Ako správne cesnak skladovať doma po vykopaní?

Ľahkosť pestovania cesnakovej plodiny zvyčajne vedie k množstvu úrody tejto bylinnej trvalej zeleniny a každoročnej výzve udržiavania cesnaku až do ďalšej úrody. Existuje veľa spôsobov, ako uchovávať kultúru, nie všetky sú však schopné zabezpečiť dobrú udržiavanie kvality pikantnej a aromatickej zeleniny. Môže sa cesnak zmraziť a ktorý kultivar Alliaceae dokáže zimu lepšie prežiť?

Podmienky správneho zberu cesnaku

Akýkoľvek cesnak, ktorý sa včas vyberie zo záhrady a je správne pripravený, sa skladuje až do nového zberu vrátane dlhodobého skladovania. Predpokladá sa, že cesnak jarných odrôd zozbieraných v poslednom letnom mesiaci je oveľa odolnejší ako jeho zimný náprotivok, ale veľké množstvo recenzií od skúsených agronómov upravilo tieto informácie o skladovaní produktu. Ukazuje sa, že vo väčšine prípadov pestovania zimných plodín mnohí záhradníci z nejakého dôvodu opomínajú potrebu mnohých opatrení na dezinfekciu semenného materiálu, a keď čelia chorobám rastlín alebo skutočnosti, že hnijú hlavy v zemi, nie vždy sa snažia zistiť príčinu a neumožňujú, aby choroby pokryli veľké plochy výsevu.

Dôležitú úlohu pri správnom skladovaní zohráva správne stanovenie načasovania zberu zeleninových plodín:

 • jarný cesnak, odstránený zo záhrady po 20. auguste;
 • zimná zelenina sa uchováva v záhrade do polovice júla.

Je možné určiť pripravenosť kultúry na kopanie so zameraním na stav zelenej časti stonky rastlín... Bližšie k dátumu splatnosti sa vrcholy zeleniny začnú žltnúť, vyschnú z vonkajších listov a znížia stonky k zemi - „pomazánky“. Nie je možné preexponovať sadivový materiál v pôde, rovnako ako je nemožné vykonať zalievanie cesnaku v posledných 10 - 12 dňoch pred zberom úrody - to všetko prispieva k uvoľneniu mladých výhonkov cibuľkami a rozpadu cesnakovej hlavy na oddelené klinčeky. V tomto stave budú vykopané žiarovky užitočné iba na skladovanie v spracovanej forme.

skladujte cesnak

Ihneď po vykopaní celej kultúry sa táto vytriedi a vyhodí všetky rozmaznané alebo nie dostatočne pevné na dotyk žiarovky. Tam, v záhrade, na drevených alebo kovových doskách, sa prvý, po zbere, cesnak vysuší. Zelenina zaschne v tieni, vždy spolu s vrcholmi a celou zelenou časťou rastliny. V noci sa cibuľa vyberie v interiéri a na deň sa opäť rozložia - a tak najmenej 4 dni.

Ako by sa mal cesnak skladovať po vykopaní, aby ste sa nemuseli báť mať na stole zeleninu až do ďalšej úrody?

bude vykopaná

Kde skladovať cesnak?

Skladovanie cesnaku v pivnici alebo špajzi by sa malo vykonávať v súlade s teplotným režimom, ktorý neumožňuje teplomeru odchýliť sa od optimálnych +3 ... + 6 stupňov. Neodporúča sa používať na skladovanie tejto zeleniny kovové garážové boxy alebo vlhké suterény - úroveň vlhkosti v nich môže dosiahnuť 80 - 100% a pri týchto hodnotách cesnak buď vyschne alebo začne zmäknúť a zhniť.

Po zbere je najlepšie zavesiť cesnak zo stropu. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, od pletenia sušených cesnakových stoniek do vrkôčikov, s vytvorením druhu „vínnej révy“ a po použitie malých košíkov alebo sieťky „avokádo“, v ktorej bude cesnak v zime dobre vetraný. Ak nie je možné vybaviť zeleninu „vzduchovým priestorom“, nepoškodené hlavy v jednom rade sa umiestnia do plochých škatúľ s perforáciami v bočných stenách a umiestnia sa na stojany.

cesnak v pivnici

Aby sa zabránilo navlhčeniu skladovanej zeleniny, nie je možné umiestniť štítok s cesnakom blízko krabíc s mrkvou, vodnicami, repou, reďkovkami, kapustou. Jediným hodným susedom kultúry počas skladovania budú dobre vysušená cibuľa.

Existuje aj iná možnosť na predĺženie trvanlivosti neupravených rastlinných hláv - na uchovávanie v chladničke. Celé zeleninové hlavy sa umiestnia do 3 až 5 kusov do malých vreciek z remeselného papiera a zaberajú samostatný kontajner na zeleninu v dolnej časti chladničky. Cesnak sa uchováva v tejto forme na krátku dobu - až tri týždne, takže väčšina žien v domácnosti si vyberie zložitejšiu, ale spoľahlivejšiu metódu skladovania - zmrazenie cibule v mrazničke. Tento spôsob skladovania je tiež dobrý v tom, že je preň vhodný aj tzv. „Nelikvidný“ - rozmaznaná zelenina, od ktorej musíte odrezať poškodené oblasti a potom nasekať zuby nožom alebo v mlynčeku na mäso.

Výsledná kaša alebo, ak je to žiaduce, celé lúpané zuby sú pevne zabalené v špeciálnych tesných vreckách pri nízkych teplotách a tieto brikety sa podľa potreby uchovávajú v mrazničke. Aká je najlepšia teplota na skladovanie cesnaku? Je lepšie skladovať mrazené brikety so zeleninou pri teplote -4 ... -7 stupňov a nikdy ich nerozmrazovať celé, ak nie je potrebné používať celú hmotu.

zelenina nie je vlhká

Ako skladovať cesnak doma?

Spracovaný cesnak musí mať počas skladovania ochranné alebo výživné prostredie, v ktorom by jeho prospešné vlastnosti nepodliehali zmenám, a životnosť zeleniny sa predĺžila na dlhú dobu.

živné médium

Skladovanie v oleji

Tento spôsob skladovania cesnaku majú radi tí, ktorí dávajú prednosť pridaniu chutnej zeleniny do polievok a šalátových dresingov. V rastlinnom oleji cesnak čiastočne stráca svoju štipľavosť, ale namiesto toho sa stáva veľmi voňavým a saturuje aj plniacu tekutinu silnou arómou. Schéma varenia zeleniny v oleji je jednoduchá:

skladovanie oleja

 • strúčiky cesnaku sú ošúpané a nasekané nožom;
 • pikantná hmota sa prenesie do malej nádoby, ktorá ju naplní 2/3;
 • v tenkom prúde a pri stálom miešaní skvapalnenej šťavy sa do nádoby naleje rastlinný olej, ktorý doplní zásobník až po „plecia“;
 • cesnak v nádobe sa uzavrie plastovým vekom a uloží sa do chladničky na uskladnenie.

V slnečnicovom oleji, ktorý zostal po použití zeleniny, si môžete pripraviť prvé kúsky a dokonca ich použiť na liečebné účely. Skladovateľnosť obrobku je až 3 mesiace.

strúčiky cesnaku

Cesnaková alkoholová tinktúra

Liečebná cesnaková tinktúra sa často spomína v lekárskych príručkách, preto sa v zimnom období hodí taký zimný prípravok v dome, kde sú pacienti s kardiovaskulárnymi patológiami. Aby ste získali elixír zo zeleniny, potrebujete minimum akcií a trochu čakania:

cesnaková tinktúra

 • dve poháre cesnaku, mleté ​​v mlynčeku na mäso, ošúpané klinčeky, trvajú približne hodinu a pol v uzavretej nádobe;
 • po tom, čo trvá na tom, odstráňte celú hornú vrstvu hmoty lyžičkou - asi tretinu z celkového množstva, a zvyšný kaše sa prenesie do sterilizovanej 0,5-litrovej fľaše z tmavého skla a naleje sa do pohára vysoko kvalitného alkoholu;
 • uzavretá fľaša sa skladuje na samote na týždeň a pol, po čom sa môže tinktúra konzumovať.

„Odstránený“ cesnak nemusí byť vyhodený - najlepší spôsob jeho uloženia je do pohára s olejom podľa predchádzajúcej metódy alebo podľa možnosti do mrazničky.

spôsob skladovania

Ako správne skladovať cesnak bez škrupiny?

Skladovanie cesnaku doma sa môže uskutočniť bez ďalšieho spracovania zeleniny. Takto môžete cesnak skladovať v byte až šesť mesiacov a dlhšie si zachováva svoju pôvodnú chuť a arómu.

cesnak nelúpaný

Použitie sypkých materiálov

Skladovanie cesnaku v múke, hrubej stolovej soli alebo v drevenom popole je opodstatnené vlastnosťami absorbujúcich vlhkosť týchto sorbentov. Použitie niektorej z týchto látok vám umožňuje ukladať pripravenú zeleninu priamo v kuchyni bez toho, aby ste si vyhradili samostatnú miestnosť, napríklad suterén alebo špajzu:

sypké materiály

 • Múka. Spodok plochej plastovej nádoby je pokrytý vrstvou múky a na ňu sa rovnomerne umiestnia cesnakové hlavy rovnakej veľkosti. Pomocou sita hojne rozdrvte hustú cibuľu s múkou a nádobu pevne uzavrite pre ďalšie skladovanie.
 • Soľ. Ako obal berte malé perforované škatule alebo vlnité kartónové krabice s otvormi vo veku. Je dovolené stohovať až tri vrstvy cesnakových hláv do jedného kontajnera, aby sa dolná časť s hmotnosťou cibule nerozdrvila soľou. Použitím sklenených pohárov s objemom 1 až 2 litre namiesto škatule sa predlžuje trvanlivosť zeleniny o ďalší mesiac alebo dva, hlavnou vecou je nezabudnúť veľkoryso posypať soľou na najvyššiu vrstvu stohovaných hláv.
 • Ash. Spôsob kladenia zeleniny je úplne rovnaký ako predchádzajúci. V blízkosti vykurovacích telies je lepšie skladovať škatuľu s obsahom popola.

Ak sa skladovanie cesnaku v mestskom byte vykonáva v komore alebo v kuchyni, je potrebné zabezpečiť, aby sa vedľa rozmarínovej zeleniny nenachádzali záložky týkajúce sa zemiakov, kapusty a repy, ktoré šíria vlhkosť a môžu spôsobiť hnitie kultúry.

náladová zelenina

"Parafínové tričko"

Na voskovanie si zvoľte zeleninové hlavy rovnakej strednej veľkosti s pevne zlúčenými zubami a neporušenými plevami. Spodná časť každej hlavy, odkiaľ korene začínajú rásť, je kauterizovaná. V nádobe odolnej proti teplu, pri nízkej teplote alebo vo vodnom kúpeli roztavené voskové sviečky alebo kusový parafín roztavte do kvapalného stavu.

parafínové tričko

Každá hlava cesnaku sa odoberie oddelene suchou stonkou a ponorí sa do kvapaliny, pričom sa zelenina udržuje v parafíne presne 3 sekundy. Hlavy zeleniny sa potom vysadia v jednom rade do plochej škatule a uložia sa na chladnom mieste mimo slnečného žiarenia. V parafínovom povlaku sa cesnak zimných odrôd skladuje do januára až februára, jarné odrody - približne do júna.

Bez ohľadu na možnosť, ktorú si hostiteľka vyberie na uskladnenie pikantnej pikantnej zeleniny (výnimkou je mrazenie), je potrebné pamätať na to, že neexistuje žiadny univerzálny spôsob ochrany zeleniny pred poškodením, čo znamená, že v dôsledku jedného poškodeného strúčika cesnaku existuje riziko rozpadu celého strihu. Najmenej raz mesačne a pol musíte zásoby roztriediť, sondovať cesnakové hlavy a hodnotiť vôňu prichádzajúcu zo škatule (pohára) so zeleninou.

cesnaková hlava

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica