Kedy je lepšie a ako správne zozbierať cesnak v roku 2020 a najlepších 7 spôsobov skladovania

Ak chcete, aby sa zelenina pestovaná na osobnom pozemku zachovala až do jari a aby sa nestratila jej chuť, musíte zistiť, ako a kedy sa má úroda správne zbierať. Ak sa práca vykonáva správne a včas, cesnak, bez ktorého nemôže urobiť druhý chod, zostane čerstvý až do prvých teplých dní. Kedy sa má cesnak v roku 2020 zbierať, závisí od podnebia pestovateľskej oblasti a od druhu pikantnej zeleniny.

Ako určiť zrelosť cesnaku

Pri určovaní načasovania zberu cesnaku sa záhradníci riadia niekoľkými znakmi. Najinformatívnejší je vzhľad. Na zistenie, či je zelenina úplne zrelá alebo nie, je potrebné vykopať niekoľko hláv zo zeme na rôznych miestach.

Charakteristické znaky zrelosti:

 1. Plne tvarované zuby, ktoré sa ľahko od seba oddeľujú.
 2. Na spodnej časti je stopka cesnaku tvrdá a suchá.
 3. Tenký krk.
 4. Kryt banky je tenký, ale zároveň pevne drží všetky klinčeky.
 5. Cesnaková škrupina je sušená a bez problémov sa oddeľuje, zatiaľ čo vydáva šustenie.

V prípade, že ešte nenastal čas vybrať si cesnak, klinčeky sú od seba veľmi ťažko oddelené a krk je veľmi hrubý. Okrem toho sa fólia zakrývajúca zuby neodstráni, aj keď na ňu pôsobí sila. Takáto zelenina sa v zime zle skladuje a pri výsadbe nesmie klíčiť.

Ak je cesnak prezretý, jeho zuby sa rozpadnú priamo v rukách a škrupina praskne alebo hnije. Na zber tejto plodiny je potrebné preosiať pôdu výberom každého klinčeka osobitne.

trhanie cesnaku

V posteliach domácich letných obyvateľov sa pestujú zimné a jarné druhy cesnaku. Každá odroda má svoje charakteristické znaky, ktoré označujú zrelosť zeleniny:

 1. Pri zbere zimného cesnaku je zrelosť určená šípkami, pričom je potrebné venovať pozornosť vzduchovým žiarovkám, ktoré sa tvoria na ich koncoch. V prípade, že na škrupine už sú praskliny a samotná cibuľka je zreteľne viditeľná, je potrebné začať vykopávať úrodu.
 2. V prípade letnej odrody slúžia listy ako vodítko. V zrelom cesnaku sú v strede stále zelené a na dne žltkasté.

Načasovanie zberu úrody v závislosti od regiónov a klimatických podmienok

Keďže klíma je v rôznych oblastiach rôzna, načasovanie ťažby je tiež odlišné. Približná doba zrenia cesnaku podľa regiónov:

 1. Južné regióny - práca sa vykonáva od 10. do 20. júla.
 2. Stredná cesta - kopanie zeleniny v poslednej dekáde júla.
 3. Moskovské predmestia - začínajú sa zberať koncom júla alebo začiatkom augusta.
 4. Leningradský kraj - zber sa uskutočňuje v prvej dekáde augusta.
 5. Ural a Sibír - práce sa začnú 20. augusta.

Doby zberu sú približné, pretože každý rok je iné počasie a prispôsobuje sa proces vykopávania cesnaku.

Jemnosti zberu cesnaku podľa lunárneho kalendára

Pri určovaní načasovania zberu sa mnohí záhradníci riadia odporúčaniami lunárneho kalendára, kde sú uvedené priaznivé a nepriaznivé dátumy.

V júly

V druhom letnom mesiaci začnú úrody obyvatelia južných regiónov a strednej zóny. Pre nich sú priaznivými dňami v roku 2020 23., 24., 25., 26., 27. júla.

V auguste

Záhradníci a poľnohospodári z moskevského a leningradského regiónu, ako aj niektoré oblasti stredného jazdného pruhu začínajú so zberom v auguste. Odporúča sa začať pracovať 19., 20., 21., 22., 23., 24. a 25..

V septembri

Poľnohospodári a obyvatelia letného obdobia v severných regiónoch začínajú túto zeleninu zbierať v prvom mesiaci jesene. Do úvahy sa berú vhodné čísla pre lunárny kalendár - 8, 9, 16, 21, 25, 26.

zber cesnaku

Zber rastlín v závislosti od odrody

Načasovanie a vlastnosti zberu úrody zo záhradného lôžka závisia od jej odrody. Cesnak zimný aj jarný sa pestuje na pozemkoch domácich záhradníkov.

zimné

Cesnak vysadený pred zimou sa začína zbierať zo záhrady od polovice do konca júla v závislosti od klímy v pestovateľskej oblasti. Ak sa však pestujú skoré odrody, potom ich doba zrenia nepresiahne 3 mesiace. Neskoré odrody zimnej zeleniny sú pripravené na kopanie za 4 mesiace.

Preto s cieľom presného určenia dátumu začiatku práce pripočítajte tieto údaje k dátumu vylodenia.

Ďalším kritériom, ktoré ovplyvňuje dátum začiatku práce, je počet zlomkov hlavy. Cesnak pozostávajúci z jedného veľkého klinčeka spravidla dozrieva skôr ako viaczložkový cesnak. Ďalej sú rastliny s malými zubami pripravené na zber a na samom konci vzorky s veľkými zubami.

Jar

Tento cesnak sa pestuje na jar. Vyznačuje sa priateľským dozrievaním a vysokou trvanlivosťou za predpokladu, že sa zozbiera včas. Nezrelá zelenina stráca svoju výživnú hodnotu a preexponovaná zelenina sa neuchováva dobre. Jarná odroda cesnaku sa pozbiera o niečo neskôr ako zimná. Je to preto, že zelenina potrebuje na zakorenenie po výsadbe na jar. Cesnak vysadený pred zimou to dokáže pred začiatkom chladného počasia.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Ak počasie neprináša prekvapenie, vo väčšine prípadov je letný druh rastliny pripravený na zber od 20. augusta. Práce prebiehajú do 10. septembra. V prípade daždivého a chladného leta sa tieto obdobia mierne posunú.

Ako správne vykopať cesnak

Skúsení letní obyvatelia sa pripravujú na kopanie cesnaku vopred, mesiac pred očakávaným dátumom, zastavenie zavlažovania lôžok rastlinou. Ak je potrebné zrieť zeleninu mierne zrýchliť, týždeň pred začiatkom práce hrabú zem z hláv, čím umožňujú prístup k slnečným lúčom a vzduchu.

zber cesnaku

Odporúča sa vykopať hlávky cesnaku za suchého a slnečného počasia, ak sa zber vykonáva v daždi, tieto exempláre sa zle skladujú a začnú hniť pred novým rokom. Proces zberu sa vykonáva podľa tohto algoritmu:

 1. Dezinfikujte záhradné náradie - lopata alebo vidlička.
 2. Opatrne nakrájajte cesnak a vyberte ho spolu so stonkami a listami. To je nevyhnutné, aby stonky uvoľnili živiny z nich do hláv.
 3. Zvyšok zeme sa otriasa a plodiny sa rozložia v jednej vrstve pod vrchlíkom. Je dôležité, aby zelenina nebola vystavená priamemu slnečnému žiareniu a dažďu.
 4. Korene kultúry sa buď skrátia okamžite, alebo to urobia, keď trochu vyschnú (po 2 až 3 týždňoch).
 5. Na sušenie niektorých záhradkárov viaže cesnak vo zväzkoch a zavesia ho pod strechu kôlne alebo inej technickej miestnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že zelenina sa v noci privádza do miestnosti, aby sa nenasýtila vlhkosťou.

Príprava úrody na dlhodobé skladovanie

Zeleninu je potrebné začať pripravovať na dlhodobé skladovanie až po úplnom vyschnutí. Začíname v prvom rade určovať miesto a podmienky skladovania. Celá plodina je rozdelená do 3 kategórií:

 • pre výsadbu budúcu sezónu;
 • na dlhodobé skladovanie;
 • čoskoro na spotrebu.

Na výsadbu pred zimou sa spravidla používajú najväčšie exempláre so zrelými zubami. Malé a poškodené hlavy sa odložia na skoré varenie. Ak sa na cesnaku objavia stopy plesne alebo hniloby, je to vyhodené, spoločné skladovanie so zdravými vzorkami povedie k infekcii celej plodiny.

Ďalším krokom v príprave je prerezávanie. Dĺžka koreňov závisí od účelu, na ktorý chcete zeleninu použiť. Ak sa má dlhodobo skladovať, nechajte od 3 do 5 mm. V prípade blížiaceho sa vylodenia sa vyžaduje dĺžka koreňov 5 až 10 mm. Na orezávanie použite naostrený nôž alebo prerezávač. Hlavnou vecou nie je poškodiť dno žiarovky počas práce, pretože to vedie k zníženiu životnosti.

zber cesnaku

Stonky sú tiež rezané, ich dĺžka závisí od zvoleného spôsobu skladovania. Ak plánujete zavesiť cesnak zo stropu, nechajte dlhšie stonky. Plátky sú buď rovné, alebo šikmé, nemá to vplyv na trvanie skladovania.

Po ukončení práce sa cesnak odošle do chladnej miestnosti s dobrým vetraním na ďalšie 2 týždne a potom sa uloží do skladu.

boxy

Ak chcete plodinu uložiť, zoberte drevené alebo plastové krabice. Hlavy sú v nich umiestnené vo vrstve nie viac ako 15 cm a odstránia sa v chladnej miestnosti, kde nie je prístup k svetlu. Odporúčaná teplota - od 1 do 3 stupňov Celzia, vlhkosť by nemala prekročiť 65%.

mreže

Rezané hlavy sú zložené do jemnej sieťoviny a zavesené na strope. Používajú sa tiež na ukladanie obliečok na vankúš, do ktorých sa nalieva cibuľová šupka, aby sa vylúčila nadmerná vlhkosť.

Soľou

Ak vlhkosť v miestnosti presiahne odporúčané limity, je vhodný spôsob uskladnenia plodiny pomocou soli. Na dno nádoby (škatule, škatule alebo sklenenej nádoby) sa naleje vrstva soli 2 cm, potom sa umiestni cesnak a všetky dutiny sa tiež pokryjú soľou. Posledná vrstva je úplne hore. Táto metóda pomáha zbaviť sa vlhkosti a predlžuje trvanlivosť plodiny.

Namiesto soli sa používa múka alebo drevný popol.

V parafíne

Parafín sa zahrieva vo vodnom kúpeli do kvapalného stavu a do neho sa ponoria hlavy. Akonáhle vyschnú, vložte ich do škatule alebo boxu a odneste ich do pivnice.

V skle

Banky sú predsterilizované a sušené. Je lepšie vziať si 2 alebo 3-litrové nádoby. Spodná časť sa naleje vrstvou múky a cesnakom sa rozprestrie, čím sa vyplnia všetky dutiny. Múka sa opäť položí na hornú časť a prikryje sa nylonovým vekom. Skladujte v pivnici alebo na zasklenej lodžii.

V skle

V zemi

Cesnak sa skladuje v zemi bez straty chuti až do jari. Za týmto účelom sa plodina balí do plastových vreciek, zabalených na vrchu novinami v 2 alebo 3 vrstvách. Sú zakopané do zeme do hĺbky asi 50 cm a zhora sú izolované spadnutými listami alebo smrekovými konármi.

Tkanie vrkôčikov

Pri tejto metóde sa sušené stonky nerežú vo fáze prípravy. Sú tkané spolu v pigtail, odporúčané množstvo v jednom vrkoč je 15 kusov. Na spevnenie sa používa povraz, ktorý nakoniec vytvorí slučku, na ktorú sa potom pripevní k stropu.

Musím odstrániť šípky?

Šípky sú tvorené iba zimným cesnakom, ak sa neodstránia, z hlavy vytiahnu všetky živiny.Záhradníci však niekedy nechajú niekoľko kúskov na navigáciu, keď potrebujú začať so zberom. Ak sa rozhodne odrezať šípy, urobia to, keď sa začnú krútiť do špirály.

Ak je cesnak prezretý, čo robiť?

Ak je zelenina prezretá a rozpadá sa na klinček v zemi, preosievajte pôdu a extrahujte ich. Tento cesnak nie je určený na zimné skladovanie a používa sa predovšetkým na varenie.

Možné chyby

Ak letný obyvateľ nedávno začal pestovať cesnak, robí chyby:

 1. Preexponuje rastliny v zemi.
 2. Zberané za mokra.
 3. Platí poškodené kópie pre úschovu.
 4. Nedodržiava odporúčania pre podmienky skladovania.

Aby bolo možné vyrobiť zásoby voňavej zeleniny na celú zimu a zachovať pestovanú plodinu, je potrebné preštudovať odporúčané časy zberu cesnaku a požiadavky na jeho skladovanie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica