Ako správne zovrieť mandarinka doma

Svetlá vôňa mandarínok vytvára náladu, pripomína detstvo, prináša nový rok do domu. Pestovanie tejto rastliny, ktorá je pre strednú uličku neobvyklá, môžete neustále plávať v miernom oblaku jemnej arómy, vytvárať jedinečnú auru pohodlia a pohody. Rovnako ako všetky citrusové plody si však vyžaduje pozornosť a starostlivosť. Pri transplantácii je dôležité poznať vlastnosti zavlažovania, ako zvierať, prerezávať mandarinka.

Prečo štipka mandarinky?

Na okenných parapetoch, na izbách, na verande, vytvárajú jednokrídlové kultúry často namiesto pohodlia pocit osamelosti. Niekedy jednoducho nemajú dostatok miesta. Vzhľadom na to, že plnohodnotný strom, ktorý rastie na južných plantážach sveta, môže dosiahnuť štyri metre na výšku, sa snaží obmedzovať rast jeho dĺžky doma.

Vnútorné mandarínky sú najlepšie tvarované ako nízke kríky, ktoré tvoria krásne koruny. Pomôže to rastline bez zamerania sa na jeden smer, urobí ju atraktívnou a zbaví ju sušených „plešatých“ vetvičiek.

Zastrihnite špičky vrcholov, odstráňte vetvičky rastúce dovnútra, riedte veľmi husté oblasti, skúsení záhradníci tiež odporúčajú normálnu tvorbu vaječníkov a potom dozrievanie ovocia.

Snažia sa tiež štiepiť prebytočné a skoré púčiky, aby sa rastlina mohla rozvíjať rovnomerne, pričom každej z jej častíc dodáva vitalitu a energiu.

malé mandarínky

Potrebné nástroje

Pred pokračovaním v operácii je lepšie pripraviť a dezinfikovať nástroje vopred.

Rozhodnite sa pre záhradné nožnice, záhradnícke nožnice alebo ostrý pučiaci nôž.

Dôležitými zložkami procesu sú prostriedky na ošetrenie otvorenej rany rastliny (záhradná smola, živica stromov, farba na prírodný ľanový olej).

záhradnícke nožnice

Načasovanie prerezania mandarínky

Je vhodné rezať doma koncom februára, začiatkom marca, keď rastlina aktívne rastie a vyvíja sa.

Postup sa však niekedy vykonáva na jeseň. Súčasne sa čo najviac pridáva umelé osvetlenie.

Prvé zovretie sa uskutoční, keď mandarinka uvoľní štvrté, piate alebo šieste listy. V tejto chvíli už strom dosahuje dvadsať až štyridsať centimetrov.

Na každej novej vetve sa po objavení štvrtého listu odstránia špičky.

Koruna sa tvorí počas prvých troch až štyroch rokov. Potom proces pokračuje, ale nie príliš často.

rastlina na parapete

Technológia prerezávania mandarínok

Po objavení štvrtého listu sa majiteľ miestnosti exotický, zaoberajúci sa tvorbou koruny, snaží opatrne odstrániť, odrezať časť vetvy, ktorá sa tiahne nahor nad púčik.Rana je ošetrená záhradným lakom alebo živicou stromov pokrytou plastovým obalom alebo páskou. Nechajte rez utiahnuť. Rastlina sa spravidla nedotýka troch až štyroch týždňov. Potom sa film odstráni.

Spolu s ďalšou dĺžkou stromu sa odstránia silné výhonky, ktoré rastú od samého koreňa a zvyšujú silu zvyšku rastliny.

Vetvy smerované dovnútra koruny alebo silne naklonené do strany alebo nadol sa tiež pokúsia orezať tak, aby mandarinka nevyzerala zanedbane.

Po mesiaci sa nové výhonky starostlivo preskúmajú. Slabé vetvy sú odstránené. Silnejšie sa ponechajú, aby sa rastlina ďalej vyvíjala správne.

vetvenie vetiev

Na otvorenie alebo zatvorenie koruny (s veľmi rozrastajúcimi sa konármi) sa použije rez na púčiku, pričom sa berie do úvahy pravidlo výberu vonkajšej alebo vnútornej púčiky.

Hlavný kmeň je zovretý, prerezávaný. Z postranných vetiev zostali tri alebo štyri vetvy.

Ďalšia starostlivosť

V lete je mandarinka vytiahnutá na verande, ktorá sa snaží poskytnúť mu možnosť vyhriať si jemné slnečné lúče. Polievanie sa vykonáva opatrne, aby kvapky neklesli na kvety, dvakrát denne. Pravidelne sa pridáva vrchný obväz.

zrelá úroda

V chladnejšom zimnom období sa rastlina premiestni do miestnosti s teplotou dvanásť až šestnásť stupňov, čo umožňuje jej odpočinok. Toto je čas odpočinku pre strom. Zalievajte ju dvakrát týždenne. Vrchné obliekanie nie je hotové.

Ako mandarinka rastie, je transplantovaná, čo jej dáva voľnejší hrniec, ktorý zodpovedá veľkosti. Robí sa to spôsobom prenosu. Ak nie je možné transplantovať, pôda sa aktualizuje o dve tretiny.

Rastliny prvého roku niekedy produkujú púčiky. Sú starostlivo odstránené tak, aby neplytvali pevnosťou stromu. V prípade potreby zostane časť vaječníkov.

zelené ovocie

Mandarínkový strom je spočiatku umiestnený tak, aby prijímal dostatok svetla, ale nemôže spáliť a zbaviť svoje listy.

Zovretie koncov výhonkov, prerezanie hornej časti mandarínky spolu so zalievaním a kŕmením vhodným pre danú sezónu vám umožní vytvoriť krásny silný ker stromov, ktorý poteší nielen oči, ktoré sa k nemu otočia, ale tiež nesie chutné voňavé ovocie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica