Ako pestovať a pestovať citrusové plody doma zo semien

Udržiavanie exotických rastlín je problémom, ale za to stojí aromatické kvitnutie a rodenie. Proces pestovania citrusových plodov doma sa uskutočňuje zo semien alebo odrezkov. Vôňa vyžaruje nielen kvety, ale aj lístie. Je zdrojom fytoncidov. Ukázalo sa, že citrón a iné citrusové plody čistia vzduch a bránia rozvoju baktérií spôsobujúcich choroby, a preto sa často vyskytujú v nemocniciach, materských školách a na iných verejných miestach.

Funkcie pestovania citrusových plodov

Pestovanie citrónov, pomarančov, limet a iných citrusových stromov doma si vyžaduje splnenie určitých podmienok. Najprv si musíte zvoliť spôsob pestovania stromu (zo semien alebo odrezkov). Okrem toho sa venuje veľká pozornosť starostlivosti o rastlinu: vytvorenie potrebnej teploty, vlhkosti, osvetlenia. Zásady starostlivosti o rastliny sa líšia v závislosti od sezónnosti.

Ako správne rásť doma?

Doma sa môže citrusová rastlina pestovať dvoma spôsobmi: zo semien alebo odrezkov. Každá z metód má svoje pozitívne a negatívne stránky.

Z kosti

Citrusové rastliny pestované zo semien, odolnejšie voči vplyvom prostredia, silné. Existuje iba jedno vysvetlenie - od útleho veku si zvykli na životné prostredie. Ale s kvetom sú problematické. Semená stromov kvitnú v 8. až 12. roku života a plody nie sú vždy príjemné s chuťou. Pre skoršie kvitnutie musí byť rastlina naštepená. Pre populáciu je potrebná stopka dospelého stromu.

oranžové balóny

Ak chcete získať strom týmto spôsobom, musíte:

 1. Vyberte sadivový materiál: ovocie musí byť zrelé, nepoškodené, vysokej kvality.
 2. Kosť umyte z buničiny a na jeden deň namočte do vody.
 3. Vložte pripravenú pôdu do hĺbky 2 cm.
 4. Na pestovanie používajte citrusovú zmes.
 5. Mladé rastliny netolerujú dobre, je pre nich použitá metóda prekládky. Odporúčame používať nádobu s objemom asi 2 litre s dobrou drenážou.
 6. Pôdu prikryte fóliou, nádobu vložte do teplej a tmavej miestnosti.

Doba klíčenia sa pohybuje od 2 týždňov do 2 mesiacov. Z jedného semena môže byť niekoľko klíčkov. Musíte nechať najsilnejších, zvyšok odrežte na úroveň pôdy.

Odrezkami

Kusy odrezkov z koreňa stromu nesúceho ovocie.

odrezky rastlín

Vyžaduje si to:

 1. Pripravte si nádobu s pieskom (hrubá).Dôkladne ho opláchnite, aby ste odstránili nečistoty. Môže sa použiť s časťou ľahkého listu humusu. Na odvodnenie dajte spodnú časť nádoby vrstvu expandovaného ílu.
 2. Ak chcete vytvoriť skleníkové podmienky, odrežte priehľadnú plastovú fľašu.
 3. Rezne odrezky z 1-2 ročných konárov, dlhé až 12 cm, by mali mať až 5 listov.
 4. Dolný rez sa robí pod obličkou, horný - vo vzdialenosti 0,5 cm od poslednej obličky.
 5. Namočte odrezky do stimulátora rastu koreňov.
 6. Rez rozrezajte práškovým uhlím, aby sa zabránilo procesu rozkladu.
 7. Vložte do pripraveného piesku. Posypte piesok a stopku rozprašovacou fľašou. Zavlažovanie by sa malo vykonávať dvakrát denne.
 8. Optimálna teplota 20-25 oC. Stonok prikryte narezanou plastovou fľašou.

Po 2 až 3 týždňoch sa na spodnej časti rezu objavia biele korene. Sú dosť krehké, takže opätovná výsadba je potrebná až po 1,5 mesiaci. Pred presadením je rastlina postupne zvyknutá na životné prostredie otvorením plastovej fľaše. Čas zotrvania bez fľaše sa postupne predlžuje.

Ako sa starať o citrusové plody

Aby sa rastlina úplne rozvinula, rozkvetla a priniesla ovocie, veľká pozornosť sa venuje nielen správnej výsadbe, ale aj podmienkam stromu. Citrusové rastliny sú dosť rozmarné.

poháre v kvetináčoch

Ako správne zalievať rastliny?

Na obdobie činnosti (od jari do jesene) je potrebné citrusové stromy hojne zalievať. Množstvo kvapaliny sa vypočíta takto: 1/10 objemu zemskej hmoty.

Na zavlažovanie sa používa mäkká voda. Vápna tekutina spôsobuje chlorózu listov. Odporúča sa používať roztavenú alebo dažďovú vodu. Zmäkčujúcu tekutinu zalievajte octom, citrónovou šťavou, rašelinou. Zmrazením tiež zmäkne.

Polievanie sa vykonáva pomaly po celom povrchu pôdy, takže sa koreňový systém vyvíja rovnomerne, čo je dôležité pre veľké rastliny. Ďalšie zalievanie sa vykonáva, keď je pôda suchá do hrúbky až 5 cm, pričom sa strom polieva každých 7 dní.

mini citrón

Hnojenie citrusov: schéma hnojenia

Citrusové stromy potrebujú veľa cenných prvkov. Citrusové plody rýchlo absorbujú potrebné látky, zemina sa rýchlo vyčerpáva, respektíve by sa mala pravidelne vykonávať výživa. K úplnému oplodneniu dochádza počas vegetačného obdobia (skoro na jar). Potraviny vykonávajte až do jesene.

Tabuľka hnojenia

Čím je rastlina staršia a čím dlhšie je v rovnakom hrnci, tým viac potrebuje výživu.

Na začiatku leta je potrebné kŕmenie stromu, aby sa zabezpečil obsah cukru v ovocí, aby sa znížila ich horkosť, ktorá je charakteristická pre citrusové plody v interiéri.

domáci strom

Postup pri vrchnom obliekaní:

 1. Predstavené s vodou.
 2. Hnojená je iba zdravá rastlina. Ak je strom chorý, výživa oslabí iba nízku imunitu.
 3. Počas zimného obdobia sa jedlo pripravuje najviac raz.
 4. Na jar, keď sa presádzajú do nového hrnca, sa kŕmenie uskutočňuje až po 1,5 mesiaci. Pre kvitnúce rastliny sa používajú minerálne hnojivá.
 5. Ak strom nekvitne, je potrebné pridať organickú hmotu trikrát v intervaloch 2 týždňov. Odporúča sa používať hnoj, humus, vermicompost.
 6. Používa sa pravidelne od jari do jesene: dusík a draslík - každých 10 dní; superfosfát a hnojovka - raz za 4 dni.

Aké hnojivá potrebujú citrusové stromy

Pre citrusové izbové rastliny v lete je potrebná špeciálna sada hnojív. Výživa sa vykonáva striedaním organických a minerálnych výrobkov. Niektoré hnojivá je možné vyrábať vlastnými rukami z kávových zŕn, čaju alebo infúzie cukru. Ak má dom akvárium, voda z neho je najlepším zavlažovacím činiteľom, pretože obsahuje vermicompost.

Dôležité! Organické a minerálne hnojivá sa nesmú používať spolu. To môže spáliť korene.

hnojivo na citrusové plody

organický

Najlepším organickým liečivom je infúzia hnoja koňa. Pomer: 100 g na liter kvapaliny. Infúzia trvá asi 2 týždne. Namiesto konského hnoja môžete použiť kravský trus alebo kurací trus (40 g na 1 liter).

minerálne

Močovina obsahuje veľké množstvo dusíka. Rozpúšťa sa v množstve 1,5 g na liter kvapaliny. Dusíkaté vrchné obväzy sú vylúčené na obdobie kvitnutia, tvorby vaječníkov, inak odpadnú. V tejto dobe sú potrebné hnojivá na báze fosforu a potaše. Hnojenie dusíkatými zlúčeninami sa obnoví, keď veľkosť plodov dosiahne priemer 15 mm.

Horčík je pre rastlinu nevyhnutný, pretože jej nedostatok spôsobuje chlorózu: strata farby listu a niekedy nekróza: smrť jednotlivých častí.

veľký citrón

Orezávanie a tvarovanie

Keď vyklíčilo semeno alebo sa zakorenenie zakorenilo, vytvorí sa klíčok. Rozpoznáva sa ako vetva nulového rádu. Kým klíčok nestvrdne, musíte stlačiť jeho hornú časť. Výška by mala byť asi 30 cm. Rast sa zastaví, výhonok dozrie.

Po dozrievaní sa musí rezať na 20 cm, pričom klíčok musí mať najmenej 4 listy. Z nich vyrastú ďalšie výhonky. Pre korunu je ideálne, ak 3 výhonky prešli do rastu, v extrémnych prípadoch 2. Stanú sa klíčkami prvého rádu.

Ak výhonky nerastú, ale iba jeden rastie, musí sa odlomiť. Presne odstrániť na zem. Potom sa zobudia nové obličky. Budete musieť vypuknúť znova, ak nezačali rásť. Týmto spôsobom dosiahnete vývoj 3 výhonkov.

mandarinka

Z troch vetiev nechajte vrchol vyrastať, poslať ostatné do strán. Keď klíčky dosiahnu 25 cm, stlačte ich. Keď sú klíčky zrelé, nakrájajte na ne 5 cm, aby na nich zostali 4 listy.

Tvorba druhej a ďalšej úrovne sa uskutočňuje podľa rovnakej schémy: počkajte, kým klíčok dorastie späť, zovretie a po dozretí ho odrežte.

V piatom poradí končí tvorba kostry stromu. Ak strom kvitol pred vytvorením koruny, kvety sa musia odrezať, pretože formácia bude dlhá. Po vytvorení piateho poriadku môže strom kvitnúť.

Dôležité! Musíte zlomiť vrcholy. Jedná sa o výhonky, ktoré rastú smerom nahor oveľa rýchlejšie ako rodiace konáre. Nasávajú veľa živín a zahusťujú korunu.

vetvenie vetiev

U dospelých citrusov sa prerezávanie uskutočňuje na jar. Vrcholy sú odstránené bez ohľadu na ročné obdobie. Je potrebné odstrániť rozbité, nesprávne rastúce vetvy (dovnútra).

Reprodukcia a transplantácia

Reprodukcia odrezkami a zo semien bola opísaná vyššie. Dôležitým bodom je transplantácia stromu. Sú dosť náladové a bolestivo vydržia tento proces.

Pôda sa skladá z tohto zloženia: trávniková pôda (3 časti), humus (1 diel), piesok (1 diel). Obchod má možnosť zakúpiť si hotovú pôdu pre všetky druhy citrusových plodov. Transplantácia sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Mladé stromy - každý rok, dospelí - v prípade potreby.

Kapacita by mala zodpovedať objemu koreňového systému stromu. Koreňový golier zostáva nad úrovňou substrátu. Odtok umiestnite na spodnú časť nádoby. Použite metódu prekládky, aby ste nepoškodili citlivé korene. Po výsadbe zalejte strom.

reprodukcia plodu

Ako sa dostať cez zimu?

Počas zimného obdobia je optimálna teplota pre citrusové rastliny asi 10 oC. Zalievanie stromu je zanedbateľné, musíte mierne navlhčiť pôdu. Nízke teploty sú dôležité pre úplné plodenie. Ak je v zime vysoká teplota, citrusové stromy nemôžu kvitnúť. Odporúčané umiestnenie závodu: studené lodžie, izolované nevykurované balkóny.

citrusové stromy

Choroby a škodcovia

Ak sa nedodržia požiadavky na starostlivosť, imunita stromu klesne, rastlina sa stane náchylnou na choroby. Tie obsahujú:

 1. Root rot. Plesňová infekcia vyvolaná neustále vlhkou a ťažkou pôdou. Ovplyvnené sú korene, kôra koreňových krkov, strom umiera.
 2. Chlorosis.Fotosyntéza je narušená, listy sú žltkasté, mladé listy sa drobia.
 3. Melanózu. Plesňová infekcia všetkých častí rastliny. Na kmeni stromu sa vytvárajú hlboké trhliny. Z nich vyteká žltá guma. Listy sú zdeformované, na nich sú viditeľné tmavo zelené útvary naplnené gumou.
 4. Mobilný (hubovitá huba). Všetky druhy húb sa usadzujú na zvyškoch vošiek, hmyzu z mierky. Na koncoch a listoch sa objavuje čierny kvet, ktorý narúša metabolizmus a dýchanie.

choroba kufra

Parazity, ktoré poškodzujú rastlinu:

 1. Shield. Nehybný hmyz, ktorý sa drží na ktorejkoľvek časti stromu a je pokrytý hnedým štítom. Vysáva šťavu stromu, vyhodí lepkavú tekutinu, čo je potrava pre larvy, ktoré cestujú od svojej matky do nového biotopu.
 2. Roztoč pavúk. V spodnej časti listu sa usadia oranžovočervené pavúky, ktoré vysávajú stromovú šťavu. Poškodené lístie je na vnútornej strane pokryté žltými škvrnami, vo vnútri sú biele kvety. Listy vysychajú a rúca sa.

Reprodukcia a starostlivosť o citrusové stromy nie je náročná, ak budete presne dodržiavať všetky odporúčania. A s náležitou starostlivosťou vás rastlina poteší nádhernými voňavými kvetmi a jasným ovocím.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica