Opis odrôd čerešní a višní Bryanochka, výsadba a starostlivosť, opeľovače

Čerešňa bola vždy považovaná za južnú rastlinu. Záhradníci a záhradníci stredného jazdného pruhu a severných oblastí nemohli ani snívať o pestovaní ovocných plodín na svojich pozemkoch. Ale vďaka mnohoročnej práci chovateľov sa úspešne pestujú nové hybridné odrody stromov, ktoré sa pestujú v miernom a chladnom podnebí. Práve tieto odrody patria čerešne Bryanochka, ktorá sa už zamilovala do záhradníkov a letných obyvateľov.

História čerešne Bryanochka

Hybridná odroda čerešní Bryanochka, chovaná známymi chovateľmi ako ovocná plodina odolná proti mrazu, odporúčaná na pestovanie a rozmnožovanie v centrálnych oblastiach krajiny. Nová odroda čerešní bola zaregistrovaná v štátnom registri v roku 2009.

Hlavnými vývojármi novej odrody rastlín sú svetoznámy chovatelia Kanshina M.V. a Astakhov A.A., ktorí dlhé roky experimentovali s vytvorením hybridného ovocného stromu.

Hlavné výhody a nevýhody

Ovocné stromy Bryanochka sú schopné niesť ovocie v oblastiach s najnepriaznivejšou klímou a najnižšou teplotou iných rastlín.

Odrody:

 1. Odolnosť proti náhlym zmenám teploty, mrazuvzdornosť.
 2. Vysoká odolnosť voči chorobám a škodcom.
 3. Neskoré plodenie.
 4. Vysoká chuť.
 5. Malá veľkosť stromov.
 6. Vysoká produktivita.
 7. Diaľková preprava.

nevýhody:

 1. Začiatok plodu sa vyskytuje v 5. roku rastu stromov.
 2. Odroda nie je schopná samoopelenia, preto potrebuje opeľovače.

Dôležité! Cherry Bryanochka je vhodná na pestovanie v južných oblastiach krajiny.

zrelé čerešne

Opis odrody

Výsledkom kríženia niekoľkých odrôd ovocných stromov bol nový druh sladkej čerešne. Jedným z nich je čerešňa „červená hustá“ a druhá je hybridný druh ovocného stromu CH 8-14.

Výška stromu a veľkosť koruny

Táto odroda čerešní zriedka rastie do výšky 5 metrov. Priemerná veľkosť stromu je 3,5 - 4 m. Zaoblený tvar koruny s riedkymi, oválnymi listami a roztiahnutými vetvami.V dôsledku riedko vysadených listov preniká slnečné svetlo rýchlejšie do plodov, čo je dôležitý faktor dozrievania ovocia.

Opeľovače, kvitnutie a výnos

Obdobie aktívneho kvitnutia nastáva koncom jari. To bolo v tomto okamihu, keď bola rastlina pokrytá veľkými bielymi kvetenstvami.

Čerešne Bryanochka potrebujú na plodenie vhodných susedov. Preto pri výsadbe sadeníc dbajte na správne opeľovače čerešní. Najlepšie na opeľovanie Bryanochky budú hybridy odrôd Veda, čerešňa Tyutchevka alebo Iput.

Čerešňový kvet

Vhodné sú tiež všetky odrody ovocných stromov, do ktorých súčasne patrí doba kvitnutia. Ak sú čerešne vysadené na susedných pozemkoch, stane sa z nich vhodný opeľovač pre vaše stromy. Bobule so sladkou šťavnatou dužinou sú chránené hustou pokožkou. Priemerná hmotnosť ovocia je 4,5 g, v niektorých prípadoch sú väčšie bobule až do 7-7,5 g.

Výťažok odrody je vysoký. S náležitou starostlivosťou dospelí rastie až 50 kg za sezónu. chutné a šťavnaté bobule.

Prenosnosť a rozsah plodov

Hustá pokožka ovocia umožňuje prepravu plodiny na veľké vzdialenosti bez straty prezentácie a chuti. Počas prepravy plody nemačkajú ani kazia. Odroda Bryanochka sa preto pestuje nielen v záhradách a zeleninových záhradách, ale aj v priemyselnom meradle.

Lahodné, šťavnaté ovocie sa odporúča na čerstvú spotrebu. Používajú sa tiež na výrobu dezertov, štiav a nektárov, konzervovanie, výrobu džemov, zaváranín a zákuskov. A pre použitie bobúľ v zime sú čerešne zmrazené.

bobule na vetve

Šírenie čerešní

Existuje niekoľko spôsobov, ako propagovať svoju obľúbenú odrodu čerešní vo vašej záhrade alebo zeleninovej záhrade.

 1. Propagácia kosťami. Ak je to váš prípad, neočakávajte, že dostanete presne ten typ rastliny, ktorú ste vysadili. Pri rozmnožovaní semenami strácajú hybridné odrody veľa vlastností, na ktoré sa naštepili.
 2. Propagácia odrezkami. Tento spôsob pestovania nových stromov umožňuje získať silné a životaschopné sadenice.
 3. Čerešňové štepenie. Vo väčšine prípadov táto metóda omladzuje už staré stromy, ktoré prestali vyprodukovať.

Dôležité! Pri výbere niektorej z metód chovu sa berú do úvahy klimatické podmienky v oblasti, kde sa strom vysadil.

Kultúrne charakteristiky

Čerešňové odrody Bryanochka boli chované špeciálne na pestovanie v rôznych klimatických zónach. Preto má rastlina určité vlastnosti a vlastnosti, ktoré sú potrebné pre správny rast a starostlivosť.

odroda Bryanochka

Odolné voči nízkym teplotám a suchu

Strom je schopný odolať silným mrazom a náhlym zmenám teploty. Aj po chladných zimách sa Bryanochka rýchlo zotavuje a začína aktívne rásť a rozvíjať sa. Kvitnúca rastlina vydrží aj malé mrazy. Čerešňa sa jej nepáči nadmerná vlhkosť. Ale v prípade sucha si to vyžaduje ďalšie zavlažovanie.

Citlivosť na nákazy a napadnutie parazitmi

Stromy odrody Bryanochka majú prirodzenú imunitu proti klasterosporióze, monilióze a kokosykóze. Aby však rastlina nepodliehala iným hubovým chorobám, stačí sa o ňu náležite a včas postarať.

Hlavnými nepriateľmi čerešní sú vošky a višne. Škodcovia nielen ničia úrodu, ale dokážu úplne zničiť rastlinu.

Výsadba čerešní a višní

Správne a včasné práce na pestovaní sadeníc čerešní Bryanochka sú zárukou veľkej úrody lahodných bobúľ v budúcnosti.

Výsadba čerešní a višní

Optimálne načasovanie

Výsadbový čas závisí od klimatických podmienok regiónu, v ktorom bude strom rásť. V teplom južnom podnebí sa výsadba uskutočňuje na jeseň. Mladé sadenice majú čas zakoreniť a ľahko vydržať mierne zimy.

Avšak v strednej zóne našej krajiny a v jej severnej časti sa výsadba uskutočňuje začiatkom jari.Počas leta sadenice získavajú silu a živiny, vďaka ktorým je pre nich ľahšie znášať tvrdé zimy.

Výber a príprava miesta a pristávacej jamy

Stromy sa vysádzajú v rovných oblastiach alebo v malých kopcoch dobre vetraných a osvetlených slnečným žiarením.

Dôležité! Na pozemok by sa nemala vyčleniť žiadna podzemná voda na výsadbu sadeníc.

Pôda pre výsadbu jamy je pripravená vopred. Zvyčajne sa tieto práce vykonávajú na jeseň, aj keď sa výsadba sadeníc plánuje v jarných mesiacoch. Vápno sa pridáva do pôdy s vysokým obsahom kyselín. Na jesennú výsadbu stromov sa pôda a jama pripravujú 2-3 týždne pred plánovanou prácou. Za týmto účelom je vykopaná diera s hĺbkou 60 - 70 cm. Priemer 80 - 90 cm.

Do vykopaného výsadbového otvoru sa pridávajú organické a potašové, fosfátové hnojivá a vrchný dresing. Pôda s hnojivami sa pripravuje vopred a až po 2 týždňoch sa do jamy vysadia mladé sadenice.

Cherry stromček

Robte a nerobte rastliny vedľa plodiny

Najlepšími susedmi Bryanochka budú akékoľvek iné odrody tohto ovocného stromu, čerešňa, slivka alebo čerešňová slivka. Vzácne lístie stromu dobre prepúšťa slnečné žiarenie, takže kvetinová záhrada pod rastlinou bude vhodná. Okolie hrušiek, ríbezlí alebo jabloní však nie je vhodné pre čerešne. Je to vďaka silnému koreňovému systému sladkej čerešne, ktorý zabráni rozvoju iných rastlín.

Ako pripraviť sadbu

Odporúča sa nákup sadivového materiálu pre ovocné hybridy v škôlkach alebo v špecializovaných záhradných centrách. Sadenice musia spĺňať tieto normy:

 1. Koreňový systém nemá žiadne poškodenie, hnilobu, plesňové a iné prejavy, dobre hydratovaný.
 2. Sadenice má veľa vetiev. Ak sú na konáre listy, potom sa skontrolujú, či nie sú škodcami a hnilobou.
 3. Hlavný kmeň, ktorý je tiež dirigentom, by nemal mať vetvy.

Pred výsadbou starostlivo preskúmajte korene a odstráňte poškodené. Potom sa sadenice umiestnia do vody. Ak boli rastliny dobre zvlhčené, potom postačujú 2 až 3 hodiny. Sadenice so suchým koreňovým systémom sa nechajú vo vode 10 až 12 hodín a až potom sa vysádzajú na otvorenom teréne.

čerešňové listy

Výsadbová technika

Sadrokartón vložte do vopred pripravenej diery. Korene vložte rovnomerne do diery a vykopajte zemou. Medzi koreňmi stromu by nemali byť žiadne medzery. Dôkladne zhutnite zem okolo zasadenej rastliny a vytvorte malú priekopu okolo stromu, do ktorej sa naleje 2 až 3 vedrá vody.

Ako sa starať o Bryanochku

Správna a včasná starostlivosť o odrody čerešní Bryanochka zvýši výnos užitočných bobúľ.

Polievanie a kŕmenie stromu

Sladká čerešňa netoleruje nadmernú vlhkosť. Rastlina je napojená hojne iba 3 až 5krát počas celej sezóny. Ak sa čerešne pestujú v suchu, zavlažovanie sa vykonáva častejšie.

 1. Prvýkrát je strom hojne napojený na jar pred začiatkom vegetačného obdobia.
 2. Nasledujúce zavlažovacie činnosti sa vykonávajú počas obdobia čerešňového kvetu.
 3. Strom tiež potrebuje hojné zalievanie, aby vytvoril ovocie.
 4. Posledné a najdôležitejšie zalievanie sa vyskytuje koncom jesene.

Dôležité! Dlhodobé dažde nebudú pre rastlinu prospešné. Preto sa počas nepriaznivého počasia odporúča pokryť pôdu okolo stromu materiálmi odolnými voči vlhkosti.

Kŕmenie rastlín sa uskutočňuje súčasne s polievaním.

zalievanie stromu

V prvých rokoch rastu sladké čerešne nepotrebujú ďalšiu výživu a iba od 3 do 4 rokov sa strom oplodní.

 1. Počas vegetačného obdobia si strom vyžaduje hnojenie dusíkom.
 2. S aktívnou tvorbou vaječníkov - organické.
 3. Posledné kŕmenie stromu pred zimným odpočinkom.

Zavlažovacie práce sa vykonávajú pomocou usadenej, teplej vody v dobre uvoľnenej pôde.

Starostlivosť o kruh sudov

Starostlivosť o blízky kmeňový kruh chráni čerešne pred hubovými chorobami a škodcami koreňového systému. Pôda sa zbaví buriny a dôkladne sa uvoľní. Užitočným postupom je tiež mulčovanie kmeňa kmeňa suchou trávou alebo pilinami.

Pravidlá prerezávania

Formatívne prerezávanie sa vykonáva každú jar, počnúc prvým rokom, kedy strom rastie v záhrade alebo zeleninovej záhrade. Každý rok sa vytvárajú nové vrstvy stromu z najsilnejších vetiev. Ostatné ohyby sú odrezané.

Čerešňové prerezávanie

Čerešne tiež vykonávajú sanitárne prerezávanie. Počas tohto postupu sa odstránia suché, poškodené a mrazené vetvičky. Na začiatku jesene sa z rastlín odrežú slabé a extra konáre. Takéto činnosti uľahčia stromu vydržať zimné mrazy.

Prevencia chorôb

Pestovanie silného, ​​zdravého a plodného stromu si vyžaduje preventívne opatrenia proti chorobám. Na jar sa čerešne postriekajú roztokom močoviny alebo síranu meďnatého. Kmeň kmeňa rastliny je tiež predmetom spracovania. Miesta rezov a podláh sú upravené záhradným lakom.

zrelá čerešňa

Pred zimným odpočinkom sa používajú špeciálne prípravky, ktoré pomôžu stromu bezbolestne vydržať hibernáciu.

Ochrana čerešní a višní pred škodcami

Na začiatku jari sa odporúča ošetriť rastlinu špeciálnymi prípravkami, ktoré bránia rozvoju škodcov na rastline. Takéto ošetrenia sa opakujú počas celej sezóny.

Dôležité! Chemické ošetrenie rastlín sa uskutočňuje dlho pred začiatkom plodenia a zberu.

Príprava na zimu

Počas zimných mesiacov by mal strom odpočívať a získavať silu pre nové plodiny. Hoci je Bryanochka zimou odolnou odrodou, musí sa na zimovanie izolovať pytlovina alebo ihličnaté konáre. Od poškodenia kôry lesnými zvieratami je čerešňový kmeň chránený listami z drevotriesky alebo preglejky.

Pred zimou sú čerešne hojne napojené, pretože vlhká pôda zamrzne pomalšie.

Recenzie letných obyvateľov

Galina. Bryansk.

Naša rodina sa okamžite zamilovala do sladkej čerešne Bryanochka. Prvá úroda bola prijatá v štvrtom roku. Bolo toho toľko, že jedli džem a džem celú zimu. A mrazené bobule sa používali na knedle.

Anna. Sevastopoľ.

Už 10 rokov sa každý rok tešíme na úrodu nášho obľúbeného stromu. Kompoty a džemy sú chutné. Bobule sú veľmi sladké, preto do konzervy pridávam minimálne množstvo cukru.

recenzia
 1. Julie
  3.03.2019 00:01

  Až tento rok som zozbieral prvú úrodu tejto odrody. Bol som príjemne prekvapený, má bohatú farbu a chuť. Vôbec ľutovala, že to nechala. Túto odrodu odporúčam všetkým.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica