Z akých dôvodov čerešňa zanecháva a čo s tým robiť, účinné kontrolné opatrenia

Vďaka chovateľom sa čerešne pestujú v rôznych regiónoch krajiny, čo umožňuje záhradníkom vyberať šťavnaté a sladké bobule. Avšak chyby v starostlivosti o rastlinu, choroby, nevhodné podnebie môžu byť dôvodom, prečo listy sladkej čerešne začali vädnúť. Po vysadení stromu doma je potrebné sa oň riadne starať, aby nebol nakazený chorobami a aby netrpel škodlivým hmyzom.

Prečo môžu byť čerešne suché?

Záhradník si najčastejšie všimne, že strom je chorý alebo napadnutý škodcami, keď sa objavia vonkajšie znaky, ako je vädnutie, sušenie listov, vaječníky. Tento problém by sa mal rýchlo vyriešiť, pretože vonkajšie lézie vedú k zníženiu alebo nedostatku úrody a niekedy dokonca k smrti rastliny.

Chyby pristátia

Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje skutočnosť, že čerešne vyschnú, je nedodržanie správneho postupu výsadby stromu. Rastlina miluje svetlo a slnko. Malo by byť chránené pred studeným vetrom a prievanom.

Pri nákupe sadenice v škôlke alebo na záhradných trhoch dávajte pozor na nadzemnú časť rastliny a podzemok. Odporúča sa vysádzať jednoročná rastlina, pretože sa rýchlejšie zakorenuje.

Dôležité: overdriedované korene spôsobujú smrť celého stromu.

choroba čerešní

Včasné pristátie zostáva dôležitým faktorom. Sadenice sa pripravia vopred tak, aby sa v nej usadila pôda a koreňový golier sa nachádzal nad alebo mierne nad zemou. Ak prilepíte rastlinu na čerstvú dieru, usadí sa spolu so zemou, čo povedie k útlaku kultúry.

Túto rastlinu nemôžete vysadiť plytko, inak sa začne vysychať koreňový systém sadenice čerešní. Neodporúča sa nanášať veľké množstvo minerálnych hnojív na výsadbu. Výsledkom je, že strom môže začať vysychať a odumrieť.

Nepriaznivé klimatické podmienky

Nepriaznivé počasie má škodlivé účinky. Horúce a vyprahnuté podnebie vedie k tomu, že listy čerešní, ktoré už začali rodiť ovocie, sa môžu začať vysušovať. Situácia sa napravuje pomocou pravidelného zavlažovania. Odporúča sa kopať plytkú priekopu okolo stromu. Po zalievaní sa pôda prepadne pilinami a trávou. Vrstva mulča by mala byť najmenej 10 centimetrov.

žltnutie sadenice

Táto kultúra je teplomilná rastlina, preto musí byť starostlivo pripravená na zimu. V opačnom prípade budúcu jar nasledujúce mladé listy spadnú a kmeň trhlín a bude holý. Nasledujúce kroky pomôžu zabrániť zamrznutiu:

 • odrezať poškodené vetvy;
 • odstrániť mŕtvu kôru;
 • na jeseň zabalte sadbu krycím materiálom;
 • oplodniť podzemok dobre pred prípravou na zimu;
 • barel sudu vápnom alebo špeciálnou farbou.

Bez ochrany pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami stráca rastlina vlhkosť, znižuje alebo zastavuje plodenie.

Vplyv choroby

Záhrada potrebuje systémovú ochranu. Rôzne choroby vedú k strate úrody, sušeniu výhonkov, listov. Mnoho chorôb sa dá predchádzať, ak sa včas zistia príznaky ich rozvoja. Najbežnejšie sú plesňové infekcie spôsobené hlavne neopatrným záhradkárstvom. Bakteriálna kontaminácia je menej častá.

Čerešňa schne

Verticillosis

Infekcia spôsobí vyschnutie stromu. Ochorenie často postihuje mladé rastliny a vyznačuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • okraje krídla sa krútia pozdĺž hlavnej žily;
 • púčiky otvorené a zvädnuté po 7-10 dňoch;
 • ovocie prestáva dozrievať.

V dôsledku toho sa lístie rozpadá a kmeň je úplne holý. Pri chorobe pomáha kŕmenie koreňom drevným popolom, močovinou alebo síranom draselným.

Moniliosis

Medzi príznaky choroby patria vädnutie lístia, sušenie kvetov, hnijúce bobule. Konce vetiev sú čierne a vyzerajú ako spálené a na kôre sa objavujú sivé výrastky.

Čerešňová moniliosis

Hlavným opatrením v boji proti tejto chorobe je odstránenie infikovaných listov a plodov postrekom fungicídmi. Ak strom vybledol, odporúča sa striekať prípravkami obsahujúcimi meď. Prevencia sa uskutočňuje na susedných rastlinách.

Hmyzí škodcovia

Škodlivý hmyz poškodzuje rastlinu - od koreňa po bobule. Ak chcete zistiť, ako pomôcť čerešniam, mali by ste identifikovať útočiacich škodcov.

Cherry stromček

Kalifornia mierka

Tento nebezpečný karanténny hmyz prekvapuje svojím maskovaním. Navonok sa podobá kôre, takže je ťažké si toho všimnúť. Parazit nasáva šťavu zo stromu a postupne ju vedie k smrti.

Známky, ktorými sa určuje prítomnosť pochvy, sú tieto:

 • listy zožltnú a spadnú;
 • kôra praskne;
 • rast rastlín sa spomaľuje.

Dôvodom vzhľadu je nadmerné množstvo dusíkatého hnojiva, sucho. Odstraňovanie škodcov je ťažké, pretože sú pokryté škrupinami a chemikálie na ne nepôsobia. Mechanicky sa odstraňujú kovovou kefou. Po ukončení postupu sa vetvy a kmeň ošetria roztokom mydla na pranie.

 Kalifornia mierka

Kôra chrobák

Hmyz sa nahlodáva cez kôru a infikuje strom moníliou candidou. Postupom času sa množia natoľko, že je nemožné ich odstrániť. Po nájdení parazitov je potrebné kôru očistiť špeciálnou škrabkou. Po vyhodnotení situácie kontaminované oblasti ošetrite chemikáliami. Ak je vetva vážne ovplyvnená, mala by byť rezaná a spálená.

Čo ak dôvody nie sú identifikované?

Po preskúmaní stromu a nezistení príznakov choroby alebo hmyzu sa odporúča venovať pozornosť oddenku stromu. Môže byť poškodená mólami alebo larvami medveďa, chrobáka.

Zbavujú sa krtkov profesionálnymi drogami, akustickou metódou a odpudzujúcimi zápachy. Pomocou mydlového roztoku, množstva vysadených nechtičiek a rôznych pascí, ako aj chemikálií, môžete zachrániť strom pred hrabaním škodlivého hmyzu.

Dôvodom vädnutia listov môže byť prekročenie aplikovaného množstva hnojiva. Agronóm je schopný určiť presnú príčinu vyschnutia výhonkov a listov. Odborník nielen identifikuje faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje strom, ale poskytne aj rady týkajúce sa obnovy rastlín.

zažltnuté listy

Ako zabrániť vysychaniu?

Keď na strome objavíte masívne vysušenie konárov a ovocia v dôsledku choroby, musíte okamžite prijať preventívne opatrenia. Ide o:

 • odstrániť infikované výhonky a spáliť;
 • vykonávať hygienické prerezávanie na kontrolu stavu koruny;
 • namažte trhliny v kmeni záhradným ihriskom;
 • zbierať opadané listy a spáliť;
 • kopať hlboko okolo stromu;
 • po odkvitnutí ošetrite rastlinu pomocou Bordeauxovej kvapaliny, síranu meďnatého.

Pozornosť by sa mala venovať starostlivosti o plodinu, a to najmä na zabezpečenie včasného zalievania, mulčovania, prerezávania, bielenia a úkrytu na zimu. Prvé ošetrenie sa musí vykonať pred prestávkou. Na tento účel sú vhodné karbamid, síran železnatý. Po zbere ovocia sa potom uskutoční povinné jesenné postrekovanie. Na ošetrenie sú vhodné prípravky, ktoré zvyšujú odolnosť voči nepriaznivému počasiu - zirkón, biokomplex Ecoberin.

Najúčinnejším prostriedkom na nápravu chorôb je dodržiavanie agrotechnických pravidiel a náležitá starostlivosť.

Je dôležité, aby záhradník včas rozpoznal príznaky chorôb a identifikoval škodlivý hmyz. Pomôže vám to zvoliť efektívne spôsoby ochrany stromu a získania bohatej úrody.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica