Opis odrôd cesnaku, ktorý sa pestuje celými hlávami, kultiváciou a starostlivosťou

Niektorí záhradníci pestujú na mieste kríkov cesnak. Tento pojem je mätúci: je známa cibuľa rodina (mnohonásobné). Pri výsadbe sadami dáva 7 až 9 cibule v hniezde. Ak je vysadený hrotom alebo cesnakom s jedným hríbikom, dáva jedinú plnohodnotnú cibuľu. Ale záhradníci hovoria: rastlina tohto druhu existuje.

Na jar na posteli často padá pekná krava z hlavy zabudnutej na jeseň. Mladé listy sa používajú ako skoré korenie. Niektorí záhradníci však rastliny pred zberom opustia. Výsledkom je niekoľko malých cesnakových hláv.

Záhradníci považujú pestovanie cesnakového kríka za opodstatnené. Sú ochotní postaviť sa s malou veľkosťou, aby sa šetril priestor. Chuť a štipľavosť tejto neobvyklej rastliny sa nelíši od jej náprotivku.

bush cesnak

Opis odrody

Môžete zasadiť akýkoľvek druh rastlín s hlavami. Niektorí záhradníci odovzdávajú špeciálny cesnak z ruky do ruky. Pri pestovaní v hniezde sa získajú väčšie hlavy. Názov rastliny sa však neuvádza. S najväčšou pravdepodobnosťou je to obyčajná odrodová odroda, ktorá je vysadená týmto spôsobom. Keď sa umiestnia do samostatných hrotov, získa sa typická hlava.

Výsadba zimnej rastliny je úspešná. Keď sa sneh roztopí, zo zeme vyrastú zhluky zelených šípov. Záhradníci ich podkopávajú od okrajov a diverzifikujú menu dacha.

Jarná zelenina sa pestuje aj celá. To šetrí miesto na lôžkach. Cesnakové vrcholy rastú pevnejšie a drsnejšie. Ale podzemná časť je lepšie zachovaná.

pestovanie a starostlivosť

rastúce

Zimný cesnak s hlávkami je potrebný na pestovanie 10-15 dní pred začiatkom prvého mrazy. Pokiaľ ide o strednú zónu, je to koniec septembra alebo prvá dekáda októbra. Zuby by mali mať čas na zakorenenie, ale nie na zelenú. Takže závod bude zima pohodlne.

Ak chcete získať dobrú úrodu, mali by ste dodržiavať jednoduché pravidlá:

zelené sadenice

 1. Rastlina sa nebojí mrazu, ale ľahko zvlhne. Záhradník si musí zvoliť miesto, ktoré nie je zaplavené pramenitou vodou.
 2. Myši dychtivo jesť hlavy cesnaku bez jedla. Odporúča sa chrániť hrebene zdola a zo strán jemnou sieťou.
 3. V oblastiach s chladnými zimami zakryte zimné výsadby bielou netkanou textíliou. Musí sa odstrániť po roztopení snehu.

Jarný cesnak rastlinné hlavy, len čo sa pôda roztopí. Pri výsadbe pridajte celý minerálny komplex (dusík: draslík: fosfor). Ak nie, použite popol (sklo na meter štvorcový).

pramenitá voda

Ošetrovacie funkcie

Starostlivosť o cesnak vysadený celými hlavami sa nelíši od starostlivosti o bežnú zeleninu. odporúčané:

 • dodržiavať dátumy vykládky;
 • vyberajte dobre odvodnenú pôdu prepúšťajúcu vlhkosť a vzduch;
 • povoľovať niekoľkokrát za sezónu (najmenej 2-3 krát);
 • aplikovať minerálny komplex najmenej raz (pri pristávaní);
 • vypuknúť šípy (oslabujú podzemnú časť rastliny).

obyčajná zelenina

Pri výbere miesta pristátia by sa malo postupovať opatrne. Najlepší susedia sú jahody a ovocné stromy. Postele by ste nemali umiestňovať po cibule, cesnaku, cibuľkách.

Cesnakové hlavy nemajú radi nadbytočné organické látky: iba zrelý kompost alebo humus by sa mali aplikovať s mierou... Pod kopanie nalejte vedro na meter štvorcový. Hrebene sa oplodnia 5 dní pred výsadbou.

minerálny komplex

Výhody a nevýhody

Celá pestovanie cesnaku má priaznivcov a odporcov. Prvý bod:

 • šetrenie miesta;
 • nenáročnosť;
 • identita chuti s obyčajnou rastlinou;
 • prínos susedných plodín z pravidelného uvoľňovania a hnojenia.

Oponenti hovoria o malých cibuľkách a ťažkostiach so zberom. Počas dozrievania musíte z okrajov vykopať krík a zvoliť si malé žiarovky. Pri miernej spotrebe koreninových rastlín si vždy môžete vytvoriť určitý výsadbový priestor.

pravidelné uvoľňovanie

Chorobám a škodcom

Rastlina je ľahko ovplyvnená hnilobou a plesňami počas nadmerného zalievania alebo v daždivých rokoch. Zavedenie nezrelých organických látok prispieva k chorobám. Predchádzanie chorobám a pestovanie dobrej úrody umožní kvalifikovanú výsadbu a starostlivosť.

Cesnak vysadený celý je poškodený cibuľovou muškou. Kladie vajíčka na vrchol rastliny. Aby sa predišlo strate plodín, odporúča sa dodržiavať pravidlá pre obeh rastlinných rastlín.

Mali by sa sledovať roky škodcu. V prípade rozsiahlych lézií sú potrebné insekticídy.

ovplyvnené hnilobou

Zber a skladovanie

Zber by sa mal vykonávať po tom, čo vrchná časť zožltne. Na kopanie sa odporúča zvoliť suché, najlepšie slnečné počasie. Používanie zubov vidlice zníži poškodenie hlavy.

Vytrhaný cesnak vytrepte zo zeme a nechajte ho 2 hodiny na slnku. Táto operácia dezinfikuje hlavy. Potom plodinu rozprestrite pod vrchlíkom alebo v prístrešku v tenkej vrstve (asi 5 cm), aby sa vrchy vysušili. Vydrží 2 týždne.

Potom odrežte korene dole (nechajte 2–3 cm). Skráťte vrcholy na 15–17 cm a vložte do koša alebo krabice so vzduchovými otvormi. Plodinu skladujte na tmavom mieste pri izbovej teplote.

žltnutie vrcholov

Recenzie záhradníkov

Záhradníci zdieľajú svoje dojmy z pestovania rastlín s hlavou. Letné obyvateľstvo z moskovského regiónu hovorí: „Jej semeno zdieľala susedka. Túto metódu pestujeme už niekoľko rokov. Sme veľmi potešení: priestor je šetrený (rastliny umiestnime pod jabloň), hlavy sú malé, ale ostré a voňavé. V zime nezmrazia (keď boli vysadené na jeseň).

Je trochu ťažké kopať v rastline počas vegetačného obdobia, aby sa odstránili extrémne hlavy. Výhody sú však zrejmé: pri výsadbe nie je potrebné sa starať o zuby a deliť ich - čas sa šetrí. ““

vegetačné obdobie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica