Výsadba a starostlivosť o domáce citróny, ako často sa zalieva voda a čo sa má kŕmiť pri izbových podmienkach

Citrónový strom je ľudstvu známy už od nepamäti. Jeho plody sa stali majetkom nielen kulinárskych majstrov, ale aj lekárov. Indonézia je považovaná za miesto narodenia tejto rastliny. Obyvatelia tejto konkrétnej krajiny najprv domestikovali citrusové plody a začali študovať jeho vlastnosti. Teraz doma dekoratívne citróny možno často nájsť v mestských bytoch, ale nie všetci ich majitelia vedia, že za určitých podmienok môže krásny strom nielen potešiť s rozkvitajúcim kvitnutím, ale tiež prinášať ovocie.

Odrody vhodné na domácu kultiváciu

Citrón nie je len dekoratívny ker v dome. Správnou starostlivosťou a dodržiavaním podmienok poľnohospodárskej technológie, ako aj správnym výberom odrody môžete z nej získať úrodu užitočného ovocia a zabezpečiť si zimné zásoby vitamínov. Nie všetky druhy sú však vhodné na pestovanie v podmienkach bytu.

Meyer

Plody tejto odrody sú malé, okrúhleho tvaru a sýtej žltej farby, dokonca až takmer oranžové. Kôra je veľmi tenká, bez tuberozity. Meyer je citrón s predčasným dozrievaním, ktorý je možné zozbierať 8 mesiacov po objavení sa púčikov.

Podľa recenzií jej plody netolerujú prepravu na dlhé vzdialenosti a tiež majú vysokú kyslosť.

Pavlovský

Táto odroda začína prinášať ovocie za izbových podmienok 3-4 roky po výsadbe. Doba dozrievania citrónov sa pohybuje od 9 do 10 mesiacov, a ak je úroveň osvetlenia nedostatočná, proces trvá asi 1 rok. Plody sú žlté, veľmi šťavnaté a často nemajú semená. Po dozretí majú tendenciu strácať obchodovateľnosť a chuť, takže skúsení kvetinári odporúčajú včasné zber citrónov.

domáce citróny

Sopka Citrofortunella

Odroda si vyžaduje dostatok slnečného svetla a vlhkosti. Tieto podmienky sa musia vziať do úvahy, aj keď to vyžaduje minimálne požiadavky na pôdu. V lete je dobré vziať si domáceho citróna vonku. Plody dosahujú dĺžku 4 cm, čo je v porovnaní s konkurenciou priaznivé.

výročie

Tento citrón je schopný kvitnúť v prvom roku po výsadbe. Plod je hojný, plody sú veľké, vo fáze technickej zrelosti majú žltú farbu.Odroda uprednostňuje odtieň pre pestovanie, dobre znáša suchý vzduch v miestnosti.

domáce citróny

Lunaria

S náležitou starostlivosťou dokáže tento citrón vyrobiť dve plodiny za rok. Rastlina je veľmi nenáročná, má vysoký výnos. Plody sú stredne veľké a môžu sa líšiť v závislosti od ročného obdobia. Vo fáze technickej zrelosti majú žltú farbu.

Výsadba citróna doma

Aby citrón potešil majiteľov svojimi dekoratívnymi vlastnosťami a užitočným ovocím, je potrebné ho nielen správne zasadiť, ale aj zabezpečiť optimálne podmienky a tiež dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie.

domáce citróny

Výber odrody a príprava semien

Je potrebné si uvedomiť, že citrón netoleruje aklimatizáciu. Ak sa rozhodlo o tom, že si budete kupovať hotový strom naraz, mali by ste sa okamžite uistiť, že ho nepriniesli teplé krajiny, ale rozmnožil sa z izbovej rastliny rastúcej v podobnej klíme. Existujú dva spôsoby propagácie kultúry:

 • štep;
 • štepenie.

Stojí za to kúpiť sadenice iba v renomovaných maloobchodných predajniach, ktoré si cenia svoju povesť. Je potrebné uprednostniť tie citróny, ktoré boli naštepené na Trifoliat. Sú považované za najvhodnejšie pre náš región.

domáce citróny

Pokiaľ ide o odrodu, najlepšou voľbou by bolo:

 • Lisabon;
 • Maikop;
 • Meyer;
 • Janov;
 • Pavlovský;
 • Kursk;
 • Lunaria.

Vo vnútri tieto odrody citrónov vykazujú najlepšie výsledky a majiteľom nespôsobujú veľa problémov.

Optimálne zloženie pôdy

Pôdu na pestovanie citrónov je možné používať ako kúpené, tak pripravené vlastnými rukami. Súčasne sa na dno nádoby položí drenážna vrstva pozostávajúca zo zmesi popola a piesku. Ďalej sa pripraví výživná pôdna zmes pozostávajúca z lesnej pôdy, humusu, drevného popola a riečneho piesku.

domáce citróny

Pomer zložiek sa sleduje takto:

 • lesná pôda - 2 poháre;
 • piesok - 1 pohár;
 • humus - 3 polievkové lyžice;
 • popol z dreva - 1 polievková lyžica.

Výsledná zmes pôdy sa mieša s vodou, až kým sa nedosiahne hustá hmota podobná konzistencii s kyslou smotanou. Nalieva sa do hrnca, kým nie sú korene citróna úplne zakryté.

Veľkosť hrnca

Materiál, z ktorého je citrónová nádoba vyrobená, môže byť čokoľvek. Pokiaľ však ide o veľkosť, je dôležitá požiadavka: horný priemer nádoby by nemal presiahnuť 15 cm a jej výška sa volí v rozmedzí od 15 do 20 cm. Je nepraktické získať vysoký hrniec, pretože koreňový systém citrónovníka nie je hlboký.

domáce citróny

Schéma pristátia

Výsadba citróna začína skutočnosťou, že črepník je tretí naplnený pripravenou pôdnou zmesou. Potom sa strom opatrne vloží do nádoby, korene sa narovnajú a zakryjú rovnakou zmesou. Na okraji kvetináča by mal byť priestor na ďalšie zalievanie. Koreňový golier citróna je zasypaný 5 mm do zeme, takže pri hojnom a stálom zalievaní nehnije.

Fázy vývoja stromov

Koľko citrónovníka rastie skôr, ako začne kvitnúť a priamo niesť ovocie, závisí od odrody a zvolenej metódy rozmnožovania. Priemerná doba je 5 rokov. Niektoré rastliny potešia úrodu za pár rokov, iné však očakávajú zázrak do desiatich rokov.

domáce citróny

Obdobie rastu

Citrón počas prvých 4 rokov aktívne rastie a vytvára zelenú hmotu. V tejto dobe je pre neho nežiaduce prinášať ovocie, aby klíčok nestratil svoju vitalitu. V nasledujúcich rokoch, keď strom prinesie ovocie, nebude už rast taký aktívny. Ovocie vyberajú veľa živín a stopových prvkov, v dôsledku čoho sú rastové procesy pozastavené.

kvitnúce

Niektoré odrody citrónov kvitnú v prvom roku po výsadbe. Klíčky pestované v semenách kvitnú po dobu 8 rokov.

Na urýchlenie tohto postupu sa odporúča očkovať rastlinu. Tento postup sa vykonáva vo veku 1-1,5 roka.

plodová

Kedy začína štepená citrónová sadba prinášať ovocie? Zvyčajne 3 roky po zániku. Niektoré odrody sa tešia z prvého zberu v druhom roku. Citróny dozrievajú od 5 do 10 mesiacov as nedostatkom svetla sa tieto obdobia môžu oneskoriť o niekoľko mesiacov.

domáce citróny

Starostlivosť o domovní strom

Musíte vedieť, ako sa správne starať o domáceho citróna, aby sa páčilo nielen svojimi dekoratívnymi vlastnosťami, ale aj užitočným ovocím. Rastlina musí byť oplodnená načas, musí byť riadne zavlažovaná a prerezaná a z času na čas presadená.

osvetlenie

Na pestovanie citrónov sa odporúča rovnomerné osvetlenie. Je ťažké zabezpečiť ho v obytnom byte, preto skúsení kvetinári odporúčajú každý deň obrábať kvetináč s rastlinou. Pre normálny vývoj citrusových plodov sú ideálne 12-hodinové denné hodiny. V zime je lepšie umelo priviesť strom do spiaceho stavu.

domáce citróny

Vlhkosť a teplota

Môže byť ťažké vytvoriť ideálne podmienky na pestovanie citrónov v byte. Konštantná teplota vzduchu je pre nich dôležitá, pretože rastlina veľmi bolestivo reaguje na zmeny. Počas vegetačného obdobia sa tento ukazovateľ udržuje na úrovni 22 - 24 ° С a počas dozrievania ovocia - približne 18 ° С. Citróny hibernačia pri + 10 ° C Pokiaľ ide o vlhkosť, v zime by jej hladina nemala klesnúť pod 60% a v chlade - pod 40%.

zalievanie

Ako často sa v lete napájajú citrusové plody? Citróny potrebujú pravidelné zavlažovanie. Tvorba suchej hlinenej kómy v hornej časti nádoby je neprijateľná. V horúcom počasí môže byť potrebné zavlažovanie denne... Na zavlažovanie citrusových rastlín nepoužívajte vodu z vodovodu, ktorá obsahuje veľa chlóru. To môže viesť k rôznym chorobám, vrátane chlorózy listov. Je lepšie používať dobre alebo dažďovú vodu s teplotou 30 - 35 ° C.

domáce citróny

Citrón sa zavlažuje, až kým voda nevyteká z dolných otvorov hrnca. Prebytočná tekutina sa jednoducho vypustí z palety. Listy sa niekoľkokrát denne postriekajú postrekovacou fľašou.

Tvorba koruny

Prerezávanie citrónovníka vyrába sa hlavne na jar, tieto práce je však možné vykonávať na jeseň av zime. Vytváranie koruny je nevyhnutnou udalosťou, pretože zahustený strom potrebuje viac denného svetla a tiež zle nesie ovocie. Prvýkrát sa sadba oreže, keď dosiahne výšku 20 cm. Hlavne sa kmeň stromu vyseká vo výške 30 cm.

V priebehu času na tomto mieste rastú bočné výhonky, z ktorých sa tvoria kostrové vetvy. Vytvára sa citrónové ovocie a dozrieva.

Vetvy 1. a 2. rádu sa orezávajú vo výške 25 cm, 3. - 15 cm, 4. - 10 cm. Tie výhonky, ktoré narúšajú rast mladých vetvičiek, musia byť úplne odstránené.

domáce citróny

prevod

Citrón sa musí transplantovať v týchto prípadoch:

 • rastlina rástla a bola stiesnená v starej nádobe;
 • nájdu sa príznaky hniloby koreňov;
 • hrniec sa náhodne zlomil;
 • strom prestal aktívne rásť a hojne niesol ovocie.

Samotný transplantačný postup je podobný pristátiu. Prekládka sa vykonáva spolu s kusom zeme pri starostlivom preskúmaní stavu koreňového systému citrónovníka. Ak z nej vychádza nepríjemný hnilobný zápach alebo sa objavia iné príznaky hniloby koreňov, okamžite sa odstránia všetky poškodené korene.

domáce citróny

hnojivá

Ako nakŕmiť citrón na aktiváciu rastových procesov a urýchlenie plodenia? Vhodnou možnosťou by bolo zložité hnojivo, ale musí sa používať čo najšetrnejšie a prísne podľa pokynov a odporúčaní. Inak dôjde k predávkovaniu a namiesto požadovaného výsledku hojenia rastlina začne uschnúť, bolieť alebo dokonca úplne zmizne.

minerálne

Z minerálnych hnojív pre citróny sa najčastejšie používa soľan. Pomáha eliminovať hladovanie dusíka, aktivuje rastové procesy. Tam sa odporúča pridať draselné soli. Superfosfát zmierňuje nedostatok fosforu. Môže sa umiestniť do pôdy, kde citrón rastie, vo forme granúl alebo sa rozpustí vo vode a zalieva sa do rastliny. Toto hnojivo sa však rozpúšťa po dlhú dobu.

hnojivo

organický

Z organických látok sú na pestovanie citrónov vhodné iba dva druhy: riedený divulín a kuracie trus. Vďaka svojmu bohatému zloženiu poskytuje mulleín všetky potrebné vitamíny a minerály, vďaka čomu citrónová rastlina rastie a vyvíja sa úplne. Močovina sa zriedka používa na výživu rastlín. Aby sa zabránilo rozvoju chorôb a neutralizovala kyslosť pôdy, je posypaná drevným popolom. Nie je to len prírodné antiseptikum, ale aj skvelý top dressing.

Nemôžete kombinovať minerálne a organické hnojivá, pretože to je plné popálenín v koreňovom systéme citróna.

Znaky nedostatku mikroživín

Nedostatok rôznych stopových prvkov v citrónoch sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Pri nedostatku dusíka strom prestane rásť, mení farbu listov. Kvôli nedostatku fosforu nemôže rastlina plodiť hojne. Po hojnom rozkvetu citrónovníka sa vaječníky netvoria, v akútnej forme sa pozoruje sčernenie a pokles lístia.

citrón vyschne

Nedostatok draslíka sa prejavuje nedostatočnou elasticitou plodov, ich predĺženým dozrievaním, sfarbením listov. Nedostatok draslíka ovplyvňuje vývoj koreňového systému citróna, čo vedie k podvýžive. Výsledkom je, že horné výhonky začínajú odumierať.

S nedostatkom stopových prvkov v pôde sa na citrónových listoch objavujú ľahké škvrny a postupom času odpadávajú.

Aby bola rastlina zdravá a potešila majiteľa, je potrebné tieto príznaky dôkladne monitorovať a včas prijať preventívne opatrenia.

Obdobie dozrievania ovocia a zber

Ako dlho dozrieva citrón na strome? V priemere sa zber začína 3-4 mesiace po ukončení kvitnutia. Spravidla tento čas pripadá na začiatok - do polovice zimy. Zrelosť plodu závisí od jeho farby a chuti. Ak krík zrodil hojne ovocie, môžete si vybrať jedno ovocie, nakrájať ho a ochutnať. Ak je príliš veľa kyseliny, budete musieť počkať pár týždňov.

Neodporúča sa ponechať zrelú úrodu citrónov na strome dlhšie ako január, inak sa rodenie môže v budúcom roku oneskoriť. Ovocie sa navyše vrásky do tejto doby zvracajú, čo naznačuje, že sú prezreté.

domáce citróny

Akým problémom čelia, keď rastú

Ako každá rastlina, citrónový strom je citlivý na množstvo chorôb a škodcov. Kvetinárstva vynašli spôsoby, ako im predchádzať a kontrolovať ich.

škodcovia

Hlavnými škodcami, ktorí spôsobujú problémy záhradníkom pestujúcim citróny doma, sú:

 • roztoče;
 • vošky;
 • štít;
 • molica;
 • Červcovité.

pavúkový roztoč

Môžete si ich zachrániť, ak pripravujete tinktúru cesnaku a pravidelne s ňou spracovávate citrónový strom. V prípade hromadného ničenia sa uchyľujú k použitiu chemických insekticídnych prípravkov.

choroby

Ako vyzerá chorá citrónová stromka? Spravidla má žltnuté lístie, zvesené vetvičky. Takéto príznaky môžu byť spôsobené nielen negatívnymi účinkami škodcov, ale aj nesprávnou starostlivosťou alebo nedodržaním základných podmienok poľnohospodárskej technológie. Nedostatočné osvetlenie, narušenie teploty alebo teploty a vlhkosti by sa malo okamžite odstrániť. V opačnom prípade môže citrón úplne uschnúť.

Citrón zaschne a nerastie

S mladým citrónom sa niekedy vyskytujú problémy vo forme zastavenia rastu a sušenia výhonkov. Sú zapríčinené nedostatkom živín a banálnym nedostatkom miesta v banke.Ak nie sú korene citróna obmedzené ich kapacitou, nie sú na nich žiadne známky hniloby koreňov, je potrebné zabezpečiť, aby rastlina dostala celý rad potrebných stopových prvkov a minerálov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica