ochranný odev.

V každom podnikaní je dôležité dodržiavať túto normu, je lepšie podvádzať rastliny ako ich nadbytky.

hnojivá pre plodiny

Tvorba koruny

Nestačí len zasadiť sadenice, burinu a vodu. Je potrebné strom správne tvarovať. Ak chcete získať sladkú čerešňu s rozvinutou korunou, musíte sa začať formovať od prvého roku života sadenice.

Funkcie prerezávania závisia od odrody, ale existujú všeobecné jemnosti. Vyžaduje sa orezávanie čerešní zvýšiť výnosy, zabrániť výskytu chorôb, predĺžiť obdobie plodenia a zlepšiť kvalitu bobúľ.

V oblastiach s chladným podnebím sa čerešne vytvárajú vo forme kríkov, takže môže ľahšie vydržať ťažké zimy.

tvorba koruny

Je potrebné vytvoriť strom v mladom veku, keď sa vetvy dajú ľahko ohnúť, nasmerujte ich v požadovanom uhle. Ak je čerešňa naštepená, je potrebné odstrániť všetky výhonky na podnose. Inak je schopná príklep potopiť a z vakcíny nič nepríde.

Tvorba sa začína od prvého roku života mladého stromu. Začnite orezávať od spodnej vrstvy. Odstráňte tie vetvy, ktoré nie sú kostrové. Potom sa nevyhnutne skráti centrálny výhonok. To je nevyhnutné na vytváranie laterálnych kostrových vetiev. Prvý rok sa z kostrových odstránia všetky bočné vetvy.

tvar stromu

Ak nie je výrazný stredný výhonok, vyberte najvyššiu vetvu a skráťte ju o 2 až 3 cm. Všetky bočné vetvy sa rozrezajú na 3 púčiky.

Okrem formatívneho prerezávania existuje aj sanitárne zariadenie. Je potrebné, aby strom neochorel a nezomrel. Všetky choré a zdeformované vetvy sa odstránia. Je nevyhnutné spracovať miesta s výsekmi záhradným ihriskom.

ker

Kontrola hmyzu a chorôb

Najskôr je obzvlášť dôležité ošetrenie patogénmi a škodcami. Pre tento krehký strom je ťažké zvládnuť tento problém sám. Preto musí letný obyvateľ pozorne sledovať výskyt sadeníc a snažiť sa včas odhaliť choroby.

Je ľahšie vykonávať včasnú preventívnu liečbu, ako odstraňovať následky neskôr. Na boj proti patogénom sa odporúča ošetrenie chemickými látkami. Ale až kým sa sadenice nezačnú kvitnúť, potom sa spracúvajú pomocou ľudových prostriedkov.

V boji proti hmyzu pomáha inštalácia pascí so špeciálnym obsahom, ktorý láka a ničí hmyz. A tiež liečbu drogami.

ošetrenie hmyzu

Kopanie mladých čerešní na zimu

Aby strom vydržal zimu ľahšie, niektorí záhradníci pridajú do sadeníc pôdu. Vrstva zeme im pomôže prežiť silný mráz a bude rásť s obnovenou energiou na jar.

Sadenice sú pochované, aj keď nemajú čas na výsadbu. Potom je vykopaná priekopa, do nej sú vyrastené mladé stromy a pokryté zemou, až kým sa na jar nezohreje.

kvapkajúce čerešne

Možné ťažkosti

Pestovanie ovocných plodov nie je náročné, je potrebné jasne dodržiavať všetky potrebné techniky a požiadavky. Záhradník čelí niektorým problémom, rieši ich, zanecháva spätnú väzbu, aby pomohol iným. Začiatočník v lete hľadá odpovede na otázky, zistí, úspešne sa uplatní a stane sa skúsenejším.

Ťažkosti, ktoré môžu vzniknúť pri množení čerešní rôznymi spôsobmi:

prerezávanie

  1. Sadenice nerastú. Možným dôvodom je nedostatok hnojív, vlhkosť.
  2. Nekoreňuje sa. Musíte sa uistiť, že tomu tak je. Potom podniknite kroky. Ošetrite zmesou živín, aplikujte minerálne hnojivá.
  3. Sladká čerešňa nekvitne. Možno sa počas výsadby urobili chyby, koreňový golier sa prehĺbil a ešte viac.

Keď čelíme ťažkostiam, hlavnou vecou nie je vzdať sa. Je potrebné pochopiť dôvody, potom sa ich snažiť odstrániť. Všetko sa dá napraviť trpezlivosťou a tvrdou prácou.

Samotná rozmnožovanie čerešní je veľkým plusom. Záhradník bude mať istotu v kvalite stromu získanej v dôsledku vykonanej práce.

zrelé ovocie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica