Ako pestovať pomelo strom z kameňa a starať sa doma

Pestovanie akejkoľvek rastliny citrusov doma je zodpovednou a svedomitou úlohou. Konečný výsledok sa však oplatí. Možno niekto bude tvrdiť, že nie je možné pestovať pomelo sami, ale máme iný názor. Malý strom tak nielen ozdobí dom, ale aj ovocie prinesie náležitú starostlivosť. Preto nižšie sa dozviete, ako doma kompetentne pestovať pomelo.

Opis a charakteristika rastliny

Pomelo je samostatný druh, nie hybrid, ako niektorí veria. Používa sa však pri chove. Napríklad citrusová pomelo je krížením pomelu a bieleho grapefruitu.

Strom rastie v priemere až do 15 metrov, má veľké listy a guľovú korunu. Pokiaľ ide o kvety, sú to jedno- alebo 2-10 kvetenstvo. Farba je biela, s priemerom 4 až 7 milimetrov. Strom môže niesť ovocie až 7 mesiacov.

Ovocie samotné je pomerne veľké, najväčšie ovocie môže dosiahnuť 10 kilogramov. Pre trópy je to poradie dňa. Pomelo má tvar hrušky alebo gule. Farba je červená, žltá, ružová alebo zelená. Kôra je dosť silná, ale ľahko sa odstraňuje. Buničina vo vnútri je rozdelená na kliny a je pomerne suchá v porovnaní s ostatnými citrusovými plodmi. Chuť je však zrelá a príjemná. Priečky medzi rezmi, ktoré by sa mali vyčistiť, sú horké. Farba ovocia sa tiež líši: biela alebo červená. Klíny môžu obsahovať semená.

Pomelo dozrieva okolo februára. Uchováva sa asi 1 mesiac v chladničke alebo pri izbovej teplote.

ovocie na parapete

Odrody stromov

V obchodoch sa spravidla nachádzajú zelené alebo žlté citrusy, ktoré sa vyznačujú svetlým odtieňom dužiny. Existuje však mnoho ďalších odrôd pomelu.

  1. Khao roh - vo vnútri biela dužina, žltozelená šupka, má sladkú chuť.
  2. Khao namphung - vo vnútri ovocia je svetlo žltá farba, sama o sebe - oranžová s príjemným zelenkavým nádychom, chuť je sladká.
  3. Khao paen - biela dužina, vo vnútri 12-15 lalokov, podlhovastý tvar lopty, zelená pokožka, sladká chuť s kyslými tónmi.
  4. Khao phuang - vnútri žlto-biela, zelená šupka s pridanou žltou, sladkou a kyslou chuťou.
  5. Thongdi - vo vnútri ružová, tmavozelená koža, sladká chuť.

rozmnožovanie

Ako viete, existujú dva druhy reprodukcie citrusov: osivo a vegetatívne.Pokiaľ ide o prvú možnosť, získajú sa najsilnejšie stromy, človek však nemusí čoskoro čakať na ovocie.

Pokiaľ ide o pomelo, množia sa výlučne semená, ako aj vrstvy vzduchu.

sadenice stromov

Pestovanie pomelu z vybranej kosti doma

Ukázalo sa, že exotická citrusová plodina sa dá pestovať doma, v takom prípade poteší oko po celý rok a pri kompetentnom prístupe poskytne užitočné ovocie. Ďalej vám odporúčame prečítať si podrobné pokyny na pestovanie citrusov vlastnými rukami.

Príprava sadivového materiálu

Doma sa pomelo pestuje zo semien, ktoré sa získavajú zo zrelého a kvalitného ovocia.

klíčenie

Bezprostredne pred výsadbou sa odporúča klíčiť semená. Za týmto účelom sa zdravé a neporušené kosti vyberú z plodu, premyjú sa, vysušia a umiestnia sa do teplej vody na 12 až 16 hodín. Spodok nádoby, v ktorej sú umiestnené, je pokrytý materiálom, ktorý dobre absorbuje vlhkosť. Potom sa semená umiestnia do nádoby a zakryjú sa látkou alebo machom. V tomto stave idú na teplé miesto. Akonáhle klíčia, môžete začať s výsadbou.

klíčenie ovocia

pristávacia

Akákoľvek nádoba alebo nádoba sa považuje za výsadbovú nádobu, hlavná vec je, že v nej sú otvory na odtekanie vody. Drenáž sa ukladá (vhodné sú kamienky, drevené uhlie alebo expandovaná hlina) a malé množstvo humusu.

Výsadbová pôda by mala obsahovať:

  • jedna časť listovej pôdy;
  • dve časti sodovej pôdy;
  • jeden kus piesku;
  • jedna časť humusu.

Klíčiace semená sa prehĺbia do zeme o 2 až 3 centimetre.

prevod

Podobne ako všetky citrusové plody pomelos netolerujú dobre, napríklad v tomto prípade je prekládka uplatniteľná. Korene sú teda minimálne traumatizované. Ďalší kontajner na výsadbu by mal byť priestrannejší ako ten predchádzajúci. Pomelo sa presadí, keď koreňový systém spevní pôdu v kvetináči alebo ak citrus z neznámeho dôvodu rastie pomaly alebo neprináša ovocie.

greeny v kvetináči

Potrebná starostlivosť

Ďalej vám odporúčame oboznámiť sa s niektorými podmienkami, ktorých splnenie je povinné pre tých, ktorí chcú z pestovania pomelu získať pozitívny výsledok.

teplota

Pomelo sa hodí teplý a vlhký vzduch - nezabudnite, že ide o tropické ovocie. V lete je optimálna teplota až +35 stupňov a vlhkosť vzduchu je 65 až 85%; v zime je potrebné dbať na to, aby teplota nepresiahla + 10 - 15 stupňov.

osvetlenie

Výber umiestnenia závodu je veľmi dôležitý. Parapet túto úlohu určite nezmestí. Rastlinu je potrebné umiestniť tak, aby listy boli čo najviac osvetlené slnečným žiarením. Okrem toho by sa citrusové plody nemali umiestňovať blízko vykurovacích telies.

žlté ovocie

zalievanie

Zalievanie na jar a na jeseň sa vykonáva, keď viditeľná časť pôdnej vrstvy vyschne. Zároveň by sa nemalo nechať usušiť hrudku vo vnútri hrnca. Na určenie stupňa vlhkosti musíte do prstov vziať malú zem a stlačiť ju. Ak sa pôda rozpadá, je potrebné zalievať.

Stojí za to regulovať vlhkosť každý deň, najmä v lete.

oplodnenie

Hnojivá tiež zohrávajú dôležitú úlohu v procese samokultivácie pomelu. Na to, aby rastlina aktívne rástla, potrebuje tieto prvky: vápnik, fosfor, horčík, dusík, síru a ďalšie. Mladé rastliny potrebujú viac dusíka, čo podporuje vývoj výhonkov a lístia. Fosfor je dobrý pre koreňový systém. V dôsledku draslíka sa dusík absorbuje oveľa rýchlejšie. Ovplyvňuje tiež vzhľad výhonkov, dozrievanie ovocia, robí citrusovú rezistenciu voči rôznym chorobám.

Tvorba koruny

Tvorba koruny je nevyhnutná nielen pre to, aby rastlina mala krásny vzhľad, ale aj preto, aby začala prinášať ovocie skôr. Najskôr sa sami rozhodnite, aký tvar chcete vidieť. Citrusové plody sú väčšinou zaoblené.Tvorba koruny nastáva rovnakým spôsobom ako v iných rastlinách. Jediným problémom, ktorému ľudia čelia, je to, že pomelo nedáva bočné vetvy dlho, ale rastie iba horný výhonok.

citrusové rezy

Štepenie sadeníc

Reprodukcia pomelu sa uskutočňuje štepením na sadenice alebo pomocou vrstiev vzduchu.

Škodcovia a choroby

Pomelo je často napadnuté saním a nahlodaním parazitov, húb a vírusov. Nepriatelia rastliny: roztoče a hmyz z mierky. Je potrebné sa nimi zaoberať pomocou chemických alebo biologických látok, ktoré sú však vhodné pre skleníky alebo otvorené priestranstvá. Pokiaľ ide o domácnosť, nemali by ste používať pesticídy.

kvitnúci strom

Zber a skladovanie

Zber sa začína vtedy, keď je ovocie zrelé. Iba zrelé ovocie chutí inak a obsahuje maximálne užitočné vitamíny pre zdravie ľudí.

Pokiaľ ide o skladovanie, zrelé ovocie sa uchováva v chladničke alebo pri izbovej teplote asi jeden mesiac. Pokiaľ ide o už nakrájané alebo ošúpané citrusové plody, ich trvanlivosť je 2 dni, pretože v tejto forme rýchlo schne.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica