Ako správne vytvoriť melón na otvorenom poli av skleníku, potrebujete štipku

Melón sa pestuje vonku, v skleníkoch a skleníkoch. Mali by ste štípať melón? Táto otázka zaujíma mnohých obyvateľov leta. Tvorba melónu je nevyhnutný proces, pomocou ktorého bude možné na jeseň získať bohatú úrodu. Štipnutie plodiny závisí od načasovania a metódach výsadby semien.

Metódy pestovania melónov

Tvorba melónu v otvorenom poli závisí od spôsobu pestovania plodiny. Existujú dva hlavné spôsoby pristátia - vertikálny a horizontálny.

bohatá úroda

Pri vertikálnej metóde sú kríky priviazané na mreže tak, aby plody neklesli na zem. Horizontálna metóda spočíva v tom, že kríky sú v záhrade búšené a stonky nie sú spojené s podperou. Pri použití druhého spôsobu je dôležité v štádiu tvorby ovocia zabrániť kontaktu medzi ovocím a pôdou. Ak k tomu dôjde, je prerušená cirkulácia vzduchu a plody začnú hniť.

Uvažuje sa o jednej z bežných odrôd kolektívny farmár melónu... Pestuje sa niekoľkými spôsobmi:

 • Na otvorenom priestranstve.
 • V skleníkoch.
 • V skleníkových podmienkach.

Vzhľadom na to, že hmotnosť plodu nepresahuje 2 kg, je odroda veľmi vhodná na pestovanie pomocou vertikálnej metódy, ktorá zabraňuje hnilobe plodiny.

Pravidelné oplodnenie pomôže predchádzať škodcom a chorobám.

druhá metóda

Čo melón nepáči?

Pestujte melóny odporúčané po preštudovaní informácií o tom, čo sa kultúre nepáči a od ktorej začína odumierať.

Aká kultúra nemá rada:

 • Zatuchnutý a vlhký vzduch. Tento problém sa často stretáva pri pestovaní plodín v skleníku. Aby sa tomu zabránilo, skleník je pravidelne vetraný. Hlavnou vecou nie je umožniť, aby sa do skleníka vrhol prievan alebo studený vietor.
 • Na zavlažovanie používajte studenú vodu. Studená voda negatívne ovplyvňuje každú rastlinu. Z tohto dôvodu sa vyvíjajú plesňové choroby a koreňový systém začína hniť.
 • Neodporúča sa pestovať rastlinu na kyslých a mierne kyslých pôdach. Takáto pôda zabraňuje cirkulácii vzduchu v zemi a negatívne ovplyvňuje rast koreňového systému.
 • Aplikácia koncentrovaných hnojív na zem. To platí najmä pre čerstvý hnoj. To môže spáliť podzemok.

Choroby a škodcovia melónov spôsobiť vážne poškodenie výnosov. Zvyšok kultúry je nenáročný a nepotrebuje špeciálne podmienky pre pestovanie.

vlhký vzduch

Hodnota zovretia pre výnos

Tvorba melónu pri pestovaní sadeníc na otvorenom poli je dôležitá pre ďalší výnos. Hlavnú úlohu tu zohráva zovretie rastových bodov kríka. Neodporúča sa preskočiť túto poľnohospodársku techniku. Hlavné výhonky zostanú a zvyšok je odrezaný. Pri hlavnom výhonku je miesto rastu stlačené, a preto sa vytvárajú bočné výhonky.

Vznikajú vaječníky a neskôr plody. Po takomto postupe nejdú všetky výživné látky do listov a stoniek, ale priamo do ovocia a dozrievajú o týždeň skôr. Melóny sú omnoho väčšie a sladšie. Hlavná vec je, že po zovretí vznikne niekoľko postranných výhonkov. Ak neodrežete vrchnú časť hlavnej stonky, nemusí sa na takýchto rastlinách vôbec vytvárať ovocie.

otvorené priestranstvo

Štípanie sadeníc

Správne prerezávanie melónu sa vykonáva, keď sú výhonky stále veľmi malé. Tvorba melónov, vrátane melónov, sa začína vtedy, keď sa na sadenice vytvorí 4–5 pravých listov. Po tomto postupe hlavný výhonok rastie v pazuchách hlavného listu a bočné výhonky rastú v pazuchách dolných listov, na ktorých sa tvorí väčšina vaječníkov. Ďalšia tvorba rastlín závisí od toho, ktorý spôsob pestovania poľnohospodárskej plodiny bol zvolený.

hlavný útek

Zvieranie pri vertikálnom pestovaní melónov v skleníku

Nie je ťažké štiepať melón, keď sa pestuje vertikálne, ak dodržujete množstvo potrebných podmienok. Pri pestovaní v skleníkových podmienkach s vertikálnym pestovaním sa bočné výhonky tradične odrežú a hlavný kmeň zostane. Druhé prerezávanie sa uskutoční, keď hlavný stonok dosiahne vrchol rámu (asi 2 metre).

Pri vertikálnom pestovaní sa bočné výhonky pritlačia na 4–5 listov. Ak na bočných výhonkoch nie sú žiadne vaječníky, odstránia sa. Aj keď existuje niekoľko vaječníkov, stonky sú stále odrezané.

vertikálne pestovanie

Pri pestovaní plodín vertikálnou metódou sa stonky viažu na mreže a plody sa ukladajú do sietí. Sieť by mala byť pevná, aby sa nerozbila pod hmotnosťou ovocia a neprišla do styku so zemou.

Pri pestovaní v skleníkových podmienkach je problém s opelením. Aby sa tomu zabránilo, úle s včelami sa umiestňujú do skleníkov alebo kvetenstvo sa manuálne opeľuje. Nedostatok opelenia na výnose bude mať negatívny vplyv ako nedostatok štípania.

umiestnené v sieťach

Zvieranie pri vodorovnom pestovaní melónu v nátierke

V otvorenom poli má tvorba melónovej kríky s horizontálnym pestovaním svoje vlastné charakteristiky. Táto metóda je výhodná v otvorenom poli, pretože jej použitie v skleníku je iracionálne z dôvodu požadovanej oblasti a výskytu chorôb.

Pri pestovaní plodiny v pomere troch výhonkov, ktoré vyrastú po prvej štiepke, zostanú iba dve z najsilnejších. Musíte ich zovrieť po vytvorení 4-6 listov.

horizontálne pestovanie

Tretie zovretie sa vykonáva takto:

 • Všetky slabé a neplodiace výhonky sú odrezané.
 • Na 3-4 s štipkou listov z ovocných rias s vaječníkmi.
 • Miesto ťažby je namazané suchou zmesou uhlia, vápna a síry.

Pri horizontálnom pestovaní melónov je dôležité monitorovať stav rias. Musia byť vedené tak, aby nezakrývali uličky.

biče so šnúrkami

Šklbanie skorých a neskorých odrôd

Schéma tvorby melónových kríkov na otvorenom poli závisí od odrody plodiny a obdobia dozrievania ovocia. Tvorba skorých odrôd môže pozostávať iba zo zovretia centrálneho biča a kontroly počtu rastúcich vaječníkov. Dôvodom je skutočnosť, že plody dozrievajú rýchlejšie a rastliny potrebujú menej živín.

Na jednej kríkovej melóne by mali zostať najmenej 2 riasy.

zakryl uličky

Tvorba neskorých odrôd je takáto:

 • Prvé zovretie sa uskutoční v štádiu sadenia. Vyrába sa po 4 až 5 rokoch tohto listu.
 • Druhé zovretie sa uskutoční po vytvorení siedmeho listu. Rastlina je mladá a dobre zavedená v zemi. Stonky pritlačte na siedmy list, odstráňte nadbytočné kvetenstvo z dutín, na každom riase nechajte 3 vaječníky.

Táto schéma vám umožní správne formovať rastlinu a získať bohatú úrodu.

mladých rastlín

Ďalšia tvorba kríkov

Pestovanie melónov nie je ťažké, hlavnou vecou je vynaložiť úsilie. Postrek sa vykonáva pravidelne, aby sa zabránilo šíreniu hmyzu.

Ak je kultúra pestovaná vertikálne, je potrebné urobiť silné mreže tak, aby sa nerozbili pod váhou ovocia.

postrek

Krádež je neoddeliteľnou súčasťou ďalšej formácie. Tvorba kultúry sa uskutočňuje až do vzniku ovocia. Aby boli melóny veľké, pravidelne sa odstraňujú bočné výhonky a kvetenstvo, čo umožňuje dozretie už vytvoreného ovocia. Zvyčajne sa jedná o 3-4 melóny. Čím menej ovocia zostane na každom riase, tým väčšie budú. Nové vaječníky a výhonky čerpajú živiny, ale to nemá pozitívny vplyv na produktivitu, preto sa musia okamžite odstrániť.

Záhradníci robia vážne chyby pri štípaní melónu

Zaseknutie melónu nie je najjednoduchší postup, ako by sa mohol zdať na prvý pohľad. Záhradníci pomerne často robia chyby, ktoré ďalej negatívne ovplyvňujú výnosy.

robiť chyby

 • Najčastejšou chybou je štípanie melónu ako melón. Na prvý pohľad sa zdá, že rastliny sú takmer rovnaké a formácia bude podobná, ale v skutočnosti to tak nie je. Na melóne sa na rozdiel od melónu vytvárajú výhonky na hlavnom výhonku. Melón má iba boky. Preto ak odstránite všetky bočné výhonky, existuje riziko, že zostanú bez plodiny.
 • Štipnite iba výhonky druhého poriadku. Táto chyba je spôsobená skutočnosťou, že štipnutie iba výhonkov druhého rádu, všetky živiny idú do listov a do hlavnej stonky. To zasa zabraňuje tvorbe kvetenstvo a vaječníkov.
 • Pestovateľské podmienky zahŕňajú riedenie výsadby. Ak sú výsadby veľmi zhrubnuté a nie je dostatok priestoru na normálny rast melónov, nepomôže to, že by stonky stonali.

Bez týchto chýb bude možné na jeseň získať bohatú úrodu melónov.

tvorba kvetenstvo

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica