Pravidlá pestovania a starostlivosti o melóny na otvorenom poli pre dobrú úrodu

Aby pestovanie melónu bolo ľahké a plodné, musíte poznať niektoré tajomstvá. Ak zvolíte správnu odrodu, medové plody sa môžu úspešne pestovať nielen v skleníku, ale aj na otvorených plochách.

Kedy zasadiť?

Melón je teplomilná plodina milujúca svetlo, preto ju musíte pestovať na otvorenom priestranstve iba vtedy, keď je preukázané teplé počasie. Počas dňa by teplota vzduchu nemala byť nižšia ako +15 stupňov av noci nie nižšia ako +7 stupňov.

rastúce pravidlá

Pri rozhodovaní o tom, kedy pestovať melóny, sa musíte prispôsobiť podnebiu. Priaznivé počasie niekedy môže byť stanovené už v apríli a niekedy až do polovice mája. Ak po výsadbe teplota vzduchu prudko poklesne, potom je lepšie zakryť posteľou fóliu a dodatočne zahriať papier, listy, konáre.

Vysadené sadenice melónov by mali byť okolo 25 dní. Najpriaznivejšie dni na výsadbu semien sadeníc do prostredného pruhu sú prvé májové dni. V takom prípade sa presun uskutoční začiatkom júna, keď je už počasie presne stanovené. Ak máte v úmysle vysadiť mladé sadenice vo skleníku, osivo si môžete vysiať koncom apríla.

kultúra milujúca svetlo

Ak plánujete na mieste ihneď zasadiť melón so semenami, musíte počkať, kým sa pôda dobre zahreje, najneskôr však v polovici júna. Ak vynecháte termín, plody melónu nebudú schopné dozrieť včas.

V strednom Rusku bude možné pestovať melón iba odrôd s nízkym dozrievaním. Nemali by ste si vyberať odrody s veľkým ovocím, tento výsledok sa dá dosiahnuť iba v južných oblastiach. Pri výbere odrody je dôležité venovať pozornosť dobe dozrievania melónu. Od klíčenia po zber by nemalo uplynúť viac ako 75 dní. Hlavná vec je, že formované vaječníky rastú a rýchlo sa vyvíjajú.

mal zasadiť

Na pestovanie melónov na otvorenom poli sú vhodné napríklad odrody, ako napríklad ružové šampanské, Charleston pri Moskve, Indické leto, Popoluška, Kapitoshka.

umiestnenia

Ak chcete pestovať melóny, musíte si na mieste zvoliť teplé miesto, na ktoré slnečné svetlo celý deň padne bez prekážok. Zároveň však musí byť miesto chránené pred vetrom. Je lepšie, ak je záhradné lôžko na severnej strane chránené stromami a kríkmi a na južnej strane je otvorený priestor.

teplé miesto

Aby sa zabránilo šíreniu hniloby a hubovej infekcie, musí byť miesto, kde rastie melón, suché. Najlepšie je pestovať na kopci, kde sa voda po daždi a zalievaní nemôže hromadiť. Pôda by mala byť ľahká, neutrálna a bez kyslosti.

Najlepším miestom na pestovanie melónov bude pestovanie cibule, kapusty, repy, repy, fazule.V okolí môžete pestovať kukuricu. Neodporúča sa pestovať uhorky a tekvicu v okolí.

šírenie hniloby

Spracovanie pristávacej plochy

Musíte sa pripraviť vopred na pestovanie melónov vonku. Vybraný pozemok sa pripravuje na jeseň. Z buriny sa odstráni záhradné lôžko, zvyšky vegetácie sa odstránia. Potom hlboko vykopávajú a aplikujú organické hnojivá (napríklad zhnitý hnoj alebo humus). Meloun sa darí vo voľnej pôde. Preto, ak je pôda hlinitá, odporúča sa pridať riečny piesok.

Na jar sa hlboko vykopáva aj pôda na siatie melónov v otvorenom poli (20–22 cm). Zároveň sa odporúča pridať draslík, fosfor a dusík.

pristávacia plocha

Príprava osiva na siatie

Aby starostlivosť o melóny na otvorenom poli v krajine nepriniesla problémy, musíte semená pripraviť na výsadbu.

Medzi semenami sa vyberajú iba veľké, husté semená, výhodne dvojročná plodina. Môžete použiť soľný roztok, do ktorého sa nalejú semená. Zlé a prázdne zrná by sa mali vznášať na hladine vody. Zvyšné semená, ktoré sa dostali na dno, sa premyjú vodou.

semená na siatie

Semená pripravené na výsadbu sa musia dezinfikovať v slabom roztoku manganistanu draselného. Na zvýšenie klíčivosti sa semená umiestnia do roztoku, ktorý stimuluje rast a vývoj. Vhodná je kompozícia na báze kyseliny boritej a síranu zinočnatého.

Semená musia byť stvrdnuté, aby sa zabránilo tomu, že zmeny teploty vzduchu spôsobia smrť plodiny melónu. Na tento účel sa sadivový materiál na chvíľu ponorí do horúcej vody (teplota je asi 35 stupňov), potom sa nechá deň ležať pri teplote miestnosti. Posledným krokom je presun semien na 15 až 17 hodín do chladničky (pokiaľ možno na dvere, kde je teplota vzduchu blízka 0).

pripravené na výsadbu

Pestovanie sadeníc

Melón je teplomilná rastlina, ale nepáči sa presádzať a koreňový systém je ťažké zakoreniť na novom mieste. Malo by sa pamätať na to, že pri výsadbe semien by sa teplota pôdy mala zahriať najmenej na +12 stupňov. Preto je lepšie pestovať sadenice melónu vopred doma.

Koreňový systém melónu netoleruje dobre zber a opätovnú výsadbu, takže je lepšie ho okamžite vysiať do samostatných nádob. Dobré možnosti sú rašelinové tablety alebo kvetináče.

pestovanie sadeníc

Sadenice sa musia zmiešať z humusu, rašeliny, piesku a obyčajnej záhradnej pôdy. Všetky komponenty sú brané v rovnakých častiach. Je tiež užitočné pridať drevný popol. Pripravená pôda sa zalieva teplou vodou, aplikuje sa komplexné hnojivo a semená sa vysadia.

Stačí do každej nádoby zasadiť dve semená. Vytvorte prehĺbenie rovné 2 cm Po 5 dňoch pri teplote vzduchu +25 sa objavia prvé výhonky. Ako rastú, je vybraný silný klíčok a druhý je odrezaný.

mix z humusu

Optimálna teplota do objavenia výhonkov je +15 stupňov v noci a +20 vo dne. Je potrebné ho zalievať teplou vodou, pretože horná vrstva pôdy vyschne, nie je potrebné umožniť zamrznutie. Týždeň po výskyte sadeníc sa aplikuje minerálne hnojivo ao týždeň neskôr organické zložky. Je vhodný roztok močoviny, v ktorom je veľa dusíka potrebného pre rast.

Týždeň pred zamýšľanou transplantáciou sadeníc na trvalé miesto sa stvrdne. Aby ste to dosiahli, musíte zobrať sadenice na balkón alebo lodžiu. Presádzanie sa začína 25 dní po zasiatí semien. Ak sa pestovanie sadeníc uskutočňuje na ďalšiu transplantáciu do záhrady, siatie sa začína začiatkom mája.

transplantované sadenice

Prenášanie sadeníc na otvorené priestranstvo

Kedy začnete vysádzať mladé sadenice melónov na otvorenom priestranstve? Za mesiac, keď sa objavia prvé výhonky, by sa malo rozvinúť asi 5 listov. V tomto okamihu sa transplantácia začína.

Na sadenie rastlín do zeme musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

presun sadeníc

 • Vykopte priekopu 30 cm hlboký a 47 cm široký.Kompost a hnoj by sa mali distribuovať na spodok, ktorý chráni korene pred náhlym za studena. Na povrch sa naleje malá vrstva zeme.
 • Potom sa diery vykopali 50 cm hlboko a vyliali sa teplou vodou.
 • Až potom začnú vysádzať mladé výhonky, ktoré sa odstránia z nádoby spolu s hlinenou zrazeninou. Sadenice by mali vyčnievať mierne nad povrch zeme, nemusí byť príliš zahrabaný.
 • Potom začnú vyplňovať diery suchou zeminou, aby sa nevytvorila suchá kôra.
 • V noci sa odporúča zakryť postele filmom alebo inou ochrannou štruktúrou.

Aby sa nepoškodili korene, je lepšie zasadiť sadenice do rašelinových kvetináčov. Následne sa na záhradnom pozemku prehlbujú spolu so sadbou do pôdy. Ako rastie rastlina, črepina sa rozpadá a súčasne obohacuje pôdu o prvky.

kopanie priekopy

Hilling, uvoľnenie

Melóny sa musia náležite ošetrovať. Aby kyslík a výživné látky rýchlo prenikli do koreňového systému, musí sa uvoľniť včas. Zistilo sa, že melón po tomto postupe dobre rastie. Uvoľnenie sa vykonáva súčasne s burinou.

Uvoľnenie sa vykonáva opatrne, bez poškodenia koreňov, listov a stoniek melónu. Prvé uvoľnenie sa uskutoční tri týždne po výsadbe do pôdy, prehĺbenie záhradného náradia o 8 až 10 cm V budúcnosti sa postup neuskutočňuje príliš hlboko (hĺbka uvoľnenia nie je väčšia ako 7 cm).

postarať sa o

Po objavení sa prvých postranných výhonkov sa uskutoční hojenie a na každú stonku rastliny sa vyberie kus zeminy. Ak sa listy rastliny začnú zatvárať, všetky postupy sa zastavia.

štiepanie

Ak chcete pestovať melón vonku a získať dobrú úrodu, je dôležité tvarovať stonku. Ako správne vytvoriť melón? Odrody melónov a hybridy melónov by sa mali tvoriť rôznymi spôsobmi.

bočné výhonky

V odrodovom melóne zovrite strednú stonku na 5 alebo 6 listov. Výsledkom je aktivácia rastu postranných výhonkov, na nich sa vyvíja samičie kvety.

U hybridov sa na centrálnom kmeni vytvárajú samičie kvety, takže je potrebné zovrieť bočné riasy už nad 2 alebo 3 listami. Ak sa tak nestane, vytvorí sa mnoho postranných vetiev a všetky sily sa budú venovať ich rozvoju, a nie rastu ovocia.

Po objavení sa vaječníkov sa odporúča odstrániť všetky kvety. Na jednej rastline by nemali byť ponechané viac ako 4 vaječníky s malou vzdialenosťou od seba. Štipnutie sa má vykonávať každé dva týždne.

odstráňte všetky kvety

Aby sa predišlo stresu rastlín, musí letný obyvateľ podporovať, na ktorom sú položené plody. Ak sú melóny na zemi, pod nimi by sa mala umiestniť preglejka.

Zavlažovací režim

Je nevyhnutné zorganizovať správny režim zavlažovania. V prípade nedostatku vlhkosti sa bude rastlina vyvíjať zle, kvitne a vytvorí vaječníky. Ak je veľa vlhkosti, zvyšuje sa riziko hniloby a chuť ovocnej drene sa tiež znižuje.

zavlažovací režim

Zalievanie postelí je potrebné podľa potreby, je dôležité sledovať úroveň pôdnej vlhkosti. Koreňový systém melónu je silný a siaha až do hĺbky jedného metra, takže nemusíte príliš často zalievať rastlinu. Procedúra sa vykonáva večer, keď je Zem dostatočne zahriata slnečným žiarením.

Ako zavlažovať zem okolo melónu na otvorenom poli? Pred vytvorením vaječníkov by malo byť zalievanie mierne, stačí jedenkrát týždenne. Potrebujete vodu s teplou, usadenou vodou. Počas zavlažovania musíte zabezpečiť, aby kvapky vlhkosti neklesli na zelenú časť rastliny. Meloun nemá rád sypanie, preto je lepšie ho zalievať do otvorov alebo do usporiadaných drážok.

vyvíjať sa zle

Vrchný dresing

Melón potrebuje viac organických prvkov ako minerálne hnojivá. Ak je pôda úrodná a na jeseň sa zaviedla organická hmota, je celkom možné obísť sa bez minerálneho hnojenia. Plody nebudú veľké, ale dužina bude sladká.

Prvé kŕmenie sa odporúča vykonať dva týždne po výsadbe na otvorenom priestranstve. Melóny môžete zalievať mulleinovými alebo vtáčími trusmi. Takéto kŕmenie sa môže uskutočňovať každých 10 dní.

minerálne hnojivá

Ak je pôda chudobná, potom týždeň po výsadbe môžete postele zaliať roztokom dusičnanu amónneho. 30 g zložky sa rozpustí v vedre s vodou. Po ďalšom týždni sa liečba opakuje znova. Melóny milujú kŕmenie listami. Roztok je rastlinou dobre absorbovaný listami.

Pestovanie melónov v určitom období ich vývoja musí byť kŕmené rôznymi zložkami.

K hnojeniu najčastejšie dochádza počas obdobia tvorby zelenej hmoty a vaječníkov. Počas dozrievania plodov sa kŕmenie nevykonáva, pretože to môže len poškodiť. Je dôležité zvoliť riešenie, ako nakŕmiť melón počas kvitnutia. V tejto dobe sa odporúča pridať do pôdy zlúčeniny fosforu a draslíka. Na prípravu roztoku budete musieť rozpustiť 30 g superfosfátu a 60 g síranu draselného v 10 litroch vody. Je tiež vhodný roztok na báze drevného popola (150 g popola sa rozpustí v vedre s vodou).

zalejte postele

Vrchný obväz sa vykonáva nevyhnutne po zalievaní alebo daždi. To umožní lepšiu distribúciu všetkých živín a nepoškodí koreňový systém. Kvapky roztoku by nemali padať na kmeň a spodné listy. Po kŕmení je užitočné uvoľniť sa.

Ochrana pred chorobami a škodcami

V prípade porušenia poľnohospodárskych postupov a pravidiel starostlivosti sa melóny často začínajú ochorieť hubovými chorobami a sú vystavené škodcom.

Ako pestovať melóny vonku, aby sa zabránilo infekcii alebo sa ich rýchlo zbavili?

ochrana pred chorobami

 • Septoria sa dá rozoznať podľa okrúhlych bielych škvŕn na listoch s tmavým stredom.
 • Mozaika uhoriek prejavuje sa ako zeleno-žlté škvrny na listoch. Listy sú zvlnené, deformované, suché a chradnúce.
 • Prášková pleseň sa vyznačuje výskytom bielych škvŕn na stonke a listoch rastliny. Listy menia farbu, stočia sa, vyschnú a spadnú.
 • Fusarium vädnutie vedie k spomaleniu rastu rastlín. Listy sú bledé so sivými škvrnami.
 • Peronosporóza ovplyvňuje listy rastlín v počiatočnom štádiu vývoja melónu. Na nich sa objavia žltozelené škvrny. Na zadnej strane listov sa tvorí sivofialový kvet.
 • Plesňové poškodenie koreňového goliera melónu Ascochitosis sa prejavuje bledými škvrnami na koreňoch, ktoré sa postupne zväčšujú a rozširujú do celej zelenej časti rastliny.
 • Antracitóza je na listoch rozpoznateľná hnedými alebo ružovými škvrnami. Postupne sa zväčšujú, vytvárajú sa diery, listy sa začínajú krútiť. Metla sa stáva tenšia a ľahko sa zlomí. Plody hnijú pred dozrievaním.

plesňové infekcie

Je možné predchádzať rozvoju chorôb vopred. Melóny by nemali byť zasadené ročne na rovnakom mieste, je nevyhnutné vykopávať hlboko do pôdy a odstraňovať zvyšky rastlín z lokality. Odporúča sa uvoľniť pôdu a zabrániť nadmernej vlhkosti v záhrade. Najlepším priateľom melónov je teplo slnka. Zabraňuje vývoju infekcií a dezinfikuje povrch rastliny.

V prípade problému môžete použiť lieky ako Topaz, Oxyhom, tekutý roztok Bordeaux. Vhodné sú aj ľudové liečivá. Môžete vytvoriť roztok zo síranu zinočnatého, močoviny a síranu meďnatého.

melónový krk

Častými škodcami melónových postelí sú: roztoče, drôty červy, kopčeky, vošky melónov, melón lietať... Ako preventívne opatrenie sa môžu postele liečiť liekmi, ako sú Rapira, Zenit, Fitoverm, Arrivo.

svetlé škvrny

sklizen

V regiónoch s nestabilnou teplou klímou nemôžu na jednom stonku dozrieť viac ako 4 plody. Koľko vaječníkov by malo zostať v čase dozrievania ovocia? Ak je v rastline veľa vaječníkov, zostanú iba tie, ktoré prešli rastom a dosiahli veľkosť väčšiu ako 6 cm.

Doba zrenia plodiny melónu závisí od vybranej odrody a môže byť 45 až 75 dní.Melón sa musí zbierať včas. Ak zbierate nezrelé ovocie, môžu po troch týždňoch hniť. V strednom pruhu začína sezóna zrelosti koncom júla a začiatkom augusta. Zbierajte iba úplne zrelé ovocie.

teplé podnebie

Zrelé melóny sa vyznačujú farbou deklarovanou pre odrodu v štádiu úplného dozrievania, úplnou sieťou vytvorenou na pokožke, ľahkým oddelením od biča a charakteristickou sladkou arómou. Niektoré odrody melónu netvoria sieť. Zrelosť sa preto posudzuje podľa jej bohatej medovo-žltej farby a sladkej arómy. Tieto melóny by sa mali jesť do jedného mesiaca.

Na uskladnenie sa melóny vyberú iba tie, ktorých pokožka je čiastočne pokrytá sieťou. Teplota vzduchu v zásobníku by mala byť okolo 0 stupňov. Na chladnom mieste je možné skladovať mierne nezrelé melóny až 6 mesiacov.

zrelé melóny

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica