Tvorba, pestovanie, pestovanie a starostlivosť o melóny v skleníku

V severných oblastiach Ruska je jediný spôsob, ako si vychutnať chuť zrelého, samostatne pestovaného melónu, zasadiť ho do skleníkovej štruktúry. Pred vysadením vopred pestovaných sadeníc do skleníka musíte vedieť, ako to urobiť správne. V opačnom prípade, ak sa melón nesprávne pestuje v skleníku, nebude produkovať šťavnaté, zrelé plody a môže dokonca zomrieť. Dôvodom je skutočnosť, že takáto rastlinná kultúra je termofilná a vyžaduje si dobré osvetlenie a vetranie. Vyznačuje sa predĺženým vegetačným obdobím, chladovou neznášanlivosťou. Môžete zvládnuť všetky rozmarné vlastnosti melónu vytvorením vhodných podmienok v skleníku.

Pravidlá vykládky

Pestovanie melónov v polykarbonátovom skleníku má niekoľko funkcií. Ak chcete získať bohatú úrodu, pred výsadbou musí letný obyvateľ určiť plán starostlivosti o túto plodinu, vytvoriť plán včasného výsadby sadeníc, jeho transplantáciu a zabezpečiť optimálne podmienky pre rast rastlín.

pestovanie a starostlivosť

Prvým krokom je výber miesta vhodného na výsadbu. V takom prípade by ste mali skleník odmietnuť, pretože jeho rozmery sú príliš malé. Výška skleníka musí byť najmenej dva metre. Dôvodom je skutočnosť, že melóny sa postupne začínajú krútiť pozdĺž mreží av dolných štruktúrach nebude voľný priestor pre úplnú tvorbu ovocia.

Ak dni v regióne nie sú dostatočne jasné, skleník by mal byť vybavený špeciálnymi lampami. Pretože melón uprednostňuje rast v teple, je potrebné vybaviť skleník zariadeniami, ktoré udržiavajú optimálnu teplotu pre jeho rast. Skleník by mal byť dobre vetraný, pretože melón sa nevyvíja pri vysokej vlhkosti. Zároveň by sa nemalo povoliť prievan.

je potrebné si vybrať

Ďalej musíte vytvoriť postele. Toto sa vykonáva s prihliadnutím na nasledujúce pokyny:

 1. Odstráni sa 20 centimetrov povrchovej vrstvy pôdy.
 2. Do výsledného vybrania sa umiestnia vetvičky, štrk a expandovaná hlina.
 3. Na položenú drenáž sa položí seno. Túto súčasť je možné nahradiť aj kosenou trávou.
 4. Potom je všetko posypané humusom.
 5. Hnojivo je pokryté spadnutými listami, pilinami.
 6. Vytvorená vrstva je pokrytá pôdou, do ktorej sa pridáva vápno a minerálne hnojivá. Tieto zložky by sa mali pridávať, iba ak je pôda ťažká a kyslá.
 7. Dokončite prácu na posteli zalievaním teplou vodou a zakrytím tmavou hmotou, aby sa pôda mohla rýchlo zahriať.

Pomocou týchto pokynov môžete vytvoriť teplé a výživné prostredie, v ktorom bude rastlina pohodlne rásť.

tvoria postele

Meloun sa môže pestovať v skleníku iba sadbou. Ak chcete získať silnú, odolnú rastlinu, musíte pri pestovaní sadeníc postupovať podľa niekoľkých pravidiel:

 1. Výsev semien sa vyžaduje v kvetináčoch vyrobených z rašeliny s priemerom 14 centimetrov. Keďže sa melón nepáči presádzaniu, táto metóda zabráni poškodeniu sadeníc.
 2. Výsev plodiny by sa mal vykonávať iba vtedy, keď sú stanovené optimálne ukazovatele teploty: počas dňa 23 stupňov s odchýlkou ​​v oboch smeroch o 3 jednotky av noci 18 stupňov.
 3. Pred výsadbou by mal byť materiál stvrdnutý znížením nočnej teploty na 16 stupňov.
 4. Sadenice sa najlepšie umiestnia na južné okná. Ak je počasie zamračené, na okenný parapet by ste mali nainštalovať fytolampy. Rovnaké zariadenie by sa malo nainštalovať, ak je doba denného svetla kratšia ako 12 hodín.
 5. Zalievanie sadeníc je potrebné teplou usadenou vodou. Polievanie sa organizuje až po vyschnutí ornice.

Na ochranu klíčkov pred nadmernou vlhkosťou je lepšie na pestovanie používať pôdu s prídavkom piesku.

zasiať semená

Skleníkové vykládky

Koncom mája sa melóny pestujú v skleníkovej štruktúre vyrobenej z polykarbonátových dosiek. Je však potrebné vziať do úvahy zvláštnosti počasia v tejto sezóne.

Je tiež potrebné venovať osobitnú pozornosť výberu odrody melónov. Pre pestovanie v skleníkoch budú najlepšou možnosťou nasledujúce odrody:

 • Kolektívny poľnohospodár.
 • Galia.
 • Canaria.
 • Rozšírená.
 • Sharen.

Tieto odrody sa vyznačujú sladkou chuťou, zníženou dobou zrenia, odolnosťou voči extrémnym teplotám a dobrou úrodou.

skleníkové pristátie

Ak sa výsadba plánuje v drsnom podnebí, je lepšie uprednostniť skoré odrody:

 • Zlatá.
 • Sibírske predčasné zrenie.
 • Gribovskaya.
 • Tobolin.
 • Zolotinka.

Pred výsadbou sadeníc je potrebné pripraviť pôdu, zahriať ju. Otvory sú vyrobené podľa schémy 40x40 alebo 45x45. Humus alebo kompost sa naleje na spodok otvorov. Na tento účel by malo byť 0,5 - 1 kg hnojiva. Môžete ho nahradiť 15 gramami minerálnych hnojív. Potom sa naleje 20 milimetrov pôdy, zalieva sa slabým roztokom manganistanu draselného.

Sibírske predčasné zrenie

Vysadené sadenice by mali byť staré medzi 30 a 35 dňami. Do otvorov sa vysadí 2 až 4 sadenice. Sadenice musíte transplantovať priamo do rašelinových kvetináčov. Rastliny sú vykopané, napojené teplou usadenou vodou, posypané mulčom z kalcinovaného piesku.

Sadenice musíte vysadiť tak, aby vyčnievali 3 cm nad záhradným lôžkom.

Na urýchlenie adaptácie sadeníc by sa malo na záhradnom lôžku vytvoriť filmový poťah. Pripája sa k oblúkom a kolíkom. Keď sa rastlina začne aktívne vyvíjať, film by sa mal odstrániť. Dodržiavanie pravidiel ovplyvňuje aj kvalitu plodiny. tvorba melónu v skleníku... Keď sa objaví piaty list, musí byť rastlina zaseknutá, čím sa eliminuje rastový bod na vytváranie náhodných rias. Najslabší z nich sú odrezaní.

sú vysadené diery

Mulčovanie pôdy

Poskytovanie náležitej starostlivosti o melóny v polykarbonátovom skleníku sa tiež dotýka potreby kompostu. Pôda by mala byť zakrytá mulčovaním ihneď po výsadbe. Na tento účel sa odporúča použiť kamenný mulč chrániaci výsadbu kameňmi. Fľaše naplnené vodou a vyrobené z tmavého skla by sa tiež mali umiestňovať blízko rastlín. Fľaše sú naskladané na trojuholník obklopujúci každú rastlinu.

Takýto povlak je potrebný, aby sa voda naliata do fliaš zahrievala pod vplyvom slnečného tepla a chránila klíčky pred chladom. Ak sa tak nestane, ovocie sa nebude formovať správne, pretože rastlina bude oslabená.

mulčovanie pôdy

Viazanie a štípanie

Štvrtý deň po výsadbe sa melón viaže na polykarbonátové skleníkové mreže. Kríky sú zviazané šachovnicovým vzorom. Povraz je uviazaný okolo prvého listu, zaistený posuvným uzlom na drôte.Keď rastlina rastie, bič sa krúti okolo povrazu zľava doprava.

Skleníkové melóny by sa mali formovať do 2 wattového plotu upevneného na mreží. Zvyšok melónov musí byť zovretý. Zvieranie bočných stoniek melónu v skleníku sa vykonáva po vytvorení 4 listov a hlavnej riasy - keď dosiahne úroveň drôtu.

po pristátí

Ak chcete dosiahnuť bohatú úrodu, na jednej riase maloplodých odrôd sa nezostáva viac ako 6 vaječníkov a v prípade veľkoplodých odrôd nie viac ako 2. Všetky tvarované plody sa odporúča ponoriť do nylonovej sieťoviny a umelo sa upevniť na mrežách, pretože sa môžu odtrhnúť podľa vlastnej hmotnosti. Ak je melón na zemi, preložte preglejku, ktorá chráni plodinu pred hnilobou.

Pravidlá zavlažovania melónov

Melón je rastlinná plodina, ktorá dobre znáša sucho, nadmerné zalievanie sa ukáže byť škodlivé. Preto pri pestovaní v skleníku musíte dodržiavať pravidlá pre zavlažovanie melónov:

nadmerné zalievanie

 • používajte iba teplú vodu, jej teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 33 - 35 stupňov;
 • s aktívnou fázou tvorby ovocia sa zalievanie zvyšuje, keď kultúra potrebuje zvýšenú výživu;
 • pri zalievaní by sa voda nemala dostať na listy, stonky, oblasť koreňového goliera, inak sa vytvorí koreňová hniloba;
 • počas tvorby kvetov, dozrievania ovocia je potrebné znížiť vlhkosť v skleníku, čím sa zabezpečí pravidelná ventilácia.

Pri pestovaní melónov v skleníku je potrebné zabezpečiť, aby sa na stenách nevytvorila kondenzácia, pretože to nepriaznivo ovplyvní výsadbu.

Použitie hnojív

Pestovanie južného ovocia v skleníku si vyžaduje hnojenie pôdy. Malo by sa to urobiť s prihliadnutím na niekoľko nuancií:

použitie hnojív

 1. Počas obdobia tvorby ovocia sa vyžaduje každé 2 týždne zložité hnojivá. Najlepším riešením je hnojivo Kemir. Odporúča sa tiež pridať zmesi vyrobené zo síranu draselného alebo z popola. Takéto kŕmenie pomôže zabezpečiť, aby melón potreboval zvýšené množstvo draslíkovej výživy. Ak máte otázku, prečo vaječníky melónu rastúceho v skleníku zožltnú, musíte venovať pozornosť množstvu draslíka v pôde.
 2. Frekvencia hnojenia rastliny sa musí zvýšiť, keď sa jej plody začnú liať. V tomto okamihu by mala byť pôda oplodnená raz za 7 dní. Na spracovanie sú vhodné zirkón, epín a humináty. Tieto látky sú vynikajúcimi stimulátormi rastu, ich použitie by sa preto malo striedať.

Vďaka používaniu týchto hnojív je rastlina silná, a preto sú počas pestovania menej postihnutí škodcami a chorobami.

komplexné hnojivá

Ručné opelenie a tvorba melónov

Pri pestovaní v skleníku sa melón ručne opeľuje. Na tento účel je potrebné postrekovať stimulátormi tvorby ovocia, napríklad: Bud, Ovary. Peľ sa aktívne vytvára pod vplyvom týchto látok.

Po postreku je samčia kvetina zapustená v samičej. Ďalej sa uskutoční niekoľko ľahkých rotačných manipulácií. V takom prípade sa kvety nesmú poškodiť. Peľ môžete tiež aplikovať na ženský kvet pomocou kefy. Znečistenie by sa malo uskutočniť skoro ráno.

Ak chcete získať bohatú úrodu, mali by ste opeľovať nielen kvety, ale aj vytvárať melón v skleníku. Toto by sa malo vykonať podľa vyššie uvedených pokynov.

ručne

Zber úrodnej úrody

S náležitou starostlivosťou melón dozrie začiatkom augusta... Zrelé ovocie môžete identifikovať podľa jeho vzhľadu. V oblasti chvosta sa tvoria trhliny, z ovocia samotného vychádza sladká aróma. Ak ovocie po stlačení pramení v rukách, môže sa už konzumovať. Ak plánujete prepravu melónovej plodiny, musíte pripraviť boxy a voskový papier. Každé ovocie je zabalené v papieri, aby sa zabránilo hnilobe.

Ak dozrievanie ovocia neskončí v auguste, melón sa môže zbierať až do októbra. Zrelé melóny sa ľahko oddeľujú od stopky, ak pestujú v limbu, často padajú samy od seba. Takéto ovocie by sa malo zbierať okamžite, aby sa vylúčilo riziko poškodenia plodiny. Ovocie skladujte na chladnom a tmavom mieste. Ponechanie zrelých melónov na slnku je zakázané, pretože to vedie k ich zhoršeniu.

náležitá starostlivosť

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica