Opis a vlastnosti sladkej odrody čerešne Bull, jej pestovanie a starostlivosť

Odroda sladkých čerešní s názvom Bull's Heart bola vyvinutá sovietskymi vedcami pre kaukazský a južný región ZSSR. Postupom času sa ovocné stromy začali pestovať v regiónoch čiernej Zeme a stredného Ruska. Odroda sa zamilovala do domácich záhradníkov pre svoju veľkú veľkosť a výraznú chuť bobúľ.

Opis a vlastnosti odrody

Výška stromu pre dospelých sa pohybuje od troch do piatich metrov. Veľké, špicaté na konci listov, sú natreté v tmavo zelenej farbe. Intenzívny rast sadenice sa spomaľuje do štvrtého roku. V tomto okamihu sa úplne vytvorí pyramidálna tenká koruna so silnými kostrovými vetvami a začína sa rodiť.

Medzery v listoch slúžia na uľahčenie prenikania hmyzu do kvetov, ktoré sa skladajú z 2-4 kvetov v tvare misky bielej farby. Opis odrody zahŕňa obdobie pučania, ktoré sa v srdci býka začína bližšie k polovici mája a končí o týždeň alebo jeden a pol.

Bobule ovocného stromu majú farbu a tvar podobný srdcu vola, preto druhým názvom kultúry je Vlkove srdce. Veľkosť ovocia 7–10 mm, farba tmavého vína, ľahšia dužina. Chuť je sladká, s pikantnou kyslosťou, môže sa meniť v závislosti od počtu slnečných dní v roku, správnej starostlivosti. Oddelenie kosti je ťažké.

Červené bobule

V plodných rokoch sa z jednej čerešne odrody Bull Heart zozbiera až 50 kg bobúľ, ktoré sa používajú čerstvé a konzervované. Aj po tepelnom spracovaní si ovocie zachováva niektoré vitamíny C, PP, skupina B, makro a mikroelementy. Bobule dozrievajú bez dozoru, zber začína od prvých letných dní a trvá do konca júna. Ak ste pri zbere neskoro, neodpadnú okamžite, ale na stopke postupne vyschnú.

Výhody a nevýhody čerešní

Odroda Bull Heart cherry bola známa svojou sladko-kyslou chuťou a vynikajúcou veľkosťou. Kultúrne cnosti tu nekončia.

Pre záhradkárov sú atraktívne tieto vlastnosti:

 • odolnosť proti mrazu počas prípravných opatrení;
 • krátkodobá odolnosť voči suchu;
 • čím sa získa;
 • ľahké oddelenie bobúľ od stopky;
 • vysoká rezistencia na kokomykózu ovplyvňujúcu iné odrody čerešní a višní.

Nevýhody zahŕňajú krátku trvanlivosť čerstvých čerešní a nemožnosť prepravy na veľké vzdialenosti. Sladká čerešňa netoleruje zamokrenie pôdy a náhle kolísanie teploty, čo sa odráža v praskaní šupky.

Pobočka s čerešňami

Bobule sa konzumujú čerstvé alebo varené ihneď po zbere, aby sa predišlo stratám úrody.

Funkcie pestovania stromu

Na tvorbu ovocného vaječníka sa pri čerešni vysádzajú opeľovače - ostatné odrody kvitnú súčasne. Na tieto účely sú vhodné čerešňa Tyutchevka, Ovstuzhenka, Iput, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti nie viac ako 4 m od stromov odrody Bychie Heart.

Na plodenie potrebuje kultúra dostatočné množstvo slnečnej farby, vhodné miesto na pestovanie - južná strana miestnej oblasti alebo letná chata. Eliminujte blízkosť vysokých stromov, ktoré vytvárajú odtieň.

Čerešňa nemá rada nadbytočné podzemné vody, ťažké alebo piesočné pôdy.

Dátum pristátia

Štepená kultúra sa najlepšie vysadí na jar pred tokom miazgy. Priaznivé teplé počasie zvyšuje šance na dobré prežitie a ďalší rast čerešní. V prípade nedodržania termínu pripravte pôdu na jesennú výsadbu. Aby sa sadenice zakorenili pred začiatkom mrazu, predpovedajú sa predpovedatelia, najmenej tri týždne pred prudkým za studena sa predpíše agrotechnické opatrenie.

Výsadba čerešní a višní

Niektorí záhradníci radšej zasadia na jeseň, pretože stromy sú v tomto ročnom období silnejšie a odolnejšie. V každom prípade uvoľňujú, hnojia pôdu a pripravujú zimný krycí materiál.

Príprava jamy

Aby bola pôda čas sa usadiť, na jeseň alebo tri týždne pred vysadením čerešňového srdca býka sa vykopala diera. Priemer a hĺbka sú rovnaké - 60 cm. Ak sa jedná o sadenice so silným koreňovým systémom, otvor sa zväčší na šírku. Zvyčajne postačuje 80 cm, v spodnej časti je usporiadaný odtok zo šrotu. Kamene, úlomky tehly, bridlica. Ďalej sa do zeme vtláča pevná podpora pre sadenice. Vyťažená horná úrodná vrstva zeme sa zriedi organickou hmotou, minerálnymi hnojivami a vyleje sa späť. Ak je pôda ťažká, pridajte piesok. Nie je potrebné zhutňovať pôdu, sama sa usadí.

Ako pestovať čerešne Hovädzie srdce

Sadenice sa nakupujú vo veľkých, osvedčených škôlkach. Predbežné vyšetrenie, odmietnutie krehkých vzoriek s chorými alebo zdeformovanými vetvami.

Ak sa koreňový systém čerešne počas prepravy vyschol, aby sa oživil, strom sa umiestni do nádrže s vodou najmenej na 8 hodín. Pri výsadbe udržiavajú vzdialenosť medzi plodinami 3,5–4 m. Pri bližšom umiestnení začnú stromy za pár rokov trpieť nedostatkom živín. Veľká vzdialenosť odrôd sladkých čerešní od seba vedie k nedostatočnému opeleniu, zníženiu úrody.

Mladé sadenice

Sadenice sa spustia do pripravenej diery tak, aby sa krk koreňa zdvihol 5 cm nad zemou. Ak toto pravidlo zanedbáte, z koreňa vychádzajú nové výhonky, čo je neprijateľné pri pestovaní odrôd čerešní.

Koreň je pokrytý zmesou zeminy, minerálnych hnojív, piesku a rašeliny postupne a pravidelne zhutňuje pôdu tak, aby sa nevytvorili dutiny. Po výsadbe sa strom zviaže, pod neho sa naleje vedro s vodou. Aby ste znížili odparovanie, mulčujte rašelinu, trávu. Najlepšie zakorenenie a správna tvorba koruny sa uľahčí odrezaním bočných vetiev o ¼ dĺžky.

Jemnosti starostlivosti

Aby sa dosiahol trvalo vysoký výnos, musí záhradník poznať vlastnosti odrody Bull cherry Heart, odrodami jemnej agrotechnickej práce pri starostlivosti o plodinu.

zalievanie

Mladé stromy sa polievajú častejšie - mesačne v množstve 20 - 30 litrov, dospelí podľa potreby, v závislosti od frekvencie dažďov. V priemere - 3-5 krát za sezónu. Potreba vlhkosti sa zvyšuje v lete v horúčave. Nadmerné zalievanie vedie k praskaniu šupky bobúľ, hnilobe koreňov.

Nasledujúci deň po zvlhčení pôdy sa uskutoční uvoľnenie do hĺbky 5 - 10 cm, čím sa otvorí prístup kyslíka ku koreňom.

Polievanie čerešní

Mladá sladká čerešňa z odrody Bull Heart stačí na tri vedrá s vodou, vysoká kultúra potrebuje až 10 vedier, v závislosti od veľkosti.

Najhojnejšie zalievanie je na jeseň pred zimovaním. Ak je pôda navlhčená do hĺbky až jedného metra, zvýši sa odolnosť ovocných stromov proti mrazu, pôda menej zamrzne.

Polievanie je žiaduce teplou, usadenou vodou a nie studenou vodou z hadice.

Vrchný dresing

Pri kŕmení sa pozoruje umiernenosť, pretože odroda čerešne Bull Heart cherry na rozdiel od vlhkosti nie je zložitá na hnojivá.

Organická hmota postačuje počas prvých 3 rokov po výsadbe, ak bola jama pripravená podľa pravidiel. Listové hnojivá sa nanášajú postrekovačom od druhého roku, večer alebo za oblačného počasia.

Po zavedení suchých kompozícií alebo roztokov koreňovou metódou do periostálneho kruhu sa sladká čerešňa zalie.

Horná orná pôda

Hnojivá sa používajú od jari do polovice leta.

Pred prasknutím pučidla sa použije tekutina Bordeaux, pred vypučením - močovina (30 g na 10 l), dusičnan amónny (20 g na 1 štvorcový M.). Čerešne staršie ako štyri roky sú potrebné počas kvitnutia vedra s infúziou vyrobeného z 1 kg mulleínu, 1 polievková lyžica. popol a 10 litrov vody.

Po zbere sa pod stromom aplikujú hnojivá na báze fosforu a draslíka. Pridajte 3 lyžice do vedra s vodou. l. superfosfát alebo 2 polievkové lyžice síranu draselného.

Tvorba koruny

Prvé tri roky po výsadbe sa odporúča prerezávať konáre srdca sladkého čerešňa, aby sa vytvorila koruna. Neskôr je potrebné dvakrát ročne orezávať, aby sa zbavili zhnitých, chorých výhonkov a rastu nových vetiev.

Na stabilné rodenie postačí až deväť vetiev v dolnej úrovni koruny, tri výhonky v hornej.

Tvorba koruny

Postup pre prerezávanie kostrových konárov sa začína na jar po skončení mrazu, so začiatkom pohybu štiav. Počas tohto obdobia sa rany hoja rýchlejšie, koruna je zreteľne viditeľná. Keď čerešňové kvety, vrcholy mladých výhonkov sa odstránia, ak ich rýchly rast narúša správnu tvorbu koruny.

Po zbere plodov sa uskutoční druhé letné prerezávanie. Zbavia sa ďalších vetiev, skrátené výhonky skrátia o 10 cm.

Jesenné sanitárne prerezávanie sa vykonáva najneskôr v septembri. Inak pred začiatkom chladného počasia nebude mať srdce sladkého čerešňového býka čas sa zotaviť a rany sa uzdravia.

V prvom roku sa odporúča skrátiť stredný kmeň vo výške 50 - 70 cm a počítať najmenej šesť púčikov zdola. Stonka je tvorená výlučne na jar.

V druhom roku sa vytvárajú vetvy dolnej vrstvy koruny, súčasne sa odreže trup a zanechávajú 3 púčiky pre rast bočných vetiev.

V treťom roku sa vytvorí horná vrstva a skráti sa trup. Nadbytočný rast sa odstráni.

Príprava na prezimovanie

Na jeseň sa začína príprava na chladné počasie odrody Bull Heart:

 • kŕmenie stromu humusom;
 • aby sa zabránilo zamrznutiu koreňov hojne napojených;
 • kruh kmeňa sa uvoľní do hĺbky 10 cm;
 • mulčujte pôdu rašelinou, suchou trávou;
 • stonka biely.

V oblastiach s chladnejším podnebím sú mladé stromy úplne zakryté a čiastočne višne dospelých.

Ovocný strom

Vetvy sú kompaktne zviazané, kužeľový alebo valcový rám je vyrobený z kolíkov v kruhu. Na konštrukciu je natiahnutý krycí materiál - pytlovina, agrofiber, plastový obal. Zem sa naleje pozdĺž spodnej časti rámu. Pre nízko rastúce stromy sú vhodné hotové ozdobné čiapky vyrobené z pradeného vlákna.

Choroby a ich liečba

Choroby sladkej odrody čerešne Bull Heart sa delia na plesňové, bakteriálne a neinfekčné. Huba patrí:

 • klasterosporium, ktoré vytvára diery v listoch, púčikoch, kveteninách;
 • sivá hniloba podobná spáleniu listov;
 • verticilliasis, z ktorého praskne kôra mladých stromov.

Medzi opatrenia na boj proti mykózam višní patrí vyhrabávanie zeme, odstraňovanie chorých vetiev a oblastí kôry, ošetrenie stromu pomocou jedného percenta síranu meďnatého, až kým púčiky nepučnú.Po objavení listov sa kmeň a koruna postriekajú Bordeauxovou tekutinou (100 g na 10 1 vody). Postup sa opakuje po odkvitnutí a zbere.

Bakteriálna choroba čerešní je charakterizovaná výskytom vredov na trupe, z ktorých tečie guma, vysychajú listy a plody.

rakovina čerešne

Bakterióza sa nelieči. Choré stromy sa odstránia a spália.

Nadmerný dusík v pôde, mráz, nesprávne použitie stimulátorov rastu sú dôvodom nadmerného úniku živice. Kôra v oblastiach kmeňa, kde je pozorovaná látka podobná živici, sa odstráni. Zdravá vrstva dreva je ošetrená síranom meďnatým, záhradným ihriskom. Dôvody, ktoré spôsobujú čerešňovú gommózu, sú preto vylúčené.

Blízkosť podzemnej vody, veľké množstvo vápenca, hnoja a hnojív potaše v zemi spôsobuje chlorózu, ktorá sa prejavuje zosvetľovaním farby lístia. Pomáha roztok manganistanu draselného (1 lyžica na 10 litrov vody) naliaty pod koreň.

Hubenie škodcov

Sladká čerešňa Bull Heart je napadnutá nepriaznivými poveternostnými podmienkami, nedodržiavaním pravidiel starostlivosti.

weevil on cherry

Hlavné hmyzie škodce a ako ich kontrolovať:

 • hloh

Motýľ kladie vajcia, ktoré sa po 2 týždňoch premenia na húsenice, ktoré sa živia listami ovocného stromu. Postrek čerešní s roztokom močoviny pomôže zbaviť sa škodcu.

 • Larvy chrobákov

Chrobáky hlodajú v koreňoch, čo spôsobuje inhibíciu rastu a sušenie čerešní. Pred výsadbou sa odporúča nasiaknuť sadenice v antichrushovom liečive, každoročne aplikovať roztok na stonku kruhu.

 • Čerešňová muška

Hmyz sa živí buničinou z bobúľ a vytvára hniloby. Zbavte sa hmyzu postrekom insekticídov - Karbofos, Holon.

 • Bud weevil

Všetky časti čerešní konzumuje škodca, počnúc koreňmi až po púčiky, kvety, kôru kmeňa, konáre. Na boj proti všemohúcemu hmyzu skoro na jar je na kmeni pripevnený „zachytávací pás“ papiera s vrstvou lepidla. Keď odroda čerešne Bull Heart čerešne stratí, zariadenie sa odstráni a zlikviduje.

 čerešňa weevil

Na boj proti hmyzím škodcom sa čerešne od jari do jesene ošetrujú fungicídmi - tekutina Bordeaux, železný vitriol.

Vtáky, ktoré žijú v meste av letných chatkách, sa radi hodia na šťavnaté bobule. Najlepším spôsobom, ako ušetriť úrodu, je použitie ultrazvukových prístrojov.

Záhradníci sa chránia pred hlodavcami jediacimi kôru odrody Bull Heart rozptýlením jedu okolo stromu a priviazaním kmeňa ku kmeňu.

Zber a skladovanie plodín

Po dozretí sa plodina odstráni. Bobule sa zbierajú ručne stopkou, keď sa zberajú v zime a bez nej, keď sa používajú čerstvé. Ďalším spôsobom zberu je odrezať časť stonky bobuľou so záhradnými nožnicami, špeciálne zariadenia na teleskopickej rukoväti.

Čerešňové plody odrody Bull Heart nie sú dlhodobo skladované, ľahko sa poškodia pri pritlačení na šupku, preto je vhodnejšie používať nožnice.

Najskôr sa zo stromu odstránia veľké šťavnaté ovocné bobule z horných vetiev na južnej strane.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica