Opis odrôd actinidia kolomikta, pravidlá výsadby, starostlivosti, prerezávania a rozmnožovania

Pre milovníkov exotiky sa chovatelia snažia prispôsobiť rastliny čo najviac klimatickým podmienkam rôznych regiónov. Niekedy sú výsledky pozitívne, niekedy negatívne, všetko záleží na rastlinách. Actinidia kolomikta sú letným obyvateľom známe ako ovocné a okrasné rastliny. Ich starostlivosť závisí od účelu, na ktorý sa pestujú.

Botanický opis odrody

Stromová liana, ktorej výhonky dosahujú priemer 2 až 5 cm a jej riasy dosahujú dĺžku 15 až 20 m, v závislosti od podmienok pestovania.

opis odrody

Zvláštnosť rastliny v meniacej sa farbe listov:

 • Kým rastlina stále rastie, majú bronzovú farbu.
 • Potom sa zmení na zelenú.
 • Predtým, ako aktinídia začnú kvitnúť, zmení sa odtieň na koncoch listov, zmení farbu na bielu.
 • Po odkvitnutí sa zmení na odtiene ružovej, žltej, fialovej a červenkastej.

Začína kvitnúť od 5 rokov, obdobie je dlhé, asi 20 dní. Kvety sú biele, na chrbte mierne ružovkasté.

actinidia kolomikty

Po rozkvetu Actinidia začne tvoriť vaječníky, z ktorých sa objavia tmavozelené bobule. Ich dĺžka je 3 cm, chutia veľmi príjemne, sladko, s jemnou vôňou.

Doba zrenia je koncom augusta alebo v polovici septembra.

Nevýhodou je, že bobule sa rozpadajú veľmi rýchlo.

Actinidia je rodina 70 druhov. Líšia sa od seba v niektorých zvláštnostiach.

rozpadať sa rýchlo

Aký je rozdiel medzi mužom a ženou

Rovnako ako všetky dvojdomé rastliny, aj aktinidia kolomikta má samčie a samičie vinice. Rozdiel medzi jednotlivcami spočíva v štruktúre kvetov.

Za účelom získania ovocia záhradníci odporúčajú pestovať niekoľko rastlín rôznych druhov.

Ak má kvet veľa tyčiniek a pestík nie je viditeľný, rastlina je samčieho typu. Piestik obklopený tyčinkami naznačuje, že záhradník má ženský typ aktinídie. Znečistenie vyžaduje peľ zo samčích rastlín.

Žena

Odrody a ich vlastnosti

Predtým, ako sa rozhodnete pestovať vinič na mieste, musíte starostlivo preštudovať vlastnosti odrôd a zvoliť tú najvhodnejšiu. Druh musí spĺňať všetky potrebné požiadavky, ktoré na neho záhradník kladie.

pestovanie viniča

Shimanovsky

Charakteristiky druhov s vysokou odolnosťou proti mrazu, rastlina vydrží -40 ⁰С. Rastliny tejto odrody sú samonosné, ale na zvýšenie úrody je potrebné pestovať samčie rastliny.

Liana vyžaduje inštaláciu podpery, vzdialenosť medzi rastlinami je 1,5 m, do budov a štruktúr 2-2,5 m. Listy majú ružový odtieň, ktorý sa do jesene mení na žltý, červenkastý alebo tmavo ružový.

Ak má rastlina dostatok slnečného svetla, odtieň listov je bohatší a jasnejší.

Bobule sú malé, vážia iba 3 g, sú dlhé 2,5 cm a ich chuť pripomína niečo medzi jablkom a citrónom. Ovocie spadne okamžite po dozretí.

Shimanovsky

ananás

Odroda, známa letným obyvateľom po veľmi dlhú dobu, výška kríka je 7 m. Prvé plody sa dajú až v siedmom roku. Hmotnosť ovocia 2 g, dĺžka 3 cm Bobule chutia veľmi sladko, s výraznou ananásovou príchuťou. Čiastočne rozptýlené niektoré plody zostávajú na kríkoch. Sú skladované na krátku dobu po zbere.

Ananásový aktinídia má vysokú zimnú odolnosť. Rastie veľmi rýchlo a má obzvlášť dekoratívne listy.

ananásový aktinídia

Adam

Mužský typ rastlín, ktoré používajú obyvatelia leta na zdobenie lokality. Dôvodom je skutočnosť, že pri pestovaní na slnečnom mieste bude farba lístia oveľa bohatšia ako farba ženy. Jej výška dosahuje 4 m. Rastlina je odolná voči nízkym teplotám a chorobám typickým pre túto kultúru.

Kvety sú malé, ale zvláštnosť rastliny nie je v kvetoch, ale vo farbe listov, ktorá sa počas sezóny mení z bielej na ružovú.

dekorácie stránky

gurmán

Liana dorastá do 6,5 - 7 metrov. Podpera sa ovinie proti smeru hodinových ručičiek. Kvety pripomínajú konvalinku, majú výraznú vôňu. Doba kvitnutia trvá takmer mesiac.

Ovocie je v porovnaní s inými odrodami veľké. Hmotnosť bobule Actinidia bobule Gourmet je 5 g, dĺžka je 5 - 6 cm a jeho chuť je silne ananásová, sladká a kyslá. Odoláva chladom a chorobám.

v smere hodinových ručičiek

Moma

Krík Liana dosahuje výšku 4 metre. Plody sú zelené, malé. Chuť obsahuje ananásové tóny. V hojnom rozkvetu sa vaječníky tvoria ročne, plody sa nerozpadajú. Zrelé ovocie sa skladuje na krátky čas.

liana ker

marmeláda

Rastlina podobná línii, vysoká 3-4 m. Plody sú valcovité, vážia 2,3 g. Sladká chuť s vôňou ananásu. Nezabudnite nainštalovať podpery, pozdĺž ktorých bude zariadenie sledovať.

Je odolný voči chorobám, nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Samčia rastlina sa pestuje v bezprostrednej blízkosti kvôli opeľovaniu a zvyšovaniu výnosov.

valcovité ovocie

septembra

Plody tohto druhu sú veľké, hmotnosť dosahuje 17 g. Chuť je sladká, aróma je ananásová. Dozrie v poslednej dekáde septembra. Preto názov odrody actinidia kolomikta.

Liana dosahuje dĺžku 20 m. K plodeniu dochádza v 2-3. Roku po výsadbe. Rastliny nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, majú vysokú zdravotnú odolnosť a mrazuvzdornosť.

Ak sa vykonávajú všetky poľnohospodárske techniky, zozbiera sa z jednej rastliny až 20 kg ovocia.

September ovocie

vonný

Odroda voňavých aktinídií je univerzálna, pretože plody sa používajú na výrobu džemov, konzerv, kompotov a konzumujú sa v čerstvom stave:

 • veľké ovocie;
 • hmotnosť 3 g;
 • štandardná chuť, sladká a kyslá;
 • aróma je výrazná, muškátový orech;
 • výška viniča je 3 m.

Rastlina prakticky nevyžaduje starostlivosť, dokonca aj začiatočník ju môže na mieste pestovať.

voňavé aktinídie

Vitacola

Zvláštnosťou tohto druhu je, že plody dozrievajú v zhlukoch po 3 kusoch. Čo je neobvyklé pre akúkoľvek inú odrodu ženského typu. Výška liana je 4 m. Dozrieva v druhej dekáde augusta, plody vážiace až 4,5 g.

Plodenie sa začína vo veku 3 rokov. Bobule sa pri zrení silno rozpadajú. Pretože nerovnomerne dozrieva, je lepšie žat 'každé 3 dni.

Vitacol ovocie

V ktorých oblastiach je možné pestovať

Úspešnosť výsadby priamo závisí od regiónu, kde sa pestuje vinič. Actinidia kolomikta je schopná pestovať a prinášať ovocie na celom území Ruska a ďalších štátov.V Urali nie je jeho kultivácia ničím výnimočným. Je dôležité zvoliť odrodu, ktorá je odolná voči podnebiu v regióne, a rastlina poteší záhradníkov s bohatou úrodou.

V oblasti Moskvy záhradníci experimentujú a vyberajú odrody, ktoré sú mrazuvzdorné, produktívne a nenáročné na zloženie pôdy. Každé letné bydlisko má svoje vlastné ukazovatele priority, ktorým musí odroda zodpovedať.

úspešný pristátie

Reprodukčné metódy

Ak chcete na webe nezávisle propagovať exotiku, nepotrebujete nič iné ako vykonávanie štandardných techník. Actinidia sa znásobuje vrstvenie, odrezky a semená. Nájdenie vhodnej metódy pre seba nebude ťažké.

Opis odrôd actinidia kolomikta, pravidlá výsadby, starostlivosti, prerezávania a rozmnožovania

Seeds

Semená bobule sa získavajú zo zrelého ovocia, starostlivo sa vyberajú do vrecka s gázou alebo látkou a umyjú sa pod tečúcou vodou. Potom sa vysuší a pripraví na výsadbu.

Semená viniča klíčia veľmi tvrdo, takže sú vopred pripravené. Nastriekajte do plátna, kusu obväzu alebo nylonu, namočte na 4 dni do vody. Potom je pripravená nádoba s pieskom, napojená, semená sú pochované. Skladujte na teplom mieste 45-55 dní. Pravidelne vetrajte, raz týždenne, odstráneného z piesku po dobu 5 minút.

Po uplynutí stanoveného času zabalia škatuľu a na ďalšie 2 mesiace ju vložia do chladu. Nepoužívajte vodu. Potom sa udržujú pri teplote +12 ° C, pravidelne sa polievajú. Po 25 dňoch začnú semená praskať.

Vezmite malú nádobu na výsadbu a naplňte ju živinovou zmesou. Rozložte semená a posypte vrstvou zeme. Čakajú na výhonky.

bobule

Odrezkami

Na zber odrezkov potrebujete dvojročné bočné vetvy aktinídií. Stopka by mala obsahovať 4-5 pukov. Jedna strana je presne rezaná, druhá šikmo. Na stimuláciu vzhľadu koreňov sú obrobky obalené vlhkou handričkou.

Takto to udržiavajú asi týždeň potom, čo sa na šikmom výbruse objavia biele pruhy a sú vysadené do zeme.

vrstvy

Na reprodukciu týmto spôsobom budete potrebovať 3-ročnú streľbu. Na jeseň sa spadne do hĺbky 10 cm a zalie sa stimulátorom rastu koreňov pokrytým mulčom.

Na jar sú zbavené mulča a môžu sa objaviť klíčky. Rezne sa celý rok kŕmia spolu s matkou. Až potom je oddelená záhradnými nožmi.

červené lístie

Podmienky pre úspešný rast

Ak chcete získať úrodu, musí aktinidia kolomikta vytvoriť vhodné podmienky. Na základe všetkých požiadaviek bude závod určite potešiť svojho majiteľa:

 1. Správny výber miesta, čo najbližšie k prírodnému.
 2. Existuje vysoká požiadavka na vlhkosť, aby sa zachovala, kruh kmeňa je pokrytý mulčom.
 3. Je nemožné nadmerne zvlhčiť pôdu, blízko koreňový systém sa začne hniť.
 4. Piesočnatá pôda nevedie k rastu aktinídií.
 5. Nezabudnite vybaviť podporu, bez toho by vinič nemohol rásť.
 6. Vykonávanie starostlivosti, vykonávanie štandardných agrotechnických techník.

Tieto kroky vám umožnia pestovať zdravú a robustnú rastlinu.

Výber správneho miesta

Z toho, ako správne je vybrané miesto pre pestovanie aktinídií, závisí jeho dekoratívny vzhľad, rodenie a rast.

rastúca kultúra

Zloženie pôdy

Nemali by ste sa dokonca snažiť pestovať aktinídiu v piesočnatej pôde, je lepšie ju zasadiť do úrodnej, priedušnej pôdy. Liana preferuje ľahké až stredne hlinité.

Teplotný režim

Optimálna teplota a vývoj viniča je priemerná. Pálivé slnko ju bolí, ale ani v tieni sa necíti dobre. Je potrebné zvoliť miesto, kde je slnečné svetlo pol dňa.

biely kvet

Čas a technológia pristátia

Je ťažké dať jednoznačnú odpoveď na túto otázku. Výsadbový čas v každom regióne je odlišný, závisí od podnebia pestovateľskej oblasti. Okolo skorej jari alebo jesene.

Záhradné lôžko je pripravené vopred, jamy na výsadbu by mali byť veľké, 50 x 50, na dno je položená drenážna vrstva.Vrstva zeme s humusom je položená na vrch. Nechajte pôsobiť niekoľko dní.

Sadenice sú zasadené do jám, posypané zemou až po koreňový golier. Zem je stlačená rukami, hojne napojená vodou. Vzdialenosť medzi rastlinami je 1-1,5 m.

Funkcie starostlivosti o aktinidia kolomikta

Správna starostlivosť je kľúčom k úspechu. Splnenie všetkých požiadaviek povedie k zvýšeniu výnosu. Štandardné poľnohospodárske techniky, vykonávané správne, umožňujú pestovať krásnu rastlinu, ktorá poskytuje užitočné ovocie.

náležitá starostlivosť

Zavlažovanie

Actinidia kolomikta, ktorá miluje vlhkosť, si vyžaduje časté zavlažovanie, ale rastliny by ste nemali zaplaviť, pretože hrozno môže odumrieť. Sprinklery sa najlepšie používajú postrekovaním rastlín ráno.

Uvoľnenie a mulčovanie

Po každom zalievaní je potrebné vrchnú vrstvu opatrne uvoľniť. Tým sa udržiava vlhkosť v pôde a dodáva kyslík do koreňového systému.

Mulčovanie bude chrániť pred rýchlym vysušením pôdy a burinami.

uvoľnenie a mulčovanie

Hnojenie a kŕmenie

Actinidia sa napája minerálnymi hnojivami trikrát za sezónu:

 • na jar;
 • počas pučania;
 • po zbere.

Hnojivá sa nanášajú striktne pod korene rastlín.

Bushova formácia

Prvýkrát je aktinidia kolomikt prerušený vo veku 3 až 4 rokov. Odstránenie nadbytočných výhonkov zvýši výnosy. Pre rastlinu je nevyhnutné správne prerezávanie.

tvorba kríkov

Liana je orezaná v lete alebo na jeseň. To sa neodporúča na jar.

Na zlepšenie kvality ovocia sa omladzovacie prerezávanie vykonáva každých 10 rokov, pričom ostáva iba 40 cm od koreňa.

Kontrola chorôb a škodcov

Vysoká imunita rastlín a správna technika výsadby zachránia aktinídie pred chorobami. Keď sa však objavia prvé príznaky choroby, je potrebné okamžite postihnuté miesta odstrániť a spracovať ker.

kontrola chorôb

Všetko o kvitnúce a rodiace kivi

Kvitnutie a rodenie kiwi priamo závisí od toho, ktorá odroda rastie v lete. Začiatkom mája kvitnú odrody a dozrievajú v polovici augusta. Priemer začiatkom júna a koncom augusta. Všetko záleží na klimatických podmienkach rastúceho regiónu.

Správne vybraná odroda a miesto na pestovanie aktinídií sú polovicou úspechu. Ani začiatočníci nebudú mať problémy.

rodiace kivi

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica