Opis najlepších odrôd špargle, užitočných vlastností a poškodenia

Špargľa je obyčajná strukovina, ktorá má jemnú dužinu a nedostatok strukovín na strukoch. Tvar tobolky je dlhší ako tvar ostatných odrôd a tvrdé škrupiny fazule chránia fazuľu pred škodcami a vonkajším poškodením. Jednoročná rastlina si vďaka svojej charakteristike získala veľkú obľubu a aktívne sa pestuje v letných chatkách a pozemkoch pre domácnosť.

Prínos a ujma

Medzi mnohými druhmi fazule sa špargľa vyznačuje množstvom cenných vlastností a výživovej hodnoty. Všetci prívrženci zdravej výživy vedia s istotou o výhodách a škodách fazule špargle. Výrobok obsahuje uhľohydráty, vlákninu a vitamínový komplex, ktorý priaznivo pôsobí na organizmus. Pravidelná konzumácia fazule najmä:

hrášok čierny

 • pomáha aktívne bojovať proti črevným infekciám;
 • plní bunky kyslíkom;
 • stabilizuje hormóny;
 • kontroluje fungovanie gastrointestinálneho traktu;
 • znižuje hladinu cukru v krvi.

Odborníci na výživu odporúčajú zahrnúť do stravy fazuľa, pretože vám umožňuje diverzifikovať obvyklú stravu a nezískať nadváhu.

Keď sa konzumujú s mierou, špargľa nespôsobuje poškodenie tela, pretože nemajú prakticky žiadne kontraindikácie. Aby ste z produktu získali mimoriadne užitočné vlastnosti, nemusíte ho zneužívať. V prípade žalúdočných chorôb a gastritídy sa najskôr poraďte s odborníkom. Dietológ podrobne vysvetlí, ako sú špargové bôby užitočné a koľko môžu byť konzumované v závislosti od zdravotného stavu.

prospešné vlastnosti

Rastúce vlastnosti

Načasovanie výsadby fazule na mieste priamo závisí od poveternostných podmienok. V južných oblastiach môžete začať siatie začiatkom mája. V chladnejších oblastiach je lepšie počkať, kým sa námraza neukončí. Pre správny a aktívny rast rastlín je dôležité, aby sa pôda dobre zahrievala. Kríky sa vyvíjajú pri priemernej teplote nad 15 stupňov. V prípade neočakávaných mrazov by ste mali použiť krycí materiál as jeho pomocou umelo vytvoriť skleníkové podmienky.

vlastnosti pestovania

Pred výsadbou musíte pripraviť posteľ.Najskôr je potrebné dôkladne vykopať pôdu, vyčistiť zvyšky predchádzajúcich plodín a pridať minerálne alebo organické hnojenie. Semená fazule sa kladú do hĺbky asi 5 cm, pričom medzi kríkmi sú vzdialenosti 10 - 20 cm a medzi riadkami 30 - 50 cm. Pre aktívny rast a plodenie je nevyhnutné dodržať priestorovú izoláciu.

Ak je toto pravidlo porušené, koreňové systémy niekoľkých kríkov sa vzájomne preplietajú, čo môže viesť k smrti rastlín a kvantitatívnemu zníženiu výťažku. Aby kríky neklesli v prípade poklesu teploty a aby listy a kvety neklesli, môžete sadenice prikryť fóliovým materiálom, ktorý pomáha udržať vlhkosť a teplo.

Medzi základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri pestovaní plodiny, patrí pravidelné zavlažovanie, uvoľňovanie, vizuálna kontrola výskytu burín a kontrola škodcov. V prípade choroby rastlín alebo poškodenia nebezpečným hmyzom sa oplatí ošetriť pôdu insekticídnymi hnojivami a zničiť poškodené časti kríkov. Aby sa predišlo výskytu škodcov, stojí za to urobiť vhodný obväz aj vo fáze výsevu semien.

kopať dôkladne

sklizen

Zbierajte struky skôr, ako stvrdnú. Keďže plody strukovín dozrievajú nerovnomerne, mali by ste vizuálne skontrolovať kríky a pravidelne zrelé plody odrezať. Niektoré odrody fazule sa môžu zbierať na začiatku vývoja, keď sú struky stále zelené.

Ovocie sa odporúča zbierať v prvej polovici dňa, keď sú struky mierne nasýtené vlhkosťou a pri krájaní sa nerozpadnú.

Ak neskôr zbierate úrodu, ovocie bude mať čas dobre zaschnúť a niektoré fazule môžu ľahko spadnúť do záhrady. Ak sa zrelé struky nezhromaždia včas, existuje šanca, že začnú praskať a množstvo plodiny sa výrazne zníži. Keď sa zrná dostanú do zeme, rýchlo hnijú a vedú k vzniku nebezpečných škodcov, v dôsledku čoho sa môže poškodiť ešte nezrelá časť rastlín.

dozrievať nerovnomerne

Klasifikácia odrôd

Existuje veľké množstvo odrôd špargle, ktoré sa líšia v chuti, vzhľade a pestovateľských špecifikách. Podľa tvaru kríka je kultúra rozdelená na krík a lezenie. Fazuľové struky sú nízko rastúce rastliny do výšky 60 cm, ktoré prinášajú ovocie aj pri nízkych teplotách a dozrievajú skoro. Lezecké druhy vyzerajú ako tkanie viniča až do dĺžky 5 m.

Hlavným rozdielom lezeckých odrôd je dlhá vegetačná sezóna, takže tieto odrody bôbov nie sú vhodné na otvorené priestranstvá v regiónoch so studenou klímou (napríklad pre oblasť Moskvy).

Prvé odrody strukovín bez vlákien a mäkkých strukov sú vhodné na pestovanie v letných chatkách. Spomedzi týchto odrôd sú žiadané kenské, fialové a zelené fazule. Kenské bôby majú tmavo zelené struky so sladkavými fazuľami. Zelené a fialové odrody majú podlhovasté struky a sú vhodné na zmrazenie alebo konzerváciu.

chuťové vlastnosti

Zelené fazule

Chovatelia neustále vyvíjajú nové druhy fazule, ktorá vám umožňuje zvoliť najlepšiu možnosť, berúc do úvahy atmosférické podmienky, pôdne podmienky a ďalšie rastové kritériá. Po oboznámení sa s charakteristikami populárnych odrôd bude možné na siatie vybrať najlepšie a vysoko výnosné odrody špargľových bôbov. Pri výbere je dôležité venovať pozornosť charakteristikám, ako je vegetačná sezóna, veľkosť, požiadavky na starostlivosť, dlhodobá skladovacia kapacita a metódy prípravy.

Blau Hilde

Blau Hilde je známy pre svoj vysoký a stabilný výnos. Výška kríkov rastlín dosahuje 5 m, dĺžka toboliek je až 25 cm. Rôzne druhy fazule si vyžadujú aktívne zalievanie a kŕmenie pre aktívny rast. Hlavnými znakmi odrody sú lila-ružovkasté zrno, aróma húb, kompatibilita s inými rastlinnými plodinami.Fazuľa Blau Hilde nasýti pôdu dusíkom, bráni poškodeniu koreňov drôtovými červami a lúkovými moľami. Odroda je schopná odolať bežným chorobám, čo výrazne zjednodušuje proces pestovania plodín.

Blau Hilde

Berlotto

Zrelé, nenáročné odrody, ktoré sa rozšírili z Talianska. Fazuľa Berlotto je cenená pre svoje prospešné vlastnosti. Obsahuje vysoký obsah bielkovín a je vhodný pre výživu stravy. Zrelé fazule sú veľké a široké, na povrchu sú vínové škvrny. V počiatočnej fáze dozrievania majú ventily podstavca tmavozelenú farbu bez tuhých vlákien a septy. Fazuľa Berlotto chutí sladkasto. Fazuľa sa považuje za naj aromatickejšiu a najchutnejšiu v štádiu nedokončeného dozrievania.

distribúcia z Talianska

Olejový kráľ

Druh špargľového oleja, kráľa, patrí do raného dozrievania, pretože dozrieva do 50 dní po výsadbe. Žlté struky neobsahujú vlákna a sú jasne žlté. Fazuľa odrody Butter King získala veľkú popularitu v kulinárskom poli a používa sa pri varení čerstvých aj konzervovaných. Charakteristika odrody predpokladá vysokú odolnosť proti škodcom a chorobám, schopnosť aktívne rásť bez pravidelného zavlažovania.

Olejový kráľ

Sachs 615

Obľúbená rozmanitosť mnohých záhradníkov, ktorá vám umožní zozbierať prvú plodinu za 45 až 50 dní po výsadbe. Kríky s otvoreným poľom dorastajú do 40 cm, napriek kompaktnosti kríkov táto odroda vykazuje vysoký výnos. Zelené struky bez vlákien majú hustú štruktúru. Tvar ventilov je zakrivený. Fazule Sachs majú chuť cukru, čo umožňuje ich použitie v rôznych pokrmoch. Golden Sachs obsahuje bohatý vitamínový komplex, ktorý má pozitívny vplyv na organizmus.

umožňuje zbierať

Fialová kráľovná

Rastlina kríkov s priemernou dobou zrenia. Hlavným vonkajším rozdielom je tmavofialový odtieň, ktorý sa v dôsledku tepelného spracovania zmení na tmavozelenú. Maximálna výška kríkov dosahuje 60 cm a je známa vysokou výnosnosťou, odolnosťou voči chorobám a príjemnou chuťou. Priemerná dĺžka strukov s fazuľou je 20 cm a odroda Purple Queen je ideálna na ochranu.

tmavofialový odtieň

Sladká odvaha

Odroda je kompaktná a pestuje sa v kríkoch do výšky 40 cm. Sweet Courage patrí k prvému druhu zrenia. Od začiatku klíčenia semien po okamih zberu prvého ovocia trvá 40 až 50 dní. Struky majú mierne zakrivený valcový tvar. Farba fazule je tmavo žltá. Plody môžu dorásť až do dĺžky 16 cm. Veľká časť strukov dozrieva naraz, čo vám umožňuje zbierať väčšinu úrody naraz.

pestované kríkmi

Zlatý nektár

Patrí k kučeravému typu, ktorý dozrie do 70 dní. Lusky žltého odtieňa obsahujú úzke valcovité fazule, ktoré dorastajú do dĺžky až 25 cm. Kvôli vysokej váhe plodu potrebuje podväzok a podporu. Odroda Golden Nectar sa často používa na konzerváciu alebo čerstvá na prípravu rôznych pokrmov. Vďaka svojim dlhým zakriveným strukom je vhodný na pestovanie ako okrasná rastlina.

obsahujú fazuľa

žeriav

Fazuľa Zhuravushka je skorá odroda zeleniny. Prvé plody dozrievajú 50 dní po objavení prvých výhonkov. Rastlina kríkov má malú výšku až 50 cm, maximálna dĺžka strukov je 13 cm, šírka až 1 cm. Fazuľa je zakrivená, tmavozelenej farby, chutí ako špargľa. Odroda je vhodná na dlhodobé skladovanie konzervovaním alebo mrazením.

ovocie dozrieva

panter

Jedna z najbežnejších letných chát odrody zelených fazúľ... Kríky rastliny sú nízke - až do výšky 40 cm.Úplné zrenie je 65 dní. Fazuľa Panther sa pestuje 12 cm medzi kríkmi a asi 40 cm medzi radmi. Tento druh strukoviny vyžaduje pre správny rast teplú pôdu. Struky dozrievajú rovnomerne, čo uľahčuje zber. Žlté fazule neobsahujú tvrdé vlákna a pergamenovú vrstvu. Dĺžka predĺžených šnúr dosahuje 15 cm. Medzi hlavné výhody patrí vysoký a stabilný výnos, odolnosť voči škodcom a chorobám vrátane bakteriózy a antracózy.

škodcov a choroby

Bergold

Stredne skorá odroda kríkov s vysokým výnosom a kompaktnosťou rastlín. Obdobie dozrievania od prvých výhonkov po zber je 60 dní. Farba strukov je zlatožltá, tvar zakrivený, dĺžka do 14 cm, vnútorné semená sú oválneho tvaru, bez pergamenovej vrstvy. Hlavným účelom Bergoldu je zmrazenie a sterilná konzervácia pre dlhodobé skladovanie. Odporúča sa zasiať tento druh fazule po zahriatí pôdy na teplotu vyššiu ako 15 stupňov, aby nedošlo k úmrtiu semien.

kompaktnosť rastlín

Vigna grófka

Špeciálna odroda rodiny strukovín, ktorá patrí do kučeravej kategórie. Kríky rastú v dĺžke až niekoľko metrov, šírka toboliek dosahuje 1,5 cm, dĺžka toboliek môže byť až 1 m. Existuje mnoho zvláštností pestovania odrody Vigna Countess. Kvôli termofilite je lepšie zasiať v skleníkových podmienkach a nie na otvorenom priestranstve. Pri výsadbe sadeníc je možné preniesť sadenice do zeme až po zahriatí zeme nad 20 stupňov. Rastliny vyžadujú podporu, pretože ťažké plody môžu nakloniť stonky. Na pestovanie druhu Vigna grófka sa odporúča vybrať oblasti dobre osvetlené slnkom.

kučeravá kategória

Blue Lake

Rané zrelé druhy špargľových bôbov s popínavými rastlinami. Priemerná výška kríkov je 1,5 m. Plody dozrievajú po 50 dňoch od okamihu výsadby na otvorenom priestranstve. Struky dorastajú do dĺžky až 16 cm, majú bohatú zelenú farbu, rovný a hladký povrch.

Rastlina je rezistentná na bežné choroby, zmeny teploty a nepriaznivé klimatické podmienky. Odroda vykazuje vysoké výnosy pri výbere výsadby slnečných miest chránených pred prievanom a ľahkej a dobre odvodnenej pôdy. Fazuľa Blue Lake je vhodná na skladovanie v mrazničkách a na varenie polievok a jedál z mäsa.

rastie na dĺžku

Neringa

Medzi záhradníkmi sa vyžadovala skorá odroda, ktorá priniesla ovocie 55 dní po zasiatí do zeme. Dlhé struky kruhového prierezu majú malý priemer a dorastajú do veľkosti 16 cm. Listy majú mäsitú štruktúru, nemajú pergamenovú vrstvu, priečky a pevné vlákna. Plodenie Neringy nastáva súčasne, preto je možné zozbierať bohatú úrodu naraz. Odroda je vhodná na pestovanie vo všetkých regiónoch vďaka svojej dobrej tolerancii teploty a odolnosti voči chorobám.

prinášajúce ovocie

Vosk na ceruzku pod chrbtom

Odroda špargle vyvinutá talianskymi chovateľmi, ktorá dozrieva 60 - 65 dní po zasiatí. Kompaktné kríky až do výšky 40 cm sú letnými obyvateľmi oceňované pre ich vysoký výnos a odolnosť voči nebezpečným škodcom. Zrelé struky sú svetlo žltej farby a vyznačujú sa neobvyklou chuťou, vhodnosťou na dlhodobé skladovanie a prepravu v dôsledku hustých stien. Plody zostávajú šťavnaté a nestrácajú svoju prezentáciu po dlhú dobu ani po zmrazení a tepelnom spracovaní. Fazuľa sa vyznačuje lesklým povrchom a bohatým čiernym odtieňom.

špargľa odroda

Mascotte

Odroda Mascotte, distribuovaná z Francúzska, sa pestuje v kompaktných kríkoch. Prvé plody dozrievajú 50 dní po zasiatí do zeme. Odroda sa cení najmä pre bohatosť a chrumkavosť strukov, neprítomnosť tvrdých vlákien a pergamenovú dochuť.Malé kríky môžete zasadiť nielen na otvorenej pôde, ale aj do samostatnej nádoby na pestovanie doma. Pri pestovaní fazule doma môžete mať po celý rok k dispozícii čerstvé ovocie. Medzi výhody strukovín Mascotte patrí vysoký výnos, dlhé struky a ľahká údržba.

kompaktné púzdra

Kentucky modrý stĺp

Americká odroda špargľových bôbov, ktoré sú šťavnaté a sladké. Ovocie dozrievajú za 60 - 65 dní a rastú vo veľkých množstvách podľa základných poľnohospodárskych techník. Kríky rastliny sú vysoké, pretože šplhavé vinice dorastajú do 2,5 m. Vzhľadom na vysokú výšku sa odporúča sadenice sadiť, aby sa zabránilo ich zlomeniu. Dĺžka zelených strukov je 20 cm. Medzi hlavné vlastnosti patrí odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ľahká kultivácia a vysoký výnos.

sladká chuť

Zlatá baňa

Fazuľa huňatá so sladkým ovocím. Rastlina sa považuje za skorú dobu dozrievania, pretože vegetačná sezóna netrvá dlhšie ako 55 dní. Vzpriamené kríky sa vyznačujú bohatým listím, tobolky sú zviazané v strapcoch, čo výrazne zvyšuje množstvo plodiny. Z jedného kríka rastliny je možné získať asi 800 g fazule. Vďaka sladkej chuti sa zlatá baňa stala obľúbenou v kulinárskom odbore. Použitie fazule dodáva rozmanitosť mnohých jedál.

veľa jedál

fakír

Fazule špargle v polovici sezóny s dĺžkou strukov viac ako 50 cm a priemerom asi 1 cm. Buničina z fazule je šťavnatá a jemná. Odroda Fakir patrí do kučeravej kategórie. Dĺžka viniča dosahuje 3 m. Na pestovanie rastlín je potrebné používať podpery, pretože silné plody môžu zlomiť stonky. Odroda strukoviny Fakir bola chovaná ruskými chovateľmi a mala všetky potrebné vlastnosti na pestovanie v severných oblastiach. Fazuľa je ocenená vysokou odolnosťou voči chorobám a konzistentným výnosom.

dĺžka tobolky

špagety

Odroda s mimoriadnym názvom Spaghetti je poddruh skupiny Vigna a patrí medzi rané dozrievanie. Plody dozrievajú 2 mesiace po výsadbe semien. Z každého kríka lezeckej fazule je možné zozbierať asi 5 kg plodiny, pričom sa dodržiavajú základné pravidlá starostlivosti. Dĺžka strukov dosahuje 55 cm, priemer je do 1 cm. Hlavnou charakteristickou črtou sú šťavnaté struky bez kože a tvrdé vnútorné steny medzi fazuľami. Ovocie nemá charakteristickú chuť fazule, ktorá im umožňuje ich použitie pri príprave rôznych pokrmov.

je poddruh

Fortex

Odroda Fortex, vyvinutá francúzskymi chovateľmi, má výraznú arómu, príjemnú chuť, jemnú dužinu a predĺžené struky. V ovocí nie sú žiadne septy a chlopne sú veľmi mäkké a nemačkajú fazuľa. Hlavnými pozitívnymi vlastnosťami sú rýchle varenie a bohaté zloženie výživných zložiek. Dĺžka strukov je 20 - 30 cm, vegetačné obdobie s náležitou starostlivosťou trvá asi 80 dní, preto Fortex patrí do kategórie neskorého dozrievania. Skúseným záhradníkom sa odporúča pestovať túto odrodu v skleníkových podmienkach alebo na otvorenom poli na južných územiach.

výrazná aróma

Špargľa s červeným zipsom

Špargľa s červeným vínom je energická vínna réva s bohatými listami a mnohými dlhými fialovými strukami. Z dôvodu neobvyklého odtieňa ich obyvatelia leta často používajú na dekoratívne účely. Dĺžka ovocia dosahuje 80 cm. Fazuľa má vysoké chuťové vlastnosti a aktívne sa v kulinárskom poli používa na rôzne druhy jedál.

hojné lístie

Špargľa Yardlong

Klasická odroda pestovaná mnohými záhradníkmi v letných chatkách. Lezecké kríky dorastajú do výšky 4 m, preto potrebujú podväzok na spoľahlivých oporách. Maximálna dĺžka strukov špargle je 80 cm a úroda sa cení pre svoju jednoduchosť v starostlivosti, trvalo vysoký výnos a ochranu pred škodcami a chorobami.Obdobie aktívneho dozrievania je asi 80 dní, čo umožňuje klasifikáciu odrody ako neskoré dozrievanie. Je lepšie zasadiť špargľu Yardlong do skleníkov, pretože v podmienkach krátkeho a chladného leta nebude mať ovocie čas úplne dozrieť.

veľa záhradníkov

bona

Je to termofilná odroda strednej sezóny s vegetačným obdobím 75 - 80 dní. Kríky rastliny sa vyznačujú silnými stonkami a kompaktnosťou (výška do 40 cm). Svetlozelené struky sú rovné a mäsité, neobsahujú tvrdé vlákna a sú umiestnené v hornej časti plodiny. Odroda je vhodná na dlhodobé skladovanie konzerváciou.

Neodporúča sa zmraziť fazuľu Bona, pretože existuje riziko straty chutí. Je lepšie pestovať túto odrodu v dobre osvetlených a vykurovaných oblastiach. Optimálne teplotné podmienky pre rýchly a správny rast sú + 20 ... + 25 stupňov.

vegetačné obdobie

Fazuľa Melody

Lezecká plodina Melody nesie veľkú úrodu v skorých štádiách dozrievania. Obdobie od objavenia sa prvých výhonkov do zberu prvých plodov je 45 - 50 dní. Dĺžka fazule je 24-25 cm, tvar je xiphoid, farba je tmavo zelená, štruktúra je bez pergamenovej vrstvy a vnútorných vlákien. Aby mohli kríky rásť, musíte poskytnúť pevnú podporu.

Medzi hlavné výhody patrí ľahká znášanlivosť voči suchu a nízkym teplotám, čo umožňuje pestovať špargľu v oblastiach s prevahou chladného podnebia. Vysoké chuťové vlastnosti umožňujú použitie pri varení a pridávajú rozmanitosť chuti známych jedál.

stupne dozrievania

karamel

Odroda Caramel, majiteľ bohatej a sladkej chuti, získala medzi modernými záhradníkmi veľký dopyt. Medzi výhody okrem neobvyklých chuťových vlastností patrí predčasné zrenie (55 dní od klíčenia prvých výhonkov po zbere), veľké kríky (45 - 60 cm), odolnosť voči chorobám. Táto odroda sa môže pestovať od mája do júla, takže ovocie má čas dozrieť. Na výsadbu sú vhodné postele umiestnené v trvalo osvetlenej oblasti, chránené pred prievanom a silným vetrom, s ľahkou úrodnou pôdou.

veľký dopyt

Hell Rem

Vysoko výnosné kučeravé fazule špargle s neobvyklou arómou húb v širokej škále produktov. Zrná sú ružovkastej farby. Plody sú šťavnaté a jemné. Jedlá s pridaním odrody Ad Rem pôsobia dojmom použitia skutočných húb.

Táto odroda sa zamilovala do mnohých letných obyvateľov nielen pre jej chuťové vlastnosti, ale aj pre jej nenáročnosť na starostlivosť a odolnosť voči rôznym teplotám. Pravidelným zalievaním kríkov a zabezpečením dobrého osvetlenia bude možné získať veľkú úrodu do 50 až 60 dní po výsadbe.

široký výber

plameniak

Raná odroda kríkov, ktorá dáva prvé plody po 55 - 60 dňoch od objavenia sa prvých výhonkov. Každá rastlina obsahuje asi 10 strukov 15 cm dlhá, jasne červená, bez vnútorných vlákien a pergamenovej vrstvy. Semená sú svetlé s ružovými pruhmi. Odroda má dobré výnosy, keď sa pestuje vo všetkých klimatických podmienkach. Zrelé plody sú vhodné na mrazenie, konzervovanie a spotrebu čerstvého ovocia. Je povolený spôsob pestovania kultúry sadenice (siatie v samostatných nádobách sa uskutočňuje začiatkom mája a presádzanie na otvorené priestranstvo - o mesiac neskôr).

prvé výhonky

laura

Raná odroda špargľových bôbov s vysokými výnosmi a bohatými chuťovými vlastnosťami. Pestovaním tejto odrody strukovín je možné získať krehké a cukrové zrná, ktoré sa dlhodobo skladujú bez straty pôvodných vlastností. Plody Laury dozrievajú vo veľkom meradle, čo uľahčuje zber.

V praxi trvanie zbierky nepresiahne dva týždne. Struky rastú až do 12 cm, majú valcový tvar a žltkastý odtieň.Vo vnútri ovocia nie sú žiadne septa a zjavné vlákna.

ružové škvrny

kúzelníčka

Obdobie dozrievania fazule Enchantress je 45 - 50 dní. Na začiatku sezóny môžete pestovať úrodu, aby ste uvoľnili postele pre ďalšiu výsadbu. Ukazovateľ výnosu dosahuje 3,2 kg na štvorcový meter pôdy. Hodnota odrody spočíva v jej dobrej znášanlivosti voči suchu a nízkym teplotám, odolnosti voči škodlivým škodcom, zachovaní chutí po tepelnom spracovaní alebo zamrznutí. Čarodejnica sa používa na prípravu rôznych pokrmov, pretože im dodáva nezvyčajnú arómu a nasýti ich komplexom vitamínov.

dobrá tolerancia

víťaz

Klasická odroda bez vlákniny so zelenými plochými zrnami. Kultúra dozrieva po dlhú dobu a prvé plody sa môžu zbierať iba 3 mesiace po výsadbe. Je lepšie pestovať fazuľa Winner v skleníkových podmienkach, aby rastliny nezomreli kvôli nízkej teplote. Ak chcete vysadiť kríky na otvorenom priestranstve, mali by ste sa uchýliť k technike sadeníc.

Pre aktívny a správny rast je potrebná teplota okolo 23 stupňov, neustále osvetlenie oblasti, čistenie lôžok od burín a pravidelné zavlažovanie. Zvláštnosťou víťazných strukovín je to, že kultúra má nielen jedlo, ale aj dekoratívny účel.

ploché fazule

Purpurová dáma

Veľkolepý vzhľad je hlavnou charakteristikou odrody Purple Lady. Rastlina je zdobená veľkými tmavofialovými kvetenstvami. Lezecké kríky sú vysoké až 1,5 m a často sa používajú ako dekorácie. Struky sú dlhé 15 cm a majú tvar podlhovastých trubíc. Odroda sa považuje za skorú, pretože dozrieva 55 - 60 dní po klíčení prvých výhonkov. Biele fazule majú vysokú chuť a používajú sa ako prísada do mnohých jedál.

Purpurová dáma

harmónia

Odroda Harmony v polovici sezóny dozrieva 65 až 85 dní po výsadbe. Prvé výhonky je možné vidieť do jedného týždňa. Priemerná výška rastliny je 3-3,5 m, preto je na zachovanie stoniek potrebná spoľahlivá podpora a viazanie. Fazuľa má zaoblený mierne zakrivený tvar a žltý odtieň. Vo vnútri strukov nie sú žiadne septy ani pergamen.

Semená začínajú aktívne klíčiť a dávajú prvé výhonky za predpokladu, že okolitá teplota je v rozmedzí 10 - 12 stupňov. Fazule Harmony sú náročné na miernu vlhkosť pôdy, ale sotva tolerujú nadbytok vody.

o týždeň neskôr

Španielska biela

Obrovská odroda rodiny strukovín s bielym ovocím sa nazýva španielske biele fazule. Odroda sa napriek názvu stala veľmi obľúbenou vo Francúzsku a Taliansku. Medzi mnohými výhodami stojí za zmienku nielen veľká veľkosť, ale aj nenáročnosť kultúry na okolité podmienky, schopnosť vydržať krátke sucho a odolnosť voči škodcom, ktorí sa často nachádzajú v pôde. Fazuľky španielskeho bieleho špargle sú nabité vláknami, takže ich častá konzumácia má priaznivý vplyv na ľudské telo.

plody sa nazývajú

lopatka

Fazuľa Lopatka nesie šťavnaté ovocie s výraznou chuťou. Tento druh obsahuje vysoký obsah bielkovín, uhľohydrátov, vlákniny, minerálov a vitamínov. Pri častom používaní produktu majú všetky zložky pozitívny vplyv na zdravie. Kultúra nestráca svoje užitočné vlastnosti a chuť po tepelnom spracovaní, zmrazení a konzervovaní. Vlastnosti výrobku umožňujú jeho dlhodobé skladovanie.

výrazná chuť

Zlatý náhrdelník

Nenáročná odroda, ktorá preukazuje vysokú mieru výťažnosti. Obdobie od výsadby semien po zber je 65 až 70 dní. Výška kríkov dosahuje 1,5 - 2 m, preto je pri pestovaní potrebná podpora. Semená Zlatého náhrdelníka sú cenené pre svoje výživové vlastnosti a zloženie vitamínov. Dokonca aj nezrelé fazule sa môžu jesť ako príloha k jedlu.Kultúra je tiež vhodná na mrazenie a morenie.

ukazovateľ výnosu

Žltý krk

Odroda žltý krk, rozšírený v mnohých oblastiach, je kompaktný krík s výškou 30 - 40 cm. Obdobie vegetácie od momentu výsevu nie je dlhšie ako 65 dní, pričom je potrebné venovať náležitú starostlivosť. Plody sa nachádzajú v hornej časti kríkov. Svetlo žlté fazule dorastajú do dĺžky 12 cm a nachádzajú sa v strukoch bez vnútornej septy. Kultúra je známa svojimi výživnými vlastnosťami a vynikajúcou chuťou.

kompaktné púzdra

Funkcie varenie fazule špargle

Ak chcete z fazule vyťažiť maximum, je dôležité pri ich varení dodržiavať niekoľko pravidiel. Zelené fazule musia byť ošúpané z bočných vlákien, pretože môžu spôsobiť nepríjemnú pachuť. Lúpanie ovocia začína od centrálnej časti, ochranné vlákna sa odstraňujú po celej dĺžke tobolky.

Pred priamou prípravou by mal byť produkt ošetrený prevarenou vodou, aby sa zničili nečistoty, toxické látky a všetky baktérie, ktoré sa hromadia na povrchu. Ak ovocie opečiete na panvici alebo ich dlhodobo uchovávate v horúcej vode, budete sa môcť úplne zbaviť škodlivej zložky - fenazínu. Špargľa sa môže po uvarení variť, nakladať, pečiť alebo jesť čerstvé. Niektoré odrody plodín sa neodporúčajú na morenie a konzervovanie kvôli riziku straty nutričnej hodnoty a prospešných vlastností.

špargľové bôby

Fazuľa sa môže používať ako prísada do polievok, hlavných jedál alebo zeleninových šalátov. Sladké odrody sa často používajú ako náplň do koláčov. Varené struky sa môžu ochutiť kyslou smotanou alebo horúcou cesnakovou omáčkou a môžu sa podávať ako samostatné jedlo. Maximálny úžitok z rodiny strukovín bude, keď sa ovocie odparí na drôtenom stojane pod vplyvom vodného kúpeľa.

Aby ste vždy mohli variť fazuľu špargle, po zbere ju zmrazte. Pri pôsobení chladu nestráca výrobok svoje prirodzené vlastnosti a zloženie vitamínov a minerálov.

Okrem toho sa pri kulinárskom použití nevyžaduje žiadne predbežné odmrazovanie. Po vybratí fazule z chladničky ich vložte len do vriacej tekutiny a počkajte asi 5 minút, kým sa úplne neuvaria. Ak preexponujete ovocie vo vriacej vode, fazuľa začne aktívne vytvárať karcinogény, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie. V prípade varenia vo viacvrstvovom prostredí je potrebné fazuľky namočiť do studenej vody na 2-3 hodiny, aby sa z povrchu odstránili toxické látky.

prísada do polievok

recenzia
 1. Tamara
  8.08.2018 13:42

  Je to veľmi informačná a užitočná informácia, chcel by som však poznamenať, že fazuľa, rovnako ako iné strukoviny, má BEANS, nie struky, takže je lepšie používať pojem zelené fazule.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica