Opis a charakteristika odrody ostružiny Karaka Black, výsadba a starostlivosť

Caraca Black Blackberry sa pestuje pre svoje lahodné bobule. Lesklé čierne ovocie má veľkosť krabičky na zápalky a má lahodnú chuť. Odroda je vhodná na komerčné pestovanie. Okrasné kríky ozdobia každú amatérsku záhradu. Vďaka predĺženému plodeniu budú na stole čerstvé a zdravé bobule.

História chovných odrôd Karaka Black

Na Novom Zélande sa získala hybridná forma černice... V rokoch 1982 až 2003 pracoval na Harvey Hall. Ako rodičovské formy som použil známe odrody černice amerického výberu:

 • aurora;
 • Comanche.

Prednosti a nedostatky kultúry

Jednou z nevýhod sú tŕne. Z tohto dôvodu poľnohospodári nemajú uniformu veľmi radi, pretože komplikujú starostlivosť o černice. Nevýhody Karak Black zahŕňajú nestabilnú imunitu voči antracnóze, potrebu umelého tieňa v teple. Mladé výhonky náhrad a ovocie trpia priamym slnečným žiarením.

Medzi výhody odrody patrí:

 • veľké veľkosti ovocia;
 • vysoká hustota buničiny, dobrá prenosnosť bobúľ;
 • vynikajúca malinová a ostružinová chuť;
 • samoopelenia;
 • dozrievanie skoro;
 • predĺžené plodenie;
 • vysoká produktivita.

blackberry karaka čierna

Všeobecný opis ostružín

Ovocie je hlavnou výhodou karak čiernej. Starostlivosť o starú odrodu sa vyžaduje práve vďaka svojim vlastnostiam.

jarabiny

Veľkosť ovocia je pôsobivá. Dĺžka najväčších vzoriek dosahuje 5 cm a hmotnosť je do 10 g alebo viac. Chuť závisí od podnebia. V južných záhradách obsahuje buničina viac cukrov. V miernom podnebí sú bobule Karak Black menej sladké.

Tvar plodu je kužeľovitý. Farba dozrieva:

 • pôvodne červená;
 • v technickej zrelosti, lesklej, čiernej;
 • keď je úplne zrelá, matná čierna.

blackberry karaka čierna

Bush a lístie

Kríky sú tvorené plazivými výhonkami. Podľa ruskej klasifikácie je Karaka Black zaradená do skupiny kvapiek rosy. Dĺžka náhradných výhonkov dosahuje 3-4 m. Jednotlivé vetvy dosahujú 5 metrov. Trny sú malé a pevné.

Na výhonkoch sa vytvára veľké množstvo ovocných vetiev. V dospelej rastline sa v kefe, na mladých kríkoch - od 2 do 3 kusov tvorí 3 až 6 plodov.

Tvar listov je 3-5-lalokovitý.Väčšina tanierov je zelená, ale je možné nájsť ich žlté. Tento odtieň je odrodovou vlastnosťou a nie príznakom choroby.

Koreňový systém

Hlavná časť koreňového systému sa nachádza v hĺbke 60 cm, najsilnejšie korene prenikajú do pôdy do 1 m. Rast koreňov chýba. To uľahčuje údržbu zariadenia.

blackberry karaka čierna

technické údaje

Pri výbere novej odrody pre záhradu pomáha analýza technických charakteristík. Musíte poznať mrazivú odolnosť ostružín, výnos, regióny odporúčané na pestovanie.

Dátumy plodnosti a ukazovatele výnosu

Plody Karaka Black sú medzi prvými dozrievaním. V južných zemepisných šírkach sa prvá vlna bobúľ zozbiera 10. až 15. júna. V miernych zemepisných šírkach sa zber začína v posledných júnových dňoch. Plodné obdobie trvá od 6 do 8 týždňov. Zrelé rastliny (vo veku 3 a viac rokov) poskytujú úplnú úrodu. Z jedného kríka sa zozbiera 10 až 12 kg plodov. Na priemyselných plantážach na Novom Zélande sa z 1 hektára získava 25 centov plodín, ktoré sa dajú kúpiť.

blackberry karaka čierna

Hodnotenie a aplikácia ochutnávky bobúľ

Karaka Black bobule sú na trhu vysoko cenené. Rozsah ich použitia je široký. Vždy sú v dopyte, pretože sa skladujú po dlhú dobu, počas prepravy sa nedrčia. Hlavné použitie BlackBerry Karaka Black:

 • čerstvá spotreba;
 • hlboké zmrazenie;
 • prípravky (džús, džemy, zaváraniny);
 • vinárstvo.

Odolnosť proti nízkym teplotám a infekciám

Forma nie je mrazuvzdorná. Kvetinové púčiky a výhonky zamrznú, ak teplota klesne pod -15 ° C. Imunita voči väčšine chorôb je vysoká a na udržanie zdravia sú potrebné preventívne opatrenia.

blackberry karaka čierna

Odporúčané pestovateľské oblasti

Amatérski záhradníci pestujú Karaka Black na Sibíri, v Urale, v moskovskom regióne a samozrejme v južných oblastiach. Odolnosť výhonkov a pukov proti mrazu nie je vysoká, a preto sú kríky chránené aj v zime, a to aj v teplom podnebí.

Chovné metódy

Odroda je ľahko množiteľná apikálnymi vrstvami. Ak výhonky nie sú spojené s mrežami, pri kontakte so zemou zakoreňujú samy o sebe. Vrstvy si zachovávajú všetky odrodové charakteristiky.

Na doplnenie zbierky sa sadenice kupujú v škôlkach.

Technika pristátia

Karaka Black v súkromných záhradách sa pestuje v intervaloch 3 m. Na priemyselných plantážach je povolený výsadbový krok 1,5 m.

blackberry karaka čierna

Príprava sadivového materiálu

Sadenice s otvoreným koreňovým systémom sa udržiavajú 12 hodín vo vode. Rastliny v nádobe sa pred vysadením napojia.

Výber najlepšieho miesta

Sladká chuť ostružín závisí od svetla. V miernych zemepisných šírkach sú kríky vysadené v oblastiach osvetlených slnkom počas celého dňa. V južných zemepisných šírkach sú výsadby v poludňajšej horúčave zatienené.

Požiadavky na zloženie pôdy

Pred výsadbou sa do pôdy aplikujú humusové a dlhodobo pôsobiace minerálne hnojivá. Používajú sa superfosfát a dusičnan draselný. Zlepšuje štruktúru, normalizuje kyslosť:

 • rašelina s vysokým obsahom rašeliny sa pridáva do alkalickej a neutrálnej pôdy;
 • piesok sa pridáva do ílovej pôdy, organická látka do uhličitanovej pôdy;
 • kyslá pôda je vápno.

výsadba černice

Dátumy a technológia vylodenia

V miernych zemepisných šírkach sa sadenice vysádzajú na jar. Pôda by sa mala zahriať do hĺbky 0,5 m. Jeseň sa pestuje v južných zemepisných šírkach. Sadenice vysadené na jar trpia teplom a dlhšie sa prispôsobujú. Ostružiny sú vysadené v jamách (50 x 50 cm), koreňový golier je pochovaný 1,5-2 cm:

 • vytvoriť dieru;
 • napojená;
 • kruh kmeňa je mulčovaný.

Špecifickosť starostlivosti

Starostlivosť o výsadbu Karaka Black je štandardná. Potrebné opatrenia sa vykonávajú počas vegetačného obdobia.

blackberry karaka čierna

Zavlažovanie, uvoľňovanie a hnojenie

udalosťperiódapopis
uvoľnenieSkoro na jar, na jeseň
mulčovanieLetoSlama na kyslej pôde, humus, konská rašelina na neutrálnej, zásaditej
Korenový dresingPred kvitnutímKarbamid, mulleínová infúzia
Počas kvitnutiaKomplexné minerálne hnojivo
Na jeseňMonofosforečnan draselný

Bushova formácia

Na jeseň sa vystrihnú 2-ročné výhonky (tie, ktoré prinášajú ovocie). Na 1 ker pre dospelých zostáva 6 až 8 náhradných výhonkov.

blackberry karaka čierna

Podväzok na podpery

Na pestovanie Karak Black sa vybudujú mreže s výškou 1,5 (1,7) m. Vytiahnu sa tri rady drôtov:

 • 1. riadok - 0,9 m;
 • 2. rad - 1,2 m;
 • 3. rad - 1,5 m.

Liečba proti chorobám a škodcom

Hlavné nebezpečenstvo pre výsadbu čiernej Karaka predstavujú plesňové choroby:

 • anthracnose;
 • múčnatka;
 • sivá hniloba (botrytis).

Hlavné príčiny chorôb: nedostatky v poľnohospodárskej technike, vlhké a chladné počasie. Vzhľad listov, výhonkov nahradzujúcich sivé škvrny fialovým alebo purpurovým okrajom naznačuje vypuknutie antracnózy. Botrytis môžu byť diagnostikované škvrnami, suché listy pokryté spórami.

blackberry karaka čierna

Pôvodca šedej hniloby môže za týždeň zničiť mladé kríky. Plody napadnuté hubou nie sú vhodné na konzumáciu. Múčnatka sa aktivuje v teplom a vlhkom počasí. Ovplyvňuje bobule, mladé listy, bod rastu. Prvým príznakom infekcie je biely kvet.

Približný plán opatrení na boj proti hubovým chorobám a ich prevenciu:

 • skoro na jar zavedenie organických a minerálnych hnojív;
 • hygiena plantáží;
 • postrek fungicídmi pred kvitnutím, keď výhonky dosiahnu dĺžku 30 cm po konečnom zbere.

Používajú sa tieto lieky: Fundazol, síran meďnatý (5%), Topaz, Kuproksat.

Ako sa pripraviť na zimu

Ohybné jednoročné výhonky sú zviazané vo zväzkoch, položené na zem alebo sklonené, upevnené svorkami. Kríky Karak Black sú hádzané slamou, senom, smrekovými konármi alebo používajú netkané krycie materiály.

Priťahuje sa na oblúky v 1 až 2 vrstvách. Nie je nižšia ako účinnosť prírodných materiálov. Na Sibíri sa ostružiny prevládajú v zákopoch. Nerobia ich hlboko. Do nich sa ukladajú výhonky pokryté vrstvou krycieho materiálu. V zime sa hodí sneh. Dobrá úroda je zaručená, ak sa v záhrade nachádzajú kríky Karaka Black.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica