Musím pred zberom hrabať zeminu z hláv cesnaku?

Otázka sa často objavuje pred pestovateľmi zeleniny, je potrebné a možné hrabať zeminou z hláv cesnaku? Na základe hodnotení táto agrotechnická technika poskytuje dobré výsledky. Iba to sa musí urobiť správne a včas.

Musím hrabať zem z hláv cesnaku a prečo sa to robí?

Má sa za to, že nebrúsenie má priaznivý vplyv na dozrievanie dobrej úrody. Hrabte zeminou pomocou špeciálnych záhradných nástrojov na polovicu žiarovky. Existuje niekoľko dôvodov, prečo hrabú zem z hláv korenenej zeleniny:

hrabať cesnakom

 • Veľkosť žiarovky sa zvyšuje. Koreňový systém, najmä zimné plodiny, je silný a siaha hlboko do zeme. Hlboké korene potiahnu hlavu dovnútra. Výsledkom je, že nedostáva dostatok vzduchu, živín a svetla.
 • Na holej žiarovke môžete ľahko sledovať stav plodiny. Je to dôležité v prípade zlého, horúceho alebo daždivého počasia.
 • Rastlina nemusí vynakladať energiu na rozdeľovanie ornice a žiarovky majú dostatok slnečného svetla a tepla.
 • Váhy budú silnejšie a zelenina vydrží omnoho dlhšie.

Zrenie plodiny sa prejavuje žltnutím, sušením a kladením listov rastlín. Váhy na žiarovke sú suché a ľahko sa čistia. Šípky sa narovnajú a škatule začnú praskať.

veľkosť žiarovky

Výhody a poškodenia vystavenia cesnaku na záhrade

Výhodou stripovania cesnaku je podľa skúsených záhradníkov, že žiarovka dostáva viac slnečného svetla, rýchlejšie schne, dozrieva a dostáva dostatok živín. Hlava okrem toho získa farebnú charakteristiku odrody.

Až nabudúce bude potrebné hrabať zem okolo hlavy cesnaku, každý sa sám rozhodne na základe vlastných pozorovaní. Okrem pozitívnych vlastností má tento postup aj nevýhody:

zrenie plodiny

 • Pretože žiarovka sedí hlboko v zemi, budete musieť zhrabnúť veľa pôdy, vytvorí sa diera. Vlhkosť sa v nej začne hromadiť po zalievaní alebo daždi. V dôsledku toho sa môže vyvinúť hniloba hlavy a strata výnosu.
 • V prípade, že dôjde k včasnému uvoľneniu pôdy, žiarovka nepôjde príliš hlboko. Vďaka tomu môžete obísť hlavu bez zbytočného postupu.

Cesnak je svetlo milujúca zelenina, ktorá netoleruje mokrade. Aby ste dosiahli dobrú úrodu, musíte si vybrať správne miesto pre výsadbu, pripraviť materiál na sadenie, počas výsadby ponechať veľkú vzdialenosť medzi kríkmi. Starostlivosť spočíva v pravidelnom zalievaní, aplikácii zložitých hnojív, uvoľňovaní pôdy, odstraňovaní burín z burín.

sedí hlboko

Všetky tieto vlastnosti kultivácie pomôžu vyhnúť sa chybám a vyriešiť otázku potreby vykonať určité postupy.

Kedy by ste to mali vykopať?

Keď môžete hrabať cesnak na záhrade, závisí od odrody a poveternostných podmienok. Postup sa najčastejšie začína začiatkom júla. Tento postup sa vykonáva pár týždňov pred úplným zberom. Správny čas pre zimné plodiny je koniec júna jarné odrody cesnaku posledné júlové dni sa považujú za najlepšie obdobie.

Odkryté cesnakové hlavy v záhrade dostanú viac slnečného svetla. Tento postup sa však musí vykonať správne a opatrne a súčasne uvoľniť pôdu v uličke. Ak je počas procedúry poškodená integrita žiarovky, zvyšuje sa riziko hniloby a infekcie hubovou infekciou.

vytvorí sa jama

Ak sa cesnakové hlavy dostali hlboko do zeme

Zimný cesnak sa pestuje hlboko (hĺbka sa rovná výške troch cibúľ). Taký cesnak na jeseň určite nepučí, dobre prežije zimu a začne rásť až na jar. Silný koreňový systém vtiahne sadivový materiál do pôdy počas pádu. Ak je zima veľmi studená, cesnak pôjde hlboko.

Na to, aby cesnak vyrastal, musí existovať uvoľnená pôda. Na tento účel musíte na jeseň po zbere a na jar použiť organické a minerálne hnojivá. V takom prípade nebude strašidelné, keď cesnak ide príliš hlboko do pôdy.

cesnakové hlavy

Na začiatku júna, približne 21 dní pred vykopávaním zrelých hláv, sa hlavy cesnaku uvoľnia zo zeme. To, či je to potrebné, závisí od kvality hláv, od počasia a zloženia pôdy. Napríklad, ak je počasie daždivé, potom takáto technika pomôže znížiť riziko hniloby.

Približne v rovnakom čase sa odrežú šípky a prestanú sa zalievať, uvoľní sa pôda a aplikujú sa hnojivá. Nerobte si starosti, ak sú vrcholy šťavnaté a silné, pretože hromadia veľa živín. Listy sú jednoducho zviazané, aby nasmerovali stopové minerály na cibuľky.

Odrezanie šípok a zhrabanie pôdy prispieva k rastu hláv, hromadeniu živín v nich a k rýchlemu dozrievaniu rastlinnej plodiny.

cesnak zo zeme

Tipy na správne pestovanie cesnaku

Najlepšie je pestovať zimný cesnak v letnej chate. Líši sa od jarných odrôd vo veľkej hlave a menšom počte klinčekov, ako aj od skorého obdobia dozrievania. Hlavnou výhodou jarných plodín je dlhodobé skladovanie. Hlavy zostávajú pevné a šťavnaté až do leta. Pestovanie cesnaku nezahŕňa iba včasné zalievanie, odburinenie, uvoľnenie pôdy a aplikáciu hnojív.

odhadzovanie zo zeme

pre získavanie veľkého cesnaku odlomte vzniknuté šípy. Počas tvorby šípok rastlina spomaľuje svoj rast a všetky sily sú nasmerované na rast semenného materiálu. Nevymažte všetky šípky naraz, odporúča sa nechať niekoľko. Stupeň zrelosti hláv je možné určiť podľa nich. Hneď ako sa šípka narovná a osivo začne praskať, môžete začať žatvu.

Pestovatelia zeleniny sa niekedy pýtajú, prečo cesnak ide hlboko do zeme. Môže to byť spôsobené voľnou pôdou, silným koreňovým systémom zeleniny a pôvodne hlbokou výsadbou klinčekov. Odporúča sa zasadiť strúčiky cesnaku do už pripravených bráz, hlboké 5–6 cm, pri silných dažďoch sa pôda zhutní a hlavy cesnaku sa budú usadzovať ešte hlbšie do zeme.

techniky pestovania

Prečo sú vrcholy zviazané?

Ďalšou technikou, ktorá umožňuje zozbierať dobrú úrodu cesnaku, je zviazať vrcholy uzla. V cesnaku sa na rozdiel od cibule živiny pohybujú pomalšie z listov ku koreňom a perie tak rýchlo odumiera.

Po zviazaní listov do uzlov, zmene fotosyntézy, dochádza k zvýšenému odtoku mikroživín do podzemnej časti rastliny. Listy začnú vysychať, žiarovka prestane pučať a hromadí všetky užitočné komponenty.

kravaty

Začnú zviazať vrcholy 5 dní pred očakávaným vykopávaním plodiny. Pri odrodách šípok odstráňte šípku. V ideálnom prípade sa tento postup vykonáva o týždeň skôr. Platí to však iba pre zimné plodiny, pretože jarný cesnak nedáva šípky. Listy sú mierne skrútené do turniketu a zviazané v pravidelnom uzle. Ak sú vrcholy krátke, môžete väziť pigtail.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia môžu plodinám spôsobiť veľké škody. Častými škodcami, ktorí napádajú cesnakové postele, sú roztoče, háďatká stonky, medvede, stonožky cibuľa... Larvy a dospelí, ktorí vytvárajú otvory v horných vrstvách pôdy, prispievajú k tomu, že cesnak ide hlboko do zeme. To môže negatívne ovplyvniť vývoj hlavy.

vyrovnať sa s chorobou

Úrodu môžete uložiť postrekovaním listov infúziou tabaku, papriky a drevného popola. Niekedy sa nemôžete obísť bez pomoci insekticídov: Actellik, Clofentesin.

Choroby ako hniloba, zelená pleseň, mozaika vedú k tomu, že listy sušia, žltnú, objavujú sa na nich škvrny rôznych farieb, rast rastlín sa zastaví, cibuľky prestanú dozrievať a začnú hniť. Napríklad fungicídy ako Quadris, Alirin, Gamair, Fitosporin pomôžu vyrovnať sa s chorobami.

Aby sa znížilo riziko choroby, musí sa starostlivo vyberať materiál na sadenie. Na výsadbu sú vhodné iba veľké, husté klinčeky bez výskytu defektov. Umiestnia sa do dezinfekčného roztoku síranu meďnatého, manganistanu draselného alebo drevného popola.

odrody streľby

Tipy od skúseného letného obyvateľa

Výsadbový čas cesnaku závisí od vybraného typu a odrody. Výsadba zimných plodín sa začína od polovice septembra do začiatku októbra. Jarný cesnak sa pestuje na jar, keď hrozba silných mrazov skončila (približne v polovici apríla).

V recenziách mnohých pestovateľov zeleniny nájdete nasledujúce tipy: „Predbežne vykopávam pozemok a aplikujem hnojivá. Môže byť ošetrený rašelinou, pieskom, drevným popolom. Týždeň pred výsadbou je užitočné dezinfikovať pôdu rozliatím roztokom Fitosporínu.

ostrieľaný letný rezident

Hlboké strúčiky cesnaku som prehĺbil o 6–7 cm a posypeme humusom. V lete poskytujú výhonky výhonky, ktoré je lepšie odlomiť, ale iba narúšajú dobrú úrodu. ““

„Každý rok otvárame cesnak a odhadzujeme pôdu z cibúľ. Vďaka tomu rastú v chuti väčšie, šťavnatejšie a aromatickejšie. ““

otvorte cesnak

recenzia
 1. Tamara Kuzminichna Devyanina
  7.07.2018 17:02

  Ďakujem veľmi pekne za článok. Dacha je už 30 rokov, ale pri pestovaní cesnaku som zistil niečo dôležité, o čom som nevedel. Všeobecne veľmi informatívne stránky. Často sa na to pozerám.

  Odpovedať
 2. Gregor
  7.07.2020 16:29

  Aby som bol úprimný, nejaký nezmysel o odhadzovaní, ak dôjde na to, týždeň a pol pred zberom je cesnak podkopaný, to znamená, že vykopávate zem pomocou lopaty pri zdvíhaní, ale ak ju nevyhodíte, získate hlavu vo voľnej zemi. Áno, a bylka začne vysychať, jedinou nevýhodou je, ak prší, čistenie je ťažké, cesnak je špinavý, zem sa drží silnejšie.

  Odpovedať
  • admin
   7.07.2020 14:14

   Dobrý deň!
   Zdá sa, že máte jedinú autoritu, pokiaľ ide o klasifikáciu „klamstvá - nie klamstvá“. A ste to vy. Naše články sú napísané odborníkmi v oblasti poľnohospodárskej techniky, sú starostlivo moderované, kontroluje sa ich súlad. Žiadna stránka, ktorá rešpektuje seba samých, nebude zverejňovať klamlivé informácie, ako hovoríte.Ak máte jedinečné vedomosti, zdieľajte ich s ostatnými. S veľkým potešením sa s nimi zoznámime.

   Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica