Výsadba, pestovanie a starostlivosť o cesnakový klinček pri kopaní a zbere

Cesnak s jedným klinčekom je plodina získaná výsadbou tých najlepších vzduchových žiaroviek. Už niekoľko rokov za sebou záhradníci používajú podobný spôsob rozmnožovania cesnaku. Prečo presne on? Toto pomáha nielen získať bohatú úrodu, ale tiež ju obnoviť. Tento postup je potrebný na udržanie výnosu zeleniny na vysokej úrovni.

Čo je jednozubý zub?

Semenný materiál, ktorý je určený na získanie jedného chrupu, je mrazuvzdorný v zime. Prakticky nie je ovplyvnená chorobami a rôznymi škodcami, najmä nematódami. Poskytuje bohatú úrodu v porovnaní s množstvom, ktoré sa získa vysadením obyčajných klinčekov.

Nadúvané cibuľky používané na výrobu jednozubých sú veľkosť jačmeňa alebo ovsa. Sú malé. Tvar niektorých odrôd sa môže líšiť. Nachádzajú sa takmer okrúhle alebo mierne oválne zuby. V zriedkavých prípadoch vyzerajú ako hrášok.

Ako pestovať cesnak z lístkov?

Výsadba cesnaku pomocou vzduchových žiaroviek sa vykonáva dvakrát ročne:

 • jar je vysadená skoro na jar po poslednom mraze;
 • zima - mesiac pred začiatkom mrazu.

Zimný cesnak sa pestuje koncom septembra alebo v polovici októbra. Vzduchové žiarovky sa štandardne ukladajú do zeme - malými písmenami. Medzi riadkami by malo byť najmenej 20 cm, aby sa nemýlili, odporúča sa dodržať nasledujúcu schému - 45 - 50 zubov na bežný meter.

Strúčik cesnaku v koši

Ako sa starať o plodiny?

Údržba plodín by mala byť pravidelná. Ak záhradník vysadil zimné žiarovky, mala by byť pôda pokrytá množstvom snehu. Počas zimy nemusí padať dostatok zrážok. V tomto prípade je všetok sneh odhodený do postelí. Tento prístup zabezpečí, aby sa získali skoré sadenice.

Suché počasie negatívne ovplyvňuje rast sadeníc. Ak človek žije v oblasti so suchým podnebím, musí sa postarať o dôkladné zalievanie kultúry. Postele sa musia napojiť najmenej raz za mesiac. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zalievaniu v máji.

Plodiny je potrebné kŕmiť. Hnojenie prebieha v dvoch fázach. Na konci marca a do začiatku apríla je pôda nasýtená nitrofosom. V prvom júnovom týždni sú postele posypané drevným popolom a ammofosom.

Výsadba jedného zuba

Cesnak s jedným ozubením je ideálnym rastlinným materiálom. Z nej rastie veľká a silná kultúra, ktorá má veľa zubov. Kvetinové plátky bez problémov zakoreňte a zime dobre znášajte. Kedy zasadiť sadivový materiál?

Program zimnej výsadby sa dodržiava - koncom septembra - začiatkom októbra.

Pred výsadbou cesnaku sa musí sadivový materiál roztriediť. Veľkosť hrá v tejto veci dôležitú úlohu. Podľa veľkosti sa cesnak delí na triedy:

 • prvý - od 12 do 15 mm;
 • druhý - od 10 do 12 mm.

vzhľad strúčika cesnaku

Ak je množina omnoho menšia, už nie je vhodná na výsadbu do pôdy. Zimné druhy by mali byť vysadené okamžite v 2 - 4 radoch, pričom by sa mala dodržať vzdialenosť 40 - 45 cm. Semená cesnaku sa prehĺbia maximálne o 7 cm. Po vytvorení otvoru je potrebné naliať 1 polievkovú lyžicu. lyžicu piesku a položte súpravu na vrchol. Potom hrášok zakryte malým množstvom rovnakého piesku.

Vďaka tomuto prístupu budú cesnakové postele chránené pred zmáčaním pôdy a hnilobou. Je to druh mikroodtoku. Hneď ako je výsadba cesnaku ukončená, do otvorov sa vloží malý kompost a kropí sa zeminou. Ak sa na sadenice objavia šípky, musia sa odstrániť. Navyše to urobte, len čo dĺžka dosiahne najmenej 5 cm.

Šípky sú odstránené pod tretím listom. Ak sa tak nestane, výnos úrody sa výrazne zníži.

Vrchný dresing

Jednaký cesnak, podobne ako iné plodiny, potrebuje kŕmenie. Hnojivá sa používajú v niekoľkých etapách - koncom apríla, začiatkom mája a začiatkom júna. Rastliny vyživujú špeciálne prípravky, ktoré zásobujú chýbajúcimi mikroelementmi. Na jar av lete v suchom podnebí sa odporúča postele zalievať raz týždenne.

Kedy zbierať jeden zub?

Počas celej fázy rozvoja kultúry je potrebné sledovať, ako cesnak rastie. Najmä pred zberom úrody venujte pozornosť koncom vegetačného obdobia. Neustále sledovanie pomáha určiť, kedy sa má cesnak zbierať... Obdobie zberu sa zvyčajne zhoduje so začiatkom žltnutia končekov listov. Okrem toho sa perie začína ľahnúť.

Ak sa osoba nemôže rozhodnúť, kedy zasadiť cesnak do pôdy, pri vykopávaní by sa nemalo váhať. Zber cesnaku je veľmi rýchly. Ak počkáte s týmto obchodom, perie vyschne a odumrie. Súčasne sa cibuľka začína dostať hlbšie do pôdy, čo má vplyv na zber úrody a vedie k jej zníženiu.

vzhľad strúčika cesnaku

Nástroje pre prácu

Pri použití jedného zuba, ktorý sa pestuje na veľkých pozemkoch, postupujte nasledovne - korene sa orežú obyčajnými sponkami. Potom sa kultúra vyberie z pôdy ručne. Vykopaný cesnak sa musí vysušiť. Za týmto účelom je premiestnený do špeciálnej miestnosti a niekoľko dní odchádza.

Keď sa pestuje sevok v zeleninovej záhrade a na malých pozemkoch, množstvo práce sa zníži. Odporúča sa kopať cesnak zo zeme lopatou. Akonáhle je úplne vyrazený zo zeme, je odladený na stranu. V tejto polohe sa kultúra nechá úplne vyschnúť.

Pozberové práce

Zozbieraný cesnak sa môže sušiť niekoľkými spôsobmi. Niektoré odrody sa ponechajú na lôžkach a podľa potreby sa pokryjú fóliou. Zvyčajne je pre tento podnik vhodné podkrovie alebo prístrešok. Z zozbieraných a dobre vysušených klinčekov sa perie odtrhne, ktoré prechádza do kmeňa. Potom vyčistia zem a odrežú korene, triedia sa podľa veľkosti a odložia sa na ďalšie skladovanie v suchej a vetranej miestnosti.

Viac o triedach

Vzhľadom na veľkosť cesnaku sa určuje, do ktorej triedy zelenina patrí - do I. alebo II. Ak sa klinček z hľadiska parametrov priblížil k prvej triede, v ďalšom vývoji sa ukáže, že hlava je normálna. Menšia časť tvorí neobvyklá žiarovka a jedna veľká bez klinčekov. Používa sa ako sadivo.

Tento prístup umožňuje získať materiál na množenie cenných odrôd. Môže sa skladovať 2 až 3 roky bez toho, aby sa zhoršila kvalita kultúry, ale iba sa zvyšovala. Pri výsadbe zimných plodín a jarný cesnak dodržiavať hlavné odporúčania.To vám umožní získať veľkú cibuľu na ďalšie množenie a spotrebu.

Jeden klinček - cesnak, ktorý je sadivovým materiálom, ktorý má technologické výhody v porovnaní s bežným klinčekom:

 • Vyznačuje sa okrúhlym vzhľadom. Veľkosť sa môže zmeniť, ale tvar nie. Zvyčajné zuby sú predĺžené.

vzhľad strúčika cesnaku

 • Ťažisko cesnaku s jedným klinčekom sa zhoduje so stredom hrachu. Ťažisko klinčeka je posunuté smerom dole.
 • Tvar jedného zuba je podobný tvaru hrachu, preto umožňuje kalibráciu pred výsadbou.
 • Osadené semená majú zdravý imunitný systém, takže nepodľahnú účinkom parazitov a chorôb rastlín.
 • Bez problémov zakorení a toleruje zimu.

 • Cesnak, ktorý vyrástol z jediného klinčeka, sa zberá už budúci rok.
 • Veľká cibuľa sa nemusí olúpať.
 • Výnos jedného zuba je pri výsadbe omnoho vyšší ako klinček rovnakej hmotnosti.

Napriek mnohým výhodám má kultúra aj nevýhody. Našťastie existuje iba jedna - vyššia cena, kvôli mzdovým nákladom na pestovanie, starostlivosť a zber.

cesnak zozbierajte jeden klinček

Dôležité nuansy

Ak chcete získať maximálny výnos plodiny, vezmite do úvahy zaujímavé vlastnosti sadivového materiálu. Ak vykopáte jednozubec, upadne do prirodzeného stavu pokoja. Toto je možné ovládať pomocou nastavenia teploty. Ak sa úroda začína zhoršovať, človek hľadá dôvody, bez toho, aby premýšľal o teplote. Na zabezpečenie normálneho skladovania by miestnosť mala byť medzi 5 a 10 ° C.

Nedodržanie teploty spôsobí, že kultúra bude spaná.

Pestovanie jednozubého cesnaku nie je jedinou dôležitou podmienkou zberu. Dostatok pozornosti sa venuje úložisku. Miestnosť by mala byť dobre vetraná, suchá a chladná. Na skladovanie sa používajú siete alebo boxy, ktoré sú umiestnené na stojanoch.

Ak sa cesnak pestoval podľa všetkých pravidiel, predčasné kopanie prispieva k rýchlemu sušeniu. Z celkového objemu na skladovanie sú povolené 2% jedného zuba s mechanickým poškodením.

recenzia
 1. Tamara Kuzminichna Devyanina
  4.04.2018 12:58

  Ďalšie ničivé poďakovanie! No, urobil som všetko zle! Začínajúc výsadbou klinčekov na jar, tento rok som sa chystal urobiť to isté. A strúčiky, ktoré sú len v sáčku, spolu s ostatnými semenami, chovám v chladničke, kde je zelenina. Aj tak ich vysadím. Ale nechápem, kde mám informácie, ktoré potrebujem vysadiť na jar? Hlavná vec je už 10 rokov. Nevedel som, že cesnak musí byť obnovený. Obnovil sa, keď odpadol pažítka, zabudol som rozrezať šípy. Potom som si myslel, že to rastie, pochopil som vôňu a chuť, ktorú cesnak opúšťa. Iba vďaka tomu asi prežil odo mňa za toľko rokov, iba 10 rokov, sa začala cieľavedome aktualizovať. Ukázalo sa však, že nie.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica