Keď je v roku 2020 lepšie zbierať cesnak v Urali a za nepriaznivých dní, skladovanie

Aká pikantná zelenina nie je kompletná bez jedla? Je letným cesnakom. Mnoho gazdiniek tiež pestuje zimný druh v záhrade. Obidve potrebujú náležitú starostlivosť, od ktorej závisí výnos. Je tiež dôležité poznať načasovanie zberu cesnaku.

Dátumy zrenia cesnaku v Urali

Skúsení záhradníci, ktorí vykonávajú záhradnícke práce, nezohľadňujú iba klimatické vlastnosti regiónu, riadia sa aj mesačným kalendárom. Podľa toho zimné plodiny dozrievajú až do konca júla. Zber jarného cesnaku sa začína od polovice augusta do začiatku septembra.

Zrenie kultúry ovplyvňuje letné obdobie. Ak sú mesiace príliš horúce, zuby budú malé. V daždivom lete je šanca, že plodina zhnije. Z postelí spravidla vyberte cesnak, ak ide o zimnú odrodu, je to možné za 3,5 až 4 mesiace po klíčení. Jar sa zberá o 2-3 týždne neskôr.

Obdobie zberu závisí aj od druhu zeleniny. Každá z nich sa líši vo vlastnostiach dozrievania.

Všeobecné znaky kultúrnej zrelosti

Aby ste pochopili, či je možné zeleninu odstrániť zo záhrady, musíte použiť nasledujúce tipy:

 1. Vzhľad rastliny môže naznačovať zrelosť hlavy cesnaku. V tomto prípade je krk falošnej stonky mäkký a listy sa uschnú a zožltnú.
 2. Niektoré ženy v domácnosti kontrolujú plevy. Aby ste to dosiahli, musíte vyčistiť pôdu okolo žiarovky. Ak plevy vyzerajú husté a neporušené, je čas na úrodu.
 3. Zrelé zeleniny môžu mať aj iné vlastnosti. Hlava je tvrdá, šupka sa ľahko odlupuje, praskliny v kvetenstvo.

odstráňte cesnak

Pred zberom cesnaku ho musíte pripraviť. 2 týždne pred zberom sa zavlažovanie postelí úplne zastavilo. Zelenina sa musí zbaviť nadmernej vlhkosti, aby sa zabránilo šetreniu plesňami. Osoba sa tak bude môcť vyhnúť hnilobe plodín v zemi.

Ak perie cesnaku začnú zožltnúť, sú zviazané uzlom a šípky sú odstránené. Jednoduchý postup pomôže nasmerovať živiny do koreňového systému. V čase zberu úrody by zelená hmota nemala rásť.

úroda

Čistenie cesnakových hláv

zimné

Kedy potrebujete zbierať cesnak tak, aby bol úplne zrelý a aby sa mohol skladovať tak dlho, ako je to možné? Čas na zber zeleniny je spravidla koncom júla a môže trvať až do začiatku augusta. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je uistiť sa, že zelenina je zrelá a pripravená na zber. Stupeň zrelosti je možné určiť pomocou spodných listov, ktoré sa začínajú ohýbať do pôdy.

Žltnutie zelenej hmoty môže tiež slúžiť ako signál na čistenie. Živiny opúšťajú listy a idú k hlave.V takom prípade nie je potrebné cesnak nechávať na zemi. V tejto fáze proces dozrievania končí.

cesnakové hlavy

Ak uvedené príznaky nestačia na to, aby osoba určila zrelosť, postupujte takto. Keď hosteska vykopala niekoľko žiaroviek, sú vyšetrené. Zuby v hlave by mali byť pevné na dotyk a oddeľovať sa od seba bez veľkého úsilia. Zimný cesnak v Uralu, ak je pripravený na zber, umožňuje, aby sa šupiny ľahko oddelili od hlavy.

Zber zimného cesnaku sa vykonáva aj po otvorení tobolky. Nachádza sa na samom konci šípky. Nie je potrebné čakať, kým sú žiarovky v krabici úplne suché. Takže môžete preskočiť načasovanie zberu zeleniny.

zelenina je zrelá

Jar

Kedy zozbierať letný cesnak a ako zistiť jeho zrelosť? Zber letného cesnaku v Uralu sa začína po zimnej úrode. Medzi dátumami musia uplynúť najmenej 2 týždne. Podľa lunárneho kalendára by sa mal jarný cesnak vykopať v auguste a pokračovať do polovice septembra.

Na juhu Uralu sa na jar pestuje letný cesnak. Má krátku vegetačnú sezónu od 3 do 3,5 mesiacov. Zber jarného cesnaku sa môže líšiť. Vzhľadom na to, že v tom je kľúčová úloha, je čas pristátia. Ak medzi plodinami uplynulo niekoľko dní, je to v poriadku. Čas zberu je možné presunúť do toho istého dňa.

stupeň zrelosti

Čas zberu ovplyvňujú rôzne faktory:

 • počasím;
 • rozmanitosť sadivového materiálu;
 • pestovanie a starostlivosť - zalievanie a kŕmenie zeleniny.

počasie

Môžete určiť, že jarný cesnak je zrelý rovnakým spôsobom ako zimný cesnak. Ak listy zožltnú a spodné sú úplne suché, môžete kopať zeleninu. Perie hlavy slabne a klesá na zem. Ak si vezmete do ruky hlavu cesnaku a pokúsite sa oddeliť pár klinčekov, mali by sa dobre odlepiť, zatiaľ čo plevy sa tiež dajú čistiť.

V roku 2020 pomôže lunárny kalendár záhradníkom pestovať dobrú úrodu a žať ju po úplnom zrení. Ak vysadíte vodu, vodu a burinu zeleniny podľa čísel uvedených v kalendári, výsledok poteší každého obyvateľa leta. Jarný cesnak sa skladuje lepšie ako zimný cesnak. Hlavnou vecou nie je minúť okamih zberu úrody.

listy zožltnú

Cesnakové odrody

Chovatelia vyvinuli špeciálne odrody najmä pre Ural. Rastú dobre v náročných poveternostných podmienkach a nevyžadujú starostlivú údržbu. Najlepšie odrody cesnaku:

 • "Scythian".
 • "Gradekovsky".
 • "Bashkir 85".
 • "Sofievsky".
 • Dobrynya.
 • "Bogatyr".
 • "Lyubasha".

chovatelia boli

"Scythian"

Vzťahuje sa na odrody strednej sezóny. Môže sa množiť klinčekmi aj vzduchovými uzávermi. Váhy majú fialový odtieň, ktorý ho odlišuje od ostatných odrôd. Malá cibuľa obsahuje veľa klinčekov s hustou a korenenou dužinou.

Odroda "Skif" počas vegetačného obdobia je schopná odolávať rôznym chorobám. Odolné voči šedej hnilobe a bakterióze. Nepožičiavajú sa na parazitických škodcov. Zasadíme Skif ako každá iná odroda.

odrody v polovici sezóny

"Gradekovsky"

Výsadba zimného cesnaku "Gradekovsky" sa vykonáva skoro na jar. Zelenina dozrieva veľmi rýchlo. Úrodu môžete zozbierať 2,5 mesiaca po výsadbe. Cesnak, ktorý sa vykopal, má malé žiarovky.

Farba šupiek je biela a fialová. Čistý klinček má tiež fialový odtieň. Vzduchové žiarovky majú bohatú tmavú fialovú farbu. Ich tvar sa líši od ostatných odrôd, pretože je mierne podlhovastý.

dozrieva rýchlo

"Bashkir 85"

Táto odroda sa považuje za skorú dobu dozrievania, pretože úplne dozrieva 3 mesiace po výsadbe na záhrade. Hlavy cesnaku samotné sú malé, majú od 5 do 6 klinčekov. Buničina je pevná a ostrá. Zozbieraný cesnak môže byť skladovaný po dlhú dobu.

Zhromaždené strúčiky cesnaku sú biele. Na niektorých miestach sú plevy pokryté fialovými pruhmi fialovej. Zelenina dobre odoláva rôznym škodcom. Imunitný systém chráni pred mnohými chorobami.

Bashkir stupeň 85

"Sofievsky"

Vzťahuje sa na odrody strednej sezóny. „Sofievsky“ má okrúhlu hlavu s podlhovastými zubami. Každá cibuľa má v priemere 8 - 9 kusov. Pestovanie pikantnej zeleniny by sa malo uskutočňovať na priamom slnečnom svetle. Cesnak sa zberá po úplnom zrení.

Úroda plodín je vysoká: z jedného záhradného lôžka môžete zbierať 1 až 1,5 kg cesnaku. Množstvo zozbieraného cesnaku je dostatočné na zvyšok jesene, zimy a jari. Kulinárski odborníci oceňujú jeho vynikajúcu chuť. Dužina je hustá s ostrými tónmi.

v polovici sezóny Sofievsky

Rovnako ako väčšina zimných odrôd je biela s fialovými žilami. Výsadba a zber je veľmi jednoduché. Kultúra sa ľahko udržuje. Je odolný voči mnohým plesňovým chorobám.

Malo by sa pamätať na to, že hybridné odrody majú zrýchlenú vegetačnú sezónu. Ich imunitný systém lepšie odoláva mnohým chorobám.

zimné odrody

Zber úrody

Teraz človek vie, kedy odstrániť cesnak zo záhrady, zostáva iba študovať taktiku samotnej úrody. Cesnak neopúšťa pôdu tak ľahko ako cibuľa. Preto, aby sa nepoškodili hlavy, je lepšie na kopanie použiť lopatku. Toto sa robí veľmi jednoducho:

 1. Kované hlavy vidlicou alebo lopatou vytiahnite za vrcholy.
 2. Odstráňte zasekanú zeminu z vykopaných žiaroviek a položte ich na záhradné lôžko.
 3. Nehádžte každú zeleninu na seba, čím vytvoríte spoločnú hromadu. Búchanie hláv ich môže poškodiť. Na mieste poškodenia sa spravidla počas skladovania hniloba usadí.

falošný s vidlicou

Kedy vykopať cesnak, ktorý bol vysadený na jeseň? Existujú odrody, ktoré prezimujú v pôde a začiatkom jari začnú svoju vegetačnú sezónu. Bez ohľadu na okamih výsadby sa mnohí letní obyvatelia pýtajú, kedy v roku 2020 môžu Ural zbierať cesnak. Zber sa uskutočňuje výlučne za slnečného počasia.

Priame slnečné svetlo ničí rôzne baktérie, ktoré môžu parazitovať žiarovky. To zase zvyšuje skladovateľnosť plodiny. Akonáhle je horná časť úplne suchá, odreže sa a v blízkosti žiarovky zostane malý krk. Zozbierané ovocie sa umiestni do malých škatúľ, ktoré musia mať otvory.

slnečné lúče

Príprava na skladovanie

Zberaná plodina by sa nemala odniesť do pivnice ihneď po vykopaní. Najprv musíte položiť zeleninu pod vrchlík. Miesto by malo byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Lepšie je zvoliť si ten, v ktorom prechádza vietor. Zatiaľ čo žiarovky medzičasom pretrvá, osoba si môže pripraviť úložný priestor sám.

Ak osoba dodržiava podmienky pre pestovanie plodiny a vie, kedy si má vyzrieť zrelý cesnak, úroda poteší svojou hojnosťou a neobvyklou chuťou. To nie je vôbec ťažké. Je potrebné sledovať počasie, zvoliť vhodné odrody a často sa pozrieť na lunárny kalendár.

príprava na skladovanie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica