Zloženie a kyslosť pôdy pre citrusové rastliny, ako to urobiť sami

Pestovanie citrusových rastlín vo vnútri je pracný, energeticky náročný proces. Ich odrody sú spravidla zle prispôsobené rastu a vývoju v obytných štvrtiach. Pestovanie citrusových plodov je spojené s dodržiavaním pravidelných pravidiel údržby, výberom pôdy a úpravou optimálnych hodnôt teploty a vlhkosti.

Kritériá kvality pôdy pre citrusové plody

Ak si chcete vybrať pôdu pre citrusové plody, musíte sa oboznámiť s charakteristikami týchto rastlín. Interiérové ​​odrody sa výrazne líšia od tých, ktoré rastú v prírodných podmienkach:

 • vnútorné druhy kvitnú dvakrát v priebehu celého roka;
 • plody vnútorných druhov majú menej výraznú citrusovú chuť;
 • veľkosti vnútorných odrôd sa líšia od voľne žijúcich odrôd.

Pri správnom výbere pôdy na pestovanie odrody citrusových rastlín a pri dodržaní podmienok starostlivosti sa plodina zberá v treťom roku života rastliny. Pôdna zmes je vybraná podľa niekoľkých parametrov:

 • štruktúra pôdy by mala byť voľná (koreňový systém citrusových plodov má svoje vlastné vlastnosti; na získanie živín zo zeme musí mať ľahký prístup k užitočným prvkom);
 • ukazovatele kyslosti by nemali prekročiť hranice 5.2 a 7 PH;
 • Pôda by mala mať homogénnu štruktúru (prítomnosť hrudiek narúša koreňový systém, znižuje rýchlosť procesu získavania živín).

druhy pôdy

Druhy vnútorných citrusových plodov majú charakteristické vlastnosti, ktoré sa pri výbere pôdy zohľadňujú:

 1. Čierna zem nie je vhodná pre žiadne odrody citrónu. Vyvoláva koreňovú hnilobu v dôsledku vytvorenia skleníkového efektu.
 2. Korene mandarínok sa vyznačujú schopnosťou rýchlo absorbovať minerály z pôdy, takže odborníci ich častejšie odporúčajú kŕmiť minerálnymi hnojivami.

Kúpte alebo si to urobte sami

Kompozície na pestovanie a pestovanie citrusových plodov sa predávajú v špecializovaných sekciách tematických obchodov, druhým spôsobom, ako získať potrebnú zmes, je pripraviť ju sami.

Pestovatelia citrusov poznamenávajú, že komerčné pôdy často nie sú vhodné pre citróny. Je to kvôli zvláštnosti balenia: zapečatené vrecká prispievajú k vytváraniu skleníkového efektu, ktorý vyvoláva rozklad vlákien obsiahnutých v zmesi. Takéto mechanizmy sú škodlivé pre akýkoľvek druh citróna, pre rastliny je ťažké získať rast a správne sa vyvíjať.

žltý hrniec

Ideálna zalievacia pôda pre citrusové plody doma

Dôležitou podmienkou správneho rastu a vývoja odrôd citrusov v domácnosti je regulácia úrovne kyslosti pôdy.Rastliny netolerujú nízku kyslosť, umierajú v prostredí s vysokou kyslosťou.

Pre skúsených záhradníkov nie je ťažké skontrolovať úroveň kyslosti pôdy. Aby ste to dosiahli, musíte vyhodnotiť výsledok, ktorý sa objavil na lakmusovom papieri po ponorení do kvapaliny, ktorá zostáva na povrchu pôdy:

 • červená farba - osvedčenie o úrovni 5 PH;
 • oranžový indikátor - stredne kyslá;
 • žltý indikátor - úroveň je zvýšená;
 • zelená farba je indikátorom alkalického prostredia.

Informácie! Polievanie tvrdou vodou je častou príčinou zmien kyslosti.

test kyslosti

Na vytvorenie požadovanej zmesi pôdy sa používa niekoľko komponentov.

Záhradná pôda

Vlastnosti:

 • ľahkosť konštrukcie;
 • index kyslosti je neutrálny.

Záhradná pôda sa odporúča zbierať pri ovocných plodinách v lete. Zozbierajte hornú vrstvu, ktorá sa potom preosieva a oddelí od zvyškov.

kost v zemi

Listová pôda

Zvláštnosťou tejto zmesi je prirodzená úroveň kyslosti. Tento druh pôdy sa vytvára po hnití listov, ktoré padajú zo stromov. Prírodné mechanizmy robia pôdu užitočnou pre pestovanie všetkých druhov plodín.

Sod krajina

Vlastnosti:

 • pórovitá štruktúra;
 • zvýšený obsah živín.

Príprava sodíka má špecifické kroky. Šev by nemal presahovať hrúbku 15 centimetrov a šírku 35 centimetrov. Vrstvy sódy sa navrstvujú jeden na druhého, až kým nedosiahnu výšku 1 meter. Stred hornej časti konštrukcie je prepichnutý, vytvára sa prehĺbenie, takže sa tu udržuje vlhkosť. V lete je takáto štruktúra obrátená, rozliata, zhutnená hnojom.

Sodná pôda je pripravená na 2 roky. Vrstvy sa preosejú pred použitím trávnika pre izbové rastliny.

Sod krajina

piesok

Vlastnosti:

 • ľahkosť konštrukcie;
 • nepresnosť;
 • štruktúra pomáha predchádzať rozvoju húb.

Piesok neobsahuje výživné látky, pridáva sa do zmesi na zvýšenie ľahkosti.

Odborníci odporúčajú zbierať piesok v teplom a jasnom počasí. Pred pridaním sa premyje.

žltý piesok

Rašeliniská

Rašelina má množstvo užitočných vlastností:

 • obsahuje živiny;
 • reguluje úroveň kyslosti pôdy;
 • poskytuje potrebnú štruktúru.

Rašelina sa pridáva do zmesi pre izbové citrusové rastliny v minimálnych objemoch tak, aby nedošlo k nadmernému vyťaženiu pôdy a nespôsobeniu rozkladu vlákien.

kompost

Kompost je organický typ hnojiva, ktoré sa vytvára rozkladom rastlinného a živočíšneho odpadu.

Kompost sa získa kompostovaním. Za týmto účelom sa v zemi vytvára depresia, kde sa ukladá rastlinný alebo živočíšny odpad. Optimálne obdobie pripravenosti kompostu je 2 roky po prvom naplnení.

Pri pridávaní kompostu do pôdnej zmesi by ste sa mali uistiť, že je úplne pripravený, pretože nezrelé štruktúry môžu nepriaznivo ovplyvniť rast citrusových rastlín.

kompost na lopatu

Hnojivá pre sadenice

Citrusové rastliny potrebujú správne kŕmenie. Pre kultiváciu musíte dodržiavať špeciálne schémy vyvinuté odborníkmi.

Informácie! Pri kŕmení sa súčasné používanie minerálnych a organických hnojív nevykonáva. Tento prístup prispieva k napaľovaniu koreňového systému, takže sa typy komplexov striedajú.

zelené sadenice

Rastliny potrebujú rôzne druhy hnojív, záleží to na období vývoja:

 1. Od januára do augusta sú potrebné komplexy obsahujúce dusík. Pre citróny a mandarínky sa odporúča infúzia konského hnoja s koncentráciou hnoja a vody v pomere 100 gramov na 1 liter vody. Táto zmes trvá 2 týždne.
 2. V moči je obsiahnuté veľké množstvo dusíka, ktorý sa podľa vzorca rozpustí: 1,5 gramu na 1 liter vody.
 3. Na kŕmenie citrusových plodov sa počas kvitnutia alebo sady farieb používajú hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Prinesú sa dovtedy, kým citróny a mandarínky nevytvoria ovocie s minimálnym priemerom 15 milimetrov.
 4. Príprava na spánkovú fázu, ktorá sa vyskytuje v rastlinách v auguste alebo septembri, si vyžaduje doplnenie síranov draselného. Na tento účel sa používajú granulované hnojivá anorganického typu.

Poradenstvo! Odporúča sa striedať kŕmenie root a non-root.

malé ovocie

Potreba transplantácie

Citrusové rastliny si vyžadujú pravidelnú výsadbu:

 • doplňovať zásoby živín;
 • zmeniť kyslosť pôdy;
 • rozšíriť priestor hrnca kvôli skutočnosti, že koreňový systém sa rozrástol.

Známky, že citrusová rastlina potrebuje transplantáciu:

 • rastlina prestane rásť;
 • sa vyvíja pomaly;
 • niektoré pobočky zostávajú nedostatočne rozvinuté;
 • z drenážneho otvoru sú viditeľné špičky koreňov, čo naznačuje silné zapletenie s koreňovým systémom zemskej kómy.

zrelé citrusové plody

Pri transplantácii sú vylúčené obdobia pučania, kvitnutia alebo plodu. Odporúča sa postupovať veľmi opatrne. Pred vysadením sa rastliny dôkladne niekoľko dní vylievajú. Z hrnca sa vyberie kultúra so zrazeninou zeme, ktorá sa snaží nerušiť korene.

Po kontrole koreňového systému sa vysušené alebo zhnité časti starostlivo odstránia. Kus, ktorý sa vyberie z hrnca, nie je v žiadnom prípade zničený. Rastliny sa s ňou presádzajú do nového kontajnera. Vysvetľuje to druhý názov metódy transplantácie citrusových plodov - prekládka.

Pri pravidelných transplantáciách by sa malo vziať do úvahy pravidlo zväčšenia veľkosti kvetináča: zakaždým, keď sa zvýši o 2-4 centimetre.

strom na parapete

Pravidelné prekládky prispievajú k tvorbe silného stromu, preto sa pre citrusové rastliny v interiéroch odporúčajú časté postupy (2 až 3-krát ročne).

Po prekládke sa kvetináče citrusov hojne zalievajú a zakryté priamym slnečným žiarením, nie sú umiestnené v prievane alebo blízko vykurovacích zariadení. Karanténne obdobie umožňuje odpočinok 1 - 2 týždne, aby sa rastliny prispôsobili novej kapacite a novým podmienkam rastu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica