Ako pestovať a starať sa o mandarinky doma

Mandarínky sú obľúbenou možnosťou pestovania doma spolu s citrónmi a okrasnými sukulentmi. Pri náležitej starostlivosti sa rastliny vyvíjajú aktívne a nakoniec začínajú prinášať ovocie. Pri pestovaní mandaríniek doma by ste mali poskytnúť vhodné podmienky.

Funkcie pestovania mandarínok

Keď sa rozhodnete zasadiť semená mandarínky, mali by ste si vopred premyslieť, aký výsledok je potrebný. Strom môže slúžiť iba ako dekoratívna funkcia alebo môže slúžiť ako zdroj ovocia... Keďže mandarínka pestovaná z kosti sa vyvíja dlho, je potrebné zvoliť najvhodnejšiu odrodu po zistení, koľko konkrétnej odrody rastie.

V procese pestovania bude potrebné nielen vytvoriť priaznivé podmienky pre rozvoj rastlín, ale aj zabezpečiť pravidelnú starostlivosť. Tiež sa predbežne odporúča zvážiť možnosť ďalšieho množenia stromu.

Odrody rastlín

Existuje mnoho druhov vnútorných mandarínok. Pri výbere vhodnej možnosti by sa mali zvážiť tieto ukazovatele:

  1. Výška rastliny. Trpaslicové rastliny prestanú rásť a dosahujú 40 - 50 cm, zatiaľ čo iné odrody môžu dosiahnuť výšku 1,5 - 2 m.
  2. Špecifickosť starostlivosti. Niektoré odrody vyžadujú počas procesu pestovania opeľovače, častejšie zalievanie a tvorbu stoniek.
  3. Účel. Stromy môžu byť ovocné alebo ozdobné.

pestovanie mandarínok

Rozmnožovanie mandarínok

Rovnako ako iné citrusové plody, aj mandarinka sa môže množiť. Doma sa postup vykonáva odrezkami alebo semenami.

Množenie osiva

Ak chcete klíčiť nové sadenice zo semien, mali by ste ich zasadiť do samostatnej nádoby. Sadenice sa začnú objavovať po 30-40 dňoch. Ak má sadenice 4-5 listov, budete musieť rezať taproot. Ak sa nelieči, bude mať dĺžku a krútenie. 2 týždne po prerezávaní koreňov sa sadenice pestované zo semien premiestnia do stáleho kontajnera.

pestovanie mandarínok

Rozmnožovanie štepením

Na rozmnožovanie odrezkami sú vhodné 2-4-ročné stromy. Na kmeňoch rastlín 7 až 10 cm od zeme sa vyberie miesto vrúbľovania s hladkým povrchom a bez púčikov. Jemným pohybom noža sa urobí prierez kôry a pozdĺžny rez od jeho stredu, kde by sa mala rezať naštepením. Púčik je vyrezaný z vetvy činu a spojený s kmeňom.

Miesto vakcinácie je pevne zabalené v plastovom obale a dodatočne ošetrené záhradným lakom.

Ako pestovať doma mandarinka?

Pri plánovaní pestovania mandarínok je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác. Priame siatie semien by sa malo vykonávať aj pri zohľadnení viacerých nuancií. Aby sa stromy mohli aktívne vyvíjať a prinášať ovocie, musíte si pre ne zvoliť vhodný kontajner, používať úrodnú pôdu a dodržiavať pravidlá výsadby.

pestovanie mandarínok

Výber riadu alebo nádoby na výsadbu

Na pestovanie mandarínok sú vhodné rôzne nádoby, bez ohľadu na materiál výroby. Nádoba môže byť vo forme drevenej, sklenenej, keramickej alebo plastovej nádoby. Dôležitou požiadavkou je veľkosť hornej časti priemeru maximálne 15 cm a podobný ukazovateľ výšky. Na dne nádoby alebo nádoby by malo byť niekoľko malých otvorov, vďaka ktorým voda v nádobe nestagnuje a korene sa nezačnú hniť.

mandarinka doma

Varenie zeme

Pri príprave podkladu na stromy sa odporúča použiť pôdu bez rašeliny. Mandarin lepšie rozvíja koreňový systém a prináša ovocie, pretože je v pôde s neutrálnou kyslosťou. Optimálny index kyslosti je 6,5 až 7 pH.

Vhodnú pôdu si môžete kúpiť v špecializovanom obchode alebo si ju môžete pripraviť zmiešaním zhnitého humusu, lesnej pôdy a preosiateho piesku v pomere 2: 2: 1.

Výsadba mandarínkových semien

Do nádoby sa do budúceho stromu naleje drenážna vrstva nie väčšia ako 5 cm a navlhčená zemina. Osivo sa odporúča pestovať bezprostredne po extrakcii z ovocia bez toho, aby sa nechalo zaschnúť. Ak nebolo možné okamžite zasiať, semená by sa mali namočiť, aby sa urýchlil proces klíčenia, pretože semená sa budú vo vode rýchlejšie zakoreniť.

mandarinka doma

Načasovanie, kedy sa klíčky začínajú priamo dávať pozor, závisí od vybranej odrody a od okolitých podmienok. Sadenice zvyčajne rastú mesiac po zasiatí. Neodporúča sa zakrývať nádoby sadenicami plastovým obalom, pretože rastliny pestované v skleníkových podmienkach bude potrebné dodatočne prispôsobiť teplote miestnosti.

Pravidlá starostlivosti o stromy

Mandarínky vyžadujú pravidelnú údržbu. Aby rastliny nestratili svoje dekoratívne vlastnosti a schopnosť niesť ovocie, musíte sa o ne postarať, berte do úvahy množstvo funkcií.

mandarinka doma

Regulácia teploty a osvetlenie

Optimálna teplota okolia pre mandarinky je okolo 20 stupňov. Vyššie teploty súčasne nepoškodzujú sadenice kvôli ich schopnosti vydržať až 40 stupňov tepla. Ak sú kvetináče s rastlinami na parapete, mali by ste sa postarať o izoláciu okien.

Top dressing a zalievanie

Citrusový strom miluje vlhkosť, preto ho musíte pravidelne zalievať. V lete je dovolené pôdu navlhčiť niekoľkokrát denne po malých častiach. V zime je frekvencia polievania 3-krát týždenne, pretože pôda zasychá. Na intenzívne plodenie sa musia kŕmiť mandarínky. Odporúča sa aplikovať minerálne a organické hnojivá raz mesačne.

zalievanie mandarínky

Tvorba mandarínok

Aby sa dosiahol dekoratívny vzhľad, je potrebné stromy pravidelne tvarovať. Pred prerezaním koruny a zovretím výhonkov by ste si mali zvoliť vhodný tvar. Mandarínku môžete zaobliť alebo rozšíriť. Kmene sa orezávajú alebo štiepajú vo výške 20 cm nad úrovňou pôdy.Rastúce vedľajšie výhonky sa musia odstrániť.

Ako často by sa mal striedať mandarinka?

Ak semená nie sú zasadené v samostatných nádobách, potom po vytvorení 4 listov sa vyžaduje presádzanie do kvetináčov. Z pestovaných sadeníc sa vyberajú najsilnejšie a nedeformované. S ďalšou kultiváciou sa každý rok presádzajú mladé stromy a ovocné stromy - 2 až 3-krát ročne, čím sa priemer nádoby zvyšuje o 4 až 6 cm.

mandarinka doma

Ako urobiť kvet mandarínky?

Umelé opelenie pomáha stimulovať rozkvet mandarínok. Aby strom priniesol ovocie, v okolí môžete pestovať opeľovacie odrody alebo sami sami posypať peľom. Stačí opeľovať sadenice iba 1-2 týždne pred očakávaným kvitnutím.

Prvé ovocie z mandarínok

Načasovanie prvého plodu závisí od konkrétnej odrody. Plody sa môžu líšiť od pôvodnej odrody, pokiaľ ide o chuť, arómu a veľkosť. Po rozkvetnutí stromu a vytvorení mandarínok je potrebné pokračovať v vytváraní priaznivých podmienok, aby v budúcnosti dozrievali plody s vysokými vlastnosťami.

mandarinka doma

Mandarínski škodcovia

Nepriaznivé podmienky prostredia, porušenie pravidiel starostlivosti alebo rozmaznané semená spôsobujú poškodenie škodcami. Hmyz môže nahlodávať ovocie, korene a zelené časti výsadby.

Roztoč pavúk

Malý hmyz do veľkosti 0,6 mm je prakticky neviditeľný. Škodce je možné detegovať vytvorením svetlých škvŕn na zadnej strane listov a tenkej siete. Ak si všimnete známky vystavenia kliešťom, je potrebné listy ošetriť teplou mydlovou vodou a potom vykonať niekoľko ošetrení insekticídmi v intervaloch 7-10 dní.

Roztoč pavúk

štít

Škodca vytvára lepivý povlak na povrchu listov, čo vedie k vyčerpaniu a vysušeniu rastlín. Na odstránenie pochvy sa striekanie mydlovým roztokom zmiešaným s petrolejom vykonáva dvakrát týždenne. Ovocie na stromoch po takomto spracovaní nie sú vhodné pre potraviny, takže sa môžu odstrániť alebo ponechať na ozdobné účely.

mealybug

Prítomnosť mealybug môže byť zistená bielym, našuchoreným kvetom, ktorý zostáva v rôznych častiach stromu. Červ môžete z mandarínok odstrániť manuálne alebo vystrašiť insekticídmi. Na boj proti hmyzu sú vhodné prípravky „Decis“, „Intavir“ a „Karbofos“.

mealybug

vošky

Hmyz je zelený a má dĺžku 1 až 3 mm a aktívne rozmnožuje rastliny a masívne napadá rastliny. Vošky absorbujú šťavy z mladých výhonkov a listov, ničia ich štruktúru a vyvolávajú vyčerpanie. Ako opatrenia na ničenie škodcov sa používa postrek roztokom mydla na pranie, infúzia cesnaku alebo infúzia tabaku.

Poskytnú semená pestované mandarínky ovocie bez štepenia?

Mandarínky pestované bez očkovania môžu priniesť ovocie, ak sa o ne náležite stará. Jediným rozdielom bude dlhší čas potrebný na vývoj stromu.

mealybug

Kde získať očistu od mandarinky?

Pokiaľ ide o sion, odporúča sa používať stopku alebo púčik z inej citrusovej rastliny vo veku 1-2 rokov. Ako podnož sú vhodné zdravé stromy so silnými kmeňmi. Ak sa má štepenie vykonávať na výsadbe dospelých, potom by hrúbka jeho vetiev a kmeňa mala byť väčšia ako 5 mm.

Boj proti mandarínskej chorobe

Mandarínky sú charakteristické pre mnohé choroby, vďaka ktorým rastliny odumierajú alebo prestávajú prinášať ovocie. Najbežnejšie choroby sú:

  • antracnóza, ktorá sa vyvíja v prípade silného zamokrenia pôdy;
  • bradavosť, ktorá sa prejavuje vo forme rastúcich škvŕn, ktoré ovplyvňujú listy a konáre;
  • gommóza ovplyvňujúca kôru a koreňový systém;
  • tristeza, ktorá ovplyvňuje stromy staršie ako 5 rokov a zastavuje ich rozvoj.

mandarinka

Hlavným opatrením na boj proti chorobám rastlín je ošetrenie fungicídnymi prípravkami. Ťažko postihnuté časti stromov sa musia odstrániť, pretože niektoré infekcie sa môžu aktívne šíriť.

Časté problémy

Bežným problémom pestovania mandarínok je žltnutie a pokles lístia. U dospelých rastlín je tento proces prirodzený, ale v iných prípadoch je problém spôsobený nedostatkom osvetlenia, príliš suchým vzduchom alebo nesprávnou transplantáciou. Po zistení jedného z uvedených dôvodov stačí ho odstrániť, aby sa obnovil rast lístia.

Bledožltá farba lístia naznačuje nedostatok železa. V takom prípade pomáha ošetrenie chelátom železa. Ak sa žltnutie objaví od spodku koruny a neustále sa šíri smerom nahor, bude potrebné ďalšie hnojenie pomocou dusíkatých hnojív.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica