Kedy zozbierať cesnak v daždivom lete, aby ste ho zachránili pred hnilobou?

Cesnak je jednou z obľúbených rastlín ruských letných obyvateľov. Používa sa v mnohých jedlách ako korenie a ako zvýrazňovač chuti. Okrem toho má cesnak antimikrobiálne vlastnosti, čo je dôležité v drsnej sibírskej zime. Mnoho ľudí ho používa ako prostriedok prevencie chrípky a SARS. Okrem toho je kultúra užitočná pre ďalšie rastliny pestované na mieste ako ochrana pred škodcami.

Pri pestovaní cesnaku nie je nič ťažké, nevyžaduje to veľa práce. Preto, poznajúc iba základy záhradníctva, môžete získať dobrú úrodu. Kedy teda začať s zberom danej plodiny a ako ju uchovať počas celej chladnej sezóny.

Kedy vykopať cesnak?

Ak chcete získať kvalitnú úrodu cesnaku, je nesmierne dôležité neskoro s obdobím zberu. Jedná sa o veľmi citlivú rastlinu a chýbajúce dni výrazne znížia vlastnosti cibúľ. Aby ste tomu zabránili, musíte sa naučiť, ako správne určiť načasovanie zberu cesnaku.

Keď sú cesnakové hlavy preexponované v zemi, aj na krátky čas, strácajú chuť a ich vzhľad sa zhoršuje. Odlupované šupiny a zuby sa od nich začnú rozpadať, čo ovplyvňuje jeho udržiavaciu kvalitu a je veľmi ťažké ho uchovať až do nasledujúcej sejacej sezóny.

Ak je naopak zelenina vykopaná príliš skoro, potom bude nezrelé, počas skladovania začne vysychať a stráca svoje výhody.

Obdobie zberu zimného cesnaku začína 20. júla a končí začiatkom augusta.

Najprv sa musíte uistiť, že zelenina je zrelá, signálom je žltkasté a podané spodné listy. Všetky látky získané rastlinou sa koncentrujú v cibule a nemá zmysel nechávať ju v zemi.

olúpaný cesnak

Ak máte nejaké pochybnosti, môžete vykopať pár hláv a preskúmať. Zrelý cesnak by mal byť tvrdý, šupka by sa mala ľahko olúpať a klinčeky by sa mali od seba dobre oddeliť.

Druhým spôsobom, ako určiť zrelosť cesnaku, je otvoriť semeno na konci šípok.

Tento bod nevynechajte, inak môže cesnak prežiť zimné skladovanie, ak prší.

Kedy začať s zberom cesnaku v daždivom lete?

Pri zimnom cesnaku je teraz všetko jasné, ale ako zistiť, či je možné zozbierať letnú úrodu?

Skúsení záhradníci začnú kopať jarný cesnak o dva týždne neskôr ako zimný cesnak. Toto obdobie trvá od polovice augusta do polovice septembra.

zber cesnaku

Podmienky pestovania významne ovplyvňujú dobu zrenia hlavy cesnaku.Obdobie pestovania a kvalita plodiny závisia od poveternostných podmienok, odrody, či už bolo kŕmené.

Zrelosť letného cesnaku je určená listami - dolné listy by mali zožltnúť, horné by mali ľahnúť, žiarovka by mala byť pevná a silná, dobre odlupovať a nerozdeľovať sa na klinčeky.

Na základe vyššie uvedených znakov je zrejmé, kedy sa dá cesnak zozbierať v daždivom lete. Doba dozrievania za týchto podmienok sa skracuje, ale znaky signálov pre zrelosť zostávajú rovnaké.

Ako zlepšiť kvalitu plodiny?

Na správne zber úrody potrebujete súbor prípravných opatrení. Začínajú sa vyrábať od momentu, keď sa šípky narovnajú - to je signál, že sa cibuľa začala zapĺňať. Na zvýšenie toku živín do hláv sa vykonávajú nasledujúce manipulácie:

kvalita plodín

 1. Viazajte listy do uzla (zvyšuje sa tak doba zrenia asi o 2 týždne, neodporúča sa to robiť v daždivom počasí).
 2. Odstránenie pôdy z cibúľ zvýši prístup k nim kyslík, metóda urýchľuje dozrievanie o 3-4 dni.

Zber cesnaku závisí od počasia, času výsadby a cieľa. Najskôr začnú ťažiť na konzervovanie. Neskôr sa zozbierajú zimné a jarné plodiny. Okrem toho sa hlavice semien musia odoberať o 5 dní neskôr ako tie, ktoré sú určené na použitie v potravinách. Oneskorenie zberu, najmä v daždivom lete, vedie k sekundárnej tvorbe koreňového systému a klíčeniu hláv.

čistenie

Aby ste získali kvalitnú úrodu, ktorá môže ležať v koši celú zimu, musíte ju riadne zozbierať. Najprv musíte zastaviť zalievanie mesiac pred zákrokom. Cesnak musíte zbierať za suchého slnečného dňa a zároveň ho chrániť pred slnečným žiarením.

zber cesnaku

Cibule je potrebné vykopať vidličkou, potriasť od zeme a položiť ich do sucha v tieni. Počas tohto postupu listy dodávajú hlavám zvyšné živiny. Vykopaný cesnak môže byť zviazaný vo zväzkoch a zavesený na slnku, takže proces bude rýchlejší. Keď prší, suší sa v uzavretej vetranej miestnosti.

Ako chrániť a chrániť cesnak pred chorobami?

Po odstránení všetkých plodín vzniká otázka, ako ich najlepšie uchovať:

 • pred čistením v suteréne musia byť hlavy úplne suché;
 • skladovacia miestnosť musí byť tmavá;
 • zimné odrody preferujú teploty do plus 3 stupňov, letné odrody tolerujú do plus 18 stupňov.

skladovanie cesnaku

Nikdy neumiestňujte plodinu do vlhkého prostredia, vzduch by mal byť suchý, tiež sa vyvarujte prievanu a príliš vysokej teplote, nemal by prekročiť 20 stupňov.

V prípade cesnaku prichádzajú podnikavé letné obyvateľstvo s mnohými spôsobmi skladovania:

 • copánky - šetria miesto, ľahko sa prezerajú, aby sa zistilo poškodenie;
 • koše - zaberajú málo miesta, vetrané;
 • zväzky - môžu byť použité na skladovanie v kôlni alebo v podkroví;
 • siete - zavesiť na stenu a ušetriť miesto;
 • okrem toho môžete použiť škatule, škatule, plátenné tašky;
 • v mestskom byte môžete uložiť zeleninu do pohárov.

Počas zimovania je potrebné monitorovať bezpečnosť plodiny. S tým sa môžu vyskytnúť ťažkosti a potom by ste mali vedieť, ako cesnak ušetriť:

cesnak vo vaječníkoch

 1. Rozpad a pleseň sa objavujú v dôsledku vysokej vlhkosti, keď sa objavia, je potrebné odstrániť postihnuté hlavy a zostávajúce hlavy vysušiť na teplom mieste po dobu jedného týždňa, potom ich umiestniť na suché miesto. Môžete sa chrániť pred hnilobou posypaním žiaroviek soľou.
 2. Na konci skladovania môžu zimné odrody vyschnúť, čo sa môže oneskoriť ich zabalením do celofánu.
 3. Porážka stonkovej hlístice vyžaduje oddelenie zdravých od infikovaných. Prežívajúce žiarovky musia byť ošetrené insekticídom, usušené a znovu uskladnené do budúceho roka.
 4. Ak sa to stane klíčením, musí sa cesnak olúpať a naplniť rastlinným olejom a skladovať pri teplote neprevyšujúcej 2 stupne.

Bezpečnosť plodiny priamo závisí od správnosti úrody a dodržiavania jej podmienok.A najvhodnejším spôsobom ukladania je osobný obchod každého človeka.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica