Opis odrody fazule Vigna, vlastnosti pestovania a výnos

Fazuľa Vigna sa klasifikuje ako špargľa. Je to univerzálna odroda, ktorá sa hodí pre mnoho jedál. Lusky sa používajú v štádiu zrelosti mlieka, keď sú šťavnaté a jemné.

Opis odrody

Fazuľa špargle Vigna má vysoký výnos. Rastlina patrí do kučeravých, výška stoniek dosahuje 5 m. Lopatky dorastajú až do 1 m.

Pestovateľská sezóna je 100–125 dní. Z jednej rastliny sa zozbiera až 3 kg úrody.

odrody špargle

Mladé struky sú šťavnaté, nežné a chutné. Vhodný na prípravu mnohých jedál.

Rastlina je nenáročná, dobre rastie na kyslých a zásaditých pôdach. Čínske fazule sa vysádzajú aj v tme. Znáša suché letá.

Výhody a nevýhody odrody

V odrode fazule Vigna neexistujú žiadne významné nedostatky. Odroda je milovaná mnohými záhradníkmi pre svoju nenáročnosť a vysoký výnos.

nevýhody rozmanitosti

Výhody fazule:

  • Vysoká produktivita.
  • Nenápadná kultivácia.
  • Šťavnaté chutné struky.
  • Môže byť zasadený v tieni.
  • Vhodný na pestovanie v kyslých a zásaditých pôdach.
  • Univerzálne použitie pri varení.
  • Používa sa v dietetických potravinách.
  • Líši sa vysokým obsahom výživných látok v tele.

Fazuľa Vigna sa často používa v strave. Jeho struky sú bohaté na všetky živiny a udržujú sa v pocite plnosti po dlhú dobu.

chutné struky

odrody

Populárne odrody:

  • Macaretti stredne dozrieva. Stonka je dlhá 3 m. Vysoký výnos, šťavnaté a jemné struky.
  • Grófka patrí k skorým odrodám. Vysoký výnos, vysoko lezecká rastlina. Lusky dlhé 50 cm.

Medzi ďalšie známe odrody patrí kórejčina, kaša, azuki, darla.

doba zrenia

rastúce

Fazuľa špargle Vigna je nenáročný druh a nevyžaduje veľkú pozornosť. Počas kultivácie stačí nasledovať niekoľko odporúčaní a potom sa ukáže, že pestuje slušnú úrodu.

skoré odrody

Výber miesta pristátia

Miesto výsadba fazule špargle môže byť čokoľvek. Je vhodný na kultiváciu na akomkoľvek type pôdy. Je lepšie zvoliť si otvorené plochy, ale ak také nie sú, sadenice sa vysádzajú v tieni.

Jediným faktorom, ktorý treba zohľadniť pri výbere miesta pristátia, je podpora. Kultúra sa vyznačuje vysokými stonkami, ktoré si vyžadujú podporu. Preto by sa pri posteliach mali umiestniť vysoké mreže. Inak je kultúra nenáročná a poskytne dobrú úrodu kdekoľvek je vysadená.

pristávacie miesta

Aká by mala byť pôda

Pre sadenice fazule je žiaduce, aby bola pôda voľná a dobre odvodnená.

Úroveň kyslosti môže byť ľubovoľná, kultúra je nenáročná na tento faktor. Odporúča sa uprednostniť piesočnato-hlinité a hlinité pôdy. Ak je substrát ťažký, privedie sa do neho piesok a vykope sa.

Predchodcami fazule môžu byť akékoľvek plodiny, ale nie strukoviny. Trpia rovnakými chorobami a čelia im rovnaké minerálne látky.

jediný faktor

Dátum pristátia

Semená sa pestujú semenami priamo na otvorenom poli. Nie je potrebné vopred pestovať sadenice. Kultúra je termofilná, preto by sa dátumy výsadby mali zhodovať s zahrievaním pôdy. Optimálne dátumy sa zhodujú s koncom mája a začiatkom júna. Musíte sa tiež zamerať na klimatické podmienky.

Ak zasadíte semená v studenej pôde, oddiali sa vznik sadeníc a ich bolestivosť. Rastú slabé a krehké.

Pri výsadbe výsadbového materiálu do zeme by sa mal zahriať do +16 stupňov do hĺbky 5-8 cm.

oneskorený vzhľad

osvetlenie

Fazuľa Vigna je rastlina s krátkou svetelnou periódou. Kríky si nevyžadujú viac ako 12 hodín slnečného žiarenia denne. Vďaka krátkym denným hodinám v kríkoch je tvorba strukov a dozrievanie aktívnejšia.

svetelné obdobie

Príprava záhrady

Lôžka pre kríky sú vopred vykopané, odstránia sa všetky buriny a aplikujú sa minerálne hnojivá, predovšetkým dusík. Nie sú potrebné žiadne ďalšie dodatočné prípravy.

minerálne hnojivá

Príprava a výsadba semien

Semená sú vysadené v radoch. Vzdialenosť medzi semenami by mala byť 20 - 25 cm. Hĺbka výsadby je 7 cm. Vzdialenosť medzi jednotlivými radmi by mala byť najmenej 45 cm. Keď sa semenáčiky začnú objavovať, vedľa nich sa inštaluje vysoká podpera alebo sú zviazané silné laná.

medzi semenami

sadenice

Sadenice sa začnú objavovať 6 až 10 dní po vysiatí. Ak sú noci chladné, potom s nástupom večera je chránená. Ak je vzdialenosť medzi sadenicami malá, sú vysadené.

začne sa objavovať

Ošetrovacie funkcie

Fazuľa Vigna patrí medzi nenáročné plodiny a starostlivosť o kríky je minimálna.

nenáročné kultúry

zalievanie

Kríky vyžadujú veľa vody počas fázy vzniku tobogánu. Potrebujete vodu každý druhý deň. Používajte vodu zohriatu na slnku. Množstvo aplikovanej kvapaliny závisí od poveternostných podmienok.

vznik toboliek

Vrchný dresing

Prvý vrchný obväz sa aplikuje 3 až 4 týždne po klíčení. Kríky najmä v tomto štádiu potrebujú dusík. Ďalšie úpravy sa robia v závislosti od stavu puzdier.

aplikuje sa obväz

Škodcovia a choroby

Na fazuli sa častejšie objavujú slimáky. Na zabránenie ich vzhľadu sú postele neustále zbavené burín. Ak sa slimáky už objavili, zbierajú sa ručne alebo sa pasce vyrábajú na základe látky namočenej v pive.

zabrániť ich výskytu

Zber a skladovanie

Načasovanie zberu závisí od odrody a účelu pestovania fazule. Fazuľa špargle takmer okamžite po tom, ako sa objavia struky, by nemala prezrieť. Fazuľa špargle sa tiež môže okamžite zbierať, keď struky mierne rastú a používajú sa na varenie.

Uchovávajte špargľu môžu byť zmrazené alebo konzervované na zimu. Z dôvodu konzervácie sa zrná zbierajú skôr ako obvykle.

Struky by mali zožltnúť a začať sa otvárať. Potom sú odrezané a nakladané. Aby sa zistilo, aké sú zrelé struky, sú zlomené na polovicu. Pozdĺž okrajov chyby nebudú žiadne vlákna a porucha samotná je hladká. Neodporúča sa hromadne zbierať tobolky, tobolky dozrievajú postupne, zbierať ich spolu, s takýmto javom sa môžete stretnúť, keď sú niektoré tobolky prezreté a niektoré nemajú čas dozrieť do konca.

skladovanie plodín

prihláška

Lusky sa používajú na prípravu rôznych pokrmov. Pripravuje sa ako príloha alebo ako nezávislá misa. Struky sú dobre konzervované.

Získajú sa lahodné omelety, šaláty a pečené jedlá s pridaním fazule.Po správnom pripravení strukov si budete môcť celú zimnú sezónu vychutnať čerstvú zeleninu.

pridanie fazule

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica