Ako správne štepiť citrón doma tak, aby priniesol ovocie

Pestovanie citrónu doma je náročná a zábavná aktivita s mnohými trikmi. Prečo a ako pestovať citrón vysadený v kvetináči, nie každý vie, ale tento postup vám umožňuje zrýchliť úrodu, zlepšiť jej kvalitu alebo zbierať niekoľko rôznych druhov citrusových plodov aj na malom domácom strome umiestnenom na parapete.

Výhody štepu citróna

Citrón má obrovské množstvo vitamínov a minerálov a ľudia ho už dlho oceňujú pre jeho výhody. V takom prípade sa ovocná rastlina môže pestovať v bežnom byte a zberať niekoľkokrát do roka.

Väčšina ľudí získa svoj prvý citrón zo semena, ktoré zostalo z jedeného citróna. Takáto rastlina sa vyvíja dobre, ale už dlho neprináša ovocie a nazýva sa divá. Na prvú úrodu z nej môžete čakať 10 až 15 rokov a niekedy strom vôbec neprináša ovocie.

Očkovanie rieši niekoľko problémov:

  • na jednom strome môžete získať niekoľko druhov citróna;
  • štepená rastlina je menej chorá;
  • začína prinášať ovocie skôr, kvalita ovocia sa výrazne zvyšuje;
  • vápno alebo pomaranč môžu byť naštepené na citrónový strom, koexistujú a dokonale sa vyvíjajú.

Vakcinácia doma stimuluje tvorbu ovocia a umožňuje získať úrodu do 2 až 3 rokov po výsadbe. Môžete vysadiť 2 až 3 rôzne druhy citrónu alebo iného citrusového ovocia na sklade.

Termíny

Štepenie sa uskutočňuje na zariadení po 1,5 až 2,5 roku. Neskôr sa rast a vývoj materskej rastliny spomaľuje a potomok sa nekoreňuje dobre. V tomto prípade sa na inokuláciu vyberú mladé vetvy stromov. Najlepší čas na štepenie je apríl - máj, môže sa uskutočniť do augusta, takže rastlina má čas na zotavenie. Očkovanie vykonané v zamračenom daždivom dni bude lepšie zakoreniť. Čím je štepenie nižšie, tým je citrón kratší.

citrus v kvetináči

Výber podnožia a odrezkov

Do zásoby sa vyberie zdravý strom bez poškodenia so silnými koreňmi a korunou. Oslabená rastlina musí byť ošetrená pred vrúbľovaním, monitorovať stav pôdy a hnojiť ju 2 až 3 týždne pred začatím operácie.

V prípade légie musíte vziať materiál zo zdravého stromu, ktorý začal prinášať ovocie. Na pestovanie v interiéri sú vhodné odrody Pavlovsky, Vaniglia, Novogruzinsky. V súčasnosti existuje viac ako 100 druhov citrónu v interiéri, ktoré sa líšia veľkosťou ovocia a chuťou.

výber akcií

Potrebné nástroje

Na očkovanie sú potrebné tieto nástroje:

  • ostrý skalpel alebo špeciálny nôž na štepenie;
  • záhradné var;
  • kus elektrickej pásky, dymovej pásky alebo špeciálnej záhradnej pásky;
  • úzky pásik bavlnenej tkaniny;
  • záhradnícke nožnice;
  • alkoholový roztok.

Všetky práce sa vykonávajú s čistým inventárom ošetreným alkoholom. Musíte si dôkladne umyť ruky, aby ste zabránili infekcii rastlín počas očkovania. Môžete dostať 2 očkovania, potom sa zvyšuje pravdepodobnosť ich prežitia.

Vakcinačné metódy

Existuje niekoľko spôsobov, ako vysadiť rastlinu. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky, o ktorých potrebujete vedieť. Rozlišujte medzi odrezkami, párením a pučaním.

vakcinačná metóda

výstrižky

Pre potomstvo vyberte malú vetvu s listami z odrodovej rastliny. Očkovanie sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: pre kôru alebo rozštep.

Pre kôru

Na štepenie je potrebná dospelá vetvička odrodového citrónu s úplne vytvorenými listami. Mladé konáre nie sú vhodné na štepenie. Stonka citróna by mala mať 4 až 5 listov, ktoré sa odstránia a zanechajú malé stonky. Z oboch vetiev sa odstránia tŕne rastliny. Miesto očkovania sa lieči alkoholom.

V spodnej časti potomka sa ostrým nožom vytvorí šikmý rez. Na podnose odrezávač odstráni časť vetvy, ktorá je tesne nad miestom vrúbľovania, potom sa časť kôry opatrne odreže a na jednej strane zloží.

rastie doma

Rez rezu je zarovnaný s oblasťou materskej rastliny bez kôry a je pevne pripevnený elektrickou páskou alebo dymovou páskou. Rez na podnose, ktorý sa nachádza nad miestom vrúbľovania, sa spracuje záhradným lakom. Aby sa miesto očkovania udržiavalo neustále vlhké, môže sa na fixačný materiál navinúť bavlnenú handričku, ktorá by mala byť neustále navlhčená.

Dôležité: Je potrebné zabezpečiť, aby sa sekcie na odrezkoch a materskej rastline zhodovali a aby sa pri fixácii obväzu nepohyboval.

Štepená vetva alebo celá rastlina by mali byť pokryté plastovým vreckom, aby sa vytvorila zvýšená teplota a vlhkosť. Vak je pevne pripevnený k spodnej časti pomocou povrazu. Horná časť by mala byť voľná. To poskytuje zvýšenú teplotu a vlhkosť, čo znamená lepšie prežitie.

stonka rastliny

Do rozštepu

Stopka je tiež pripravená, ale je naklonená šikmo na oboch stranách, aby sa vytvoril klin.

Strihač odstraňuje časť vetvy na podnose nad miestom vrúbľovania a vetva materskej rastliny je rozdelená ostrým nožom uprostred do hĺbky 2 centimetre. Rukoväť je vložená do rozštepu klinom a upevnená pevným obväzom. Štepená vetvička je potiahnutá polyetylénom.

párenie

Toto je rovnaké očkovanie na rozdelenie, rozdiel je v priemere očkovaných vetiev; pri kopílii sa musí priemer rezu a potomok zhodovať.

pučiace

Pri takomto štepení sa nezíska stopka, ale púčik odrodovej rastliny s malou plochou kôry (jazyk). Je vhodné omotať sa novou ostrou čepeľou. V mieste vrúbľovania na materskom strome sa urobí rez kôry tvaru T.

pučiace odrezky

Dôležité: Je potrebné dbať na to, aby rez nebol príliš hlboký a nepoškodil subkortex.

Vyrezaná kôra sa úhľadne zloží späť, do holého miesta sa vloží hotová oblička, jazyk sa pevne pritlačí kôrou, štep sa zafixuje pevným obväzom, oblička sa ponechá otvorená.

Post-vakcinačná starostlivosť

Po ukončení operácie sa rastliny dostanú na teplé a svetlé miesto, ktoré chráni strom pred priamym slnečným žiarením. Vytvorenie skleníkového efektu s vysokou vlhkosťou pre vrúbľovanú vetvičku je predpokladom dobrého prežitia štepu, na tento účel je potrebné plastové vrecko.

správna kultivácia

Odvádza sa každý deň kvôli ventilácii a miesto očkovania sa postrieka postrekovou fľašou.

Ak divé listy začínajú kvitnúť na kmeni alebo vetve sáčku pod očkovanou oblasťou, alebo ak sa objavia bočné výhonky, musia sa okamžite odstrániť, aby sa štepenému sadivu zaistil lepší tok živín.Po ukončení operácie sa zariadenie nehnojí, kým klíčok úplne nekoreňuje.

Natáčanie sa objaví 2-4 týždne po manipulácii. Potrebuje čas, aby rástol a bol silnejší, aby sa vrece neodstránilo a uistil sa, že neprichádza do styku s mladými listami.

Po 1,5 až 2 mesiacoch ho môžete postupne zvyknúť na bežné podmienky zadržania. Najskôr sa vrecko vyberie denne po dobu 30 až 40 minút, potom sa čas zvýši na 1,5 až 2 hodiny. Po 5 dňoch sa rastlina uvoľní z vaku. Ak počas dňa listy strácajú svoju pružnosť, vložte ich späť na svoje miesto a nechajte citrón ešte niekoľko dní.

citrusové ovocie

Keď sa úplne prispôsobí vnútornej teplote a vlhkosti, odstráňte obväzovú a upevňovaciu pásku.

Ako pochopiť, či bol postup úspešný

Ak si stopka alebo púčik počas prvých 5-7 dní po naočkovaní zachovajú čerstvosť a pružnosť, nestmavnú sa ani nevyschnú, potom sa štepenie uskutoční správne, sú nažive a potom všetko závisí od starostlivosti o rastlinu.

správny postup

Ak operácia zlyhá, musíte zariadiť odpočinok a zopakovať ho o mesiac. Dnes v kvetinárstvách nájdete už štepené citrónové sadenice, ale pestovatelia sa snažia pestovať ich samostatne, pretože nakúpené rastliny často krátko po zakúpení odumrú.

Očkovanie proti citrónu si samozrejme vyžaduje vedomosti a zručnosti, ale ak si pozorne preštudujete tento predmet a urobíte všetko starostlivo, šanca na úspech sa výrazne zvýši - za 2 až 3 roky sa začne rodiť a domáce zviera poteší majiteľa prvou úrodou k závisti priateľov a známych.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica