Prečo mandarínkové listy zožltnú, príčiny choroby a čo robiť

Existuje veľa dôvodov, prečo sa listy mandarínky vo vnútri žltnú. Pre začiatočníkov je ťažké ich pochopiť. Vzhľad závodu odráža chyby v údržbe a starostlivosti. Listy sa môžu žltnúť a drobiť v dôsledku choroby alebo zamorenia škodcami.

Príčiny chorôb rastlín

Existuje niekoľko dôvodov, prečo indoor mandarinka prelieva listy, nekvitne, zaostáva vo vývoji. Všetky sa týkajú starostlivosti a životných podmienok. Ak strom nemá dostatok slnečného žiarenia, stráca listy. Hrniec s rastlinou musí byť usporiadaný na iné, jasnejšie miesto.

Náhle zmeny teploty vzduchu negatívne ovplyvňujú imunitu. Citrusové plody milujú, keď sa okolo nich vytvára príjemná mikroklíma. Vlhkosť vzduchu a teplota sú konštantné, nie sú žiadne prievany.

V niektorých prípadoch výskyt suchých žltých listov na mandarínke naznačuje škodcov, ktorí sa usadili na rastline.

Vzhľad citrusových plodov trpí mierkou hmyzu a roztočov. Hmyz potláča mandarínky, odoberie z nich živiny a oslabuje imunitný systém.

Stav stromu je ovplyvnený úrodnosťou pôdy. Postupom času sa znižuje. Mandarínka môže ochorieť, prestať sa vyvíjať, ak nie je transplantovaná do iného kontajnera každý rok. Vzhľad je ovplyvnený nesprávnym zavlažovacím režimom, nedostatkom alebo nadmernou vlhkosťou. Analýza týchto faktorov pomôže zistiť presný dôvod, prečo mandarinka zožltne.

mandarinka listy žltnú

Možné ochorenia mandarínky podľa príznakov

Ochorenia, ktoré sa vyskytujú pri pestovaní mandarínok, môžu byť spôsobené zlou starostlivosťou, nevyváženou stravou. Prejavujú sa sušením, curlingom listov, nedostatkom ovocia, ich zlou chuťou, sušením vaječníkov.

Listy padajú

Rastlina vstúpila do spiaceho obdobia, ak odhodila svoje listy od októbra do februára. Neexistuje dôvod na obavy. Do marca sa mandarinka musí premiestňovať do chladnej miestnosti (15 ° C), aby sa znížil objem a frekvencia zalievania.

Dôvody, ktoré treba opraviť:

 • suchý vzduch;
 • veľký hrniec;
 • pri výsadbe sa koreňový golier prehĺbil;
 • pôda je chudobná, chýba jej draslík;
 • zlé svetlo;
 • zmenky;
 • zamokrenie pôdy.

mandarinka listy žltnú

Vzduch sa zvlhčuje pomocou domácich prístrojov (zvlhčovačov vzduchu) striekaním korunky vodou. Chyby výsadby sú opravené, čo poskytuje stromu optimálnu mikroklímu.Pre dobrú výživu sa mandarínka dodáva dusičnanom draselným.

Nedostatok prirodzeného svetla je kompenzovaný umelým osvetlením.

Mandarinka nekvitne

Jednoduchým meraním môžete stimulovať kvitnutie štepeného mandarínky. Na konci zimy pre neho zabezpečte „chladnú“ zimu. Na jar vytvorte kvalitné umelé osvetlenie. To stačí na tvorbu ovocných pukov.

Listy zožltnú

Žlté škvrny, ktoré sa objavujú na spodných listových doštičkách, naznačujú nedostatok dusíka. Žltosť pokrýva aj hornú časť koruny, ak mandarinka nie je včas napájaná močovinou alebo iným hnojivom obsahujúcim dusík.

mandarinka listy žltnú

Bledožltá farba mladých listov je príznakom chlorózy. Dôvodom je nedostatok železa. Odstráňte problém s chelátom železa. Krmia sa mandarínkou raz mesačne. Zlý stav bývania (malý hrniec, zlé osvetlenie) tiež spôsobuje žltnutie.

Plody padajú

Nie je vždy jasné, čo robiť, keď sa mandarínky rozpadajú. Bežnou príčinou je vírusové ochorenie. Malý vaječník často spadne v dôsledku pochvy. Plody orecha, ktoré spadne, ak sú porušené podmienky zadržania:

 • suchý vzduch;
 • jasné slnko;
 • zvýšené prísun dusíka v čase tvorby vaječníkov;
 • nedostatočné alebo nadmerné zalievanie.

mandarinka listy žltnú

Listy sušia

Mandarínka vyschne kvôli nesprávnemu zalievaniu. Znakom zamokrenia je suchá hnedá hranica na listových doskách. Aby sa strom zachránil pred smrťou, musí sa presadiť. Odrežte zhnité korene. Nalejte drenáž do nádoby. Pripravte priedušnú zmes pôdy. Väčšina z toho by mala byť listnatá pôda.

Vysušená rastlina sa oživí podľa nasledujúcej schémy:

 • dať do nádrže s vodou;
 • napojená zhora, až kým nie je pôda úplne zvlhčená;
 • prebytočná kvapalina sa odstráni (vypustí);
 • koruna je postriekaná "Epin".

Stimulačná liečba sa opakuje každé 2 týždne.

mandarinka listy žltnú

Listy sa skrútia

Vošky sa stávajú častým dôvodom, prečo sa mandarínky v interiéri nechajú krútiť. Ak nie je prítomný žiaden hmyz, možno pôda v kvetináči je suchá a rastlina jednoducho nemá dostatok vlhkosti.

Biely kvet

Bielym voskovým kvetom na listových dutinách sa dá predpokladať, že na mandarínkach sú múčniky. V prípade silnej infekcie je povrch listových dosiek pokrytý lepivou vrstvou. Rast rastlín je inhibovaný, listy padajú.

Mandarínske choroby

Domáce mandarínky sú náchylné na vírusové a bakteriálne choroby. Vedie k nim negramotná starostlivosť, blízkosť k chorým rastlinám.

mandarinka listy žltnú

Gommoz

Ďalším menom choroby je tok ďasien. V počiatočnej fáze sa na povrchu kmeňa, konárov, objavujú škvrny červenohnedej farby. Kôra pod nimi odumiera, z rán sa uvoľní guma. Existuje mnoho možných príčin choroby:

 • prehĺbenie pri pristátí;
 • slabá drenáž;
 • nevyvážené kŕmenie, prevaha dusíka;
 • mechanické trauma do kôry.

Poškodené oblasti sa vyčistia, ošetria sa síranom meďnatým (3% roztok) a pokryjú sa záhradným lakom.

mandarinka listy žltnú

Psoróza A alebo xylopsoróza

Toto je vírusové ochorenie. Kôra trpí. Nemocný strom nie je možné liečiť. Rastlina je zničená. Príznaky sú podobné ako gommóza. Doma je ťažké stanoviť presnú analýzu.

tristeza

Pri tomto vírusovom ochorení odumiera kôra mandarínky. Najskôr sa ochorenie prejavuje ako zmena farby listov. Sú bronzové. V priebehu času sa koruna stáva holou. Vírus infikuje konáre a ovocie. Pred dozrievaním sa drobia. Koreňový systém tiež trpí. Nie je možné liečiť mandarínku.

Plechová mozaika

Vzor vo forme ťahov a pruhov na listoch mandarínky. S progresiou choroby dochádza k ich deformácii a uvoľňovaniu. Toto ochorenie nie je možné vyliečiť.

mandarinka listy žltnú

Rakovina citrusov

Toto ochorenie je bakteriálnej povahy a nedá sa liečiť. Známkami rakoviny sú tmavé, svetlo hnedé škvrny na šupke ovocia, na listoch.

Škodcovia mandarínky

Akýkoľvek škodlivý hmyz, ktorý sa usadil na izbovej rastline, je škodlivý. Mandarinka má veľa nepriateľov. Infikovaná rastlina sa dá ľahko rozoznať podľa jej depresívneho vzhľadu, zažltnutých deformovaných listov.

štít

Z pochvy sa mandarinka postrieka mydlovou vodou. Pripravte ju z vody (3 l) a "víly" (2 lyžice. L). V prípade silnej infekcie sa strom ošetrí Actellic trikrát. Izbová rastlina je napadnutá hmyzom 3 typov:

 • žltá oranžová;
 • oranžová s chlopňou;
 • v tvare tyče.

Pošva n mandarinka

Váhy larvy vysávajú šťavu, ich sekréty vytvárajú film na povrchu listov, narušujú dýchanie.

Roztoč pavúk

Tento hmyz napadá mandarínku, ak nie je napojená včas, je pôda suchá. Škodcovia sa zbierajú ručne, listy sa utierajú obrúskom namočeným v studenej vode. Koruna je ošetrená cesnakovou infúziou. Účinné sú akaricídne prípravky ("Vertimek", "Fitoverm").

Skleníkové strapce

Tento lietajúci škodca sa živí peľom, nektárom a listovou šťavou. Dĺžka dospelého človeka je 1,5 - 2 mm. Samice sú sivé, samce čierne. Vysoká vlhkosť a teplota vzduchu vytvárajú priaznivé podmienky pre reprodukciu strapcov. Hmyzové mandarínky sa postriekajú insekticídom trikrát v intervale 2 týždňov.

Skleníkové strapce

molica

Mandarínové listy poškodzujú larvy. Sú zelené a usadia sa na zadnej strane listov. Samotný motýľ je malý, pokrytý ľahkým kvetom. Sfarbenie tela a krídel je bielo-ružové. Koruna hmyzu sa ošetruje bioinsekticídmi:

 • Aktofit;
 • "Bicol".

mealybug

Dospelý má telo s dĺžkou 3 až 6 mm. Larvy predstavujú hrozbu pre mandarínky. Sú mobilné, nasávajú šťavu z mladých výhonkov, listov, pukov. O škodcovi sa môžete dozvedieť lepkavým bielym výtokom. Hmyz nesie infekciu - hubovité huby. Bojujú proti škodcom pomocou roztoku „Karbofos“ (5 g drogy na 1 liter vody). V intervale 7 dní sa uskutočňujú 4 ošetrenia.

mealybug

vošky

Dospelí 1-3 mm dlhé sa usadzujú na zadnej strane listových dosiek. Postihnuté listy sa skrútia a sušia. Bojujú s voškami pomocou ľudových metód:

 • emulzia olejového mydla sa pripravuje zo strojového oleja a mydla (1 liter vody, 1 lyžica l. oleja, 1 lyžica l. tekuté mydlo);
 • strom sa postrieka infúziou tabaku;
 • listy sa ošetria infúziou popola.

Záhrada slimák

Listy trpia tučným hmyzom. Bojujte s pascami a drogami:

 • "Meta";
 • "Bros Snakol";
 • Ferramol.

Záhrada slimák

dážďovky

Červy sú vylúčené z hrnca s horčicou. Jeho roztok (1 liter vody, 1 lyžička prášku) sa naleje na pôdu. Jednotlivé vzorky nepoškodzujú rastlinu. Veľké množstvo dážďoviek inhibuje rastlinu, inhibuje rast.

Hlístice citrusov

Mandarínkový koreňový systém trpí malými mliečnymi červami. Lézie sa javia ako malé hrbole. Výživa rastliny sa zhoršuje, čo má vplyv na jej imunitu a vzhľad. Rast sa spomaľuje, znižuje sa počet vaječníkov a zvyšuje sa riziko plesňových chorôb.

Hlístice citrusov

Prevencia chorôb a škodcov

Mandarinkový strom infikovaný vírusom sa nedá vyliečiť. Jediným spôsobom, ako bojovať, je prevencia. Nasledujúce opatrenia bránia chorobám:

 • vytvorenie optimálnej mikroklímy;
 • vrchné odevy;
 • pravidelné zavlažovanie;
 • systematické vyšetrenie stromu, odstránenie poškodených konárov, listov.

Na prevenciu vírusových, plesňových a bakteriálnych infekcií sa používajú moderné biofungicídy. Pôda sa zalieva roztokom, koruna sa pravidelne strieka.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica