Výsadba, pestovanie a starostlivosť o pomaranč doma

Mnoho milovníkov exotických stromov pestuje doma citrusové plody. Ak chcete vedieť, ako pestovať pomarančový strom, musíte sa oboznámiť s metódami a vlastnosťami výsadby, odporúčaniami pre starostlivosť o rastliny. Ak sú splnené všetky požiadavky, strom úplne kvitne a rodí ovocie. Oranžová je náročnejšia ako citrón na osvetlenie, teplotu a vlhkosť. Ovocie má nižšiu kvalitu ako ovocie zakúpené, to však nebráni exotickým milovníkom potešiť sa s prítomnosťou takejto rastliny v dome.

Funkcie pestovania pomaranča

Vnútorný strom s kvetmi a ovocím vyžaduje špeciálny teplotný režim, vlhkosť, osvetlenie. Je potrebné vyhnúť sa náhlym poklesom teploty, prievanu. "Ako dlho rastie strom, kým sa objaví ovocie?" - otázka, ktorá zaujíma rozhodnutie pri pestovaní pomaranča doma. Pri správnej výsadbe a starostlivosti dôjde k plodeniu: v 4. roku na strome vypestovanom z odrezkov av 8. roku - zo semena.

Domáce pomaranč vyzerá ako miniatúrny vždyzelený strom. Rastlina pre dospelých môže dosiahnuť výšku 2 metre. Kvitne v jednoduchých alebo zväzkoch bielych kvetov s príjemnou vôňou.

Dôležité! Rastlina netoleruje tabakový dym.

Odrody rastlín

Domáci strom má niekoľko odrôd:

 1. Gamlin. Rastlina s skorým dozrievaním ovocia. Výška nie viac ako 1,5 m. Ovocie má šťavnatú dužinu s malým počtom semien, sladkokyslou chuťou. Dozrieva v posledných mesiacoch jesene.
 2. Pavlovský. Strom je poddimenzovaný, do 1 m. Zrenie ovocia nastáva po 7 mesiacoch, rozmnožovanie - odrezkami.
 3. Washington Navel. Raná a stredná sezóna. Dosahuje výšku 2 m. Má pomerne šťavnaté, sladké a kyslé plody s jasne oranžovou dužinou. Propagované odrezkami.
 4. Markheulsky je trpasličí typ. Nízky strom (do 1,7 m). Čepele listov sú zelené, s mierne tmavým odtieňom, až 10 cm dlhé. Púčiky kvitnú na jar, biele. Produkuje veľké ovocie s jasne oranžovou pokožkou a sladkou chuťou.

pestovanie pomaranča

Reprodukcia pomaranča

Reprodukcia pomaranča sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 • rezne;
 • zo semena.

Každá z metód má pozitívne a negatívne stránky. Rezanie je trochu problematické, musíte nájsť zdrojový materiál, u semien je to ľahšie.Stonka sa odreže z dospelého stromu alebo sa môže preniesť z miesta rastu odrezaním z tej, ktorá rastie v jej prirodzenom prostredí.

Rastlina vysadená semenom bude silnejšia. V súlade s tým rastie lepšie, prispôsobuje sa a je odolnejší voči chorobám. Koruna stromu vypestovaného zo semienok je krajšia ako koruna vysadená odrezkami. Získané zo semena má kvalitatívne parametre: 100% genetická informácia rodičovského stromu.

pestovanie pomaranča

Plodný čas je charakteristickým znakom metód výsadby. Strom zo semena začína prinášať ovocie v 8. až 10. roku života, výsekový strom - v 4. až 5. roku. Na štepenie sa vyberie stonka s priemerom 4 až 5 mm, dĺžkou 10 cm a je odrezaná: pod - pod miestom obličky, nad - nad miestom obličky. Vetva by mala mať 3-4 zdravé púčiky a 2-3 listy. Rozotrite spodnú časť vetvy stimulátorom rastu koreňového systému.

Na sadenie sa používa pôda z humusu zmiešaného s pieskom (hrubozrnná), kvetinová pôda.

Všetko je zmiešané v rovnakých častiach. Odrezaná vetva sa vysadí 4 cm hlboko. Rezné listy sa odporúčajú denne zalievať vodou. Pôda by mala byť vlhká, ale nie kyslá. Nádoba s rukoväťou sa musí udržiavať pri teplote 20 - 25 ° C oC. Úplné zakorenenie sa uskutoční do 30 dní. Po odporúčaní transplantácie do stacionárnej nádoby.

Ako správne pestovať kamenné ovocie doma

Na získanie pomaranča, ktorý je dobre prispôsobený vonkajšiemu prostrediu a je odolný proti chorobám, je potrebné zasadiť dobré oranžové semeno.

pestovanie pomaranča

Príprava semien

Je ťažké klíčiť semeno, takže musíte používať čerstvo zozbierané, bez príznakov kazenia, hniloby. Semená majú pomerne tvrdú šupku. Musí sa oddeliť od buničiny, opláchnuť a namočiť do vody na pol dňa.

Príprava pôdy a hrnca

Semeno je vysadené v kvetináči s objemom najviac 100 ml. Môžete vziať prázdne nádoby na jogurt alebo kyslou smotanu. Nádoba musí mať odtokové otvory, aby mohla prebytočná tekutina uniknúť. Močená pôda má nepriaznivý vplyv na kvalitu klíčenia. Je lepšie klíčiť v zmesi citrusov alebo umiestniť do voľnej zemitej zmesi rašeliny a zeminy.

pestovanie pomaranča

Výsev semien

Výsadba sa vykonáva do hĺbky 1 cm, vo vzdialenosti 5 cm, prikryte fóliou, udržiavajte v teple a tme, kým sa neobjavia výhonky. Počas sušenia pravidelne zavlažujte pôdu striekacou fľašou. Výhonok sa objaví o mesiac a pol. Výsev je teraz vystavený svetlu. Keď sa tvoria 2 listy, musíte sa potápať. Ďalej sa sadenice pestujú, až kým priemer stonky nie je 6 mm, potom sa uskutoční štepenie.

Starostlivosť o oranžové stromy

Starostlivosť o pomarančový strom nie je príliš náročná, hlavnou vecou je splnenie požiadaviek pri zohľadnení charakteristík rastliny.

pestovanie pomaranča

Osvetlenie a teplota pre vnútorné oranžové

Strom má špeciálne požiadavky na svetelný režim: ak je osvetlenie nedostatočné, plody dozrievajú alebo budú kyslé a na priamom slnečnom svetle sa listy opáli. Najlepšie je šírenie svetla.

Odporúča sa umiestniť strom na východné alebo západné okno. Na južné okno je potrebné nainštalovať difúznu ochranu pred priamym slnečným žiarením. V lete sa odporúča vystaviť na ulici, ale v tieni. Púčiky sa tvoria o 15-19 oFROM.

V zime musí byť strom udržiavaný pri nízkej teplote (od 0 do 10%) oFROM). K normálnemu plodeniu prispieva práve chladný režim. Orange nevyžaduje veľa svetla. Vrchný obväz je vylúčený a zalievanie sa vykonáva raz týždenne.

pestovanie pomaranča

Vlhkosť vzduchu

Stromu sa nepáči nadmerná vlhkosť v pôde, navyše vyvoláva choroby. Ale aj malé množstvo vlhkosti je škodlivé. V lete sa polievanie vykonáva raz denne. Koruna stromu sa musí pravidelne zavlažovať striekacou fľašou.

umelé hnojivo

Pri aktívnej rastovej fáze je potrebné rastlinu vyživovať.Čím je starší, tým vyššia je dávka. Môžete hnojiť špeciálnymi hnojivami pre citrusové plody, organické roztoky alebo minerálne zlúčeniny (dusičnan amónny, superfosfát, draslík). Aby sa zachovala farba listov, odporúča sa kŕmiť manganistanom draselným raz mesačne a raz za štvrťrok železným vitriolom. Pred oplodnením by sa malo zalievať, aby nedošlo k poškodeniu koreňov.

pestovanie pomaranča

Tvorba koruny

Prerezávanie je nevyhnutnou fázou starostlivosti, pretože nie je možné pestovať oranžový strom doma bez rezania koruny. Strom nebude produkovať kvety a ovocie. Na jar by mal byť stredný stonok rezaný o 20 cm. 3-4 bočné vetvy tvoria korunu prvej úrovne, ponechávajú na nich 2 vetvy, je to druhá úroveň, potom 3-4 vetvy tretej úrovne a na nich budú výhonky štvrtej úrovne, ktoré prinášajú ovocie.

Ďalšie prerezávanie spočíva v rednutí, odstránení starých konárov a raste vnútri stromu, ošklbaní mladých výhonkov.

Je potrebné odstrániť vetvy, ktoré sú zlomené, suché alebo rastú v nepravidelnom uhle. Pri kvitnutí musíte regulovať počet vaječníkov tak, aby rastlina plne rástla a priniesla ovocie. Najskôr zostanú v 4 - 5 roku - najviac 10 vaječníkov - asi 10, po asi 10.

pestovanie pomaranča

prevod

Vzhľadom na zvláštnosti koreňového systému strom bolestivo toleruje transplantáciu, najmä ak je poškodená koreňová guľa zeme. Transplantácia sa vykonáva metódou prekládky. Rastlina nesúca ovocie sa transplantuje každé 3 roky. Mladí pre intenzívny rast si vyžadujú ročnú prekládku. Priemer nasledujúcej nádoby by mal byť väčší o 20 mm.

Presádzanie sa uskutočňuje na jar, pred intenzívnym rastom. Počas zákroku musíte vziať do úvahy: krk sa neprehlbuje.

Pôdna zmes pre mladé rastliny: kombinujte trávnik, listovú pôdu a humus s pieskom (v rovnakých častiach). V prípade dospelých pomarančovníkov sa podiel pôdy s pôdou zvyšuje o 2 p. Odporúča sa pridať trochu hliny. Na odstránenie nadmernej vlhkosti je dôležité urobiť dobrú drenáž.

pestovanie pomaranča

postrek

Okrem zavlažovania potrebuje strom pravidelné zavlažovanie, najmä v lete. Okrem toho je potrebné z listov oplachovať prach. Raz mesačne si musíte dať teplé sprchy: zakryte pôdu fóliou, strom ošetrite mydlovou vodou. Toto je prevencia škodcov.

Funkcie graftovania

Oranžová pestovaná zo semena musí byť naštepená, aby mohla priniesť ovocie. Štepenie sa uskutoční, keď klíčok dosiahne hrúbku 5 mm.

Na očkovanie potrebujete:

 1. Vystrihnite stonku z ovocného stromu. Pobočka má 2 roky.
 2. Odstráňte listy.
 3. Na trupu hry sa kôra vyreže do tvaru oka.
 4. Pripravte si stuhu z latexovej rukavice (odrezanú).
 5. Pripojte k hre vetvu a naviňte ju. Smer zhora nadol. Zabaľte ho dobre, aby sa nedostal vzduch. Kontrola správneho dodržiavania púčikov a pažby. Pokračujte vinutie v blízkosti stopky a opatrne okolo. Na okraji rezu ho niekoľkokrát zabalte a posuňte v opačnom smere.

pestovanie pomaranča

Umiestnite rastlinu na teplé miesto, hojne vodu, aby sa aktivoval tok miazgy. Po 5 dňoch bude jasné, či oblička zakorela. Po 10 dňoch spadne a po 20 dňoch odstráňte zväzok. Ak sa výhonky objavia na vrchu divočiny, musia sa odstrániť. Keď z pupenu vyrastie nová vetva, objaví sa prvý list a odrežte vrchnú časť.

Prečo sa oranžové listy krútia

Existuje niekoľko dôvodov na zvlnenie listov:

 • prítomnosť chorôb;
 • nedostatok vzduchu;
 • nadmerné zalievanie alebo nedostatok;
 • návrh;
 • zriedkavé zavlažovanie.

pestovanie pomaranča

Škodcovia a choroby

Rovnako ako všetky citrusové stromy, aj tento je ovplyvnený hmyzom. Hmyz nasáva šťavu z listov a výhonkov. Rastlina zožltne, vädne, zomiera. Na ničenie sa používa výraz „Intavir“ alebo „Aktara“. Ako preventívne opatrenie je dôležité udržiavať požadovanú úroveň vlhkosti.Rastliny poškodzujú vošky, roztoče alebo hmyz. Ničia prízemné časti pomaranča. Na začiatok sa odporúča použiť roztok tabakového mydla. Ak ošetrenie nefunguje, nastriekajte ho chemickými látkami.

Pomarančový strom je náchylný na plesňové a vírusové ochorenia: homoza, tok ďasien. Ovplyvňujú kmeň, výhonky, lístie. Z objavených trhlín vyteká lepkavá tekutina. Na ošetrenie musí byť rana očistená, ošetrená záhradným lakom a strom musí byť postriekaný fungicídom. Beznádejná rastlina musí byť spálená.

pestovanie pomaranča

Možné problémy

Pomarančový strom je náročnejší ako iné citrusové plody. Ak sa nebudete riadiť uvedenými pokynmi pre starostlivosť, môžu nastať nasledujúce problémy:

 • žltnutie lístia;
 • padajúce listy, puky kvetov, nezrelé ovocie;
 • smrť rastliny.

K odlupovaniu listov dochádza v dôsledku:

 • prudká zmena klimatických podmienok;
 • nedostatočné napájanie;
 • nadmerné zalievanie počas odpočinku;
 • nadbytočné hnojivo;
 • nedostatočné osvetlenie;
 • návrh;
 • zimovanie pri nesprávnej teplote (viac ako 10%) oFROM).

Pestovanie citrusových plodov nie je ťažké a ak sa dodržia požadované podmienky zadržania, strom sa o 4 až 5 rokov poteší s prvým ovocím.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica