Technológia pestovania a starostlivosti o zimný cesnak na otvorenom poli

Cesnaková kultúra je náročná na pestovateľské podmienky. Ako pestovať veľký zimný cesnak na osobnom pozemku, ako chrániť výsadbu v zime, ako sa kŕmiť, aký je zavlažovací režim. Odpovede na tieto otázky spočívajú v biologických vlastnostiach rastliny.

Zimný cesnak - biologické vlastnosti

Kultúra sa dobre prispôsobuje klimatickým podmienkam, je mrazuvzdorná v zime, dobre znáša nízke teploty. Klípenie koreňov v zimných odrodách sa prejavuje pri 0 stupňoch a keď teplota stúpa na 3 až 5 stupňov, začína sa ich intenzívny rast. Rastlina potrebuje vlhkosť v obdobiach bezprostredne po výsadbe a na jar, keď začína aktívna tvorba nových listov. Pestovanie zimného cesnaku na otvorenom poli umožňuje rastline na jeseň vytvoriť dostatočnú koreňovú hmotu a čoskoro na jar čo najlepšie využiť zásoby pôdnej vlhkosti.

Plytký koreňový systém rastliny je veľmi náročný na úrodnosť pôdy a nachádza sa v hĺbke 10 - 20 cm, čo sa musí zohľadniť pri príprave postelí. Na kultúru sú vhodné ľahké, dobre hnojené, mierne kyslé pôdy. Na dosiahnutie dobrej úrody je potrebné vytvoriť podmienky, za ktorých bude mať zimný cesnak čas na zakorenenie pred začiatkom chladného počasia. Zima a intenzita rastu s nástupom jari závisia od vytvorenia rastliny na jeseň.

Ako pestovať dobrú úrodu cesnaku?

Potreby rastlín tvoria zoznam prác, ktoré sa majú vykonať na jeseň, na jar a v lete. Predĺžené obdobie rastu ovplyvňuje pravidlá výsadby. V zime je potrebné zabezpečiť ochranu rastlín, na jar podporovať mladé výhonky dodatočným obväzom. Ako získať vysoko kvalitné žiarovky hodnotnej zeleniny v otvorených poľných podmienkach.

pestovanie a starostlivosť

po zber zimného cesnaku vyberte vysoko kvalitné žiarovky pre jesenné výsadbu. Hrebene začnú pripravovať koncom augusta. Podľa technológie pestovania zimného cesnaku musíte na jeseň vybrať a pripraviť miesto na výsadbu, zasadiť úrodu včas av zime zabezpečiť ochranu rastlín.

Výber stránky

Pri výsadbe zimného cesnaku je potrebné pamätať na to, že rastlina požaduje osvetlenie, vyschne príliš dlhou vodou. Preto by oblasť hrebeňa so žiarovkami mala byť otvorená a umiestnená na vyvýšenine, aby sa zabránilo zaplaveniu taveninou a dažďovou vodou.

technológia pestovania

Poľnohospodárska technológia na pestovanie zimného cesnaku si vyžaduje povinné dodržiavanie striedania plodín. Prekurzory rastlín môžu byť zelenina so skorým zberom. Najlepšie je pestovať rastliny po strukovinách, tekvicových semenách, skorých odrodách kapusty, pikantnej zelenine.

Kultúru je potrebné pestovať na vysoko úrodnej piesočnatej hline alebo hlinke. Výsevné postele sa pripravujú za mesiac a privádzajú sa na kopanie každých 1 m2 pol vedra humusu, 15–20 g draselnej soli a 30 g superfosfátu. Pri vysokej kyslosti sa pôda vopred deoxiduje pridaním 250 - 300 g vápna. Čerstvé organické látky sa do kultúry nepridávajú. Vykopávajú zem do hĺbky 18 - 20 cm, vyrovnávajú ju a udržiavajú ju v čistote. Pred výsadbou sú postele hojne napojené vodou.

Technológia pestovania a starostlivosti o zimný cesnak na otvorenom poli

Dôležité! Dodržiavanie termínov výsadby a včasného zberu je kľúčom k dobrej úrode odrôd cesnaku v zime.

načasovanie

Dobrá úroda cesnaku závisí od včasnosti výsadby. Dátumy výsadby sa líšia v závislosti od klimatických charakteristík regiónu. V oblastiach s teplým podnebím (stredná Ázia, Kazachstan), kde sú rastliny schopné zimovať listami, sa v septembri pestuje cesnak. V strednom Rusku je cesnak vysadený začiatkom októbra, takže má čas zakoreniť, ale nie klíčiť. Na juhu krajiny sa tieto dátumy presúvajú do konca októbra. Dátum výsadby sa počíta tak, aby 40 až 45 dní zostalo až do zimy zima a klinčeky strúčika cesnaku môžu rásť 10 až 15 cm dlhé korene.

cesnak v zemi

Výsadba cesnaku

Po dobu 2 až 3 týždňov pred výsadbou sa vybrané žiarovky udržiavajú 2 až 3 týždne pri teplote 3 až 5 stupňov. Pár dní pred výsadbou sa hlavy rozdelia na plátky. V zimných odrodách sú klinčeky klinčeka vyrovnané a zvyčajne nevyžadujú kalibráciu. Veľký, dobrý cesnak sa získava z klinčekov s priemerom najmenej 10 mm.

Rastlinnú rastlinu pestujeme metódou šnúr, v pomere 15 veľkých klinčekov alebo 20 priemerných rozmerov na lineárny meter so vzdialenosťou medzi čiarami 30 - 40 cm. Odporúča sa klinčeky prehĺbiť do hĺbky 10 - 12 cm. Okrem toho sa na jeseň používa mulčovanie cesnaku, aby sa zaručilo prezimovanie rastlín. Používajú sa rašelina a humus, ktoré sa vylejú do vrstvy 1,5 až 2 cm. Taký mulč s nástupom prvého jarného tepla prispieva k rýchlemu zahrievaniu pôdy, chráni pred tvorbou kôry a zachováva vlhkosť. Čo robiť v oblastiach s nestabilnou snehovou pokrývkou. Otázka nie je nečinná. V oblasti výsadby je obvyklé hromadiť sneh, aby sa zabránilo zamrznutiu a udržala vlhkosť.

vybrané žiarovky

Funkcie starostlivosti v lete

Na jar, keď teplota stúpne na 6 - 8 stupňov, objavia sa prvé výhonky. Keď nebezpečenstvo mrazu pominie, otvoríme hrebene, ak na nich bol nainštalovaný ďalší prístrešok. Klíčenie listov sa zvyčajne začína na konci apríla. Starostlivosť o výsadbu spočíva v udržiavaní pôdnej vlhkosti, uvoľnení rozstupov riadkov, obliekaní a včasnom odstránení stopiek. Starostlivosť o zimný cesnak v teplom období znamená zalievanie v neprítomnosti dažďa, vrchného dresingu, povinného odburínania s uvoľnením medzier medzi riadkami, odstránenia stoniek kvetov a prísneho dodržiavania dátumov zberu.

skoro na jar

zalievanie

Kultúra v určitých obdobiach vegetačného obdobia vyžaduje vlhkosť. Rastlina potrebuje vodu ihneď po výsadbe a na začiatku jarného obdobia.. Vonkajšia údržba je uľahčená vysokou pôdnou vlhkosťou na jeseň a skoro na jar.

  1. Mesiac po klíčení dochádza k aktívnej tvorbe listov počas troch týždňov. Počas tohto obdobia sa napájanie cesnaku vykonáva každé 4–5 dní.
  2. Druhá fáza začína 60 - 65 dní po klíčení a je spojená s nástupom rastu klinčekov a objavením sa šípok. V neprítomnosti dažďa sa zavlažovanie vykonáva každé 2 až 3 dni. Ak je leto daždivé, nie je potrebné rastliny zalievať.
  3. Zavlažovanie by sa malo zastaviť niekoľko týždňov pred plánovaným zberom. Suchá pôda a suchý vzduch urýchľujú dozrievanie cibúľ. Masívne žltnutie listov vám povie, kedy prestať zalievať.

náročné na vlhkosť

Keď sa vrcholy rastliny stanú žltými, čo sa stane, je často spojené s nedostatkom vlhkosti. Pred začatím silného zalievania skontrolujte jednu z rastlín. Možno sa perie zmení na žlté kvôli objaveniu sa škodcov alebo úpadku koreňov.

Vrchný dresing

Pestovanie a starostlivosť bez problémov znamenajú hnojenie počas obdobia aktívnej tvorby listov a cibúľ. Ako hnojivá pre zimný cesnak sa používajú komplexné obväzy s obsahom draslíka, fosforu, dusíka. Vrchné obväzy s hnojom a inými organickými látkami priťahujú škodcov. Preto pred kŕmením rastlín doplňte drevný popol, ktorý sa kvôli ochrane naleje do uličiek.

kŕmenie

Prvé kŕmenie zimného cesnaku je zamerané na zvýšenie výživy rastlín v období intenzívneho rastu listov s nástupom jarného otepľovania. Vrchná úprava sa vykonáva pomocou dusičnanu amónneho, pričom sa spotrebuje 10 - 15 g na štvorcový meter. meter štvorcový.

V ďalšom štádiu sa rast cibúľ podporí kŕmením rastlín hnojivami typu dusík-draslík v polovici júna.

Posledne menovaný sa uskutočňuje so vzhľadu siedmeho listu. Na meter výsadby sa použije 10 g chloridu draselného a 20 g superfosfátu. Cesnak kŕmený týmto spôsobom je schopný dlhšie skladovať, vytvára väčšie cibule.

zvýšená výživa

Pozor! príhodný odstránenie šípok z cesnaku zvyšuje produktivitu o 40%.

Ďalšie techniky starostlivosti

Starostlivosť o zimné odrody cesnaku sa v lete líši iba časovo v porovnaní s jarnými odrodami. Pre pestovanú plodinu je však dôležitá práve aktuálnosť niektorých druhov práce. Príkladom je odstránenie šípok v zimných odrodách. Ak zmeškáte okamih, kultúra začne masívne strieľať, potom sa budete musieť rozlúčiť s veľkou úrodou.

zvýšenie výnosov

  1. Aby sa zvýšila úroda zimných odrôd, je potrebné stopku včas odstrániť. Odoberá veľkú časť jedla. Čo robiť, ak chcete zbierať hodnotný materiál pre osivo, ale je škoda stratiť úrodu. Stále sa musíte rozhodnúť. Nechajte niekoľko rastlín na žiarovky. Pokiaľ ide o zvyšok, šípka cesnaku sa vylomí týždeň po jeho vzhľade. Táto metóda umožňuje zvýšiť výnos o 40 - 50%.
  2. Ako rastie veľkosť cibúľ, začnú od nej odhadzovať zeminu. Pomáha to hladký rast a intenzívne vytváranie ochranných váh. Príjem netrvá dlho. Starostlivosťou o cesnak počas odstraňovania buriny si môžete pôdu po ceste vysypať. Akákoľvek práca si, samozrejme, vyžaduje ďalšiu investíciu času. Povinný postup uvoľnenia medzier medzi riadkami sa však dá dobre kombinovať s hrabaním pôdy zo žiaroviek.

Všetky metódy pestovania cesnaku sú zamerané na získanie slušnej úrody. S blížiacim sa zberom v júli musíte byť obzvlášť opatrní, aby ste správne vyhodnotili stupeň zrenia. Zarastená cibuľa sa rozpadá na plátky a nedá sa dlhodobo skladovať.

odstrániť šípky

Cesnak je pripravený na zber, keď sa spodné perie masovo vyschne a zožltne a horná úroveň listov začne ľahnúť. Naliehavá potreba začať čistenie. Ak nie je možné kultúru odstrániť včas, čo robiť v tomto prípade? Je lepšie si vybrať cesnak nezrelý, ako nechať zarastať. Ak je perie na koncoch žlté, proces vytvárania cibúľ je v plnom prúde. Zozbierané cibule dostanú výživu z listov po zbere a bezpečne sa pripravia na spiace obdobie.

pripravené na čistenie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica