Opis a vlastnosti ostružín Brzezina, výsadba a starostlivosť o ne

Záhradníci stále pozorne sledujú Brzezinove ostružiny. Hybrid sa nedávno objavil na trhu. Čas ukáže, či sa formulár stane populárnym. Za niekoľko rokov, ktoré uplynuli od svojho vzniku v záhradách, ešte neboli potvrdené všetky vlastnosti deklarované výrobcom.

História pôvodu

Práce na vytvorení novej sľubnej odrody černice sa uskutočnili v meste Brzezna (Poľsko). Odtiaľ pochádza meno Brzezina. Autormi boli lekári Ústavu záhradníctva Agnieszka Orel, John Danek. Rodokmeň ostružín Brzezin začal s odrodami:

 • Darrow;
 • Čierny satén.

Obe formy sú plodné a dobre chutia. Záhradníci boli schopní získať nové odrody sadenice pomerne nedávno. V sezóne 2015 išli do predaja.

Vonkajšie charakteristiky

Potenciál brzezínového hybridu zatiaľ nebol odhalený. Bude musieť prejsť niekoľko ďalších rokov, aby sa objektívne vyhodnotil opis chovu novej formy a skutočné výsledky.

Bush a lístie

Kríky sú stredne rozšírené, pokryté svetlozelenými vrúbkovanými listami s vlnitým povrchom. Odroda patrí medzi polopestujúce sa druhy černice.... Rastová sila je vysoká. Strieľa bez tŕnia. Na začiatku vegetačného obdobia sú svetlozelené, na jeseň stmavnú a zhnednú.

morušový brzezina

V druhom roku po výsadbe netvorí rastlina viac ako 3 náhradné výhonky. Zrelé kríky majú vysokú schopnosť tvoriť výhonky. Koreňové prísavky sa vytvárajú v dôsledku poškodenia koreňov počas spracovania kruhového kmeňa.

Druh a chuť bobúľ

Chuť buničiny (% cukru, kyseliny) závisí od podmienok (pôda, osvetlenie, hustota výsadby), má hustú štruktúru, takže bobule sa počas prepravy nemačkajú.

FormulárfarbaHmotnosť (g)Hodnotenie chutipríchuťvône
Podlhovastý kužeľČierna, lesklá7-94,6Sladký a kyslýostružina

V chladničke sa ovocie môže skladovať 3 až 5 dní.

morušový brzezina

Výhody odrody Brzezina

Všetky výhody a nevýhody novej hybridnej formy sú uvedené v tabuľke.

kladymínusy
Včasné zrenieVyžaduje prístrešie na zimu
Odolnosť proti mrazuV horúcom vzduchu musíte odtieňovať
prepraviteľnosťStrely sú ťažké, s ktorými je ťažké pracovať (kravata, ohýbanie)
Dobrá imunita
Všestrannosť ovocia
Harmonická chuť
Strieľa bez tŕnia
Schopnosť formovania je vysoká

Obilné pole

Silné semenohnedé výhonky majú veľa vetiev, husto pokrytých ovocnými vetvičkami. V jednom zhluku sa tvorí 10 až 12 plodov.

morušový brzezina

Obdobie kvitnutia a dozrievania

Plodenie je predĺžené (5-6 týždňov). Bobule dozrievajú od konca júna do začiatku augusta. Zber sa uskutočňuje pri dozrievaní. Odroda bola vyhlásená za veľmi skorú, ale v podmienkach stredného pruhu stredne dozrieva.

Plodné obdobie

Prvá plodina sa zberá z dvojročného kríka. Nie je veľký. Plné plodenie sa začína v 3. roku. Doma, v Poľsku, bobule Brzezina dozrievajú začiatkom júla. Na juhu av strednom Rusku sa podmienky posunú o 2 týždne.

Ukrajinskí záhradníci zberajú ostružiny Brzezina koncom júla.

Ukazovatele výnosu

Výťažnosť závisí od poľnohospodárskeho prostredia, poveternostných podmienok. Z dostupných štatistík vyprodukuje priemerný krík dospelého človeka až 8 kg plodov. Znižuje výnos zmrazenia ovocných pukov.

morušový brzezina

Ak sa používajú plody

Plody majú univerzálny účel. Existujú štyri hlavné oblasti použitia:

 1. Ovocie sa konzumuje čerstvé.
 2. Bobule sú hlboko zmrazené.
 3. Džemy a zaváraniny sa vyrábajú z ostružín Brzezin.
 4. Plodina sa používa v domácej výrobe vína.

Technické ukazovatele

Pri výbere novej odrody (hybridného) ostružiny musí záhradník vyhodnotiť svoje schopnosti, postoj k chorobám, požiadavky na poveternostné podmienky.

morušový brzezina

Imunita proti škodcom a chorobám

Pri náležitej starostlivosti a pri plánovaných preventívnych opatreniach kríky a plody ostružín Brzezin netrpia hubovými chorobami a zamorením škodcami.

V ktorých regiónoch sa odporúča pestovať

Odroda poľských ostružín sa môže pestovať na Ukrajine, na Kryme, na území Krasnodar, vo Volgogradskej oblasti, v Moskovskej oblasti. Ak v Poľsku kríky dobre zime, potom v podnebí Ukrajiny a Ruska musia byť pokryté na zimu. Forma odolnosti voči mrazu pri -24 ° C.

Reprodukčné metódy

Najjednoduchší spôsob, ako množiť ostružiny Brzezin, je odrezky. Začiatkom septembra je špička náhradného výhonku naklonená k zemi a vštepuje sa. Plnohodnotná sadenice sa získa za rok. Okrem toho sa odroda rozmnožuje odrezkami a rozdelením kríkov.

morušový brzezina

Požiadavky na zloženie pôdy

Ostružiny sú nenáročné na zloženie pôdy. Odroda sa môže pestovať v akejkoľvek pôde. Výnosy sú vyššie, ak pôda spĺňa tieto požiadavky:

 • mechanické zloženie je ľahké, stredne hlinité;
 • veľa humusu;
 • vlhkosť je vysoká;
 • priepustnosť vzduchu a vody je dobrá.

Technológia pristátia

Nie je ťažké pestovať ostružiny Brzezin, ak budete postupovať podľa niekoľkých pravidiel. Prvým pravidlom je nákup kvalitných jednoročných sadeníc. Mali by mať 2 stonky hrubé ako ceruzka a asi 10 cm dlhé korene.

výsadba černice

Optimálne načasovanie

V južnej oblasti s dlhým teplým jesenným obdobím sa v septembri až októbri vysadia sadenice Brzezina. Majú čas zakoreniť pred začiatkom mrazu.

V miernom podnebí sa ostružiny pestujú na jar (apríl, máj). Presné načasovanie závisí od klimatických podmienok.

Varenie sadeníc

Sadenice s otvoreným koreňovým systémom sa v noci umiestnia do vody. Pred výsadbou zalejte ostružinu v nádobe. Výstrely sú skrátené na výšku 10 - 15 cm.

Výber najlepšieho miesta

Hĺbka podzemnej vody je najmenej 1,5 metra. Miesto by malo byť počas celého dňa osvetlené slnkom. Bobule z horúceho poludňajšieho slnka strácajú svoju prezentáciu, takže v polovici dňa by malo byť miesto v čiastočnom tieni prelamovaných.

výsadba černice

Príprava pôdy a výsadby

Výsadbové otvory sa vykopávajú s veľkosťou 0,5 x 0,5 m. Vrchná vrstva sa používa na zasypávanie, ak je pH <5,5, pridá sa vápno. Pri alkalickej reakcii (pH> 7,5) sa k nej pridá rašelina s vysokým obsahom rašeliny. Pôda je obohatená o organické látky a minerálne hnojivá:

 • humus 1-2 vedrá;
 • superfosfát 150 g;
 • dusičnan draselný 50 g.

Schéma a algoritmus pristátia

Poľnohospodári zasadzujú kríky ostružín Brzezin s rozstupom riadkov 1,5 m, rozstupom riadkov 2,5 - 3 m. Amatérski záhradníci dodržiavajú vzor 2,5 x 3 m.

morušový brzezina

Etapy výsadby:

 • úrodná pôda sa naleje do spodnej časti jamy;
 • na vrch je umiestnený kefka na černice;
 • narovnať korene;
 • pevne posypte pôdnou zmesou;
 • prehĺbiť koreňový golier o 2 cm;
 • diera je napojená 2-3 vedrámi vody, posypaná vrstvou rašeliny s vysokým obsahom rašeliny.

Kultúrna starostlivosť

Bez dodržania určitých pravidiel starostlivosti nebude možné pestovať plodnú kríkovú ostružinu Brzezin.

zalievanie černice

Pravidelnosť zavlažovania

Jednorôžkové, dvojročné kríky ostružín Brzezin sa napájajú 2-krát týždenne. Zohľadnite úroveň zrážok. Rozmrazovanie má negatívny vplyv na vývoj koreňového systému. Po vyschnutí ornice sa zalievajú dospelé kríky.

Kruhy kmeňa sú zviazané humusom. Vrstva organickej hmoty zadržiava vlhkosť, obnovuje plodnosť.

Vrchný obväz a uvoľnenie

Schéma kŕmenia je štandardná. Na jar pred aplikáciou kvetov sa aplikujú dusíkaté hnojivá. Počas tvorby vaječníkov Brzezinova černica potrebuje množstvo užitočných mikroelementov. Používajú sa komplexné hnojivá obsahujúce:

 • fosforu;
 • železo;
 • mangánu;
 • bor;
 • draselný.

morušový brzezina

podväzok

Pre trojročné kríky černice je vybudovaná mreža s výškou 2 až 2,5 m. Na uľahčenie upevnenia výhonkov sa drôt ťahá v 3 radoch, spodný vo výške 0,5 m nad zemou.

prerezávanie

Na jeseň sa všetky 2-ročné výhonky vysekávajú pri koreni. Na jar sa najprv odstránia zle prezreté a choré vetvy. Hlavné stonky sú skrátené na 2 m, bočné vetvy sú odrezané o ⅓ dĺžky.

Príprava na zimu

Pred začiatkom mrazu sa náhradné výhonky, ktoré zostanú po jesennom prerezaní, odviažu z mreží a ohnú sa k zemi. Sú pokryté agrofibrom v 2 až 3 vrstvách a drevené škatule. V zime je sneh hodený cez prístrešok.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica