Pestovanie a starostlivosť o aktinídie na Sibíri, opis najlepších odrôd kivi

Actinidia sa často vyskytuje na Sibíri, kultivácia sa vykonáva podľa špeciálnych metód. Bobule majú jedinečnú chuť a sú nasýtené esenciálnymi minerálmi vrátane vitamínu C. Úroda sa musí skladovať bez poškodenia.

Môže sa aktinídia pestovať na Sibíri?

Rastlina je známa svojou chuťou a atraktívnym vzhľadom kríka, ktorý sa často používa ako dekoratívna záhradná dekorácia. Pre regióny ako Sibír sú vhodné odrody odolné voči mrazu. Rastlina je termofilná, toľko verí, že je nemožné pestovať aktinídiu na Sibíri. V lete sa teplota vzduchu v sibírskych oblastiach zahreje na +27, takže pestovanie plodiny je možné, avšak na získanie úrody je potrebná opatrnosť.

Vhodné odrody

Bobule Actinidia sú malej veľkosti a chuti podobné kivi a po zbere sú vysoko konzervované. Na pestovanie na Sibíri sa môžu používať tieto odrody:

 1. Shimanovsky. Hybrid má atraktívny vzhľad kríkov a často sa používa na záhradné úpravy. Kríky musia byť vysadené v blízkosti plotov alebo budov, bobule sú žlté, po dozretí spadnú.
 2. Adam. Vzhľad kultúry sa vyznačuje bielymi a ružovými listami medzi zeleným masívom. Liana rastie rýchlo. Bobule sú zelené, podlhovasté.
 3. Kráľovná záhrady. Líši sa vo veľkosti plodov, ktoré dosahujú až 4 gramy. Kríky dorastajú do dvoch metrov. Pobočky sa pletú cez ploty.
 4. Vafle. Táto odroda plodín sa vyznačuje chuťovými vlastnosťami ovocia s veľkým obsahom cukru. Ovocie váži až 3,5 gramu. Kríky sú silné, niekedy dosahujú výšku 5 metrov.
 5. Ľudová. Táto odroda má hnedú bobuľovú farbu a vyznačuje sa odolnosťou voči chorobám, ako aj prítomnosťou jahodových tónov v chuti.
 6. Nádej. Odroda sa vyznačuje imunitou a skorým dozrievaním ovocia.

Pri výbere odrody je potrebné vziať do úvahy typ pôdy a vlastnosti starostlivosti o rastliny.

Bobule Actinidia

Funkcie pestovania rastlín v tejto oblasti

Sibírsky región sa vyznačuje podnebím a pôdou, a preto je pri pestovaní potrebné pozorovať určité črty pre vývoj rastliny a získanie potrebnej úrody.

Výber miesta a zloženie pôdy

Rastlina patrí medzi trvalky, preto pri výbere pôdy je potrebné vziať do úvahy všetky vlastnosti, inak môžu aktinídie zomrieť.

Pôda musí spĺňať tieto požiadavky:

 • neutrálna kyslosť;
 • uprednostňujú sa hlinité úrodné pôdy;
 • množstvo vlhkosti je mierne, nahromadenie kvapaliny môže viesť k hnilobe v koreňovej oblasti.

ovocie actinidia

Pri výbere miesta je potrebné uprednostniť slnečnú plochu, hlavne na kopci. Keďže výhonky kríkov sú vo forme viniča, je potrebné zabezpečiť plot, pozdĺž ktorého sa v budúcnosti stočia konáre. Krík by mal mať veľký priestor, plocha s veľkým množstvom stromov nie je na výsadbu vhodná.

Kedy zasadiť

Actinidia je vysadená v Urali na jar. Na jeseň nemusí mať kultúra čas na posilnenie pred prvými mrazmi. Na jar sa výsadbový materiál vysadí začiatkom mája, keď sa vzduch zahreje.

Ak sú stále mierne mrazy, rastlina sa dokáže vyrovnať sama osebe bez poškodenia koreňov a výhonkov.

aktinídia strom

Dôležité. Aby sa sadenice chránili pred možnými nízkymi teplotami, je potrebné použiť plastový vak v prvých týždňoch po výsadbe, ktorý pokrýva kultúru v noci.

Ako zvoliť správne sadenice

Pri výbere sadivového materiálu sa musia zohľadniť tieto vlastnosti:

 • Korene kultúry by mali byť uzavreté, pretože sa môžu počas prepravy veľmi často poškodiť.
 • Rezne by mali byť bez pečatí a poškodenia.
 • Rezanie by nemalo byť staršie ako 1 rok. Takýto výsadbový materiál sa rýchlo prispôsobuje novému miestu rastu.
 • Sadenice je potrebné zakúpiť na špecializovaných miestach. Pri nákupe je potrebné objasniť dostupnosť sadeníc samcov aj samíc.

Sadenice sa nemôžu dlhodobo skladovať. Preto sa po zakúpení odporúča rastliny vysadiť okamžite do pôdy, inak dôjde k oslabeniu rezu.

odrezky z aktinídií

pristávacia

Počas procesu výsadby sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

 • Vyčistite vegetačnú výsadbu. Vykopte otvor 40 cm hlboký.
 • Na dno otvoru je položená drenážna vrstva.
 • Pôda, ktorá bola odstránená z diery, sa musí zmiešať v rovnakom pomere s humusom, pohárom superfosfátu a 50 gramami potašového hnojiva.
 • Štvrtina jamy je naplnená živnou kompozíciou, ktorá vytvára kopu.
 • Stopka je uvoľnená z filmu, ktorý zachováva integritu hrudky na koreňoch, voľné koreňové procesy na kopci sú starostlivo narovnané. Zvyšná živinová zmes sa naleje do diery a stlačí.
 • Pri rezaní je nainštalovaná tyč, ktorá podporuje rast rastlín počas rastu.
 • Studňa je napojená veľkým množstvom teplej vody.

Pri pestovaní kultúry musí byť vzdialenosť medzi otvormi najmenej 60 cm.

Jemnosti starostlivosti o aktinídie na Sibíri

Actinidia sa často používa ako dekorácia, ale ak chcete získať úrodu, musíte dodržiavať pravidlá starostlivosti o rastlinu.

zalievanie

Rastlina nemá rada príliš vlhkú pôdu, ktorá môže viesť k výskytu chorôb. Kultúra je zvlhčená podľa potreby. Zalievanie sa v priemere vykonáva každé 3 dni. V mieste výsadby kultúry je potrebné vypustiť prebytočnú tekutinu.

prerezávanie

Orezávanie rastlín začína v druhom roku rastu. Pri prvom prerezávaní odstráňte všetky výhonky okrem 2-3 silných viníc. V budúcom roku zostane ešte pár výhonkov na vytvorenie kríka. Ľavé výhonky musia byť priviazané k podpere tak, aby sa mohli krútiť vo vertikálnom smere.

ovocné bobule

Je potrebné odstrániť poškodené konáre a vrchy viniča na niekoľko púčikov ročne.V treťom roku rastu je potrebné krík rozriediť, odstrániť rozbité vetvy a skrátiť výhonky, na ktorých sa tvoria plody.

latková mreža

Aby aktinídia nepoškodila výhonky a nevytvorila krík, je potrebné vytvoriť špeciálnu oporu, ktorá sa nazýva mreža. Môžete to urobiť podľa nasledujúceho algoritmu:

 • pripraviť vetvy s priemerom 1 cm v množstve 20 - 30 kusov;
 • vykopať požadovaný počet vetiev v rovnakej vzdialenosti;
 • viažu vetvy vodorovne k vyhĺbeným prípadom a vytvárajú sieť v rovnakej vzdialenosti;
 • v miestach, kde sa tvoria kosoštvorce, je potrebné dodatočne pripevniť drôt, aby sa posilnila štruktúra;
 • vyčnievajúce vetvy sa odrežú a získa sa rez;
 • počet takýchto sekcií závisí od počtu puzdier.

Trellis môže byť vyrobený z akéhokoľvek materiálu. Tento druh podpory je zavedený v druhom roku vývoja rastlín.

Dôležité. Aby sa nepoužívala podpora, kultúra sa môže vysádzať v blízkosti budovy, na ktorej je predtým drôtené pletivo.

Actinidia na mreží

Vrchný dresing

Hnojenie sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

Typ hnojivaObdobie uplatňovania
Draselná soľZavádza sa do zeme v apríli (30 gramov na meter štvorcový).
Fosforečné hnojiváPoužíva sa v máji
Popol z drevaZavedené v polovici leta
superfosfátPoužíva sa v septembri v množstve 35 gramov na meter štvorcový
humusPred úkrytom rastlín na zimu

Včasné kŕmenie stimuluje kultúru k rozvoju a tvorbe ovocia.

Kontrola škodcov a chorôb

Actinidia má silnú imunitu proti chorobám, môžu sa však vyskytnúť tieto typy problémov:

 • Phylostictosis - označuje plesňový typ choroby. Častejšie ovplyvňuje dospelé typy kultúry a prejavuje sa vo forme škvŕn na listoch a kmeňoch. Na odstránenie choroby je potrebné postrekovať Bordeauxovou tekutinou.
 • Ramulariasis - prejavuje sa vo forme bielych škvŕn na listoch. Na odstránenie patológie sa odstránia poškodené výhonky. Puzdro je ošetrené kvapalinou Bordeaux.
 • Prášková pleseň - na listoch sa vyskytuje vo forme plaku. Na odstránenie je potrebné striekať roztokom sódy.

Actinidia strom

Medzi škodcami, ktorí sa môžu vyskytnúť na aktinídiách, je potrebné zdôrazniť:

 • chrobák listový - poškodzuje listy a mladé výhonky, v dôsledku čoho rastlina vädne;
 • šupinatý hmyz - ovplyvňuje výhonky a plody kultúry.

Na odstránenie môžete použiť tekutinu Bordeaux alebo ľahký roztok síranu meďnatého. V zložitých prípadoch je potrebné používať chemikálie proti škodcom.

Šľachtiteľská kultúra

Propagácia aktinídií sa uskutočňuje nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Použitie oblúkových vrstiev - vykonáva na jar. Vyberie sa jeden mladý výhonok, ktorý sa pokryje zeminou a ponechá sa, kým sa neobjavia korene. Po roku je výhonok oddelený od materského krovia a presadený na nové miesto.
 2. Rezne. Pre reprodukciu je potrebné prerušiť ročný výhonok a rozdeliť ho na niekoľko častí. Každý segment by mal mať 3 puky. Vložte odrezky do vody. Potom zasadte do zeme a zakryte fóliou alebo sklenenou nádobou.
 3. Semená. Ak chcete získať sadenice, musíte si vziať zrelé ovocie a rozdrviť ho vidličkou. Výsledná kaša sa premyje veľkým množstvom vody, semená sa sušia a skladujú sa do vrecka na tkanivá až do výsadby. Semená sa sadia vo februári s použitím špeciálnych kontajnerov na sadenice.

Rozmnožovanie aktinídií

Používaná metóda je rozmnožovanie odrezkami. Takéto rastliny sa rýchlejšie prispôsobujú novému miestu a ľahšie tolerujú choroby.

Zber aktinídií na Sibíri

Čas zberu úrody závisí od odrody. Actinidia na Sibíri dozrieva začiatkom augusta, neskoré odrody dozrievajú v polovici septembra.Bobule sa môžu zbierať vopred na ďalšie skladovanie. Aby ste to dosiahli, rozotrite ich v tenkej vrstve na parapet a pravidelne premiešajte, aby dozrievali zo všetkých strán.

Pestovanie kultúry na Sibíri nevyžaduje komplexnú starostlivosť. Na získanie plodiny je potrebné zvoliť odrody, ktoré vydržia nízke teploty a prispôsobia sa náhlym zmenám teploty. Bobule sa používajú na čerstvú spotrebu, ako aj na prípravu na zimu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica