Príčiny chorôb citrusov a škodcov a kontrolných opatrení

Nepriaznivé podmienky pestovania alebo porušovanie pravidiel starostlivosti vyvolávajú vývoj chorôb citrusov. Porážka rastlín chorobami vedie k ich smrti a zníženiu plodu. V závislosti od charakteristík infekcie sú potrebné vhodné kontrolné opatrenia.

Ochorenia citrusov

Pri pestovaní citrusových stromov doma je možné množstvo chorôb. Každé ochorenie je charakterizované určitými charakteristikami a má odlišný účinok na rastliny.

Rakovina citrusov

Príznaky choroby sa objavujú na listoch, vetvách a plodoch rastlín. V počiatočnej fáze vývoja rakoviny citrusov sa na chrbte listov vytvárajú malé škvrny, ktoré sa nakoniec rozšíria do ďalších častí plantáže. V dôsledku vplyvu infekcie postihnuté časti začnú tmavnúť a odumierať.

anthracnose

Ochorenie postihuje všetky suchozemské prvky rastliny. Na listoch sa objavujú znaky vo forme hnedých škvŕn, po ktorých sa šíria do kmeňa a ovocia. V dôsledku prehĺbenia škvŕn sa vytvára prekážka pre pohyb živín. Pri vysokých okolitých teplotách sa v rastlinách postihnutých antracózou objavujú trhliny.

Anthracnose CYTRUSOVY

Chrasta (citrusová bradavica)

Vývoj chrasty sa dá zistiť vytvorením priesvitných bradavíc na celej prízemnej časti stromov. V prípade vývoja choroby sa bradavice zväčšia a ovplyvnené prvky sa zdeformujú, strácajú živiny a odumierajú. Ovocie napadnuté chrastou predčasne odpadne a stráca chuť.

Melsecco

Znakmi choroby sú chloroticita listov a sušenie konárov. Vývoj melsecco vedie k úplnému vyschnutiu stromu. Príčiny infekcie sú:

  • porušenie napájania;
  • nadmerné obväzy;
  • mraziace výhonky;
  • zlá poľnohospodárska technológia.

Melsecco citrus

Gommoz

Pri domácom pestovaní citrusových plodov ovplyvňuje gommóza veľké korene a kôru. Symptómom choroby je uvoľnenie gumy z kmeňa, konárov a listov. Ťažko postihnuté rastliny začnú hádzať lístie.

Hommóza spomaľuje dodávanie živín do výhonkov, takže nedostatok zápasov vedie k ich smrti.

Neskorá pleseň

Bežná choroba spôsobená plesňou je charakterizovaná výskytom tmavých škvŕn s kvetom alebo plesňou.Postihnuté citrusové prvky začnú odumierať, čo spôsobí odumretie celej rastliny. V priebehu času plody strácajú svoju prezentáciu a chuť. Phytophthora sa môže šíriť z jednej rastliny do druhej.

Neskorá pleseň citrusov

melanózu

Infekcia citrusových plodov s melanotou má za následok malé hnedé škvrny na ovocí a listoch. Plody v dôsledku dopadu choroby nedosahujú maximálnu možnú veľkosť a ich tvar je zdeformovaný. Staršie stromy sú najviac náchylné na melanotu. Poškodené časti rastlín sa musia zničiť.

Mycosferellosis

Mykosférelóza plesní vedie k vytvoreniu pľuzgierových škvŕn na spodnej strane listov. Infekcia vedie k poškodeniu lístia a ovocia. Na zvládnutie choroby je potrebné pravidelne odstraňovať spadnuté listy, čím sa znižuje zdroj nových spór.

Mycosferella cytrus

Root rot

Koreňová hniloba je spôsobená nadmernou vlhkosťou v pôde alebo prenikaním húb. Je možné zistiť prítomnosť infekcie tmavých škvŕn na trupe, z ktorého sa uvoľňuje tekutina. V priebehu času sa kôra v poškodených oblastiach zrúti a olupuje.

tristeza

Vplyv tristézy sa vzťahuje na všetky časti plantáže citrusov. Primárnym príznakom choroby je čiastočné alebo úplné zastavenie rastu a zmena farby listov. Listy a konáre postupne odumierajú a výhonky vychádzajúce z kmeňa strácajú silu. V niektorých prípadoch je postihnutá koreňová tristéza.

Citrus tristeza

Škodcovia citrusových stromov

Škodlivý hmyz je okrem chorôb nebezpečný aj pre citrusové stromy. Negatívny vplyv škodcov má tieto dôsledky:

  • spomalenie rastu stromov;
  • odumretie častí rastlín;
  • zníženie výnosu.

Hlavným dôvodom výskytu hmyzu je nesprávna starostlivosť. Príčinou sú aj náhle zmeny teploty, výrazná aróma ovocia a prítomnosť zvyškov rastlín v pôde.

Citrusová stupnica

štít

Malý hmyz sa prilepí na listy a vysaje z nich šťavu. V dôsledku vystavenia hmyzu z mierky sa listy postupne menia na žlté, stočené a spadnuté. Ak nezačnete s liečbou rastlín včas, zastaví sa vývoj a odumrie. V zriedkavých prípadoch pošva poškodí ovocie, po ktorom sa stane nepoužiteľným.

Roztoč pavúk

Kvôli ich malej veľkosti je veľmi ťažké odhaliť roztoče na citrusových plodoch. Znakom vzhľadu je vytvorenie tenkej siete, pomocou ktorej hmyz pokrýva ovocie a listy. Škodcovia sa môžu skrývať v zemi alebo v dutinách listov.

Roztoč pavúk

Skleníkové strapce

Rôznorodosť strapcov je malý škodca, ktorý žije na dozrievaní ovocia a listov a absorbuje z nich živiny. Na postihnutých častiach sa vytvárajú škvrny a čierne bodky. Vplyvom strapcov sa znižuje produktivita rastlín a kvetenstvo sa zdeformuje a začína klesať.

molica

Citrusové plody poškodzujú dospelé molice a ich larvy. Škodcovia absorbujú rastlinné šťavy na zadnej strane lístia. Postihnuté listy strácajú svoju silu a odpadávajú. Larvy molice nadmerne absorbujú miazgy a vylučujú tekutinu, čo vedie k zhoršeniu fotosyntézy.

Cícerník biely

mealybug

Mealybugs zanechávajú na povrchu stromov biely voskový náter. Dospelí tiež absorbujú šťavu z mladých výhonkov, čo spomaľuje rast.

vošky

Najbežnejším škodcom je voška, ​​ktorá infikuje citrusové plody v čase intenzívneho vývoja nových výhonkov. Hmyz nasáva živiny, spomaľuje rast a vyvoláva skoré lístie.Vošky sa usadzujú na izbových rastlinách a nesú rôzne infekcie.

vošky na citrusoch

Záhrada slimák

Slimáky sa vyskytujú vo vlhkých podmienkach a sú ohlodané ovocie a lístie. Hmyz sa schováva v hustých listoch a vlhkých úkrytoch a plazí sa von do tmy.

dážďovky

Výskyt dážďoviek je sprevádzaný tekutými lepkavými sekréciami, ktoré môžu poškodiť stromy. V tomto prípade hmyz vykonáva prevzdušňovanie Zeme a zabezpečuje prúdenie vzduchu ku koreňom. Prítomnosť dážďoviek vedľa citrusových plodov je prospešná, takže ak nájdete hmyz, mali by ste často kontrolovať výsadbu a ich stav.

dážďovky

Hlístice citrusov

Nematódy sú parazitárne červy, ktoré útočia na koreňový systém citrusov. Absorpcia častí koreňa spôsobuje inhibíciu rastu a ďalšiu smrť rastlín.

Hlavným dôvodom vývoja hlíst citrusov je pôvodne infikovaná pôda a nedostatok organických hnojív.

Prečo necháva krútiť

Curling citrusových listov je dôsledkom pôsobenia mnohých chorôb a nesprávnej starostlivosti. Listy sa krútia najmä s nedostatočným alebo nadmerným zalievaním, neprítomnosťou ďalšieho hnojenia a nízkou úrovňou osvetlenia. Po zistení problému je potrebné zistiť presnú príčinu jeho vzniku a poskytnúť priaznivé podmienky pre rast.

Prečo necháva krútiť

Príčiny škvŕn

Výskyt škvŕn rôznych farieb na citrusových listoch je častým problémom, ktorý sa vyskytuje v dôsledku zamokrenia pôdy alebo vystavenia škodcom. Ak si všimnete škvrny, je potrebné neustále kontrolovať výsadbu - ak sa škvrny zväčšia, bude potrebné postrekovať fungicídnymi alebo insekticídnymi prípravkami.

Preventívne opatrenia

Aby sa včas zistil vývoj chorôb alebo poškodenia škodcami, je potrebné neustále monitorovať stav rastlín. Ako preventívne opatrenie sa odporúča postriekať kmeň a listy s roztokom Bordeauxovej tekutiny s koncentráciou 1%. Je tiež dôležité pridať minerálne hnojivé a biofungicídne prípravky, ktoré sa pridávajú do vody na zavlažovanie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica