Opis odrody melónov Altaj, znaky pestovania a starostlivosti

Melon Altai je veľmi obľúbený vďaka svojej príjemnej chuti a znášanlivosti s nízkymi teplotami. Aká produktívna je rastlina a kde je najlepšie miesto na pestovanie bobúľ?

popis

Altaj je odroda, ktorá dozrieva. Melóny dozrievajú 70 dní po klíčení semien. Rastlina je stredne silná. Maximálna dĺžka centrálneho vodiča je 2 m. Kvetiny a listy sú veľké.

melón Altaj

Tvar ovocia je oválny. Zlatá koža je tenká, na vonkajšej strane pokrytá bielou sieťovinou. Buničina je sladká, aromatická, biela alebo krémová. Hmotnosť 1,5 - 2 kg. Vďaka svojej hustej štruktúre sa melóny môžu prepravovať dobre na veľké vzdialenosti a skladujú sa na dlhú dobu. Pri primeranej starostlivosti je výnos odrody 25 t / 1 ha. Melóny sú určené na čerstvú spotrebu, sušenie, sušenie. Z ovocia sa pripravuje aj melónový džem.

Na rozdiel od väčšiny odrôd, ktoré potrebujú na rast teplé počasie, Altaj môže rásť v chladných oblastiach, najmä v Altaji a na Sibíri. Odroda navyše dobre znáša vysokú vlhkosť.

melóny dozrievajú

Rastúce vlastnosti

V južných oblastiach, kde je klíma teplá a vlhká, sa melóny vysádzajú na otvorenom priestranstve okamžite v druhej polovici mája. Na odmietnutie zlých semien a zničenie patogénnych baktérií sa výsadbový materiál zahrieva 3-4 hodiny pri teplote 50 ° C v blízkosti zdroja tepla alebo v teplej vode. Potom sa semená ponoria do 2% soľného roztoku: semená zostávajúce na povrchu sa zahodia, utopené sa vytiahnu a nechajú sa pol hodiny pôsobiť slabým roztokom manganistanu draselného.

V prípade sadeníc sa melóny zasievajú do kvetináčov s priemerom 7 cm naplnených zmesou rašeliny, trávnatej pôdy a hniloby hnoja (1: 1: 2). Teplota v miestnosti, kde sú umiestnené kontajnery, je udržiavaná na +18 ° C. Pri správnom spracovaní a priaznivých podmienkach sa klíčky objavia na povrchu 7 dní po vysiatí. Hneď ako rastliny uvoľnia tretí list, sadenice sa presadia na trvalé miesto.

chladné oblasti

Príprava pôdy

Pri výsadbe melónov sa na mieste vyberá slnečné miesto chránené pred vetrom. Na jeseň je pôda hlboko vykopaná a používajú sa organické alebo minerálne hnojivá. V predvečer výsadby sa postup opakuje a povrch sa vyrovná. Spotreba hnitého hnoja na 1 m2. m plochy 3-4 kg. Keďže altai melóny radi pestujú vo voľnom prostredí, do ťažkej pôdy sa zavádza riečny piesok. Aby rastliny dobre rástli, stačí pridať 0,5 vedra na 1 štvorcový. m.

baktérie spôsobujúce choroby

pristávacia

Schéma výsadby melónov Altaj v skleníku je 60 - 70 cm, v záhradnom lôžku - 100 - 110 cm. Optimálna hĺbka brázd je 5 cm. Pred výsadbou sa voda naleje do drážok a umiestni sa do hrsti humusu na miesta, kde budú semená alebo sadenice.

Rastliny odrody Altai sa opatrne vyberú z kvetináčov a umiestnia sa do jamy, takže hlinená hrudka, v ktorej je umiestnený koreň, mierne vyzerá zo zeme. Po výsadbe sa melóny zalievajú a zatienia pred horúcim slnečným žiarením pomocou špeciálnej obrazovky. V oblastiach, ktoré sa vyznačujú silnými poklesmi teploty, sú výsadby pokryté fóliou v noci.

zapustené pristátie

Pretože kríky tejto odrody si vyžadujú opelenie, pred vysadením sadeníc sa do skleníka privedie úľ alebo ventilátor. Ak je na výsadbe málo rastlín, opeľovanie sa vykonáva štetcom, ktorý sa striedavo dotýka každej kvetiny.

Starostlivosť

Je dobre známe, že pestované rastliny bez dobrej starostlivosti neprinášajú výsledky deklarované výrobcom. Preto, aby sa na záhrade pestovalo veľa sladkých bobúľ, musia sa kríky napojiť, nakŕmiť, tvarovať a musí sa uvoľniť pôda. Agrotechnika:

potrebujú opelenie

  1. V závislosti od poveternostných podmienok sa voda pridáva 1-2 krát týždenne. Upozorňujeme, že pôda v záhrade, na ktorej rastú melóny, by mala byť mierne vlhká, v žiadnom prípade však bažinná. Nadmerné zavlažovanie je impulzom pre rozvoj hniloby a plesňových chorôb. Vo filmových prístreškoch je obzvlášť dôležité udržiavať miernu vlhkosť. Z tohto dôvodu je skleník vetraný.
  2. Melóny odrody Altai sa kŕmia minerálnymi alebo organickými hnojivami každých 10 dní. V prvej polovici vegetačného obdobia sa navyše zavádzajú zmesi obsahujúce dusík (karbamid, kuracie roztoky, mulleín) av druhej - fosfor draselný. Nie je možné preplniť melón dusíkom, pretože látka stimuluje rozvoj zelene, a nie ovocia.
  3. Aby sa stimuloval vývoj postranných výhonkov, stredný vodič sa pritlačí po 5 listoch. Na zväčšenie veľkosti ovocia zostáva na kríku iba 5 vaječníkov.
  4. Uvoľnenie sa vykonáva po zalievaní a daždi, čím sa postupne znižuje hĺbka zvádzania pôdy. Pôda v záhrade s mladými rastlinami sa uvoľní do hĺbky 15, u dospelých - 10 cm.

Vtáky majú veľmi radi sladké ovocie, a preto sa v záhrade inštalujú zjazvovače, aby sa chránili melóny pred poškodením. Skúsení záhradníci pokrývajú pôdu v záhrade melónmi so slamou alebo doskami. Vďaka tejto manipulácii bobule neprichádzajú do styku so zemou a menej hnijú.

poveternostné podmienky

Kontrola chorôb a škodcov

Z vírusových a plesňových chorôb sú rastliny odrody Altai najcitlivejšie na fusárium, múčnatku, meď. Túto skutočnosť môžete identifikovať vytvorením škvŕn na listoch:

  • Aby sa zabránilo rozvoju patogénnej mikroflóry, sadivo sa ošetruje fungicídmi, dodržiavajú sa pravidlá striedania plodín.
  • Šírenie choroby na zdravé rastliny môžete zastaviť odrezaním infikovaných listov a vytiahnutím rastlín. Organické zvyšky sa odnášajú z výsadby a spaľujú.

choroby a škodcovia

Boj proti voškám, roztočom a strapcom sa uskutočňuje pomocou biologických alebo chemických insekticídov.

Názor záhradníkov

Recenzie odrody melónov Altaj sú protichodné. Niektorí záhradníci nemajú obdivovať rozmarnosť a odolnosť kultúry voči chladnému počasiu, ale druhú - nemajú radi chuť bobúľ, ktoré sú menej sladké ako mnoho odrôd a majú tekvicu.

Ak ste pestovali melón Altaj, zanechajte prosím recenzie, aby si záhradníci boli istí, že si vyberú. Poďakovať.

udržateľná kultúra

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica