Opis a pestovanie odrody Giant blackberry, rysy starostlivosti

Na základe niekoľkých recenzií záhradkárov a reklamy produktov Becker Bis LLC zverejnenej na oficiálnych webových stránkach má odroda obrovského černice veľa výhod, z ktorých hlavnou je bohatá úroda. Je alarmujúce, že uvedený opis a fotografia kríky bobúľ zodpovedajú odrode Black Bute.

Článok bol napísaný na základe informácií z fór a zo stránky spoločnosti dodávateľa.

Opis a charakteristika černíc

Opravené odrody ostružín chovaných v Amerike sa vyznačujú tŕňmi. Blackberry Gigant je jediná odroda, ktorá kombinuje repasovanie s neprítomnosťou tŕnia.

Vinič rastie až dva metre, takže výhonky potrebujú podporu. V krajinnom dizajne sa používa dekoratívnosť rozvetveného a flexibilného kríka, ktorý kvitne od prvých letných dní do septembra.

Biele kvety sú rovnako veľké ako ovocie (priemer 4 cm). Ak sa z kríkov veľkoplodých odrôd zbierajú bobule s hmotnosťou 10 g, potom sa na kríkoch odrody Gigant vyrastú bobule vážiace dvakrát toľko. Dĺžka modro-čiernych bobúľ, ktorá dozrieva v júli, dosahuje veľkosť dlane (6 cm), tvar je pretiahnutý, pyramidálny, na konci zaoblený. Buničina je šťavnatá, s charakteristickou arómou černice.

Ovocie majú vyváženú sladkokyslú chuť a zloženie vitamínov a minerálov, ktoré nie je horšie ako maliny. Denná potreba kyseliny askorbovej v tele pokrýva 10 ostružín odrody Gigant.

Plodenie, ktoré sa začína druhým rokom života kultúry, trvá od júla do septembra. Rastlina je vhodná na pestovanie v oblastiach s zimnými teplotami až do -30 ° C.

Ovocie je súčasťou stravy čerstvé, mrazené alebo sušené. Ženy v domácnosti používajú bobule pri varení, varia kompóty, zaváraniny, džemy, pridávajú sa do pečiva.

černice

Výhody a nevýhody

Medzi výhody odrody Gigant, záhradkári upozorňujú:

 • zber dvakrát ročne;
 • bohaté plodenie - až 30–35 kg bobúľ na rastlinu;
 • nenáročná starostlivosť;
 • odolnosť proti mrazu;
 • nedostatok tŕnia, uľahčujúci starostlivosť o plodiny;
 • odolnosť proti preprave, zachovanie pôvodného vzhľadu ovocia;
 • neskoré kvitnutie, ktoré zabraňuje smrti pukov v dôsledku opakujúcich sa mrazov;
 • dezertná chuť;
 • výhody pre telo;
 • univerzálnosť použitia;
 • veľké bobule.

Nevýhody kultúry zahŕňajú náročnosť zavlažovania.Na vývoj silných výhonkov, vaječníkov a tvorby šťavnatého ovocia je potrebná veľká vlhkosť, ktorú nemôžu korene kríky samy osebe poskytnúť.

odroda Giant

Špecifiká pestovania odrody "Giant"

Príprava pôdy pred výsadbou, výber miesta, sadenice, technológia výsadby sú pomerne jednoduché a podobné činnostiam, ktoré sa vykonávajú s inými odrodami černoplodých plodín.

Ako si vybrať sadenice

Odporúča sa zvoliť ročnú sadbu s rozvinutými koreňmi dlhými najmenej 10-15 cm s rastovou zónou. Blackberry Giant sa nakupuje na internete od jedného dodávateľa alebo od záhradníkov, ktorým sa podarilo šíriť kultúru.

Kvalitný výsadbový materiál by mal mať dva výhonky vysoké 40 - 50 cm so zelenými listami, neporušené bez deformácií, suché oblasti kôry.

Ak je výhonok pod kôrou zelený, výber bol urobený správne. Hnedá farba naznačuje, že kríky sú suché a musia sa zlikvidovať.

sadenice v kvetináčoch

Kedy je lepšie zasadiť

Odrody Blackberry Gigant s otvoreným koreňovým systémom sa vysádzajú v marci - apríli pred začiatkom toku miazgy. Rastliny zakúpené v kontajneri sa dobre na jeseň, mesiac pred mrazom.

Výber a príprava miesta pristátia

Nie sú vhodné na pestovanie ostružín, sú to močaristé oblasti, fúkané vetrom. Čím lepšie je slnečné svetlo, tým sladšie je ovocie, hoci sa kultúra dobre vyvíja a plod nesie čiastočne. Vhodným miestom je pozdĺž plotu na južnej strane záhradného pozemku.

Ostružiny odrody Gigant nie sú vysadené v mieste, kde sa predtým pestovali rastliny patriace do ružovej rodiny - maliny, jahody, ružové kríky.

pristávacie miesta

Kultúra nekladie špeciálne nároky na pôdu, ale netoleruje ťažké, nevyčerpané substráty. Najlepšie je oplodnené slabo kyslé hliny.

Výsadbná jama je pripravená vopred, nie menej ako mesiac vopred. Ak sa na jar plánuje výsadba, na jeseň sa vykopáva jama pre černice, hlboká pol metra a šírka 40 cm.

Horná úrodná vrstva sa skombinovala s polovicou vedra kompostu, 15 g draselnej soli a superfosfátu v množstve 30 g.

príprava pôdy

Ako správne zasadiť?

Ak sa ostružina vysadí pri plote alebo stene budovy, ustúpia od nich 1 meter. Medzi puzdrami je udržiavaná vzdialenosť najmenej dva metre. V prípade výberu miesta, ktoré nie je v blízkosti plotu, najskôr nainštalujte podporu vedľa výsadbovej jamy.

Hodinu pred výsadbou sa sadenice stimulujú na tvorbu koreňov prípravkom Kornevin umiestnením výhonku do roztoku produktu.

Algoritmus pre pestovanie odrôd ostružín Gigant:

 • v jame sú korene narovnané, eliminujúc záhyby, zlý smer;
 • zaspať rastlinu postupne, pravidelne sa trepať, aby sa zabránilo tvorbe dutín;
 • povrch je zhutnený;
 • urobte drážku blízko stonky, nalejte do nej vedro s vodou;
 • umiestnite mulč okolo sadenice.

Pri výsadbe je koreňový golier kultúry zakopaný do zeme nie viac ako 3 cm.

zasadiť sadenice

Ostružiny starostlivosti o Blackberry

Podľa záhradníkov nie je starostlivosť o obrovský Blackberry záťažou. Vykonávajú sa štandardné činnosti vrátane zavlažovania, hnojenia, podväzkových viníc. Pre úplný vývoj, normálne rodenie, je kultúra chránená pred chorobami a škodcami, zimnými mrazmi.

Režim napájania a pravidlá kŕmenia

Ak ostružina odrody Gigant nemá dostatok vlhkosti, kríky preliajú kvety, vaječníky alebo už vytvorené bobule. Rastliny prvého roku života potrebujú zavlažovanie.

Kultúra sa pravidelne polieva, aby sa zabezpečilo, že ornica nevyschne. Odporúča sa postrekovať nadzemné časti ostružiny s požiadavkou na zvlhčenie teplou usadenou vodou vo večerných hodinách v lete, s nedostatočným zrážaním.

Polievanie je pozastavené po jesennej úrode. Naposledy v sezóne zavlažujú kríky pred prístreškom na zimu.

zalievanie v záhrade

Každý štvrtý rok sa pri pestovaní ostružín zavádza do pôdy organická hmota.

Polievanie kompostu, vrátane humusu, rašeliny, dopĺňa pôdu živinami.Ak sa kríky nebudú mulčovať, potom sú ako alternatíva vhodné komplexné minerálne hnojivá (Ideal, Nitrofoska).

Na kvitnutie, tvorbu vaječníkov, sa používa zmes pozostávajúca z:

 • 2 lyžice. l. dusičnan amónny;
 • 1 polievková lyžica. l. síran draselný;
 • 100 g dusičnanu amónneho;
 • pol vedra humusu.

Je užitočné kŕmiť kultúru roztokom popola pripraveným zo skla popola a vedra s vodou.

vrecko z nitrofosska

Podväzkové púzdra

Krehkosť výhonkov z vetra alebo závažnosť plodiny, nerovnomerné osvetlenie slnečných lúčov núti záhradkárov priviazať kríky kríkov obrovských.

Odporúčaným a bezpečným materiálom na viazanie viniča je povraz vyrobený z nylonových nití alebo polyetylénu.

Empiricky sa vyvinulo niekoľko účinných metód podväzku:

 1. Ak sa pestuje jeden krík, stačí jediná podpora - pevne stojaci kovový stĺp.
 2. Keď sa viaže zväzok v strede puzdra, vchádza sa do neho kolík, vinice sa k sebe viažu a viažu sa k podpere.
 3. Podväzok ventilátora zahŕňa prehĺbenie kolíka medzi mladými kríkmi černíc a priviazanie extrémnych vetiev susedných kríkov.
 4. Pri mrežovej metóde sa skonštruuje konštrukcia pozostávajúca z pilierov vykopaných každé 3 metre s dvomi radmi drôtov priečne roztiahnutými (1 a 1,5 m od zeme).

Pri vykonávaní podujatia sa odporúča priviazať ostružiny tak, aby výhonky boli menej v kontakte s drôtom alebo povrazom z dôvodu rizika poškodenia kôry.

bobule kríky

Príprava černice na zimu

Dvojročná vegetačná sezóna gigantických odrôd čiernych plodov spočíva v prerezávaní ovocných vetiev aktuálneho roku po zbere, čo zvyšuje odolnosť proti mrazu. Okrem dvojročných sa vyrezávajú slabé výhonky poškodené chorobami a škodcami. Ročné úkryty sa skrátia o štvrtinu a ponechajú sa najmenej 1 cm nad horným púčikom.

Následné činnosti pri príprave na zimu zahŕňajú:

 • ako sa zbaviť zvyškov rastlín pod rastlinou;
 • nalievanie 30 litrov vody do každého puzdra na odolnosť koreňového systému proti mrazu;
 • mulčovacie kríky s pilinami, senom, rašelinou;
 • spracovanie pomocou síranu meďnatého.
 • uvoľnenie z povrazu viazaných viníc.

Ostružina je izolovaná po prvom mraze. Liana je zviazaná vo zväzkoch, opatrne sklonená, zaistená poloha sponkami. Medzi zemou a výhonkami by mala byť vrstva - dosky, strešná plsť, kartón, mulč. Z vyššie uvedeného je kultúra izolovaná krycím materiálom.

prístrešok na zimu

Ošetrenie rastlín proti chorobám a škodcom

Zo škodcov napadajú obrie černice:

 • vošiek malín a ostružín;
 • roztoče, maliny, ostružiny;
 • Weevil;
 • húsenice;
 • žlčník.

Na ochranu kultúry pred hmyzom na jeseň sa pôda rozleje roztokom Aktary, na jar sa kríky ošetria dvakrát Aktofitom, Fitofermom alebo Akorinom, až kým sa neobjavia listy. Efektívne striekanie ostružín horúcou vodou na púčiky na spanie, kríky kríkov filmom na 2 hodiny. Odporúča sa odstrániť spadnuté lístie, poškodené časti kultúry, odrezať výhonky na jeseň pod koreňom, bez toho, aby zostalo konope.

 mšica čierna

Z plesňových chorôb je kultúra ovplyvnená antracózou, hrdzou a špinením. Bojujú proti chorobám tým, že ošetrujú kríky prípravkami Fundazol, Topaz, Topsin M. Pomáha predchádzať infekciám a rozvoju spór, na jar preventívne striekajú tekutinou Bordeaux, sanitárne prerezávanie.

S nedostatkom alebo prebytkom mikroelementov sa v kultúre objavujú rôzne typy chlorózy, mení sa štruktúra listových doštičiek. Riešením problému je kŕmna dávka a včasné kŕmenie komplexnými minerálnymi hnojivami.

čierny weevil

Chovné metódy

Množenie osiva gigantných černíc nezaručuje zachovanie odrodových charakteristík. Plné plodenie sa vyskytuje až po 5 rokoch.

Kultúra sa častejšie chová vegetatívnym spôsobom, rýchlejšie a spoľahlivejšie:

 1. vrstvy

V auguste sa bočné ročné výhonky umiestňujú do drážok vykopaných vopred.Na obidvoch stranách sú vetvy upevnené vlásnikmi, posypané substrátom bez toho, aby sa dotýkali vrchu. Ďalej napojená, mulčovaná. Mladé rastliny sa vysadia na jar na stálom mieste.

vrstvenie

 1. vrcholy

Špička jednoročného výhonku černice 1,5 metra je ohnutá a zahrabaná do diery s hĺbkou 30 cm, zložená do prsteňa alebo polkrúžku. Po mesiaci sa vytvorí koreňový systém a objavia sa mladé výhonky. Pred prípravou na zimu je výhonok materskej rastliny prerušený a zanecháva 30 centimetrový segment. Plná kvalifikácia sadeníc je transplantovaná budúcu jar.

 1. výstrižky

Na jeseň sú odrezky orezané 40 cm dlhé, až do jari spadne do pôdy sadivový materiál. V apríli sa odrezky vysádzajú po jednom vo vzdialenosti 10 cm od seba, ťahajúc fóliu navrchu pripevnenú na kovových oblúkoch.

V skleníku sa rastliny vyvíjajú, až kým rastú na výhonkoch 3 listov. Kríky sa vyberú zo zeme a postupne sa vysádzajú do nádob na pestovanie.

pripravené rezne

Obrie ostružina sa v lete šíri zelenými odrezkami z vrcholov. Ďalší algoritmus pôsobenia je rovnaký ako v prípade odrezkov stoniek. Alebo na jeseň vezmú 15 centimetrovú časť výhonku s dvoma púčikmi, na jar dajú rezne do pohára a naplnia ju vodou, ktorá zakrýva jeden spací púčik. Po rozliatí z nej vyrastie výhonok s koreňmi, ktorý sa neskôr presadí do zeme.

 1. potomstvo

Na jar alebo na jeseň sa vyberajú silné prísavky do koreňov dlhé 10 až 15 cm, ktoré sa kopajú dovnútra, koreň sa oddelí odrezkom od materskej rastliny a okamžite sa presadí na pripravené miesto.

 1. Podľa rozdelenia

Táto metóda zahŕňa vykopanie kríkov ostružín na jeseň alebo na jar, rozdelenie koreňa na kúsky s 2 až 4 výhonkami.

Bush zdieľať

Zber a skladovanie plodín

Na vlastnú spotrebu sa obrie ostružiny zbierajú úplne zrelé. Zberá sa v niekoľkých fázach od júla do septembra v malých nádobách, ktoré pred spracovaním nevyžadujú radenie. Ak sa plánuje preprava, plody sa zbierajú trochu nezrelé.

Plody, ktoré nie sú premyté, sú umiestnené v nádobe v jednej vrstve, uchovávajú čerstvé v chladničke až štyri dni.

Chemické zloženie ovocia pripravené na spracovanie a šľahačkou drevenou lyžicou s cukrom zostáva nezmenené až tri týždne.

Ostružiny sa môžu skladovať zmrazené až jeden rok. Bobule sú sušené, vyrábajú sa domáce prípravky a likéry.

Blackberry Giant je odroda s ideálnymi vlastnosťami. Záhradníci sú priťahovaní fantastickým výnosom, obrovskou veľkosťou ovocia, zimnou odolnosťou, nenáročnosťou na pestovateľské podmienky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica