Kedy je potrebné kopať cesnak v Kursku, Voroneži, Belgorode, Lipecku a ďalších regiónoch?

V agroklimatickej zóne oblasti stredného Chernozemu, zimné plodiny a jarné druhy cesnaku... Zimné odrody sa zberajú v polovici alebo na konci júla. Jarné výsadby cesnaku dozrievajú o 2 až 3 týždne neskôr. Presnejšiu predpoveď je možné urobiť, ak je známe vegetačné obdobie, ktoré môže mať pre rôzne odrody trvanie 95 až 135 dní.

Skúsme to definovať podmienky zberu zimného alebo jarného cesnaku pre oblasti zahrnuté do zóny stredného regiónu čiernej Zeme. Patria sem regióny Kursk, Tambov, Lipetsk, Belgorod a Voronezh. V týchto oblastiach sa vyskytujú všetky potrebné podmienky pestovania cesnaku. Zloženie pôdy je v priemere rovnaké. Existujú rozdiely v trvaní období bez mrazu a pri prechode priemerných denných teplôt na kladné hodnoty. Budeme predpokladať, že kultivačná technika je plne v súlade s normou.

kopať cesnak

Dôležité! Odrody zimného a jarného cesnaku sa zbierajú s odstupom 2-3 týždňov.

Ako vypočítať dátum čistenia?

Jarný cesnak sa vysieva 40–45 dní pred začiatkom pretrvávajúcich zimných mrazov. Počas jesenného obdobia sa zuby dobre zakorenia a začínajú rásť od začiatku jari. Žiarovky klíčia, keď priemerné denné teploty prechádzajú na kladné hodnoty. Toto bude hlavný počiatočný dátum pre výpočet času zberu. Pri priemernej dennej teplote 5 - 8 stupňov Celzia rastlina rastie a jej dozrievanie bude trvať 90 - 100 dní.

Podľa štatistík začínajú obdobia otepľovania s priemernými dennými hodnotami nad 5 stupňov Celzia:

jarné druhy

 • v regióne Lipetsk - v posledných dňoch marca;
 • v regiónoch Voroněž a Belgorod - začiatkom apríla;
 • v regióne Kursk - v polovici apríla;
 • v regióne Tambov - v tretej dekáde apríla.

To znamená, že sa vykopáva zimný cesnak:

 • začiatkom júla v regióne Lipetsk;
 • vo Voroneži a Belgorode - v polovici júla;
 • v Kursku - v tretej dekáde júla;
 • v Tambove a okolí sa zber úrody vykonáva začiatkom augusta.

zuby sú zakorenené

Rozdiel v zbere je prítomný aj na každom území, na severe a na juhu regiónu. Odpoveď na otázku, kedy sa má v oblasti Kursk vykopať cesnak, preto môže mať niekoľko možností.

Podobné výpočty platia pre jarný cesnak. S prechodom priemerných denných teplôt na kladné hodnoty dochádza k intenzívnej akumulácii tepla a po 10 až 15 dňoch začnú výsadbu.

z hľadiska zberu

Na rozdiel od zimných odrôd trávy strúčiky cesnaku vysadené na jar trávia veľa času zakorenením. Preto ani odrody s veľmi krátkou vegetačnou sezónou nedokážu dohnať jesennú výsadbu.Rozdiel medzi obdobiami zberu je od dvoch týždňov do mesiaca.

Stredná oblasť Čiernej Zeme s miernym kontinentálnym podnebím je ideálna na pestovanie jarného cesnaku. Napriek určitým rozdielom teplôt a zrážok v rôznych regiónoch majú cibule čas dozrieť do tretej dekády augusta.

strúčiky cesnaku

Nie je možné kombinovať zber jarného a zimného cesnaku. Okrem toho prezreté cibuľky sa doslova rozpadnú na plátky. Takýto cesnak sa okrem straty prezentácie zle skladuje.

Ako zistiť pripravenosť?

Aby ste sa neskoro zozbierali, musíte rastliny pozorne sledovať počas obdobia vytvárania cibúľ.

rozpadnúť sa

 1. V cesnaku listy postupne vyklíčia. Vo vnútri predošlého rastie nový list, ktorý vytvára falošnú stonku. Hneď ako sa rast zastaví, dutá stopka stráca svoju stabilitu.
 2. Z peria sa začína postupne žltnúť a odumierať. Po prvé, vonkajšia rada listov zožltne, ktorá sa objavila skôr ako ostatné.
 3. Falošná stonka vyschne a vytvorí cibuľový krk. Čím je tenšia, tým rýchlejšie dozrie žiarovka.
 4. U rastlín so vzdialenou šípkou alebo odrôd, ktoré nie sú odrody, sušenie a uloženie väčšiny peria naznačuje pripravenosť cibule na zber.
 5. V streleckých rastlinách môžete určiť, kedy sa má cesnak vyťažiť podľa stavu stopky. Obal kvetov, ktorý drží trhliny cibule, vyschne, získa farebnú charakteristiku odrody.
 6. Po vyschnutí každého listu sa na žiarovke vytvorí sukulentná váha suchá krycia vrstva, ktorá získa farebnú charakteristiku tejto odrody.

Na presnejšie posúdenie pripravenosti žiaroviek na zber stačí vykopať niekoľko rastlín a vykonať hodnotenie na základe vonkajších znakov. Štruktúra zubov by mala byť zreteľne viditeľná vo vykopaných rastlinách. Krycia vrstva musí byť pevná, mať charakteristickú farbu odrody a spoľahlivo chrániť integritu banky.

určiť pripravenosť

Ak neexistuje spôsob, ako počkať, kým budú žiarovky úplne zrelé alebo ak sú nepriaznivé poveternostné podmienky, potom by som cesnak vykopal čoskoro. Zelené perie poskytne hlave silu, až kým úplne nezaschne. Žiarovka dokončí svoj životný cyklus v príjemnom prostredí a vstúpi do spiaceho stavu.

Dôležité! Dlhodobé používanie toho istého sadivového materiálu vedie k zmenám odrodových charakteristík.

šípkové rastliny

Ktorú odrodu by ste si mali zvoliť?

Cesnak sa bohužiaľ najčastejšie pestuje na osobných pozemkoch, ktorých rozmanitosť a trvanie rastu je možné určiť iba podmienečne. Výsadbový materiál sa získa zo zozbieraných hláv. Samozrejme, pri správnom skladovaní a príprave osiva môžete získať dobrú úrodu. Ale v priebehu času sa žiarovky zmenšujú, ich kvalita sa zhoršuje. Dôvodom tohto javu môže byť banálne nedodržiavanie striedania plodín kvôli nedostatku miesta na mieste. Streľba zimných odrôd nezávisle produkuje cenný semenný materiál vo forme cibúľ.

Jarné odrody sú mimoriadne zriedkavé, čo znamená, že sa rozmnožujú výlučne vegetatívnym spôsobom pomocou vlastných zubov. Preto je potrebné obnovovať zásoby semien najmenej raz za každých 5 - 6 rokov.

V regióne strednej čiernej Zeme je ľahké nájsť odrody cesnaku:

domáce pozemky

 • na výsadbu na jeseň sú vhodné odrody "Komsomolets", "Alkor", "Dobrynya", "Lyubasha";
 • jarné odrody cesnak "Gulliver" a „Soči 56“ bude trvať v priemere asi 95 dní, kým úplne dozrie;
 • na jarnú výsadbu je vhodná odroda „Parus“, ktorá dozrie o dva týždne neskôr;
 • Cesnak „Aleisky“ je jarná odroda neskoro dozrievajúca, s rastom trvajúcim viac ako štyri mesiace;
 • Odroda "Yelenovsky" je veľmi populárna vďaka vysokému výnosu a schopnosti dobre skladovať.

Všetky tieto odrody sú vhodné pre územia oblastí Kursk, Tambov, Lipetsk, Voronezh, Belgorod. - zóny strednej oblasti čiernej Zeme.Zakúpením odrody osiva nie z rúk na trhu, ale z licencovaných predajných miest môžete ľahko vypočítať dátum odobratia cibúľ.

jesenné obdobie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica