Popis citróna Lunario a vlastnosti domácej starostlivosti

Citrónová odroda Lunario je obľúbená najmä u ľudí, ktorí doma pestujú citrusové plody. Táto rastlina pestuje plodiny po celý rok (každú sezónu) a má malé nároky na údržbu. Plody sa vyznačujú nápadným podlhovastým tvarom s ostrou špičkou. Rastlina, na základe ktorej bola získaná odroda Lunario, rastie na Sicílii.

Charakteristiky a opis odrody

Lunario sa líši v tom, že ovocie a kvety sa často vyskytujú na rastline. Toto, ako aj zvýšená odolnosť voči chorobám a nenáročný charakter, zabezpečili popularitu kultúry medzi záhradníkmi.

koruna

Koruna sa vyznačuje stromovitým tvarom. Kôra kmeňa je hnedá a mladé výhonky sú zelené. Oválne listy sú dlhé 15 centimetrov, zatiaľ čo citrón rastie vonku až do 5 metrov.

Rastlina pestovaná v kvetináči sa vyznačuje prítomnosťou podlhovastých a dlhých vetiev, ktoré sú navyše zosilnené mrežami.

Citrón Lunario sa vyznačuje rýchlym rastom. Pozdĺž kmeňa rastliny sú tŕne rôznych veľkostí.

kvety

Citrónové kvety sa vyznačujú jemným fialovým odtieňom a nachádzajú sa jednotlivo alebo v skupinách. Púčiky dosahujú v priemere 6 centimetrov s priemernou veľkosťou 4 až 5 centimetrov. Kvety vydávajú príjemnú vôňu, ktorá sa po kontakte zvyšuje.

citrónový lunário

ovocný

Plody odrody Lunario sa líšia v týchto vlastnostiach:

 • priemerná hmotnosť - 120 - 170 gramov;
 • pretiahnutý tvar;
 • hladká a tenká pokožka;
 • slabá chuť a kyslosť buničiny;
 • trocha šťavy.

Na jednom strome dozrie v priebehu roka až 15 plodov, ktoré sa nachádzajú blízko seba.

Výhody a nevýhody citróna Lunario

Medzi výhody odrody, záhradníci rozlišujú nasledujúce:

 • zvýšená odolnosť voči chorobám a škodcom;
 • skoré rodenie (v druhom roku);
 • celoročné kvitnutie;
 • maximálna výška je do 6 metrov.

citrónový lunário

Nevýhody zahŕňajú aktívny rast, vďaka ktorému záhradníci musia pravidelne tvoriť korunu.

Pestovanie citrónu doma

Pestovanie citróna Lunario je priame. Ak sa zabezpečí náležitá starostlivosť, prinesie rastlina ovocie po celý rok.

Prípravok na sadenie

Citrón tejto odrody sa pestuje zo semien alebo sadeníc. Druhá možnosť je vhodnejšia, pretože umožňuje získať úrodu v druhom alebo treťom roku.Sadenice citróna nevyžadujú serióznu prípravu. Hlavná vec je, že korene rastliny zostávajú nedotknuté.

citrónový lunário

Výber a príprava miesta pristátia

Citrónovú nádobu odporúčame umiestniť do východnej alebo južnej časti miestnosti. Rastlina vyžaduje veľa svetla, ale v lete, počas dňa sa odporúča zatieniť listy, aby nedošlo k popáleniu. V zime bude strom potrebovať ďalšie osvetlenie. Citrón Lunario je zakázaný pestovať v kuchyni. Vysvetľuje to skutočnosť, že strom postupne hromadí plyny, vďaka čomu sa zhoršuje chuť ovocia.

Okrem toho toto usporiadanie prispieva k rýchlemu vysušeniu rastliny.

Počas teplého obdobia sa citrón odporúča umiestniť do miestností s teplotou 17 - 22 stupňov a vlhkosťou 65 - 75%. Hrniec so stromom by sa mal v lete pravidelne vynášať na balkón, čím sa zabezpečí čerstvý vzduch. Zároveň sa závodu „nepáči“ prievan. V chladnom období by mal byť ovocný strom umiestnený v miestnosti s teplotou 7-14 stupňov.

citrónový lunário

Pristátie v pôde

Rastlina musí byť vysadená v kvetináčoch s pôdou, ktorá je zmesou záhradnej pôdy a piesku. Horná časť pôdy by mala byť pokrytá polyetylénom, po ktorom by mal citrón zostať v tejto forme 2-3 týždne. Počas stanoveného obdobia sa odporúča pravidelne striekať pôdu vodou. Pôda by mala byť voľná, aby korene dostali dostatočné množstvo kyslíka.

Starostlivosť o rastliny

Starostlivosť o stromy okrem zabezpečenia vyššie uvedených podmienok zahŕňa pravidelné zavlažovanie, kŕmenie a odstránenie zažltnutých listov.

Hnojenie a zalievanie

V teplom období by sa rastlina mala napojiť dvakrát týždenne, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy. V zime by sa voda nemala pridávať viac ako raz. Musíte tiež postrekovať lístie dvakrát týždenne. A každých 10 dní je potrebné strom zalievať teplou vodou.

citrónový lunário

Ako hnojivo pre citrusové plody sa používa zmes kravského trusu (hnoj sa zmieša s vodou v rovnakom pomere, potom sa vylúhuje jeden týždeň, filtruje sa a znova sa mieša s vodou v pomere 1: 5). Na jar av lete sa obliekanie vykonáva raz týždenne, v zime mesačne.

Transplantácia citrónu

Počas prvých troch rokov sa odporúča každú jar vysádzať strom v nových kvetináčoch. Neskôr sa tento interval predĺži na 2-3 roky. Na presadenie by ste mali vziať väčší hrniec a v spodnej časti položiť drenážnu vrstvu. Počas procedúry musíte nechať pôdu na koreňoch. Pred vysadením kultúry sa odporúča pečiť v rúre pražený citrusový substrát (k dispozícii v kvetinárstvách).

citrónový lunário

Tvorba koruny

Koruna sa tvorí každú jar. Táto frekvencia je spôsobená rýchlym rastom rastliny. Ak chcete vytvoriť správnu korunu, musíte odstrániť sušené konáre a odrezať výhonky až po piaty list. Týmto prístupom strom začne rodiť ovocie v druhom alebo treťom roku po výsadbe.

Choroby a škodcovia

Lunario je náchylné na tieto choroby:

 • tristeza;
 • koreňová hniloba;
 • gommosis;
 • plechová mozaika.

citrónový lunário

Liečba chorôb sa uskutočňuje transplantáciou stromu, ošetrením pôdy roztokom síranu meďnatého a (v prípade potreby) prerezaním postihnutých koreňov.

Zo škodcov v citrusoch tejto odrody nájdete biele komáre, vošky, roztoče alebo hmyz z mierky. Ošetrenie vhodnými chemikáliami pomáha vyrovnať sa s hmyzom.

Zber a skladovanie plodín

Zber sa uskutočňuje ako dozrievanie ovocia. Citrón sa odporúča skladovať v chladnej miestnosti alebo chladničke.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica