Opis odrôd bôbov, užitočné a škodlivé vlastnosti, pestovanie

Biele fazule patria do rodiny strukovín. Je to jedna z najvyhľadávanejších rastlinných rastlín, cenená pre svoje stravovacie a liečivé vlastnosti. Je to všestranný rastlinný produkt používaný v širokej škále jedál. Fazuľa sa tiež používa na liečenie chorôb tráviaceho traktu, srdca a dokonca aj kožných ochorení.

Špecifickosť bôbov

Biele fazule sú jednou z najbežnejších strukovín. Po prvýkrát sa kultúra začala pestovať v Južnej Amerike. Je nenáročná na starostlivosť a má obrovské množstvo užitočných stopových prvkov. Stonky kultúry sú rovné a kučeravé, až do výšky 1 m. Plody dozrievajú na jeseň, majú valcovitý, mierne sploštený tvar. Je pozoruhodné, že v starom Ríme sa kultúra používala nielen na jedlo, ale z nej sa tiež vyrábalo vápno a prášok.

biele fazule

Odrody biele fazule

Fazuľa sa vyznačuje rozmanitosťou výberu, ako aj zaujímavými vonkajšími vlastnosťami. Biele fazule môžu byť veľké, stredné alebo malé. Každá odroda má svoje vlastné vlastnosti a preferencie na použitie. Ak sa chcete rozhodnúť, zvážte všetky odrody bielej fazule.

rôzne možnosti

Chali

Táto kultúra sa vyznačuje veľkým ovocím a jemnou chuťou. Chali sa v Turecku a na Balkáne často používa. Používa sa na výrobu polievok, príloh, šalátov a aromatických dusených pokrmov.

Chali fazuľa má neobvyklý lichobežníkový tvar. Plody sú mierne sploštené, väčšie ako iné odrody. Varená chali chutí ako zemiaky, preto sa často používa ako príloha. Nevyžaduje sa dlhé varenie, doba varenia trvá najviac 45 minút.

veľké ovocie

Čierne oko

Považuje sa za najcitlivejšiu zo všetkých druhov kultúry. Vďaka tenkej šupke varí veľmi rýchlo. Odroda Black Eye je energeticky výhodnejšia ako ostatné druhy. Obsahuje veľa bielkovín, škrobu, uhľohydrátov, vlákniny, vitamínov, s minimálnym obsahom tuku.Čierne oko je častejšie ako iné odrody fazule používané na liečenie mnohých chorôb a dokonca na prevenciu rakoviny prsníka.

jemná chuť

vojnové loďstvo

Táto kultúra existuje už viac ako 7 tisíc rokov. Bola chovaná v Južnej Amerike. Malé hrachové ovocie vedú z hľadiska obsahu vlákniny, vďaka ktorej sú napriek svojej malej veľkosti dôstojní konkurenti iných odrôd. V medicíne sa Navi používa na dosiahnutie diuretického a antimikrobiálneho účinku a na zníženie koncentrácie cukru v krvi. Pred varením nechajte namočiť najmenej 5 hodín vo vode. Čas varenia v tomto prípade nebude trvať dlhšie ako 1 hodinu.

kultúra má

Moskva biela

Táto odroda zelených fazule bola pestovaná špeciálne pre krátke letné dni stredného Ruska. Vyznačuje sa odolnosťou voči chorobám a náhlymi zmenami teploty. Maximálna dĺžka huňatých rastlín je 40 mm. Moskovské biele fazule sa vyznačujú bohatou úrodou. Na meter štvorcový sa dá vyzbierať v priemere 1,2 kg.

huňaté rastliny

Biely byt

Na rozdiel od predchádzajúcich odrôd, biele ploché fazule nezískali v našej krajine veľkú popularitu. Napriek tomu má vysoký obsah užitočných mikroelementov, a preto sa aktívne používa v tradičnej medicíne. Neúplnosť pôdy a poveternostných podmienok umožňuje jej pestovanie takmer vo všetkých oblastiach Ruska.

Opis odrôd bôbov, užitočné a škodlivé vlastnosti, pestovanie

lotus

Stredne skorá odroda charakterizovaná chutným mäsovým ovocím. Záhradníci uprednostňujú túto odrodu pre svoj dobrý výnos a ľahkú údržbu. Lotosové bôby sú tiež vhodné na mechanizovaný zber. Používa sa pri varení, kozmetike a tradičnej medicíne. Vynikajúca možnosť ochrany.

mäsité ovocie

Belozerka

Stredne veľké zrná s vysokým obsahom cukru. Z jedného kríka môže byť zozbieraných až 50 toboliek. Plody sú stredne veľké, okrúhleho tvaru.

vysoký obsah cukru

Biele kobyly

Okrasná kultúra tkania s veľkými strukmi. Má svieže, jasne zelené listy. Na jednom tobolke sú zvyčajne 3 ovocie. Táto dekoratívna kultúra je vhodná nielen na pestovanie potravín, ale aj na úpravu rôznych štruktúr: altánky, oblúky, domy. Stratí farbu a tvar až do polovice septembra.

veľké struky

Dátum pristátia

Na otvorenom priestranstve je kultúra vysadená v máji so zameraním na načasovanie výsledku a poveternostné podmienky. Pôda by sa mala zahriať na 10 až 12 stupňov. Mali by ste sa tiež zamerať na túto odrodu. Formy kríkov sa vysádzajú skôr a odrody na lezenie po 1-2 týždňoch.

S náležitou starostlivosťou, sadenice sa objaví 15-20 dní po výsadbe. Niektorí záhradníci pred výsadbou na otvorenom priestranstve uprednostňujú pred klíčiť fazuľa... V tomto prípade sa siatie spočiatku vykonáva v špeciálnych nádobách, 2-3 týždne pred výsadbou na otvorenom priestranstve.

Aby kultúra rástla rýchlejšie a poskytla bohatú úrodu, musí byť vysadená na dobre osvetlenom mieste. Zároveň by sa malo vykonávať pravidelné napájanie a kŕmenie.

získať výsledok

Príprava osiva

Pred výsadbou je dôležité pripraviť semenný materiál. Hoci je plodina vysadená v máji, nevylučuje to pokles teploty, ktorý môže negatívne ovplyvniť mladé výhonky. Aby sa zabránilo takémuto nepríjemnému incidentu, sú semená predbežne stvrdnuté.

Poznámka! Pred výsadbou sa semená podrobia dôkladnej vizuálnej kontrole. Vyberajú sa scvrknuté, prázdne a rozmaznané ovocie.

Môžete tiež použiť metódu namáčania. Fazuľa sa v noci určuje v čistej vode. Semenný materiál, ktorý nebol podrobený priemyselnému spracovaniu, sa máčí 20 minút v slabom roztoku manganistanu draselného.

Je však potrebné poznamenať, že semená, ktoré neboli nasiaknuté pred výsadbou, sú odolnejšie voči zalomeniu, pretože sa okamžite nevyliahnu.

Príprava osiva

Príprava pôdy na fazuľa

Ľahké, úrodné a dobre odvodnené pôdy sú najvhodnejšie pre strukoviny.Ak sa vedľa záhrady nachádza podzemná voda a pôda samotná je ílová, existuje veľké riziko, že kultúra nebude rásť.

Aby sa získala bohatá úroda, pôda sa pred výsadbou semien oplodní kompostom alebo humusom. Môžete tiež použiť superfosfát, dusičnan amónny alebo chlorid draselný. Množstvo dusíka v pôde nebude mať na plodinu najlepší účinok. Zelená hmota sa bude vyvíjať hojne, ale struky budú trpieť.

fit pľúca

Výsev fazule

Ak plánujete pestovať niekoľko odrôd fazule naraz, odporúča sa pestovať ich oddelene od seba. Pretože sú fazule samoopelivé, postele s rôznymi odrodami môžu byť umiestnené vedľa seba. Nezabudnite však, že kultúra má tendenciu byť príliš opelená. Napríklad, ak biele fazule rastú blízko červeného fazule, na ovocí sa môžu objaviť červené bodky.

Pre kultúru sa používa objednávka výsadby šachovnice. Vzdialenosť medzi dierami je 20 - 30 cm a do každej z nich sa vysievajú 3-4 semená. Mnoho záhradkárov praktizuje širokú výsadbu, keď medzi otvormi urobia medzeru 50 cm.

niekoľko odrôd

Ak hovoríme predovšetkým o vysokých lezúcich bôboch, pripravia sa opory, vedľa nich sa vytvoria diery a osia sa semená. Vzdialenosť medzi radmi je 100 cm, medzi dierami - 60 cm a kučeravé fazule sa môžu pestovať aj v hniezdach po 5 kusoch. Pestujúce kríky sa prilepia na kolík umiestnený blízko každej diery.

Musí byť vyrobený z dreva, fazuľa sa jednoducho nemôže zachytiť na plastovej alebo kovovej podložke.

Hĺbka výsadby fazule závisí od kvality pôdy. Čím lepšie je, tým hlbšie môžu byť semená vysadené. Ak je pôda ľahká, fazuľa sa pestuje do hĺbky 6 - 7 cm, na hustej ílovitej pôde by hĺbka výsadby nemala presiahnuť 4 cm.

pripraviť podporu

Starostlivosť o fazuľa

Po výsadbe sa fazuľa okamžite zaleje a pôda sa zhutní hrablíkom. Ak hrozí nebezpečenstvo námrazy, vysadená plocha sa pokryje špeciálnym filmom. Keď klíčia semená, okamžite sa rozotierajú. Týmto spôsobom získavajú stabilitu. Ďalšia starostlivosť o fazuľa je nasledovná:

 • týždenné zavlažovanie;
 • včasné odstránenie buriny;
 • pravidelné uvoľňovanie rozstupov riadkov;
 • superfosfátové kŕmenie po vytvorení prvého pravého listu;
 • keď kríky dosiahnu dva metre, odtrhnú sa zhora, aby stimulovali tvorbu vaječníkov.

zhutniť pôdu

Zavlažovací čas

Zalievanie fazule sa uskutočňuje, až kým sa na rastlinách neobjaví piaty list. Zavlažovanie sa potom obnoví pred kvitnutím, pretože pri nízkej vlhkosti rastliny vylejú kvety. V suchom počasí sa zálievka vykonáva raz týždenne pred kvitnutím. Keď sa kvety objavia, postup sa zvýši na 2 až 3-krát týždenne.

list rastlín

Kŕmenie rastlín

Fazuľa je z hľadiska výživy náročnou plodinou. Vysoký výnos je možné dosiahnuť iba v úrodnej pôde, ktorá obsahuje prvky potrebné pre rast a vývoj. Dobre reaguje na minerálne a organické hnojivá.

Zlúčeniny dusíka sa zavádzajú v počiatočných fázach rastu. Je dôležité pamätať na to, že môžu brániť dozrievaniu, takže s ich dávkami neprechádzajte cez palubu.

Dobré výsledky sa dosahujú zavedením hnojív na báze fosforu a draslíka, najmä molybdenizovaného superfosfátu. Odporúča sa tiež používať drevný popol na pozemkoch pre domácnosť.

superfosfát molybdénu

Nasledujúce mikroelementy majú pozitívny vplyv na rast bôbov:

 • zinok;
 • bor;
 • mangánu;
 • meď;
 • molybdénu.

Molybdén má osobitný význam. Je lepšie použiť ho na predsiatie.

Pozitívny vplyv

podväzok

Podväzkové bôby nielen zabránia šíreniu kríkov v záhrade, ale tiež znížia pravdepodobnosť poškodenia plodiny škodcami a chorobami. Podpery by mali byť vyrobené z dreva.

Podväzok sa vyrába po tom, ako rastliny dosiahnu výšku 15 cm a sú ovinuté okolo podpery, počnúc prvým spodným listom. Upevnenie sa vykonáva proti smeru hodinových ručičiek.Táto metóda vám umožní spoľahlivo zavesiť rastliny na podporu.

šíriace kríky

Ochrana pred chorobami

S cieľom predchádzať plesňovým chorobám sa na jeseň začína príprava miesta pre fazuľa. Po prvé, zbavuje sa burín, pretože v nich zimujú patogénne mikroorganizmy. Potom sa do pôdy pridajú potašové a fosforečné hnojivá a potom sa vykopajú lopatou. V priebehu vegetačného obdobia sa uskutočňuje 1 alebo výhodne 2 hnojenie minerálnymi hnojivami bez dusíka.

Ak už došlo k porážke hubových chorôb, prijmú sa aktívne kontrolné opatrenia. Z tohto dôvodu sa rastliny postriekajú prípravkami obsahujúcimi meď, napríklad roztokom Bordeauxovej kvapaliny (1%).

začať na jeseň

Aby sa zabránilo hnilobe koreňov a múčnatke, sú semená pred výsadbou namočené v Trichodermine alebo Baktofit. Tieto prípravky sa pred kvetom postriekajú plodinami.

Pre prevenciu choroby fazule Je dôležité sledovať striedanie plodín každých 4-5 rokov. To je po takomto časovom intervale pestovanie kultúry na jej pôvodnom mieste.

semená sú namočené

Hubenie škodcov

Rovnako ako v prípade chorôb sa na ničenie škodcov používajú preventívne a proaktívne opatrenia. Medzi preventívne opatrenia okrem opatrení opísaných vyššie patrí aj zber fazule pred prasknutím fazule. Na ničenie škodcov použite metódu mrazenia ovocia 2-3 dni. Pri teplote -10 stupňov umierajú dospelí, larvy a vajíčka.

Pokiaľ ide o chemické opatrenia na zabránenie škodcom, pred kvitnutím rastlín možno ošetriť „Decis“ alebo „Aktara“.

používať preventívne

Proti saniam a nahlodávaniu škodcov sa používajú tieto biologické produkty:

 1. "Guapsin".
 2. Planriz.
 3. "Trichodermin".

Môžu byť použité iba pred kvitnutím.

tesne pred kvitnutím

Zber a skladovanie

Úroda sa začína v júli a pokračuje až do jesene. Fazuľa je pripravená, keď plody dosiahnu 4 až 10 cm, všetko záleží na odrode. Úroda je optimálna skoro ráno. Zrná sa odstránia na zrno po začiatku plnej zrelosti, keď plody zhustnú a listy vyschnú. Pri zbere je rastlina vytiahnutá, zviazaná v zväzku a umiestnená na dozrievanie. Za slnečného počasia je kultúra ponechaná dozrieť priamo na záhrade.

Pod fazuľa sa umiestni film, ktorý zabráni strate semien. Po dozretí sa rastliny vyčistia a odošlú na uskladnenie. Odrody zelenej fazule bush sa zbierajú ihneď po dozretí. Pri horolezeckých druhoch sa plody zberajú niekoľkokrát za sezónu.

sklizen

Biele obličkové fazule majú dlhú trvanlivosť. Spočiatku sa vyberú z tobolky a sušia sa. Aby semená dobre zaschli, sú usporiadané v tenkej vrstve na handričku alebo papier. Fazuľa uložená mal by byť na teplom a suchom mieste. Keď sú plody úplne suché, odložia sa na uskladnenie.

Fazuľa nie je príliš náročná na podmienky, jediné, čo je dôležité, je umiestniť ich do správneho kontajnera, kde sa hromadí kondenzácia. Ovocie by nemalo byť v blízkosti zdrojov tepla. Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že zmrazenie fazule negatívne ovplyvní jej následné klíčenie.

Na ochranu ovocia pred rôznymi hmyzmi sa vkladajú do pohárov a pevne sa uzavrú vekom.

dlhodobé skladovanie

Zloženie a obsah kalórií v bôboch

Biele fazule sú svojim zložením pôsobivé. Pokiaľ ide o obsah medi a zinku, predčí všetky záhradné plodiny. Zahŕňa aj tieto sledovacie prvky:

 • rastlinný proteín;
 • vitamín E;
 • vápnik;
 • horčík;
 • Vitamíny B.

Chuť bielych bôbov je oceňovaná po celom svete. Z toho sa pripravujú výživné a zdravé jedlá, ktoré tvoria hodnú alternatívu k mäsu.

Zloženie a obsah kalórií

100 gramov bielej fazule obsahuje:

 • 102 kcal;
 • 47 g uhľohydrátov;
 • 21 g proteínu;
 • 2 g tuku.

Opis odrôd bôbov, užitočné a škodlivé vlastnosti, pestovanie

Priaznivé vlastnosti

Fazuľa je bohatá na užitočné stopové prvky. Používajú sa nielen pri varení, ale aj pri príprave liekov.

Pravidelné jesť biele fazule je veľmi prospešné pre vaše zdravie. Má také pozitívne účinky:

 • stimulácia výroby žalúdočnej šťavy;
 • prevencia chorôb nervového a kardiovaskulárneho systému;
 • zlepšenie videnia;
 • znížená koncentrácia cukru v krvi;
 • posilnenie imunity;
 • zníženie a prevencia opuchy;
 • zlepšenie stavu vlasov a nechtov;
 • zlepšenie regenerácie kože po poraneniach a poraneniach;
 • čistenie tela od toxických látok;
 • zlepšenie metabolizmu.

užitočné mikroelementy

Obsah vápnika vo veľkých množstvách robí z fazule nevyhnutnú potravu pre kosti a zuby.

Kvetenstvo bielej fazule sa používa oveľa menej ako ovocie. Nemajú však menej užitočné vlastnosti. Kvetenstvo fazule a struky sú užitočné v nasledujúcich podmienkach:

 • zástava srdca;
 • obličková patológia.

Dekorácie sušených fazúľ sa používajú na reumatizmus, dnu a pankreatitídu.

Obsah vápnika

Pre mužov

Fazuľa je pre mužov veľmi zdravý produkt. Nasýti telo vitamínmi, zlepšuje celkový stav. Fazuľa má navyše pozitívny vplyv na sexuálne funkcie a normalizuje genitourinárny systém.

produkt pre mužov

Pre ženy

Keďže fazuľa obsahuje veľké množstvo železa a vápnika, tento výrobok pomôže ženám zlepšiť stav vlasov, pokožky, zubov. Často sa používa na kozmetické účely na prípravu masiek, ktoré majú omladzujúci účinok. Dojčiace ženy môžu používať hovorcu. Na jej prípravu je potrebné múčky zŕn rozdrviť a rozmiešať v rovnakom množstve s pšeničnou múkou. Nalejte zmes s rovnakým množstvom vody, dobre premiešajte, trvať na tom a trvať 2 polievkové lyžice trikrát denne.

Pokiaľ ide o celé ovocie strukovín, je lepšie ich počas dojčenia odmietnuť. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina detí má problémy so získavaním plynu a celé zrná môžu iba zhoršovať príznaky.

množstvo železa

Použitie na liečenie a prevenciu chorôb

Ako liek sa biele fazule používajú už viac ako sto rokov. Liečivé vlastnosti majú nielen plody kultúry, ale aj chlopne (struky). Zvážte choroby, pri ktorých pomáhajú biele fazule.

prevencia chorôb

S chorobami srdca a krvných ciev

Železo a horčík, ktoré sú obsiahnuté v kultúre, pomáhajú zlepšovať zloženie krvi, posilňujú srdcový sval a znižujú riziko mozgovej príhody a infarktu. Biele fazule sa odporúčajú pri nasledujúcich chorobách:

 • ateroskleróza;
 • arytmie;
 • hypertenzia.

pomôcť zlepšiť

Z ventilov kultúry sa pripraví účinné odvarenie srdca. Na varenie stačí naliať 4 polievkové lyžice uzáverov dvoma pohármi vriacej vody. Liek sa podáva infúziou najmenej dve hodiny. Produkt užite pred každým jedlom, 0,5 šálky.

Pri ateroskleróze sa používa iný recept na prípravu odvarov zŕn. Fazuľové škrupiny (3 polievkové lyžice) sa vylejú do vody (750 ml), privedú do varu a varia sa na miernom ohni 15 minút. Vývar sa prefiltruje cez tenkú vrstvu a zriedi sa do pôvodného objemu čistenou vodou. Liek sa užíva nalačno, 150 ml trikrát denne.

vývar

Choroby žalúdka, obličiek, močového mechúra

Biele bôby prispievajú k normalizácii produkcie žalúdočnej kyseliny, preto sa odporúča používať na gastritídu. Toto ochorenie vyžaduje úpravu stravy, veľa potravín je vylúčených zo stravy. Fazuľa na gastritídu môže nahradiť mäso. Používa sa na prípravu výživných jedál, ktoré vás po dlhú dobu udrží.

Biele fazule majú mierne diuretický účinok, preto sa používajú na ochorenia obličiek a močového mechúra. Rozpúšťa kamene a odstraňuje opuchy. Pri zápale močového mechúra sa 3 polievkové lyžice rastliny nalejú do 0,5 litra vriacej vody a varia sa na miernom ohni 15 minút. Vývar sa podáva infúziou najmenej tri hodiny, potom sa prefiltruje a pred jedlom sa vezme do 0,5 šálky.

mechúr

Nasledujúci recept sa používa pre obličkové kamene. Listy fazule sa plnia vodou v pomere 1:10 a varia sa 1,5 hodiny. Potom sa nástroj filtruje a prijíma rovnakým spôsobom, ako je opísané vyššie.

Poškodenie kĺbov a poruchy nervového systému

Spektrum pozitívnych účinkov bielych fazúľ sa neobmedzuje na vyššie opísané choroby. Produkt sa úspešne používa na chronický reumatizmus, dnu a iné choroby spojené s krvnými cievami.

Biele fazule sa tiež používajú na pomoc telu zotaviť sa zo stresu. Sú zahrnuté do stravy po ťažkých operáciách a ťažkých zraneniach.

obličkové kamene

Závislosť od inzulínu

Pri cukrovke sú fazule jednou z hlavných zložiek stravy. Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu sa používa ako náhrada inzulínu. Jesť bôby pravidelne má tieto pozitívne účinky:

 • normalizuje funkciu srdca;
 • zlepšuje stav stien krvných ciev;
 • rýchlo lieči zranenia, praskliny;
 • znižuje koncentráciu cukru v krvi;
 • urýchľuje regeneračné procesy.

zložky v strave

Dlhodobé používanie produktu stabilizuje fungovanie pankreasu. Arginín, ktorý sa nachádza v bielych bôboch, stimuluje tvorbu močoviny, a preto znižuje koncentráciu glukózy v krvi.

Vďaka bielym bôbom sa práca srdca zlepšuje, a to je veľmi dôležitý faktor pre pacientov s cukrovkou. Výhody tohto produktu sú rovnaké pre obidva typy ochorenia 1. A 2.

cukrovka

Okrem použitia ovocia s cukrovkou sa tiež pripraví odvar z fazule. Asi 20 gramov produktu sa naleje do litra vriacej vody a varí sa na miernom ohni 30 minút. Prefiltrovaná a ochladená vývar sa vypije po malých častiach. Daná dávka sa počíta na 2 dni. Piť vývar po dobu 20 dní. Pre efektívnejšiu akciu môžete do receptu pridať 20 g čučoriedkových listov.

Kožné ochorenia, rany, praskliny, vredy

Biele fazule obsahujú veľa síry, a preto sa používajú na liečbu kožných ochorení. Semená kultúry sa pomelú v mlynčeku na kávu a potom sa aplikujú na postihnuté oblasti. Taký liek má výrazný účinok na hojenie rán a z hľadiska účinnosti prevyšuje množstvo farmaceutických výrobkov.

jesť ovocie

Výhody fazule na chudnutie

Nízky obsah kalórií z fazule z nich robí jedno z hlavných potravín odporúčaných na chudnutie. Biele fazule majú vysoký obsah bielkovín a vlákniny. Zároveň majú nízky obsah uhľohydrátov, čo ich robí ideálnymi na diétu. Hlavnou črtou fazule je to, že dlhodobo uspokojujú hlad.

Osoba tak necíti stálu potrebu jedla, v dôsledku čoho je strava ľahko tolerovaná.

Fazuľa našla široké použitie v proteínovej strave. Vedci už dlho dokázali, že jeho použitie zvyšuje syntézu cholecystokinínu, hormónu, ktorý urýchľuje metabolizmus a odstraňuje hlad.

fazuľa na chudnutie

Poznámka! Biele fazule majú nízky glykemický index, ktorý dáva osobe potrebnú podporu energie na dlhú dobu.

Obzvlášť biele bôby sa odporúčajú pre tých, ktorí kombinujú stravu s energickým cvičením. Dajú sa jesť na raňajky, obedy a večere. Časté používanie fazule nemá zároveň na telo žiadne negatívne následky.

nízka glykémia

Aplikácia v kozmetike

Biele fazule sa široko používajú v kozmetike. Masky na základe toho sú vhodné pre všetky ženy. Účinkom takejto kozmetiky je bielenie pokožky, jej saturácia užitočnými mikroelementmi. Fazuľové masky majú liftingový účinok, odstraňujú čierne bodky, odstraňujú vaky pod očami a rôzne vyrážky.

Na masky sa používajú varené a chladené zrná. Preosievajú sa cez sito tak, aby v zložení kozmetického výrobku nezostala žiadna pokožka alebo hrudky. Potom fazuľa premiešajte vidličkou, pridajte citrónovú šťavu a 1 lyžicu olivového oleja. Produkt naneste na vopred zvlhčenú pokožku.Po 15-20 minútach umyte teplou vodou.

Aplikácia v kozmetike

Kontraindikácie a možné vedľajšie účinky

Je dôležité si uvedomiť, že fazuľa sa môže konzumovať až po uvarení. Surové semená obsahujú toxíny, ktoré môžu spôsobiť vážne otravy. Pokiaľ ide o vedľajšie účinky, nie je neobvyklé, že produkt spôsobuje nadúvanie. Aby sa tomu zabránilo, sú fazule pred varením namáčané po dlhú dobu vo vode (najlepšie cez noc). Do vody môžete pridať trochu sódy.

Po namočení sa doba prípravy strukovín výrazne skráti. Existujú odrody, ktorých varenie trvá najviac 45 minút. Väčšina z nich však varí viac ako hodinu. Je dôležité pamätať na to, že je lepšie variť fazuľa, než variť, takže by ste sa nemali ponáhľať a odstrániť ich z horúčavy.

vedľajšie účinky

V prípade kolitídy, žalúdočných vredov, dny, cholecystitídy je nevyhnutné pred použitím strukovín konzultovať s lekárom. V opačnom prípade sa príznaky choroby môžu zhoršiť. Absolútnou kontraindikáciou produktu je zvýšená sekrécia žalúdka. Ľudia v staršom veku by si mali dávať pozor aj na konzumáciu fazule.

Bezchybne vyvážené zloženie strukovín nasýti telo všetkými potrebnými stopovými prvkami, aj keď budete jesť iba rôzne odrody tejto plodiny. Nenechajte sa však príliš uniesť pri mono diétach. Stačí len pridať do vašej stravy biele fazule a zriediť ich inými zdravými potravinami.

Ak ste alergický na fazuľa, musíte ju okamžite prestať používať.

poraďte sa s lekárom

Ako si vybrať správnu fazuľu

Pri výbere výrobku na spotrebu je dôležité venovať pozornosť jeho vzhľadu. Fazuľa by sa nemala kaziť, a ešte viac hnilobou. Vyberte iba celé zrná rovnakej veľkosti. Ich povrch by mal byť lesklý a lesklý.

Fazuľa skladujte vo vzduchotesnej nádobe a iba na suchom mieste. V opačnom prípade sa plody môžu stať plesnivými a ich použitie je spojené so silnou otravou.

vzhľad

Je pozoruhodné, že môžete ukladať nielen surové fazule, ale aj varené fazule. Varený výrobok sa na tento účel ochladí, vloží do plastového vrecka a odošle do mrazničky.

Ak potrebujete pripraviť veľké množstvo varených fazúľ, mali by sa rozdeliť na malé kúsky, z ktorých každá by sa mala zabaliť do samostatného plastového vrecka a umiestniť do mrazničky.

malé časti

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica